Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #30 kdy: 21. 08. 2024, 12:25:08 »
OT: Bazen v Cesku jsem nikdy nepochopil, kdyz je 7 mesicu zima (rijen-duben).

Češi mají různé divné obsese. Bazény, obývací pokoje, snahu krájet malé byty na nespočet ještě menších místností atd. atd. Ale nějaké takové má skoro každý národ.

Tak v těchto vedrech je bazén dobrá věc. Každou hodinu ochladit a potom jít zase osvěženej "do kanclu". Tedy my máme jen takový ten nadzemní, nějaký 4 kubíky, ale bohatě stačí a žádné kopání se nekonalo :-)


Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #31 kdy: 21. 08. 2024, 12:31:00 »
OT: Bazen v Cesku jsem nikdy nepochopil, kdyz je 7 mesicu zima (rijen-duben).
otužování, sauna hned vedle. Dva dost dobry duvody.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #32 kdy: 21. 08. 2024, 12:32:09 »
Nebo jsem jí říkal aby mi občas donesla pití když jsem venku...kolikrát myslíte že za mnou přišla? Doslova jednou, 15minut po tom co jsem jí to řekl. Pak už ani jednou, ikdyž jsem jí to každej den připomínal po tom co jsem z "kamenolomu" přišel. A to tam dělám blbosti co se na zahradě vymyslela čistě ona (třeba ten bazén co jsem já ani nechtěl)...fakt přístup na přesdržku. Prej nemá čas když se má starat o děti jít s flaškou vody....
chyba, chlapče, chyba. menit to budes tezko.
https://www.youtube.com/watch?v=ogqTaSG-MSM&t=2s&pp=ygUGcG9zdGVs
Děkuji za možnost editace příspěvku.

JurajP

  • ****
  • 338
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #33 kdy: 21. 08. 2024, 12:47:56 »
Nechapem preco ste teda na HO ked na to nemate podmienky.
Zrusili vam vo firme kancelarie, ze nemate kam ist?
nikto nespomina, ze nema podmienky. ja napr tie podmienky mam, ale samozrejme nebude to 100% (ale 100x lepsie ako kancel), preto ma zaujimalo, ako to maju ini. Zas decka ma nevyrusuju tak, aby mi skrabali na dvere alebo mavali do kamery, ako tu niekto spominal.

xPoli

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #34 kdy: 21. 08. 2024, 12:53:57 »
Pracuju full remote doma 5,5 roku. Samostatná pracovna v RD. Meetingy nemám s výjimkou koordinačního telefonátu na čtvrt hodiny 1x týdně. Když jsme měli jedno dítě, bylo to super. Když jsme měli dvě, úvahy nad kanclem ve městě byly poměrně časté, protože druhé, aby se dožádalo svých potřeb, bylo hlučnější. Nejhorší to bylo, když druhé dorostlo na odrážedla. To je jedno, kde je to v domě, nese se to konstrukcí. Na to nepomůžou ani špunty do uší, ani ANC sluchátka. Třetí dítě je vyloženě křikloun, hlavně když jsou doma všichni. Frustrace z absence klidu, jaký bych si já představoval, se ve vlnách objevuje a pak zase mizí. Nějak jsem se vnitřně smířil s tím, že i to třetí nakonec půjde do školky a pak bude doma zase klid. Když bych šel do kanclu, musel bych si spoustu vybavení pořídit 2x, protože někdy je objektivně potřeba být doma.

Na pracovním výkonu se to samozřejmě projevuje, ale se třema malýma dětma už se výrazně projeví i jiné vlivy než jen klid na práci. Logistika kolem takové rodiny alespoň v našem případě nejde dlouhodobě zvládat v jednom, takže jsem se smířil s tím, že pracovní den začáná kolem deváté, když ty větší jsou ve škole/školce a končí kolem druhé. Pak rychlý oběd a zase odpolední logistické kolečko. Večer se pak k práci na hodinu až dvě vracím.

Udělám méně, než na začátku remote režimu, ale pořád mnohem víc a s menší frustrací než v kanclu. V kanclu nás bylo 5-7 a stačí aby každému z nich jednou za den zazvonil telefon, každý si šel 2x na svačinu, párkrát na záchod a ve výsledku se pořád někdo někam courá a ruší i když se snaží být potichu. Někdo tohle dokáže ignorovat, já ne. Potom i žena, když přijde 3-4x "za směnu" za mnou do pracovny je méně rušivý element než toto. Nejhorší v kanclu bylo, když si někdo dole na chodníku zapálil. Jednou za týden by se to dalo, ale když je to potřetí, počtvrté, posedmé za den, od pondělí do pátku... Tohle doma nemám a možnost od jara do podzimu mít celý den otevřené okno je k nezaplacení.

Úplně ideální to s rodinou v domě na práci není, ale v kanclu to taky ideální nebylo. Je potřeba si to někdy připomenout, stavit se za bývalýma kolegama na pokec, chytit chvilku čmudilů po okny a najednou je to doma zase fajn, i když tam není ticho.


Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #35 kdy: 21. 08. 2024, 12:58:35 »
Mám cihlový zdi, betonový stropy, zatepleno a spodní patro skoro celý beton a pod úrovní terénu. Ale stejně by tu bez klimy bylo na chcípnutí. Když je prostě venku 35°C ve dne, 22°C v noci a ještě mám doma 15-25kWh odpadního tepla (cca spotřeba baráku v létě), tak to teplo nikam zázračně nezmizí a i těch XY tun betonu a cihel má omezenou akumulační schopnost. Ano, když vypnu klimu/topení tak to první den skoro nepoznám, ale jak to trvá delší dobu, tak prostě ta teplota začne ujíždět do nepříjemné oblasti...Naopak když jsme byli dlouho pryč (a barák se rozehřál) a zapnuli pak klimu, tak snad ještě 3 dny bylo cítit jak je tu hnusně vedro a to klima jela naplno

My máme kolem sebe osmdesát centimetrů kamene a celé léto není uvnitř víc než pětadvacet a to ještě jen když větráme. A to jsme na jižním svahu. A v zimě zase naopak stěny od léta hřejí do prosince. Problém bude v těch cihlových zdech. Metrová stěna to prostě není.

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #36 kdy: 21. 08. 2024, 12:59:52 »
Pracuju full remote doma 5,5 roku. Samostatná pracovna v RD. Meetingy nemám s výjimkou koordinačního telefonátu na čtvrt hodiny 1x týdně. Když jsme měli jedno dítě, bylo to super. Když jsme měli dvě, úvahy nad kanclem ve městě byly poměrně časté, protože druhé, aby se dožádalo svých potřeb, bylo hlučnější. Nejhorší to bylo, když druhé dorostlo na odrážedla. To je jedno, kde je to v domě, nese se to konstrukcí. Na to nepomůžou ani špunty do uší, ani ANC sluchátka. Třetí dítě je vyloženě křikloun, hlavně když jsou doma všichni. Frustrace z absence klidu, jaký bych si já představoval, se ve vlnách objevuje a pak zase mizí. Nějak jsem se vnitřně smířil s tím, že i to třetí nakonec půjde do školky a pak bude doma zase klid. Když bych šel do kanclu, musel bych si spoustu vybavení pořídit 2x, protože někdy je objektivně potřeba být doma.

Na pracovním výkonu se to samozřejmě projevuje, ale se třema malýma dětma už se výrazně projeví i jiné vlivy než jen klid na práci. Logistika kolem takové rodiny alespoň v našem případě nejde dlouhodobě zvládat v jednom, takže jsem se smířil s tím, že pracovní den začáná kolem deváté, když ty větší jsou ve škole/školce a končí kolem druhé. Pak rychlý oběd a zase odpolední logistické kolečko. Večer se pak k práci na hodinu až dvě vracím.

Udělám méně, než na začátku remote režimu, ale pořád mnohem víc a s menší frustrací než v kanclu. V kanclu nás bylo 5-7 a stačí aby každému z nich jednou za den zazvonil telefon, každý si šel 2x na svačinu, párkrát na záchod a ve výsledku se pořád někdo někam courá a ruší i když se snaží být potichu. Někdo tohle dokáže ignorovat, já ne. Potom i žena, když přijde 3-4x "za směnu" za mnou do pracovny je méně rušivý element než toto. Nejhorší v kanclu bylo, když si někdo dole na chodníku zapálil. Jednou za týden by se to dalo, ale když je to potřetí, počtvrté, posedmé za den, od pondělí do pátku... Tohle doma nemám a možnost od jara do podzimu mít celý den otevřené okno je k nezaplacení.

Úplně ideální to s rodinou v domě na práci není, ale v kanclu to taky ideální nebylo. Je potřeba si to někdy připomenout, stavit se za bývalýma kolegama na pokec, chytit chvilku čmudilů po okny a najednou je to doma zase fajn, i když tam není ticho.
Jen se zeptám, co je to za firmu, že nemáte agile a denní statusy?

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #37 kdy: 21. 08. 2024, 13:05:14 »
Třetí dítě je vyloženě křikloun, hlavně když jsou doma všichni.

S narůstajícím počtem hlučnost dětí obecně výrazně roste.

Udělám méně, než na začátku remote režimu, ale pořád mnohem víc a s menší frustrací než v kanclu. V kanclu nás bylo 5-7 a stačí aby
každému z nich jednou za den zazvonil telefon, každý si šel 2x na svačinu, párkrát na záchod a ve výsledku se pořád někdo někam courá a ruší i když se snaží být potichu. Někdo tohle dokáže ignorovat, já ne.

Nad tím právě žasnu, že kravál od dětí vám nevadí ale vadí vám, že někdo tiše chodí po kanceláři. Nechápu. Pro mě je tohle už dost na hraně evidentní neurotičnosti ;) Mimochodem, my jsme si v kanceláři zvonění mobilů (jakéhokoliv druhu) jednoduše zakázali. Buď si zvonění vypni (vibrace stačí), nebo tu mobil neměj. Jak už jsem tu psal, v tomhle ohledu jak si to nastavíte, tak to v té kanceláři budete mít. S malými dětmi to ale dost dobře nejde, ty člověk prostě nevypne.

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #38 kdy: 21. 08. 2024, 13:08:56 »
Jen se zeptám, co je to za firmu, že nemáte agile a denní statusy?

Evidentně nějaká firma s realisty, co pochopili, že než blbě vedený pseudoagile (dobře vedený jsem ještě nepotkal, začínám mít dojem, že to je něco jako yetti), lepší nevymýšlet a pragmaticky vyvíjet tak, jak je potřeba. A taky evidentně s vedoucím, co nemá obsesisvní potřebu aby mu někdo udržoval dojem, že se něco přece určitě děje a stačí mu výsledky. Jsou takové. Ale je jich nějak málo, no.

Mudvy

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #39 kdy: 21. 08. 2024, 13:45:16 »
Já jsem na HO od 2019 s tím že občas dojíždím do kanceláří. Cesta tam a zpět je 4 hodiny autem když není komplikace. Mám RD s vlastní pracovnou. Děti 3 a dá se to :). Mám skvělou manželku co s nimi často chodí ven a jezdí po víletech takže doma nejsou nutně celý den. Když můžu a chce se mi pracovat, pracuju, když nemůžu tak se staram o rodinu. Nedodržuju asi 8 hodin denně ale čas je relativní. Někdy za den vymyslím tolik věcí že by to normálně mohlo být na týden, jindy se to táhne že je jedno jestli sedim u počítače nebo ne.

V kanceláři je to různé a jezdím tam když je potřeba něco řešit, jinak jezdím přímo k zákazníkům a posedím u nich třeba celý den když dělám nějnaké návrhy a koncepty.

Produktivita šla asi dolů od té doby co mám rodinu, ale to i proto že jsem dřív dělal nonstop. Ale to je taky relativní. Dnes třeba napíšu za den celou logiku bez toho abych jí jednou vyzkoušel a otestoval, pak když je to vyřešený chvíli to zkouším a ladím než to považuju za hotový. Dřív jsem pořád něco spouštěl, řešil debuger a pod. To už dnes nepotřebuju.

Díky ChatGPT mám koncepty hotové o týdny dřív než předtím protože nemusím procházet stohy dokumentací a hledat cesty.

Děti mě neruší, naopak pozoruju že je svým chováním dost inspiruju a napodobují mě. Dokáží se pak na věci o dost déle soustředit stejně jako já když pracuju.

Shrnul bych to tak že to je úplně jiný styl práce - svobodnější :).

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #40 kdy: 21. 08. 2024, 13:56:53 »
Shrnul bych to tak že to je úplně jiný styl práce - svobodnější :).

To ale záleží spíš na tom, co děláte, než jestli jste doma nebo ne. Když třeba děláte v pár lidech několik let na jednom projektu a na vaší práci závisí zase obživa těch ostatních, můžete si vymyslet co chcete, ale ta práce se prostě sama neudělá a pokud se neudělá, ostatní třeba taky nedostanou zaplaceno. Jestli pak u toho počítače musím sedět na HO nebo v kanceláři v tomhle ohledu moc nezáleží a "svobodné" je to přesně stejně.

Ona ta "svoboda" obecně dost rychle končí přesně tam, kde na tom, co člověk dělá závisí další lidé a na tom nějaký HO nezmění sám o sobě nic.

Mudvy

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #41 kdy: 21. 08. 2024, 14:21:09 »
To samozřejmě. V mém případě jsem jako spisovatel. Každý projekt vymýšlím kompletně od 0. Celá realizace začíná i končí u mě. I když je to teamová práce. Mojé práce inovuje práci ostatních. Když nemám inspiraci je lepší to nechat na druhý den a jít dělat něco jiného. Sezení u počítače, když nemám inspiraci, kvůli osmi hodinám nepomáhá nikomu - mě, projektu ani zákazníkovy.

Každý bude asi využívat HO jinak. Vžádném případě to však není důvod se flákat a nic nedělat.

Já jsem třeba introvert a i když už jsem se naučil být extrovertem, když je potřeba tak je mi stále příjemnější fungovat osamotě, nebo s lidmi které miluji.

xPoli

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #42 kdy: 21. 08. 2024, 14:28:58 »
Jen se zeptám, co je to za firmu, že nemáte agile a denní statusy?
Freelancuju vývoj embedded, nejčastěji v režimu mám desku, mám zadání na FW, vím, kdy to má být hotové. Když je urgentní problém, nečeká se na meetingy a řeší se to hned. Když je potřeba se na něco vyptat cílového zákazníka, řeším to přímo s ním, není potřeba, aby mi někdo překládal z češtiny do češtiny, aby se po cestě něco ztratilo.

S narůstajícím počtem hlučnost dětí obecně výrazně roste.
Je to logické, s vyšší hladinou rodinného šumu to ten nejmenší musí přerazit, aby se dostalo na jeho potřeby, když není v jeho schopnostech to vyřešit jinak.

Nad tím právě žasnu, že kravál od dětí vám nevadí ale vadí vám, že někdo tiše chodí po kanceláři. Nechápu.
Nikde nepíšu, že mi hluk od dětí nevadí. Vadí a pozornost to narušuje, ale ne tolik, jako srozumitelná řeč kolegů, kde se podvědomí chytí některých slov a ignorovat ten hovor mi potom nešlo. Aspoň částečně se to dá tlumit sluchátky nebo jinak reprodukovanou hudbou nebo špunty do uší. Ale v zorném poli normálně doma pohyb není, ten filtrovat nedovedu vůbec a třeba toulavá kočka na kopečku za oknem si strhne pozornost i teď, jenže s klapkama na očích pracovat opravdu nemůžu. A pracovat čelem do kouta nechci.

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #43 kdy: 21. 08. 2024, 15:49:25 »
Hle, dle očekávání má problém jednoduché a předpokládané řešení - stačí se neženit a nešukat bez gumy.

Re:Ako fungujete na HO v spojení s rodinou?
« Odpověď #44 kdy: 21. 08. 2024, 15:52:04 »
Hle, dle očekávání má problém jednoduché a předpokládané řešení - stačí se neženit a nešukat bez gumy.

bez zeny a deti zijes jako clovek a umres jako pes,
s zenou a detmi zijes jako pes a umres jako clovek.