Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #30 kdy: 17. 04. 2024, 11:06:04 »
Za sebe musím říct, že sice o rodinných financích přehled mám, ale detailně je neřeším, jen průběžně sleduju stav na rodinném běžném účtu a případné přebytky odlévám na spořící účet z kterého občas udělám větší investici (= cca částka 100+). Já i manželka máme slušný příjem, nejsme nijak moc rozhazovační, takže poměr příjmy/výdaje je vyhovující.
Rozhazovačným stylem, kdy týden před výplatou bude na účtu 0, bych žít nedokázal, takový stres by mně nestál za to.
Jsem ohledně investic stará konzerva a sledování trhů mě ani nijak nebaví (manželka je na tom podobně), k riziku mám hodně averzi, takže v akciích ani podobných produktech nemám nic, volné úspory v předchozích letech šly do nemovitostí.
Už dlouho bydlíme ve vlastním (bytě, barák jsem nikdy nechtěl), další dva byty v Praze mám pro děti (zatím pronajímám), nějaká pole ve středních Čechách (třeba se jednou zhodnotí změnou územního plánu, už se to s jedním půlhektarem stalo) a na jihu Čech chatu. K tomu nějaké důchodové spoření.
V minulosti jsem si půjčoval 2x na bydlení (úvěr ze SS, hypotéka), ale vše splaceno.
Nemůžu říct, že bysme si na to všechno vydělali vlastní prací a spořením, část bylo dědictví, ale máme to a budoucnost naší ani našich dětí nevidím špatně.


hmmmw

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #31 kdy: 17. 04. 2024, 11:33:22 »
Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?

No, podle diskusí tady to vypadá na zcela normální rozdělení. Od neřešičů po zapisovače a v investicích od konzerv po střelce.

Jediný rozdíl je, že neřešiči by mezi nízkopříjmovou skupinou svou situaci lepili, avšak s IT příjmy je to trápit nemusí, tak se mají fajn.

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #32 kdy: 17. 04. 2024, 12:03:16 »
Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?

No, podle diskusí tady to vypadá na zcela normální rozdělení. Od neřešičů po zapisovače a v investicích od konzerv po střelce.

Jediný rozdíl je, že neřešiči by mezi nízkopříjmovou skupinou svou situaci lepili, avšak s IT příjmy je to trápit nemusí, tak se mají fajn.

To není úplně korektní, máš další kategorie, když máš výdaje stažený na minimum co jde, tak nic řešit nemusíš a pokud nejseš sociál na podprůměrný mzdě, tak s tím sám vyjdeš. 

Ale když rozhazuješ za výpaný, rozvozy, nesmysle,  tak ti nestačí ani dvojnásobek průměrný mzdy abys něco ušetřil...

Podle mě nadpoloviční většina lidí si třeba na důchod buď nemůže nebo nedokáže téměř nic našetřit, a i mnohým těm  co to dokážou taktak, nedokáže zase nikdo (stát) zaručit, že ty našetřený (investovaný) peníze budou mít v čase toho důchodu nějakou hodnotu (sme v česku, že, tady tě obloží i bába u kasy), a proto je nutný dál držet povinný průběžný důchodový systém....

nemovitosti jsou možná vhodným nástrojem,  ale né pro každého...

Takovej týpek co v 65 končí se třema naspořenejma milionama v praze asi na žádnou slušnou nemovitost co by ho zabezpečila nedosáhne, pokud naspoří míň, je celkem v háji, to může leda tak cpát do zlata a každej rok v důchodu si udělat vánoce kdy část střelí... 

Gréta je nejlepší.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #33 kdy: 17. 04. 2024, 12:12:10 »
Páč dřív nebo pozdějc tyhle supr dupr analýzy jdou do kelu, páč se situace mění každým okamžikem. 

Já si myslím, že k těm analýzám se dobře vyjádřil šéf ČNB, i k tomu, že nevychází, člověk míří na pohyblivý terč v budoucnu.

Představ si to tak, že jedeš autem po dálnici, a koukáš se 500m před sebe, a tvoje argumentace je "ale vždyť kolik tady je lidí, co jim metr před ně na dálnici skočil jelen, já se prostě před sebe na dálnici nedívám, stejně neodhadneš jestli ti tam skočí jelen, prostě jedu autem, a u toho si radši dívám na video na laptopu, protože takovou věc neodhadneš".

To je fakt blbej argument. Analýzi a předpověď budoucnosti prostě nevychází, to ovšem neznamená, že jet naslepo je lepší varianta.

alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #34 kdy: 17. 04. 2024, 12:23:56 »
cetl jsem, ze za stejne mnozstvi zlata se dal koupit domek usa v roce 1920 i v roce 2024.

sel bych do zlata, furt roste, dollary nikoliv.


Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #35 kdy: 17. 04. 2024, 12:34:29 »
Páč dřív nebo pozdějc tyhle supr dupr analýzy jdou do kelu, páč se situace mění každým okamžikem. 

Já si myslím, že k těm analýzám se dobře vyjádřil šéf ČNB, i k tomu, že nevychází, člověk míří na pohyblivý terč v budoucnu.

Představ si to tak, že jedeš autem po dálnici, a koukáš se 500m před sebe, a tvoje argumentace je "ale vždyť kolik tady je lidí, co jim metr před ně na dálnici skočil jelen, já se prostě před sebe na dálnici nedívám, stejně neodhadneš jestli ti tam skočí jelen, prostě jedu autem, a u toho si radši dívám na video na laptopu, protože takovou věc neodhadneš".

To je fakt blbej argument. Analýzi a předpověď budoucnosti prostě nevychází, to ovšem neznamená, že jet naslepo je lepší varianta.

Ale chápej, když to nevychází ani ČNB a to teda nevychází, jak může tvoje vlastní finančně v podstatě negramotná analýza vůbec něco smyslupnýho říct, nota bene o nějaký investici na krev...

Za to když osekáš svoje náklady na minimum, kdy to níž v podstatě nejde, seš  na bezpečný straně. Potom žádná tvoje analýza nemá smysl, a jen sleduješ jak se ti hromadí peníze a když na to máš, něco za to pořídíš...
Případně si to zderivuješ a vidíš jak rychle se ti hromadí a teda jaký máš potenciál třeba splácet hypo.
 
 
Gréta je nejlepší.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #36 kdy: 17. 04. 2024, 13:18:19 »

Ale chápej, když to nevychází ani ČNB a to teda nevychází, jak může tvoje vlastní finančně v podstatě negramotná analýza vůbec něco smyslupnýho říct, nota bene o nějaký investici na krev...


To že vycházíš z "mediemi profláklých" predikcí(analýz) pro tupé masy neznamená že všechny analýzy jsou špatné. To jenom v mediích nevychází ty správné, neboli třeba naschvál jsou v mediích upřednostňovány ty chybné.(možná proto aby s tupými masami bylo vyjebáno).

Sám musíš vědět jak kvalitní predikce reality v jakémkoliv odvětví(finance, inflace, vojenský, zásobování, atd..) provádíš. Pak si sám můžeš dělat vlastní analýzy a uvidíš jak vychází. Pokud jsi lepší než ostatní řiď se vlastním úsudkem a pokud jsou ostatní lepší řiď se jejich úsudkem. Uvedu to na pár příkladech z nedávné doby :

Rok 2016 : Situace po volbách Brexitu. Médiemi vybraní odborníci predikovali Británii, "hospodářský kolaps", "ekomický krach", "zhroucení libry" vč. hromady různých "rádoby odborníků" v diskuzích. No je rok 2024 a jak je na tom Britanie? Zhruba stejně jako předtím, a potýká se stejnými problémy jako většina EU.

Rok 2021 :  začala růst inflace, v mediích "odborníci" vč. ČNB většina prezentovala že to nikam moc nevyroste. No a byli tací co na různých finančních fórech predikovali dvoucifernou inflaci. Myslím, že i Šichtařová to predikovala. Prostě to některým vyšlo.

Rok 2022 : Všemi opěvovaná a dle odborníky z medií fenomenálně úspěšná ukrajinská protiofenziva.(viz. i ten debil od Pirátů co je ministrem zahraničí prorokoval že pojede v létě 2023 na Krym na dovolenou) Ti co poukazovali na to že selže nebo nebude mít takový úspěch jak ji někteří prorokovali, byli v mediích všude diskriminováni a nakonec se ukázalo že měli pravdu skeptici.


Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #37 kdy: 17. 04. 2024, 13:22:19 »
Jo. A pak se teorie srazí s realitou a zjistíte, že:
....
A najednou pochopíte, že buď to můžete neřešit a všechno prožrat a nemít nic nebo žit tak, jak chcete když si to trochu rozvrhnete, naplánujete a promyslíte a držíte se toho. Navíc tohle jsou věci, které chcete vy. Taky ale jednou zcela bezpochyby budete starý. A nebo zítra zjistíte, že jste vážně nemocný. Nebo pozítří vyhoříte. A dvacet dalších věcí.

nuz,... nemam povahu na to byt velkostatkarom :)

Radsej si sadnem cez vikend s vylozenymi nohami do zahrady, akoby som sa pachtil organizovanim rekonstrukcie dalsej nehnutelnosti.

Samozrejme, moze sa mi nieco zle prihodit a budem to musiet riesit (rozvod/uraz/etc..).
Ale preco by sa mal zapodievat niecim nepravdepodobnym nad ramec "mam rozumnu financnu rezervu". :)

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #38 kdy: 17. 04. 2024, 14:17:59 »
Podle mě, když človek neni debil a nevyhazuje prachy oknem za blbosti typu produkty epl, netflixy a různý jiný výpalný podobnýho druhu jako neomezený 5g data na mobilu za patnáct stovek, připojení milioonGb/s, tak vyžije s 50 čistýho easy i s nájmem nebo menší hypo.  Pak cokoliv dalšího na bonus - třeba sázení těch lip.
A na tohle velkou finanční gramotnost nepotřebuješ...

Však ano, to se nevylučuje a je to tak. Nepsal jsem o tom, s čím vyžijete, ale o tom, co chcete. Obecný problém dnešní společnosti je neschopnost to rozlišovat ale z toho zrovna vás nepodezírám.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #39 kdy: 17. 04. 2024, 14:21:59 »
Jediný rozdíl je, že neřešiči by mezi nízkopříjmovou skupinou svou situaci lepili, avšak s IT příjmy je to trápit nemusí, tak se mají fajn.

Normálně tedy podobné komentáře neprodukuju, ale teď mi to nedá: dík, je to úplně přesně tak :D
A opět to docela dobře odpovídá na otázku tazatele.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #40 kdy: 17. 04. 2024, 17:42:58 »
Sam mam hypo + spotrebak ale splatky nastavene tak, ze sice mozno preplatim par eur navyse, ale viem, ze to viem splacat aj ked by som bol par mesiacov bez prijmu. A popri tom si setrim na veci, ktore nie su urgentne, ale casom ich budem potrebovat.

...v obecné rovině mi přijde inovativní, mít spotřební zboží na dluh a zároveň spořit, ale po další úvaze je to asi věc "míry" a jaké znaménko má čisté saldo. Chápu to tak, že je potřeba mít nějaký polštářek volné hotovosti, když je člověk třeba mírně v mínusu, pokud porovná dluhy s nějakou dobou splatnosti (cash flow v čase) proti úsporám s nějakou nenulovou dobou beztrestné výpovědi...

Píšu to proto, že tuhle situaci neznám, protože mám averzi k dluhům (riziku).

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #41 kdy: 17. 04. 2024, 18:28:03 »
Vies, konkretny priklad: u nas v dedine sa 15 rokov riesi kanalizacia na nasej ulici. Nakoniec situacia dopadla tak, ze polovicu zaplati obec, polovicu my. A zrazu do tyzdna si mal dat vyse 1500eur. tak som vzal spotrebak s tym, ze z neho si hned doriesim plyn. S tym, ze splatky mam tak, aby to velmi nezatazilo rozpocet. Aj ked zaplatim nieco navyse, tak z pohladu komfortu a casu sa mi to oplati.
Na splatky, ako take nekupujem nic. Nepotrebujem najnovsi iphone, alebo smart 5d telku, uplne mi stacia tie, ktore si viem kupit, ked trocha usetrim z 1-2 vyplat.
Dnes je dost tazke zit 100% bez dlhu, doba je rychla a niektore veci je potrebne riesit asap.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #42 kdy: 17. 04. 2024, 18:39:59 »
Vies, konkretny priklad: u nas v dedine sa 15 rokov riesi kanalizacia na nasej ulici. Nakoniec situacia dopadla tak, ze polovicu zaplati obec, polovicu my. A zrazu do tyzdna si mal dat vyse 1500eur [...] Dnes je dost tazke zit 100% bez dlhu, doba je rychla a niektore veci je potrebne riesit asap.

Těžké to opravdu není když tedy pominu náklady na bydlení, kde většina lidí pochopitelně jaksi nemá několik milionů v kapse hotově. To zase nepřehánějte.

Ostatně kdybyste těch 1500 EUR nezaplatil, nestalo by se nejspíše nic kromě toho, že až byste peníze na připojení našetřil, chtěli by po vás za to tak třikrát tolik protože už by to nebyla dotovaná cena. (To znám.) Jo a možná by prudili kvůli odpadu. A nebo taky ne a prostě by se na to, že jeden dům není připojený postupně zapomnělo. (To taky znám.)

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #43 kdy: 17. 04. 2024, 19:11:17 »
Výdaj 1500E za kanalizační přípojku je za mě jednoznačně investice, která citelně zvedá hodnotu nemovitosti. To se Vám vrátilo ve chvíli, kdy jste ty peníze vydal. Mimochodem gratuluji k osvícené radnici. U nás v krajském městě je pár periferních čtvtí, které by kanaldu potřebovaly jako sůl, ale "nějak to vždycky spadne pod stůl". Naše radnice radši šikanuje starousedlíky pokutami za nevyhovující septiky - poté co desítky let slibuje kanalizaci.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #44 kdy: 17. 04. 2024, 20:13:20 »
1500E mi v tomhle kontextu přijde jako vcelku zanedbatelná částka.
Podobné peníze utratím za běžnou dovolenou (týden lyžování v Alpách) nebo nějakou opravu auta - tedy měl bych je být schopný pokrýt z peněz na běžném účtu bez toho, abych se dostal k nule.
Brát si na takovouhle částku spotřební úvěr mi přijde dost neefektivní z hlediska času a starostí, co s tím strávím - Schválně jsem kouknul do banky, co mám aktuálně předschválené a pokud bych potřeboval/chtěl, čeká tam na mě kontokorent 140k, půjčka na cokoliv až 1,2M a samozřejmě můžu krátkodobě použít peníze (100k) z kreditky - banka umožňuje převod peněz z kreditky na účet).
Když jsme byli s rodinou na dovolené na Islandu, tak jsem podobnou částku o které píšeš dal jen za letenky a další podobnou za půjčení auta. Plus ještě jednou podobná částka na ostatní výdaje na místě (jídlo, kempy…).