Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti

Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« kdy: 15. 03. 2018, 19:09:43 »
Mám netradiční dotaz. Za poměrně kuriozních okolnostech mi byl zamítnut minipočítač s atomem v bedýnce Chieftec IX-03B-OP [http://www.chieftec.eu/en/chassis/itx/compact-series/ix-03b.html]
že je bedýnka až příliš perforovaná (ze všech stran prakticky) a že těmito průduchy mohou šlehat plameny, případně odkapávat hořící části v případě závady na dřevěný stůl s papíry a tedy není "požárně bezpečná"

Jelikož jsem se s touto argumentací setkal poprvé, byl jsem bez argumentů, protože jsem nad zabezpečení PC proti požáru nikdy nezabýval, a tedy argumentačně umlácen. Googloval jsem a zjistil, že PCčka čas od času chytaj. Hlavně od zdroje, ale ve zminovaných článcích nebylo, jak pojišťovna k tomuto přistupuje.

Nějaký prodejce PC označil jako důvod požáru neodbornou montáž. A  argument, že nelze ve firmě používat něco, co se složilo "na koleni" také padl. I to mě zaskčilo, protože všechna PC ve firmě jsou složena "na koleni", aneb nákup komponent, montáž, vyzkoušení, provoz. Prý je lepší si nechat sestavit PC od firmy, který bere pak zodpovědnost za správnou montáž a když PC v provozu chytne, je člověk z obliga.

Jak jsem psal, v životě jsem tuhle argumentaci neslyšel/neřešil...
Je někdo zkušený z hlediska pojišťoven/požární bezpečnosti, co PC postavené "na koleně" musí splňovat, aby se na něj vztahovalo protipožární pojištění? Měl jsem za to, že stačí, aby všechny komponenty měli CE. Na druhou stranu je pravda, že k čemu CE, pokud člověk.. vymýšlím nějaký extrémní případ.. zapojí napájení procesoru nějakým supertenkým s echt hořlavou izolací drátkem (no nic moc lepšího mě nenapadlo).. nebo reálně - tento kabel je dle výrobce (těžko se to hledalo) definovaný do 2A a na CZC si lze přečist, jak pravděpodobně přetížený hezky hořel [https://www.czc.cz/premiumcord-napajeci-5-25-molex-na-p4-4pin/66652/produkt], takže CE není svatý grál.

PS.: Prý je z tohohle důvodu lepší kovový tower case, jež má méně průduchů a jednolité dno, kde se hořící plast/jiné_srágory bezpečně udrží uvnitř.


Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2018, 19:15:19 »
zde [https://technet.idnes.cz/pocitace-zapaluji-byty-i-kancelare-dtp-/hardware.aspx?c=A050310_082803_hardware_vse] zmíňka, že by se PC každý rok měli kontrolovat ve specializované provozovně  :o

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2018, 19:22:05 »
Myslím, že tento dotaz není vůbec o technice.

Vaše firma Vám dala na srozuměnou, že nechce nést odpovědnost za chybu zaměstnance (Vás). Když uděláte chybu a něco se opravdu stane (kravina, ale budiž, připusťme), tak si může firma škodu přičíst jen sama sobě. Pojišťovna se bude ptát, jak jste byl v rámci firmy proškolen, jak jste, jako zaměstnanec dodržoval bezpečnost práce při skládání, ..., ... A firma bude v případě průšvihu tahat za krátký konec provazu. Na to, aby firma pokryla takovou případnou škodu by potřebovala pojištění profesní odpovědnosti (protože v tu ránu jste profesionál skládající počítač).

Když to samé koupí od joudy od vedle, který má na to živnost, je situace úplně jiná. Když přijde průšvih, bude plněno z běžného komerčního pojištění firmy (před požárem). Pojišťovna si pak bude případnou škodu regresovat na tom joudovi.

Pro firmu je to obrovský rozdíl, jestli Vás to nechá složit, nebo někde koupí.


Kkt1

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #3 kdy: 15. 03. 2018, 20:06:39 »
slozeni pocitace by mel delat nekdo s elektrikarskou vyhlaskou, tudiz vi co kde a jak zapoji. CE je nutne taky. Pokud vsechny komponenty maji CE (vcetne krabice ktera je treba i ciste plastova a jeji pouziti odpovida podminkam dle vyrobce), takovy pocitac by nemel zpusobit pozar a pokud ho zpusobi, pak pojistovna by mela platit. Tohle je platne pro domace ucely, nebo pokud uvedeny pocitac zakoupi/necha slozit firma. Pokud ale jsi zamestnanec ve firme a chces si tam slozit svuj pocitac, firma by nesla odpovednost za tve zarizeni, tudiz to nechce protoze by pripadne skody musela vymahat po tobe (protoze si treba neskontroluje jestli tve PC ma vsechny nutne pozadavky dle CE). V praxi by jsi si ve firme nemel bez souhlasu vedeni zapojit ani nabijecku na telefon kterou mas z domu, ale mel by jsi pouzit nabijecku firemni, kterou jednou rocne nekdo overi jestli odpovida pozadavkum pozarne bezpecnosti (treba jestli nema odizolovane draty).

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #4 kdy: 15. 03. 2018, 20:13:39 »
V praxi by jsi si ve firme nemel bez souhlasu vedeni zapojit ani nabijecku na telefon kterou mas z domu, ale mel by jsi pouzit nabijecku firemni, kterou jednou rocne nekdo overi jestli odpovida pozadavkum pozarne bezpecnosti (treba jestli nema odizolovane draty).

V právu existuje zásada přiměřenosti. Takový výklad, jako píšete, je samozřejmě absurdní (a tudíž nesprávný). U složení PC je to složitější, podle stejné zásady by to také mělo jít, aniž by to bylo považováno za porušení předpisů.

Ale věc se má tak, že v praxi zaměstnavatel nechce nic zbytečně riskovat, už vůbec ne kvůli takové prkotině, že si zaměstnanec chce hrát a skládat počítač. Prostě se koupí hotový a nic se neriskuje. I kdyby to měla být stejná skládačka, nebo dokonce horší, tak rizika jsou menší.

Paradox, co?


kolemjdouci

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #5 kdy: 15. 03. 2018, 20:33:52 »
Další věc je, že ten sestavený počítač by měl projít kontrolou na elektrickém zkušebním přístroji a měl by k tomu existovat protokol podepsaný někým, kdo je oprávněn přezkušování provádět. 

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #6 kdy: 15. 03. 2018, 20:35:29 »
Hrát si nechci, padesátku mám a ty počítače jsou pracovní úkol.

Nicméně, co jsem potřeboval vědět, vím. Takže... když dané komponenty, místo toho abych je koupil různě kvůli ceně, naházím do košíku jednoho prodejce a využiji služby sestavení PC prodejcem... vlk se nažere (vznikne stejné PC ve stejně malé bedýnce) a koza zůstane celá (PC sestavené odbornou třetí stranou, včetně záruk), chápu-li to dobře.

To je přijatelné řešení

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #7 kdy: 15. 03. 2018, 20:44:13 »
Další věc je, že ten sestavený počítač by měl projít kontrolou na elektrickém zkušebním přístroji a měl by k tomu existovat protokol podepsaný někým, kdo je oprávněn přezkušování provádět.

Uz vidim, jak dnes vzorek kazdeho pocitace od skladacu jde do zkusebniho ustavu, aby dostal esc znacku.

Jméno:

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #8 kdy: 15. 03. 2018, 21:04:51 »
Citace
V praxi by jsi si ve firme nemel bez souhlasu vedeni zapojit ani nabijecku na telefon kterou mas z domu, ale mel by jsi pouzit nabijecku firemni, kterou jednou rocne nekdo overi jestli odpovida pozadavkum pozarne bezpecnosti (treba jestli nema odizolovane draty).

presne tohle rikal na minuly porade kolega revizak, docela jsem cumel ale zrejme si to nevymyslel
touto procedurou musi projit cokoliv co se zapojuje do zasuvky, tzn akucka ne, ale jeji nabijecka jo.

kolemjdouci

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #9 kdy: 15. 03. 2018, 21:09:52 »
Citace
Uz vidim, jak dnes vzorek kazdeho pocitace od skladacu jde do zkusebniho ustavu, aby dostal esc znacku.
Tohle by platilo (omluvte prosím nepřesnosti), pokud byste to chtěl uvést na trh.

Já psal o zkušebním přístroji, kterým zkontrolujete izolační odpor, odpor ochranného vodiče apod. Zjistíte, že polovina přívodních kabelů nevyhovuje a na druhou si nalepíte evidenční číslo...
Hádám, že by to mohlo být minimum, se kterým se pojišťovna spokojí. Opět prosím netahat za slovíčka, v práci to pozoruju jen zpovzdálí.

tazatel

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #10 kdy: 15. 03. 2018, 21:27:31 »
Všechna elektrická zařízení patřící firmě musí splňovat normy a musí mít revizi od elektrikáře. U nás má evidenční číslo a revizi i každý prodlužovák.

V tvém případě je to pochopitelně blbost. Ta bedna v sobě ani nemá zdroj. Jestli něco vyhoří tak od externího adaptéru a tam je pravděpodobnost plně stejná jako u všech ostatních.

Ale to víš, dej blb-i funkci a vymyslí formulář.


Kkt1

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #11 kdy: 15. 03. 2018, 21:37:30 »
V praxi by jsi si ve firme nemel bez souhlasu vedeni zapojit ani nabijecku na telefon kterou mas z domu, ale mel by jsi pouzit nabijecku firemni, kterou jednou rocne nekdo overi jestli odpovida pozadavkum pozarne bezpecnosti (treba jestli nema odizolovane draty).

V právu existuje zásada přiměřenosti. Takový výklad, jako píšete, je samozřejmě absurdní (a tudíž nesprávný). U složení PC je to složitější, podle stejné zásady by to také mělo jít, aniž by to bylo považováno za porušení předpisů.

Ale věc se má tak, že v praxi zaměstnavatel nechce nic zbytečně riskovat, už vůbec ne kvůli takové prkotině, že si zaměstnanec chce hrát a skládat počítač. Prostě se koupí hotový a nic se neriskuje. I kdyby to měla být stejná skládačka, nebo dokonce horší, tak rizika jsou menší.

Paradox, co?

Promluvte si s nekterym reviznim technikem... jako firma nevite co za zarizeni ma vas zamestnanec doma, tudiz mu je nedovolite zapojit ve svych prostorach. Nebo chcete jako majitel firmy riskovat existenci firmy jenom kvuli tomu, ze si vas zamestnanec objedna levnou nabijecku nekde z ciny, ktera treba nesplnuje ceske normy?

JardaA

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #12 kdy: 15. 03. 2018, 21:58:07 »
Všechna elektrická zařízení patřící firmě musí splňovat normy a musí mít revizi od elektrikáře. U nás má evidenční číslo a revizi i každý prodlužovák.

U naší státní organizace je tomu úplně stejně, včetně evidenčních čísel. Revize se provádí pravidelně podle ČSN 33 1600, pro hrubou orientaci viz odkaz. Revizní technici měří všechny prodlužováky, šňůry (přičemž pravidelně nalézají nevyhovující kousky!) a samozřejmě spotřebiče (počítače, tiskárny, ...) Jak je tomu u soukromých firem netuším.

http://www.bezpecnostprace.info/item/povinnosti-provadet-pravidelne-revize-elektrickych-spotrebicu

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #13 kdy: 15. 03. 2018, 22:00:02 »
Citace
Uz vidim, jak dnes vzorek kazdeho pocitace od skladacu jde do zkusebniho ustavu, aby dostal esc znacku.
Tohle by platilo (omluvte prosím nepřesnosti), pokud byste to chtěl uvést na trh.

Já psal o zkušebním přístroji, kterým zkontrolujete izolační odpor, odpor ochranného vodiče apod. Zjistíte, že polovina přívodních kabelů nevyhovuje a na druhou si nalepíte evidenční číslo...
Hádám, že by to mohlo být minimum, se kterým se pojišťovna spokojí. Opět prosím netahat za slovíčka, v práci to pozoruju jen zpovzdálí.

Tak oni to skladaci na trh uvadeji. A i ta nabijecka k founu by mela pred uvedenim na trh oficialne testovana, mela by tedy vyhovet pozadavkum pojistovny. Ale mam pochybnosti, ze pri tom kvantu bazmeku, co jsou dnes v kramech, by byly pred uvedenim do prodeje testovany. To by byl Elektrotechnicky zkusebni ustav veliky jako kdysi Poldovka a pracovaly by tam tisice lidi.

M.

Re:Bezpečnost PC z hlediska požární bezpečnosti
« Odpověď #14 kdy: 15. 03. 2018, 23:07:46 »
Citace
Uz vidim, jak dnes vzorek kazdeho pocitace od skladacu jde do zkusebniho ustavu, aby dostal esc znacku.
Tohle by platilo (omluvte prosím nepřesnosti), pokud byste to chtěl uvést na trh.

Legislativa se nám už před pár lety změnila. I co si firma vyrobí jen pro svoji vnitřní potřebu, tak musí projít stejnou procedurou, jak když to budu vyrábět pro veřejnost. Zkrátka i tento případ spadá pod uvedení na trh.

Nemusí to projít zkušebnou. Můžu udělat patřičné prohlášení o shodě sám. Mám-li na to lidi, zkušenosti, vybavení, abych dané posouzení provedl. Je jen určitá skupina výrobků, kde to musí jít přes zkušebnu. V případě, že poskládám PC z komponent, které mají CE a mám k nim protokoly ze zkušeben pro jednotlivé komponenty (v případě PC půjde o elektriku a EMC), tak na základě tohoto mohu vydat prohlášení o shodě na tu skládačku aniž bych mudsel znovu do zkušebny v ČR (pokud jsou ty protokoly ke komponentám od zkušeben co nejsou v rámci EU na "blacklistu").

Jinak se neověřuje ve zkušebně každá skládačka, ale obvykle zástupce řady, takže typicky jedna konfigurace, co projde a na základě toho pak se vydá prohlášení pro X dalších konfigurací. Takže když si člověk koupí server v maximální konfiguraci, dá ho na ověřovací měření na vyzařování, tak to obvykle vyzařuje z pohledu EMC přes všechny limity (a kolikrát zařízení pro kancelářské prostory září i přes limity pro těžký průmysl, taková diesel gate v EMC), protože daný výrobce neměřil verzi s 8 CPU a  x TB RAM a yyy TB disků, ale jeden nejpomalejší CPU, minimum RAM a jeden SSD, aby se to rozjelo a jelo na tom něco, co to celé bude brzdit a minimálně zářit. :-)

Jinak revize na soukromé elektro spotřebiče zaměstanců, pokud jim je dovolím používat v práci, tak je samozřejmost. Firma za ně nese odpovědnost, pokud je dovolila používat.