Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #30 kdy: 16. 10. 2023, 22:37:37 »
...Jenom imbecil se na DŮLEŽITÁ ŽIVOTNÍ ROZHODNUTÍ ptá na "anonymním" internetu(kde ti lidé mohou snáze lhát nebo radit cíleně špatně aby ti škodily) nebo někoho druhého...
Já bych to až tak nehrotil. Třeba se ptám v situaci kdy jsem skoro rozhodnutý, ale chci se ujistit, jestli jsem třeba neopomněl vzít v úvahu něco o čem jsem nevěděl a co by na mé rozhodnutí mohlo mít vliv.


Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #31 kdy: 17. 10. 2023, 11:53:56 »

Obě věci mají své pro i proti.

VŠ se v životě hodí, protože mnoho lidí tě podle toho posuzuje a to už ani nemluvím o kdejaké herečce z HR, která 4 roky myla nádobí v GB a teď rozhoduje o kariéře mnoha lidí. Bez VŠ je mnohem těžší získat práci. V moderní době by mohl stačit i titul Bc. (3 roky studia)

Jak jednou začneš pracovat zjistíš, že ten koloběh ráno vstát, práce, spát je pěkně *******.

Udělej to takhle - pořádně se připrav na přijímačky na obor, který by tě mohl bavit. Nemá moc cenu tady zjišťovat jestli je ten nebo tamten obor lepší. Zeptat se přímo lidí co tam chodí - a každý ti dá tak trochu jiný obrázek o tom, co se tam děje. Jako student budeš mít lepší možnosti pracovat popři škole, kvůli daním a kvůli tomu, že ti jako studentovi nemusí dát plný plat. Užiješ si studentský život a můžeš to takhle protahovat pár let. I doslovně...:-D

Nebo scénář 2: zaměstnat se na juniorské pozici, ale makat na sobě - certifikáty, znalost, přehled atd.
Postupně se někam v IT dostaneš. Ale musíš chtít. Za 5 let takové kariéry budeš mít lepší plat a znalosti, než kdejaký student VŠ, který si o tom nemůže ani zdát. Chce to nechlastat, nehulit a držeb v práci hubu a krok, přijít tam včas. To už moc lidí dnes neumí.

Mezinárodní uznávané certifikáty mají v práci svou váhu a mnohokrát větší než kdejaký titul z VŠ.
(Microsoft, Cisco, Oracle .. atd jen si vybrat zaměření a zaměstnavatele, který bude ochotný to platit)

Bohužel VŠ v dnešní době jsou spíše teoretické a častokrát mimo toho co se aktuálně děje a jaký je trend.
Ze studentů VŠ co jsme potkal na praxi - nic moc, nebo vůbec nic.. ale i mezi nimi se našel nadupaný týpek, ne proto že byl úspěšný student, ale proto, že ho to bavilo a dělal věci i mimo VŠ hlavně pro sebe.

Můžeš taky vyzkoušet obě cesty a rozhodnout se dle toho, co ti víc sedí

fortuna fortis adiuvat

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #32 kdy: 17. 10. 2023, 14:44:46 »
Bez VŠ je mnohem těžší získat práci.
Blbost, dnes okrem specifickych pozicii nepotrebujes VS, skor je podstatne co realne vies. Pre zamestnavatela je podstatne, ze ta posadi a ty vies co mas robit.

Bohužel VŠ v dnešní době jsou spíše teoretické a častokrát mimo toho co se aktuálně děje a jaký je trend.
VS su prave o tej teorii, oni ta pripravuju na to, aby si vedel v praci ako a hlavne preco to tak funguje.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #33 kdy: 17. 10. 2023, 22:31:14 »

Obě věci mají své pro i proti.

VŠ se v životě hodí, protože mnoho lidí tě podle toho posuzuje a to už ani nemluvím o kdejaké herečce z HR, která 4 roky myla nádobí v GB a teď rozhoduje o kariéře mnoha lidí. Bez VŠ je mnohem těžší získat práci. V moderní době by mohl stačit i titul Bc. (3 roky studia)

Jak jednou začneš pracovat zjistíš, že ten koloběh ráno vstát, práce, spát je pěkně *******.

Udělej to takhle - pořádně se připrav na přijímačky na obor, který by tě mohl bavit. Nemá moc cenu tady zjišťovat jestli je ten nebo tamten obor lepší. Zeptat se přímo lidí co tam chodí - a každý ti dá tak trochu jiný obrázek o tom, co se tam děje. Jako student budeš mít lepší možnosti pracovat popři škole, kvůli daním a kvůli tomu, že ti jako studentovi nemusí dát plný plat. Užiješ si studentský život a můžeš to takhle protahovat pár let. I doslovně...:-D

Nebo scénář 2: zaměstnat se na juniorské pozici, ale makat na sobě - certifikáty, znalost, přehled atd.
Postupně se někam v IT dostaneš. Ale musíš chtít. Za 5 let takové kariéry budeš mít lepší plat a znalosti, než kdejaký student VŠ, který si o tom nemůže ani zdát. Chce to nechlastat, nehulit a držeb v práci hubu a krok, přijít tam včas. To už moc lidí dnes neumí.

Mezinárodní uznávané certifikáty mají v práci svou váhu a mnohokrát větší než kdejaký titul z VŠ.
(Microsoft, Cisco, Oracle .. atd jen si vybrat zaměření a zaměstnavatele, který bude ochotný to platit)

Bohužel VŠ v dnešní době jsou spíše teoretické a častokrát mimo toho co se aktuálně děje a jaký je trend.
Ze studentů VŠ co jsme potkal na praxi - nic moc, nebo vůbec nic.. ale i mezi nimi se našel nadupaný týpek, ne proto že byl úspěšný student, ale proto, že ho to bavilo a dělal věci i mimo VŠ hlavně pro sebe.

Můžeš taky vyzkoušet obě cesty a rozhodnout se dle toho, co ti víc sedí

fortuna fortis adiuvat

????

Ty si asi jeden z tych starcov, ktorym nemoze nikto nic povedat, lebo oni su najmudrejsi a mladi by mali byt ticho a suchat nohami... Pripadne si jeden z tych, co len sucha nohami a ticho stiahne chvost.

Mozno ta to prekvapi, ale vek nie je v priamej umere s mnozstvom vedomosti/skillu

ZAJDAN

  • *****
  • 2 086
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #34 kdy: 18. 10. 2023, 07:50:58 »
Uvažuj logicky. Dneska jde především o peníze. Pokud budeš mít sám firmu, tak Tě nebude zajímat, zda má uchazeč vysokou školu, ale zda umí co potřebuješ a má hlavně zájem pracovat!
Učit se můžeš za pochodu ve svém volnu, namísto válení se u televize.
Aby si ho zaměstnavatel zkusil, tak od toho je zkušební doba.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #35 kdy: 18. 10. 2023, 20:56:55 »
Nevieme, ci ten dominikk tu otazku vlastne myslel vazne, lebo tu vobec neodpoveda. Mozno to bol len nejaky vtipek, alebo nejaky prieskum. A my blbci sme mu tu popisali 3 strany nasich nazorov. Jedna vec je ale ista, ze musi si to rozhodnut sam.
On ak mal 4 z matematiky nemusi byt sice blby, ale je urcite lenivy. Ak sa nic nenaucil zo stredoskolskej matiky, zrejme neurobi prijimacie skusky (ak nejake budu). Ak sa tam napriek tomu nejako dostane a bude nadalej lajdacit, tak ho vyhodia. Ak sa vsak konecne spamata, zacne sa skole nalezite venovat a dokaze logicky rozmyslat ma sancu tu VS dokoncit.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #36 kdy: 19. 10. 2023, 09:33:52 »
Nevieme, ci ten dominikk tu otazku vlastne myslel vazne, lebo tu vobec neodpoveda. Mozno to bol len nejaky vtipek, alebo nejaky prieskum. A my blbci sme mu tu popisali 3 strany nasich nazorov. Jedna vec je ale ista, ze musi si to rozhodnut sam...
Takové dotazy obvykle s rozsáhlou diskusí se občas objeví:
https://debaty.net/discussions/2871123-ma-cenu-studovat-vs

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #37 kdy: 19. 10. 2023, 12:09:00 »
Takže ano, klidně se ptát v anonymní diskusi na internetu. To dělají i schopní lidé. Ale rozhodout se musí člověk sám. A na to potřebuje posoudit relevantnost toho, co lidé odpovídají. Řečeno slovy kolegy ještě jinak: "jako brainstorming dobrý, jako source of truth úplně na h...."

To není o učenosti, protože "důležitá životní rozhodnutí "(např. jít studovat, oženit se, vzít si hypotéku, rozvést se, spáchat sebevraždu eutanázií, dát výpověď v práci, začít podnikat, jít do politiky, jít do stavby domu, začít podvádět manželku, ...) se nedají našprtat(naučit).  Mimochodem i v Simpsons si z rozhodnutích založené na kolektivní diskuzi dělají legraci https://www.youtube.com/watch?v=eSQEBkkJyac.