Jakožto někdo, kdo v reklamačním oddělení Alzy kdysi pracoval (byť před mnoha lety) bych rád tuhle debatu trochu projasnil
Alza - jako většina jiných větších eshopů - postupuje vůči zákazníkovi v případě reklamace v prvních 14 dnech zcela identicky jako v případě vrácení.
T.j. dostanete zpět peníze, případně si vyberete výměnu za nové zboží (pokud reklamujete). Samozřejmě jsou specifické případy, jako je velká bílá technika (lednice, pračky...) či když je zboží zakoupeno na firmu v rámci nějaké větší objednávky... Ale v případě klasické závady na novém zboží, jak popisuje původní příspěvek, je to vždy jasné.
Čistě formálně - obchodník může rozhodnout o vyřízení reklamace na místě kdykoliv v průběhu záruční doby, jen pochopitelně u zařízení co se opravují a jejichž hodnota rychle klesá (notebooky, mobily...) by to samozřejmě například po roce nebylo příliš rentabilní.
On jaksi obchodník nemá důvod, aby se mu opakovaně dostávaly do oběhu již vrácené kusy, kde zákazník nezmíní, že se zbožím je nějaký problém. Pro něj to jsou jen náklady navíc, nehledě na spokojenost zákazníků.
Vzhledem k tomu, že je to už dost let a lidé už eshopy používají ve velkém, tak se divím, že se pořád tenhle nesmysl "nic neříkej, normálně to vrať - jinak budeš čekat 30 dní" pořád traduje a předává u podobných dotazů dál.
Není v lidských silách každý kus vráceného zboží důkladně testovat, takže pokud se závada zamlčí, tak si ho někdo koupí jen jako "rozbaleno" či "zánovní" (případně obdobné jen jinak nazvané kategorie u jiných prodejců) může se zboží protočit několikrát - výsledkem je ztráta pro prodejce a několik nespokojených zákazníků.
Takže původnímu přispěvateli určitě radím reklamovat, ale s tím, že je to takhle krátce po zakoupení a že byste chtěl rovnou dostat peníze zpátky/nový funkční kus (pokud mají skladem). Nebude s tím žádný problém.