GSM brána pro domácí použití

Re:GSM brána pro domácí použití
« Odpověď #15 kdy: 15. 02. 2026, 13:03:37 »
Pokud SIP klient v mobilu přijímá hovory, pak musí soustavně komunikovat s ústřednou operátora (neboli běžet v mobilu na pozadí) a vybíjení baterie zde bohužel je. Stejně tak je zde nespolehlivost, protože Android má snahu vypínat na pozadí kde co, a to i když si to user nepřeje a nastaví si to dle sebe. Android prostě takový je. A na iOS je to s VoIP snad ještě horší.

Ved pisem, ze sa to riesi push notifikaciami, bankova aplikacia ti tiez vybija baterku? Na pozadi to nebezi, sip klient je prihlaseny serveri aplikacie a ked ti niekto vola ide to cez nich, oni ti nasledne poslu notifikaciu a hovor sa spoji. To je rovnake ako volanie cez messenger alebo whatsapp.



Re:GSM brána pro domácí použití
« Odpověď #16 kdy: 15. 02. 2026, 21:53:34 »
Jenomže právě toto činí VoIP v mobilu těžko použitelným, protože signalizace příchozího hovoru se musí realizovat v reálném čase. U bankovní aplikace je to fuk, tam přijde třeba oznámení o platbě s nějakým zpožděním a ničemu to nevadí, ale u hovoru ano. Co se týká Messengeru a WhatsApp, tak u nich jsem zažil opakovaně, že příchozí hovor není vůbec signalizován (hlavně u WhatsApp), nicméně i tyto appky běží v mobilu na pozadí a mají vliv na spotřebu baterie. Skutečně spolehlivý SIP klient musí nepřetržitě komunikovat s ústřednou operátora, ideálně se pravidelně registrovat v rozmezí několika málo minut a mít zajištěný průchod přes NAT (keep-alive), pak je jistota, že příchozí hovor bude jak má být. A k tomu je ideální právě výše uvedený WiFi VoIP telefon (a pochopitelně i všechny stolní VoIP telefony). Jiná věc je samozřejmě ta, jestli tazateli nestačí, aby mu přišla jenom zpráva (např. email) o zmeškaném hovoru a on následně sám zavolá zpátky. Pak se z toho nemusí dělat žádná velká věda.

Re:GSM brána pro domácí použití
« Odpověď #17 kdy: 16. 02. 2026, 08:06:15 »
Nedava moc smysl porizovat GSM branu pokud uz o tom nekdo uvazuje. Prvni vypinani GSM siti zacne za 2 roky v CT/SK. Nektere zeme v evrope uz vyply ( afaik asi 5 zemi)
Tak kdyztak aspon LTE.

moderní brány jako VoiceBlue a DINstar samozřejmě umí VoLTE, takže vypnutí GSM phase2 se jich nedotkne. Problém je, že VoLTE mívá problémy právě s dosažitelností cílového terminálu, kdy ten sice signál má a bez problému si zavolá, ale na špatným signálu nebo saturovaných buňkách se nedá dovolat jemu, protože sice volající dostane vyzváněcí tón od operátora, ale cílový terminál o hovoru vůbec neví, protože signalizace na něj nedorazí. A teprve po obnově registrace v síti (což může trvat minuty nebo taky hodiny) dostane notifikaci nebo SMSku o zmeškaném hovoru.
Přesně tohle se s oblibou děje na Kongresový na KŘP, protože barák je železobeton, mají tam ocelohliníkový rámy oken a pokovený skla, a na nich ještě hliníkový žaluzie. Data jedou, na internet můžeš, zavoláš si, ale nikdo se nedovolá tobě klidně celej den, a POKUD se vůbec dozvíš že tě někdo sháněl, je to klidně hodinu a půl po opuštění baráku, když přijíždíš na Černej Most. A pak se akorát divíš, proč ti najednou volá deset lidí a řvou na tebe, jako by ses jim vyblil do klávesnice.
Tohle nenastane, pokud jseš celej den na wifině, protože ten SIP se zaregistruje po wifi, a funguje to. Ale pokud ti to začne přeskakovat mezi wifi a mobilníma datama, můžeš telefon klidně rovnou vypnout.
Nebo si v ústředně nastavit podmíněný přesměrování a smířit se s tím, že ti to příchozí hovor občas pošle po VTS mezinárodním hovorem.

5R

Re:GSM brána pro domácí použití
« Odpověď #18 kdy: Dnes v 15:37:33 »
Ďakujem všetkým za diskusiu a som fakt rád, že sa našlo dokonca niekoľko krabicových riešení. A aj ten vytipovany stack by mal fungovať.

Pripomeniem zadanie: presunúť fyzickú SIM kartu do "udělátka", ktoré mi hovory a sms prepojí/doručí do mobilu pripojeného cez internet, aby 1) som sa vyhol roamingovým poplatkom mimo EÚ pri dlhodobom pobyte a 2) mohol som byť súbežne dostupný na viacerých číslach, než umožňuje jeden telefón, vrátane sms správ.

Zhrnutie odpovedí:

Hotové riešenia:
1. Tayumon SIM Air, 4G, cca 125 eur, hotové consumer grade riešenie. Pravdepodobne to bude využívať čínske cloudy ale malo by to byť "plug&play".
2. GlocalMe SIMBOX, 2G a 3G, cca 156 eur´, hotové consumer grade riešenie s 10 eurovou subscription za volania. Ten poplatok si môžem optimisticky naivne vyložiť tak, že zaň možno dostávam servis v podobe živej, vyvíjanej alebo aspoň patchovanej služby.
3. VoIP gateway 100305, 2G a 3G krabička, linux based router, cca 140 eur. Nie som si istý, či k tomu potrebujem niekde Asterisk alebo ho už obsahuje alebo si ho tam môžem doinštalovať.

DYI riešenie:
Tiež to vyzerá tak, že by nemuselo byť nijak extra frustrujúce rozbehnúť si v úvode spomínaný stack Rpi4 resp. akýkoľvek počítač + 4G GSM hat SM7600 resp. USB dongle + Asterisk + asterix chan dongle + voip sip softphone, napr. platený Groundwire.

Jednoduchšie ale polovičaté riešenia:
1) Presmerovať hovory cez nejakú službu, napr. odorik.cz (dostal som viacero dobrých referencíí aj mimo root) s tým, že problémom zostávajú SMS.
2) Použiť nejaký iný telefón so stálym napájaním, hovory presmerovať cez službu a sms riešiť aplikáciou s preposielaním.

Tiež je pre mňa prekvapením informácia, že operátori nemajú radi mobilné brány (poučene sa snažím vyhnúť označeniu GSM) a môžu to detegovať a blokovať. Overím si to aspoň v slovenskom O2.

@HornikNG máš s tou krabičkou skúsenosť? Neviem ako si to vyhrabal lebo ja som pred dotazom samozrejme hľladal... do tohoto asi rovno pôjdem. Díky. Cenovo je to vlastne jedno, stojí to toľko, čo DYI.

Zároveň mám slabo využité Rpi4, tak si to možno vyskúšam tiež. Aj tak tie krabičky potrebujem ideálne dve :)

Re:GSM brána pro domácí použití
« Odpověď #19 kdy: Dnes v 16:05:48 »
Volbu 3 vyrad - obsolete a cena nezmysel.

4G USB dongle - nema podporu voice, je to jen na data
4G GSM hat - vypada sympaticky, otazka je zda tam skutecne je funkcni voice respektive da se rozchodit jako SIP trunk

Sveho casu jsem resil identicky problem a delal jsem si research.
Bohuzel do faze realizace se to nedostalo.