To je přesně ono. Právě ty s náročnými problémy potřebuju. Kdokoli jiný je proti tomu lempl (třeba lopata). Takže prostě ty víš, jak poznat dobré lidi a to se mi líbí. Jak to vlastně víš?
Mám zkušenosti, že na náročné školy chodí i pozéři typu zboj, kteří sice na to nemají, ale zase chtějí získat prestiž tím, co jim titul přinese. Proto tu pořád píše ty nesmysly, jak je MFF elitní a jak matiku zvládnou jen ti nejlepší. Sám si tím tvoří svět, kde on je ten dobrý.
Jen právě mám problém, že v reálu to prostě funguje trochu jinak a škola není znamením. Je to škoda, ale nemůžu za to.
To je jednoduché. Nevím to. Prostě se s někým potkám, buď pracovně, nebo třeba na pivku je to něčí kámoš, chvilku se bavíš a tak nějak poznáš, jestli to, o čem mluví, má hlavu a patu a jakým způsobem uvažuje, aniž by u toho používal google.
Sám dlouhodobě spolupracuju jen se třemi kolegy (dva FEL ČVUT, jeden FEL ZČU, když už se to tu řeší, ale jinak bych řekl, že to není podstatné), jinak jsem OSVČ, takže tento problém ani řešit nemusím.
Ale musím přiznat, že jsem už potkal i v pohodě lidi, kteří sice perfektně měli zmáknutou technologii, na níž dlouhodobě dělali, ale určité věci je prostě nenapadly – např. že se nějaký problém dá vyřešit s konstantní časovou složitostí (vůbec je nenapadlo, že by to třeba mohlo jít, takže se ani nesnažili použít google), nebo se jim nad něčím zase nechtělo přemýšlet (FP vs. FXP výpočet), když už to opravdu bylo žádoucí pro úspěšné vyřešení problému, a raději tvrdili, že to s daným železem prostě nejde (jeden byl FELák z ČVUT, druhý VŠB TU). Tak tuhletu lenost přemýšlet jsem tedy zatím nikdy u žádného matfyzáka ani jaderňáka nezaznamenal.
Jak se to vezme, v něčem hardcore, ale třeba čistě matematické disciplíny jako teorie množin nebo logika tam na nějaké extra úrovni nejsou (zajímalo by mě, proč).
ty jsi tam ty předměty absolvoval?
Všichni ví, že na FJFI se nejde tak do hloubky. Tam je to jen o učení píčovin rychle nazpaměť. Čím víc, tím lépe. To je síto! Na MFF máš daleko více keců kolem. Je otázka, jestli je to reálně rozdíl, ale vždy tam ten rozdíl byl takový.
To bych zrovna netvrdil. Analýzu nebo algebru tam podle mě berou dost do hloubky, numeriku taky. Ostatní disciplíny asi podle zaměření. Ale v té analýze a algebře bývali vždycky kovaní všichni. Stačí se podívat třeba na jaderňáckou sbírku příkladů z algebry (už je to teda spousta let zpátky, co jsem v tom listoval) – k jejich řešení by žádné učení nazpaměť ani zdaleka nestačilo. Za klasiku v tomto oboru se všeobecně považuje Proskurjakov, ale v té sbírce z FJFI byly ještě mnohem vypečenější příklady, kdy je zapotřebí se opravdu dost zamyslet, jak na to.
Jestli tam TEMNO nebo logika není na stejné úrovni nedovedu posoudit, ale k tomu "proč" bych řekl, že asi kvůli tomu, že to je přeci jen fakulta na technické univerzitě, takže asi stále berou na vědomí to, že hlavním úkolem je vychovat inženýry, kteří to budou prakticky aplikovat, a k tomu asi opravdu není nějaké hluboké meditování nad množinami všech množin a nad logikami vyšších řádů nezbytné. Navíc oni s matfyzem vždycky docela úzce spolupracovali, takže by asi nebyl problém si zapsat i matfyzácké předměty, kdyby o to někdo vyloženě stál.