Mesh wifi v rodinném domě

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #30 kdy: 14. 10. 2022, 16:18:31 »
2) Co znamena "ekonomicky smysl"? Chapu to v pripade firmy, kdy si spocita naklady a kolik na danem reseni utrzi. Ale doma resim co od daneho reseni pozaduji a kolik me to bude stat. Pak bud slevim na pozadavcich a nebo si priplatim. "Ekonomickym smyslem" bych to moc nenazyval.

Ekonomický smysl může třeba být: budeme za dva roky let dělat novou elektriku, tak teď nebudu sekat stěny kvůli ethernetu. Ostatně ekonomický smysl má obecně cokoliv, co zabírá čas. Když budu čtyři víkendy na něčem dřít, nedává to ekonomický smysl, protože mezní užitek něčeho podstatně levnějšího je vlastně v poměru k ceně podstatně větší vzhledem k ceně mého času.

Navíc málokdy máte přesnou specifikaci. Nebo alespoň já to tak mám. Dost často se člověk pohybuje prostě jen v nějakém rozsahu, do kterého se vejde jak dražší tak levnější řešení. Takže pak použít to dražší nemá smysl. A většinou jde o kombinaci toho všeho.


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #31 kdy: 14. 10. 2022, 16:22:58 »
Jasně, nepoužije UniFi vůbec. A proto je to asi nejrozšířenější systém profi AP na světě a najdeš to prakticky v každém hotelu, ve firmách atd. :D

Z jakých čísel vycházíš? To jako chceš říct, že Unifi má vyšší zastoupení než Cisco AP nebo HPE Aruba? Opravdu? Cisco jen v cz prostředí vidím tak desetkrát častěji než Unifi, ve větších instalacích (nad 100 AP) o Unifi v podstatě ani nevím.

Unifi není zrovna profi řešení, je to taková nouze, když nemáš peníze (na HW a na konfiguraci). Svoje místo má a pro domácí použití ho mám rád, má ho celá rodina, má ho řada obcí, kde jsem jim to dělal, má to několik malých firem, mám to jako low-cost řešení pro konference, který půjčuji, ale větší a spolehlivější sítě na tom nepostavíš.

To stejné s meshem, genericky bych ho nevyřazoval, ve spoustě situací je to vhodné řešení a dokud neznám přesnou situaci, neumím to posoudit a stejně tak to neumíš posoudit nejspíš ani ty. Párkrát jsem použil pro spojení i powerline (třeba od tplinku) a pokud jsou rozvody ok, můžeš to problém s natažením kabelů vyřešit poměrně obstojně, opět, bavím se o domácím použití.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #32 kdy: 14. 10. 2022, 16:57:06 »
Moc děkuji všem za odpovědi a omlouvám se za zmatky. Teď už vím, že nehledám mesh ale (seamless) roaming. Jenom připomenu, že do každého pokoje vedou z garáže dva ethernet kabely, takže AP budou připojeny k routeru určitě drátově.

Co jsem pochopil, tak mám následující možnosti:
  • Koupit 3 levné routery typu TP Link Archer C6 nebo AX20. Jeden použiju jako router do garáže, druhé dva jako AP. Všem přidělím stejné SSID. Pak ale může být problém v tom, že klientské zařízení se při pohybu po domě bude držet routeru se slabším signálem.
  • Stejně jako případ (1), ale nainstaluji OpenWrt. Sice s tím nemám žádnou zkušenost, ale snad to zvládnu? Roaming potom bude laicky řečeno "více seamless".
  • Koupit násobně dražší řešení od Ubiquity. Co konkrétně byste doporučili za modely pro použití jako router do garáže (klidně bez wifi) a jako wifi AP? Pokud to chápu správně, tak tohle řešení bude "nejvíc seamless", protože Ubiquity na to má nějakou chytrou technologii? A stojí ten rozdíl v ceně oproti řešení (1) a (2) skutečně za to?

Mudvy

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #33 kdy: 14. 10. 2022, 17:33:01 »
Moje zkušenosti s Unify jsou smíšené. Mám to doma už přes 3 roky - 2AP jedno UPA-AC-LR a UAP-AC-Lite pak USG-3P a USW-Flex-Mini.

Když na unifi postavíš celou infrastrukturu hezky si to rozumí a celé to ovládáš přes webové rozhraní bud lokálně nebo i přes cloud. Jediný co musíš na to ovládání mít přichystaný je nějaký počítač kde ti poběží Unifi Controler https://www.ui.com/download-software. Mě to jede na raspberri pi 4 model B. Funguje to bez problémů.

Co se mi však stávalo, že mě jeden čas AP odmítalo počítače a telefony. Musel jsem ho rebootovat (lze i na dálku) pak se to zpravilo updatama. Už asi rok se o to nestarám.

Chvíli jsem si s tím hrál abych nastavil minimální signály na zařízeních, aby je odmítal a nechal to na jiném AP protože některá zařízení si prostě odmítala povídat s bližší AP.

Jede to po kabelech. Máme tu tlusté zdi, kovové schody a signál tu nejde tak dobře odrážet. Zároveň tu je rušení i od sousedů.

Co jsem vypozoroval je že v pracovně musím mít notasi na dokině víkem otevřené na 45˚ jinak, když je zaklopený má poloviční sílu signálu.

Má to miliony vychytávek takže si s tím můžeš dostatečně hrát a zkoušet :).

Jinak domu máme připojení T-Mobile LTE 20Mb - takže je to svím způsobem dělo na vrabce :D... třeba jednou tu bude lepší connectivita, na vesnici je to peklo.


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #34 kdy: 14. 10. 2022, 17:38:16 »
Jasně, nepoužije UniFi vůbec. A proto je to asi nejrozšířenější systém profi AP na světě a najdeš to prakticky v každém hotelu, ve firmách atd. :D

Z jakých čísel vycházíš? To jako chceš říct, že Unifi má vyšší zastoupení než Cisco AP nebo HPE Aruba? Opravdu? Cisco jen v cz prostředí vidím tak desetkrát častěji než Unifi, ve větších instalacích (nad 100 AP) o Unifi v podstatě ani nevím.

Unifi není zrovna profi řešení, je to taková nouze, když nemáš peníze (na HW a na konfiguraci). Svoje místo má a pro domácí použití ho mám rád, má ho celá rodina, má ho řada obcí, kde jsem jim to dělal, má to několik malých firem, mám to jako low-cost řešení pro konference, který půjčuji, ale větší a spolehlivější sítě na tom nepostavíš.

To stejné s meshem, genericky bych ho nevyřazoval, ve spoustě situací je to vhodné řešení a dokud neznám přesnou situaci, neumím to posoudit a stejně tak to neumíš posoudit nejspíš ani ty. Párkrát jsem použil pro spojení i powerline (třeba od tplinku) a pokud jsou rozvody ok, můžeš to problém s natažením kabelů vyřešit poměrně obstojně, opět, bavím se o domácím použití.
Já zase v CZ prostředí vidím častěji UniFi. Cisco tak ve státní správě. Každopádně tady je řeč o WiFi v RD, takže Cisco si tam sotva bude někdo pořizovat, ale na druhou stranu je to už nad možnosti nějakých MESH opakovačů a právě UniFi je tím ideálním řešením.


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #35 kdy: 14. 10. 2022, 17:46:09 »
Moc děkuji všem za odpovědi a omlouvám se za zmatky. Teď už vím, že nehledám mesh ale (seamless) roaming. Jenom připomenu, že do každého pokoje vedou z garáže dva ethernet kabely, takže AP budou připojeny k routeru určitě drátově.

Co jsem pochopil, tak mám následující možnosti:
  • Koupit 3 levné routery typu TP Link Archer C6 nebo AX20. Jeden použiju jako router do garáže, druhé dva jako AP. Všem přidělím stejné SSID. Pak ale může být problém v tom, že klientské zařízení se při pohybu po domě bude držet routeru se slabším signálem.
  • Stejně jako případ (1), ale nainstaluji OpenWrt. Sice s tím nemám žádnou zkušenost, ale snad to zvládnu? Roaming potom bude laicky řečeno "více seamless".
  • Koupit násobně dražší řešení od Ubiquity. Co konkrétně byste doporučili za modely pro použití jako router do garáže (klidně bez wifi) a jako wifi AP? Pokud to chápu správně, tak tohle řešení bude "nejvíc seamless", protože Ubiquity na to má nějakou chytrou technologii? A stojí ten rozdíl v ceně oproti řešení (1) a (2) skutečně za to?
1. Koupit jeden Archer AX20.
2. Nechat v něm tovární FW.
3. Koupit Ubiquiti UniFi AP 6 Lite v počtu dle potřeby
4. Koupit adekvátní PoE switch s napájením dle 802.3af

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #36 kdy: 14. 10. 2022, 18:20:56 »
Je tam moznost lokalniho kontrolleru jako u Unifi nebo je tam nekde natvrdo zavilost "on cloud"?

Mam pocit, ze jsem es dival na Ruckus, protoze maji AP kombinovany se ZigBee (ale byla tam license na zarizeni a dalsi silenosti)

Pro geeky pak moznost vybrat Aruba/Ruckus.

Ubiquiti provozuji na vicero mistech a je to stabilni. Sam bych se netroufl davat na podobna mista reseni, ktere nefunguje, protoze bych si sam zadelaval na praci navic a telefonaty od rodiny, ze jim zas nejede internet.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #37 kdy: 14. 10. 2022, 19:08:05 »
Zjevně nechápeš, že kabelu se nic nevyrovná pokud jde o trasu signálu na AP, o čemž byla řeč. Nikoliv o připojení koncových zařízení.

No ty nechápeš, že i bezdrátově to funguje a je to spolehlivé. A nejen že to je dostatečné pro mnoho situací, ale je to i lepší než na tom místě třeba AP vůbec nemít.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #38 kdy: 14. 10. 2022, 19:12:38 »
Spolehlivé to není v žádném případě a funguje to mizerně. Bezdrátově si můžeš propojit home router s jedním home MESH na krátkou vzdálenost, jednou týdně ručně restartovat a pokud ti to vyhovuje, pak OK. Ale v RD dělat nějaké bezdrátové propojení a navíc za situace, že má tazatel všude natahané kabely, je totální idiocie.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #39 kdy: 14. 10. 2022, 19:39:38 »
Moc děkuji všem za odpovědi a omlouvám se za zmatky. Teď už vím, že nehledám mesh ale (seamless) roaming. Jenom připomenu, že do každého pokoje vedou z garáže dva ethernet kabely, takže AP budou připojeny k routeru určitě drátově.

Co jsem pochopil, tak mám následující možnosti:
....
Mas aj dalsie moznosti
Ja z vlastnej skusenosti odporucam TP-Link. Nieco z rady EAP. Preco TP-Link?
1.Nemam rad Unify. Preco by to bolo na dlhsie rozpravanie. Manazoval som to v praci a nikdy viacej. Nechapem, ze je tak casto odporucane.
2.Podporuje aj standalone rezim. Klasicke webove rozhranie ako zastara. Na doma/male instalacie na 1-2 AP-cka je controller zbytocnost/zbytocna komplikacia a klasicke webove rozhranie sa v pripade nudze moze hodit.
3.Cena. lacnejsie ako Unify.

Funguje to perfektne, super pokrytie, nastavenie jednoduche. Nainstalujes a o tom nevies.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #40 kdy: 14. 10. 2022, 19:50:55 »
EAP nepotřebuje controller Omada? Možná opravdu ne, ale spíš bych řekl, že ano :) Všechny tyto systémy pro jednotnou WiFi - a je jedno, jestli UniFi, Cisco nebo TP-Link - mají controller (a vesměs dost podobný, tedy aspoň v případě UniFi a Cisco určitě), protože bez něho by se dost těžko mohlo vše nastavit a monitorovat provoz.

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #41 kdy: 14. 10. 2022, 19:52:06 »
  • Koupit 3 levné routery typu TP Link Archer C6 nebo AX20. Jeden použiju jako router do garáže, druhé dva jako AP. Všem přidělím stejné SSID. Pak ale může být problém v tom, že klientské zařízení se při pohybu po domě bude držet routeru se slabším signálem.
  • Stejně jako případ (1), ale nainstaluji OpenWrt. Sice s tím nemám žádnou zkušenost, ale snad to zvládnu? Roaming potom bude laicky řečeno "více seamless".

AX20 není podporovaný v OpenWrt. Je to postavené na Broadcomu, tak asi ani nebude. Pokud nechcete zatím utrácet za pořádný router, tak ten C6 v3 může taky být, třeba jen pro začátek a kdyby to nestačilo, tak se koupí časem lepší a tenhle bude jako další AP do pokoje.

Se zaplým offloadem ta C6 těch 250Mb/s dá a kdyby byly stížnosti, že lagují hry nebo videohovory, když někdo stahuje, tak se dá zapnout SQM třeba na 150Mb/s a pocitově to bude lepší než těch 250 bez SQM.

Citace
  • Koupit násobně dražší řešení od Ubiquity. Co konkrétně byste doporučili za modely pro použití jako router do garáže (klidně bez wifi) a jako wifi AP? Pokud to chápu správně, tak tohle řešení bude "nejvíc seamless", protože Ubiquity na to má nějakou chytrou technologii? A stojí ten rozdíl v ceně oproti řešení (1) a (2) skutečně za to?

Rozhodně to nebude o tolik lepší o co je to dražší. Bude to jednodušší na nastavení, lépe vypadat a možná lepší pocit z utracených peněz.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #42 kdy: 14. 10. 2022, 20:14:47 »
Archer C6 v3.2 je dvoujádro s taktem 880 MHz, zatímco Archer AX20 pak čtyřjádro s taktem 1,5 GHz (navíc má USB a možnost fungovat jako OpenVPN klient). Cenově rozdíl 850 Kč (Alza). To bych fakt neřešil :)

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #43 kdy: 14. 10. 2022, 20:38:57 »
Poznamka na okraj: Veci od Ubiquiti maji az neskutecne dlouhou podporu, treba Nonobridge M5 je vec z roku tusim 2009 a novy firmware (6.3.6) na to vysel jeste pred rokem.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #44 kdy: 14. 10. 2022, 20:53:17 »
za me neni s Deco problem... Unifi je hodne o penezich, to same TPlink Omanda mesh... x domacnosti s 2-3 Deco, vsecko slape jak ma. Preference je po kabelu do pc apod. dostat cely konekt, po wifi bohate staci na kazdou situaci to 100mego, neboli strop u Deco E4 / 100Mbit porty.  8)