Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?

Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« kdy: 06. 10. 2023, 17:30:48 »
Budu přecházet z HPP na IČO a přemýšlím o kolik si mám říct. Vím, že firma účtuje klientovi za MD a za mě cca 500 euro / MD. Mám přes rok zkušeností, dělám React a myslím, že odvádím nadprůměrnou (nebo aspoň lehce nadprůměrnou) práci a jsou semnou spokojení. Nademnou co se týče Frontendu víceméně nikdo není (žádný senior) a všechno dělám sám, jen občasná výpomoc.

Takže přemýšlím, že si řeknu třeba půlku z toho co si za mě účtují, teda 250 euro = 6k CZK / MD. Je to šílený, nebo zcela reálný? Současně mám o dost méně. Praha, IT firma s 50-100 zaměstnanci co dodává SW pro čr, západní i východní evropu. A jen tak pro zajímavost, kolik si normálně pro sebe bere firma z toho co na vás jakoby vydělá, v tomhle případě tedy z 500 euro / MD (samozřejmě platí HR, pronájem kanceláří, elektřinu, apod..., takže si něco pro sebe brát musí, ale nechci ať na mě doslova vydělávají)?
« Poslední změna: 06. 10. 2023, 18:21:13 od Petr Krčmář »


Jestli jsi zaměstnaný, a firma tě platí v pohodě, a práce tě baví, tak ti rovnou říkám neměň!

Přecházíš do OSVČ když máš své klienty, máš své jméno a máš organizačněobchodní zkušenosti.

Cena za kterou se prodáváš, nebo někdo prodává tebe není vůbec důležitá, resp. většinou není na prvním místě. Ale zákazníci většinou očekávají spolehlivost a dostupnost, což onemanshow nedokáže v mnoha oborech dodat, prostě to nejde. Chceš mít dovolenou, můžeš být nemocen, jsi limitován pouze svojí kapacitou a svými vědomostmi a zkušenostmi, to že ti nezůstane další čas aby jsi se sebevzdělával, to je další nevýhoda.
Znám plno případů kdy si borci usmysleli že chtějí vydělat o pár kaček víc, ale pak přišla dlouhodobá nemoc, a konec. Přišli o barák, protože jim neběžela ani nemocenská a neměli na hypotéku, manželka se s nimi rozvedla, protože "blbec" byl pouze v práci, a dovolená žádná, protože musel být dostupný a všude tahal notebook.

Jak píše honzako - když si někdo nechává udělat důležitou aplikaci (je za její vývoj a následný support ochotný zaplatit slušné peníze) očekává také určité smluvní záruky, které jí jednotlivec nikdy nedokáže dát.
Takže výsledek bude, že se k těmhle dobře placeným jobům nedostaneš vůbec, nebo jen jako někým najatá pracovní síla - a zase to skončí tím, že si někdo bude účtovat víc a tobě dá jen část.

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #3 kdy: 06. 10. 2023, 18:37:53 »
Budu přecházet z HPP na IČO a přemýšlím o kolik si mám říct. Vím, že firma účtuje klientovi za MD a za mě cca 500 euro / MD. Mám přes rok zkušeností, dělám React a myslím, že odvádím nadprůměrnou (nebo aspoň lehce nadprůměrnou) práci a jsou semnou spokojení. Nademnou co se týče Frontendu víceméně nikdo není (žádný senior) a všechno dělám sám, jen občasná výpomoc.

Takže přemýšlím, že si řeknu třeba půlku z toho co si za mě účtují, teda 250 euro = 6k CZK / MD. Je to šílený, nebo zcela reálný? Současně mám o dost méně. Praha, IT firma s 50-100 zaměstnanci co dodává SW pro čr, západní i východní evropu. A jen tak pro zajímavost, kolik si normálně pro sebe bere firma z toho co na vás jakoby vydělá, v tomhle případě tedy z 500 euro / MD (samozřejmě platí HR, pronájem kanceláří, elektřinu, apod..., takže si něco pro sebe brát musí, ale nechci ať na mě doslova vydělávají)?

Jako že se staneš ičařem v té samé firmě?

Je to easy... pokud budou hodně vyzenovaní, daj ti tvůj současnej hrubej plat *1,34  + zohlednění dovolené

pokud budou míň vyzenovaní, daj ti míň. co jsem zatím zažil, tak většinou šlo o něoc míň, kolem 1,2 - 1,25.

je uplne jedno, kolik za tebe firma účtuje klientovi. od toho se tvoje MD neodvíjí.

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Přecházíš do OSVČ když máš své klienty, máš své jméno a máš organizačněobchodní zkušenosti.
Ale on nepřechází do OSVČ, on přechází do švarcu  ;)

A jak tu píšou ostatní, dělá to kvůli daním, takže na stole leží 0.34x peněz a mírné (ne)výhody záležející také na konkrétní dohodě (nemocenská, výpovědní doba) a o ty se musí rozdělit s majitelem.

Počítat to podle toho kolik za něj účtuje majitel je blbost pokud nenese ta rizika co nese majitel (že chvíli nebude práce, že to nedodá, že klient nezaplatí…).


Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #5 kdy: 06. 10. 2023, 19:09:14 »
Budu přecházet z HPP na IČO a přemýšlím o kolik si mám říct. Vím, že firma účtuje klientovi za MD a za mě cca 500 euro / MD. Mám přes rok zkušeností, dělám React a myslím, že odvádím nadprůměrnou (nebo aspoň lehce nadprůměrnou) práci a jsou semnou spokojení. Nademnou co se týče Frontendu víceméně nikdo není (žádný senior) a všechno dělám sám, jen občasná výpomoc.

Takže přemýšlím, že si řeknu třeba půlku z toho co si za mě účtují, teda 250 euro = 6k CZK / MD. Je to šílený, nebo zcela reálný? Současně mám o dost méně. Praha, IT firma s 50-100 zaměstnanci co dodává SW pro čr, západní i východní evropu. A jen tak pro zajímavost, kolik si normálně pro sebe bere firma z toho co na vás jakoby vydělá, v tomhle případě tedy z 500 euro / MD (samozřejmě platí HR, pronájem kanceláří, elektřinu, apod..., takže si něco pro sebe brát musí, ale nechci ať na mě doslova vydělávají)?

Jako že se staneš ičařem v té samé firmě?

Je to easy... pokud budou hodně vyzenovaní, daj ti tvůj současnej hrubej plat *1,34  + zohlednění dovolené

pokud budou míň vyzenovaní, daj ti míň. co jsem zatím zažil, tak většinou šlo o něoc míň, kolem 1,2 - 1,25.

je uplne jedno, kolik za tebe firma účtuje klientovi. od toho se tvoje MD neodvíjí.


Přesně tak v té samé firmě. Kdyby mi dali 1,2 - 1,25, a i těch 1,34, tak nemá žádný smysl to brát, reálně by jim klesly náklady, bylo by to výhodně především pro ně.

Samozřejmě, zaměstnance/IČaře se to netýká kolik si firma nechá účtovat klientovi, ale lze od toho odvodit, kolik firma zaměstnancům/IČařům přibližně platí, vidíme v tom jasné mantinely, nebude to ani 10% a ani 90%, ale dá se to asi odhadnout jen velmi zhruba.

Ale spíš na to půjdu způsobem, že "Pepa" mi nabízí tolik za stejnou práci, dejte mi aspoň přibližně stejně.

Budu přecházet z HPP na IČO a přemýšlím o kolik si mám říct. Vím, že firma účtuje klientovi za MD a za mě cca 500 euro / MD. Mám přes rok zkušeností, dělám React a myslím, že odvádím nadprůměrnou (nebo aspoň lehce nadprůměrnou) práci a jsou semnou spokojení. Nademnou co se týče Frontendu víceméně nikdo není (žádný senior) a všechno dělám sám, jen občasná výpomoc.

Takže přemýšlím, že si řeknu třeba půlku z toho co si za mě účtují, teda 250 euro = 6k CZK / MD. Je to šílený, nebo zcela reálný? Současně mám o dost méně. Praha, IT firma s 50-100 zaměstnanci co dodává SW pro čr, západní i východní evropu. A jen tak pro zajímavost, kolik si normálně pro sebe bere firma z toho co na vás jakoby vydělá, v tomhle případě tedy z 500 euro / MD (samozřejmě platí HR, pronájem kanceláří, elektřinu, apod..., takže si něco pro sebe brát musí, ale nechci ať na mě doslova vydělávají)?

Ale on nepřechází do OSVČ, on přechází do švarcu  ;)

Přesně tak, tak jak to dělá polovina programátorů.

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #6 kdy: 06. 10. 2023, 19:13:58 »
Přesně tak v té samé firmě. Kdyby mi dali 1,2 - 1,25, a i těch 1,34, tak nemá žádný smysl to brát, reálně by jim klesly náklady, bylo by to výhodně především pro ně.



Zas tak moc by jim ty náklady neklesly, při násobení 1,34 by jim neklesly vůbec (dobře, kromě placení prvních dnů v případě pracovní neschopnosti, které platí ze svýho, ale to je pakatel). naopak pro vás je to (pokud odhlednéme od nižší výměry důchodu) celkem výhodné - i poté, co si sám zaplatíte daně a socku  a zdrávku vam zbude víc peněz.

žijete jako v tom, že vám přidaj víc? :-D jeno proto, že přejdete na ičo? to si rovnou řekněte o přidání jako zaměstnanec, vyjde to na stejno a nemusíte vymejšlet kraviny.

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2023, 19:20:13 »
Přesně tak v té samé firmě. Kdyby mi dali 1,2 - 1,25, a i těch 1,34, tak nemá žádný smysl to brát, reálně by jim klesly náklady, bylo by to výhodně především pro ně.



Zas tak moc by jim ty náklady neklesly, při násobení 1,34 by jim neklesly vůbec (dobře, kromě placení prvních dnů v případě pracovní neschopnosti, které platí ze svýho, ale to je pakatel). naopak pro vás je to (pokud odhlednéme od nižší výměry důchodu) celkem výhodné - i poté, co si sám zaplatíte daně a socku  a zdrávku vam zbude víc peněz.

žijete jako v tom, že vám přidaj víc? :-D jeno proto, že přejdete na ičo? to si rovnou řekněte o přidání jako zaměstnanec, vyjde to na stejno a nemusíte vymejšlet kraviny.

Jasně, že jim klesnou, ještě je tu dovolená, svátky + další náklady.

Žiju v tom, že je to vhodná příležitost si říct o více peněz. Jen nevím kolik.
« Poslední změna: 06. 10. 2023, 19:22:34 od Perry23 »

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2023, 19:29:44 »
No proto jsem v prvotním příspěvku zminoval i korekci o dovolenou - pokud nebude sučástí švarce i dovolená.

No, řekněte si o tolik víc, o kolik byste si řekl jako zamestnanec. Opravdu od toho nečekejte, že vám zaměstnavatel na OSVČ nejakym zazrakem da víc.  Tech pár svátku v roce (z nichz pulka stejne vetsinou pripadne na víkend)  nehraje skoro zadnou roli - je to pár korun.

A vasemu zamestnavateli je uplne jedno, jestli jste zamestnanec nebo ičař - ten na to kouká pohledem nákladů a svojí marže. A svoji marži má danou, takže víc jak svoji vejplatu povýšenou o pojištění a dovolenou fakt nečekejte.

mimochodem, říct si jako programátor s rokem praxe o 6K / MD .. to je celkem odvážný plán .)

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2023, 19:34:57 »
Jo, a jenom abych vás uvedl do kontextu :) Na linkedinu mám docela solidní profil vývojáře s 20 letou praxí (bez nějaké cool specializace - jen takovej ten bouchač s nějakou přidanou hodnotou), poslední desetiletí na různých seniorských pozicích ala různé cool pozice jako architekt, lead developer a podobný chujoviny.

Nabídky, které mi na tom linkáči v současnosti chodí  (na IČO) v současnosti jsou kolem 6500 - 7000 MD. Ty by se sice ve vyjednavani povýšily... ale nechci vám fakt brát optimismus, ale 6 za MD s rokem praxe fakt tak úplně neblázněte  :-D

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2023, 19:38:26 »
No proto jsem v prvotním příspěvku zminoval i korekci o dovolenou - pokud nebude sučástí švarce i dovolená.

No, řekněte si o tolik víc, o kolik byste si řekl jako zamestnanec. Opravdu od toho nečekejte, že vám zaměstnavatel na OSVČ nejakym zazrakem da víc.  Tech pár svátku v roce (z nichz pulka stejne vetsinou pripadne na víkend)  nehraje skoro zadnou roli - je to pár korun.

A vasemu zamestnavateli je uplne jedno, jestli jste zamestnanec nebo ičař - ten na to kouká pohledem nákladů a svojí marže. A svoji marži má danou, takže víc jak svoji vejplatu povýšenou o pojištění a dovolenou fakt nečekejte.

mimochodem, říct si jako programátor s rokem praxe o 6K / MD .. to je celkem odvážný plán .)

Praxi mám více let, ale v Reactu jen necelý 1,5 roku. ¨

Ale to právě chci slyšet, že 6K je moc :) Konečně něco, co mi něco dává, díky. On to byl ostatně jen výstřel do tmy, podle toho kolik za mě dostávají.
« Poslední změna: 06. 10. 2023, 19:41:12 od Perry23 »

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2023, 21:27:00 »
Skoro vse jiz bylo receno. Mzdove naklady zamestnavatele vidis na vyplatni pasce vicemene. Pocitat to podle toho kolik fakturuje zamestnavatel je zkratka do pekla. Jeste si dovolim jednu poznamku: hospodarska krize na obzoru. Ted bych jen tak kvuli lepsim danim na svarc neprechazel.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2023, 21:37:52 »
Počítej s tím, že vyúčtuješ 205 dnů v roce (5 týdnů dovolené + svátky + 5 dní sick day), tedy 6.000 Kč * 205 => 1.230.000 CZK, pokud přejdeš k 1.1.2024 a přihlásíš se do paušální daně, budeš platit 7.400 Kč měsíčně (ani nepodáváš daňové přiznání a nic neřešíš, plátce DPH být nemusíš), takže 88.800 Kč ročně.

Celkově si tedy odneseš čistého 1.141.200 Kč, 95.100 Kč měsíčně.

AirBank teď nabízí zdarma podnikatelský účet i s fakturačním SW, který je integrovaný, je to sice základní, ale mělo by ti to stačit.

Kdybys potřeboval víc info, v mém profilu je odkaz na můj web, a email, rád pomůžu po mailu, jako kontraktor se živím a mám praktické zkušenosti.

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #13 kdy: 06. 10. 2023, 22:45:50 »
Jeste si dovolim jednu poznamku: hospodarska krize na obzoru.
To čtu někde furt.

Re:Kolik si za vás bere zaměstnavatel pro sebe?
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2023, 12:22:30 »
Pro firmu to může být výhodnější, pokud firma platí ičaře z jiného rozpočtu než běžné zaměstnance. Navíc se tím často obchází headcount, do kterého se kontraktoři nemusí počítat.

Pro firmu je jednodušší se tě zbavit, což je riziko, které si musíte taky nechat zaplatit.