Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu

Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu
« kdy: 11. 03. 2023, 16:00:13 »
Tady ty fonty co mám v sh mi nevyhovují. Jsou dost úzké. Já bych tam strčil Arial na který jsem zvyklý nebo Tahoma, Verdana, ale zdá se, že nainstalované fonty ttf tam nejdou použít. Co musím doplnit?

A taky jsem se chtěl zeptat, co by se stalo, když bych odinstaloval některé fonty, které využívají aplikace v Gnome? Protože je tam tuna fontů, které se mi zobrazují rozmazaně (jsou moc tenké). Místo nich bych raději dosadil tlustější font podobný Arial, Tahoma, Verdana (bezpatkové).

Taky dá se to udělat z prostředí příkazového řádku něco jako uninstall fonts --Name Sans* , Sherif* apod.?
« Poslední změna: 11. 03. 2023, 18:06:55 od Petr Krčmář »


zapoměl vložit fotku


z_sk

Tady ty fonty co mám v sh mi nevyhovují. Jsou dost úzké. Já bych tam strčil Arial na který jsem zvyklý nebo Tahoma, Verdana, ale zdá se, že nainstalované fonty ttf tam nejdou použít. Co musím doplnit?[/quote ]
Môžeš si ich nainštalovať (pozor na licenciu) alebo podobne. Viď. https://packages.debian.org/stretch/ttf-mscorefonts-installer https://packages.debian.org/bullseye/fonts-liberation2.

A v aplikácií si nastav, ktoré ma terminál použiť. To isté platí pre tému GNOME, a pod.

Citace
A taky jsem se chtěl zeptat, co by se stalo, když bych odinstaloval některé fonty, které využívají aplikace v Gnome? Protože je tam tuna fontů, které se mi zobrazují rozmazaně (jsou moc tenké). Místo nich bych raději dosadil tlustější font podobný Arial, Tahoma, Verdana (bezpatkové).
To by som nerobil. Default je default, načo si prípadne robiť problémy, keď nemusia byť. Asi veľa miesta nezaberajú.

„rozmazaně“ – máš správne rozlíšenie monitora? Ojedinelé, nemáš zhoršený zrak?

e3k

  • ****
  • 255
    • Zobrazit profil
    • E-mail
fonty treba nasypat do /usr/share/fonts a su tvoje. aj ttf. otestovane na PxPlus_IBM_VGA_9x16.ttf ;)




_Jenda

  • *****
  • 1 600
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
„rozmazaně“ – máš správne rozlíšenie monitora? Ojedinelé, nemáš zhoršený zrak?
Samozřejmě že nemá, má nastaveno 800x600, a protože pochybuji že to je nativní rozlišení monitoru (to byly monitory tak před 20 lety, a to kdoví jestli, LCD začínala spíš na 1024x768), tak to má interpolované.

Re:Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2023, 18:40:58 »
Nějaké nové technické problémy tak jsem se na to moc nedíval. Nainstaloval jsem ty aplikace a zase odinstaloval. Otázka je vlastně jaký typ fontů se používá v tom terminálu, jak se jim říká? Protože to není ttf. Co tedy hledat v tom manažeru fontů za typ fontů, aby se to objevilo v sh.

fonty treba nasypat do /usr/share/fonts a su tvoje. aj ttf. otestovane na PxPlus_IBM_VGA_9x16.ttf ;)

Jen prosím nikdy, nikdy nic prostě nesypte do /usr pokud to není /usr/local. Jak FHS tak manuál file-hiearchy ze systemd tvrdí že do /usr by člověk neměl jen tak něco dávat.

Citace z file-hiearchy(7)
Citace
/usr
           Vendor-supplied operating system resources. Usually read-only, but
           this is not required. Possibly shared between multiple hosts. This
           directory should not be modified by the administrator, except when
           installing or removing vendor-supplied packages.

když už chcete něco globálně, tak do /usr/local o které sice tato manuálová stránka nemluví ale FHS to specifikuje jako místo kam takové věci sypat. a nebo jako uživatel, pro sebe do ~/.local/share/fonts, což je asi nejlepší řešení.

Re:Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu
« Odpověď #8 kdy: 12. 03. 2023, 23:23:29 »
Nějaké nové technické problémy tak jsem se na to moc nedíval. Nainstaloval jsem ty aplikace a zase odinstaloval. Otázka je vlastně jaký typ fontů se používá v tom terminálu, jak se jim říká? Protože to není ttf. Co tedy hledat v tom manažeru fontů za typ fontů, aby se to objevilo v sh.

Samotný sh žádný font nepoužívá, to je práce terminálového emulátoru, ve Vašem případě je to GNOME Terminál který filtruje na písma s pevnou šířkou. Pokud trváte na použití písma bez pevné šířky (nedoporučuji, hodně věcí bude vypadat divně a rozbitě), můžete to nastavit ručně v D-Conf databázi na /org/gnome/terminal/legacy/profiles:/<UUID> a změnit tam hodnotu font.

Re:Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu
« Odpověď #9 kdy: 12. 03. 2023, 23:57:22 »
Ještě nezapomeňte re-generovat písmovou cache pomocí
Kód: [Vybrat]
fc-cache -f -v

Re:Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2023, 19:20:55 »
Nějaké nové technické problémy tak jsem se na to moc nedíval. Nainstaloval jsem ty aplikace a zase odinstaloval. Otázka je vlastně jaký typ fontů se používá v tom terminálu, jak se jim říká? Protože to není ttf. Co tedy hledat v tom manažeru fontů za typ fontů, aby se to objevilo v sh.

Samotný sh žádný font nepoužívá, to je práce terminálového emulátoru, ve Vašem případě je to GNOME Terminál který filtruje na písma s pevnou šířkou. Pokud trváte na použití písma bez pevné šířky (nedoporučuji, hodně věcí bude vypadat divně a rozbitě), můžete to nastavit ručně v D-Conf databázi na /org/gnome/terminal/legacy/profiles:/<UUID> a změnit tam hodnotu font.

Já se spletl. Já nepotřebuju měnit písma v terminálu, ty jsou OK. Ale ve Firefoxu. I když Opera vypadá mnohem lépe a stabilnější. Ale zdá se, že problémy které mám jsou v tom, že mi někde "mizí" operační paměť. Něco ji žere, ale v gnome-system-monitor není "nic" vidět. Prostě mám 115 MB free, jen s tím spuštěným emulátorem terminálu a gnome.

e3k

  • ****
  • 255
    • Zobrazit profil
    • E-mail
fonty treba nasypat do /usr/share/fonts a su tvoje. aj ttf. otestovane na PxPlus_IBM_VGA_9x16.ttf ;)

Jen prosím nikdy, nikdy nic prostě nesypte do /usr pokud to není /usr/local.

tak ja som si to z prstu nevycucal: https://wiki.gentoo.org/wiki/Fonts#Globally_available netreba byt predposss....

Re:Instalace jiných fontů do emulátoru terminálu
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2023, 20:21:19 »
Fonty patria do
Kód: [Vybrat]
/home/<user>/.local/share/fonts alebo
Kód: [Vybrat]
/home/<user>/.fonts zalezi na distribucii a jej verzii, ked tak naistalovat a pouzit fontconfig

tak ja som si to z prstu nevycucal: https://wiki.gentoo.org/wiki/Fonts#Globally_available netreba byt predposss....

To že je to na Gentoo wiki moc neznamená, já bych raději věřil manuálovým stránkám systemd a FHS specifikaci. Wiki může upravovat každý registrovaný, specifikaci těžko. A kdybych měl na Gentoo zaregistrovaný účet (a nebudu, zbytečná otrava), tak bych to tam hned změnil ;)

když už chcete něco globálně, tak do /usr/local o které sice tato manuálová stránka nemluví ale FHS to specifikuje jako místo kam takové věci sypat. a nebo jako uživatel, pro sebe do ~/.local/share/fonts, což je asi nejlepší řešení.

Na Windows instaluji většinu programů do samostatného oddílu mimo C: ... U linuxu jsou malé prográmky jako Palemoon nízkonárokový prohlížeč odvozený od Mozilla Firefox, takže to nakopírovat tam? Aktuálně to mám pod ~/Stažené, protože nevím kam jinam to dát a jak jinak, přece to nebudu pokaždé složitě dohledávat. V Nautilu mám odkaz na Stažené, tak přesto. Jinak nevím jak udělat Simlink na plochu, protože ani nevím kde ta plocha je uložená, abych tam ten simlink mohl udělat.