Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku

Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« kdy: 12. 09. 2024, 11:42:00 »
Informoval som sa na financnom urade a uradnik mi povedal, ze pausalni dan sa mi neoplati v priebehu rok, ale radsej vydaje %. ale nepovedal mi dovod, neviete preco?


Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2024, 12:34:24 »
Nevim, co myslel urednik, ale obecne zalezi, jaky mas dalsi danovy odpocty, ptz ty si v pausalni dani nemuzes uplatnit.

Ja odecitam manzelku, deti, skolkovny, dary (darovani krve), uroky hypoteky, zivotni pojisteni... Kdyz jsem to nekdy pred rokem pocital, tak se mi vic vyplatil vydajovy pausal nez pausalni dan.

Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2024, 16:55:23 »
1. Který stát? Dotaz je slovensky (ale nevím, jestli je v SR paušální daň) na českém fóru. Budu předpokládat ČR.
2. Byly nějaké příjmy za tento rok? Pokud ano, jde velmi snadno přesáhnout limity, nad které paušální daň nelze použít.
3. Pokud zatím nebyly příjmy (nebo jen zanedbatelné), lze u klasického daňového přiznání (výdaje procentem z příjmů nebo skutečné výdaje) získat určitou výhodu – slevy na dani (pro mnohé hlavně sleva na poplatníka) se počítá za celý rok, ačkoli příjmy jsou jen v části roku. Netvrdil bych úplně obecně, že se paušální daň nevyplatí (záleží na spoustě dalších faktorů), ale takto koncem roku je to dost možné. Může pomoci nějaká daňová kalkulačka, která z očekávaných příjmů spočítá daně (DPFO, zdravotní daň, sociální daň), což půjde snadno porovnat s paušální daní. Jen bacha na kalkulačky určené pro jiné roky. Je potřeba aktuální, která počítá s aktuálními minimálními odvody a aktuální slevou na poplatníka.

Další rok to už může být jiná situace.

Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2024, 22:49:57 »
Informoval som sa na financnom urade a uradnik mi povedal, ze pausalni dan sa mi neoplati v priebehu rok, ale radsej vydaje %. ale nepovedal mi dovod, neviete preco?

Zajímavá otázka - jak "nevyplatí v průběhu" roku?  Bavíme se o ČR předpokládám?

1. Bez čísel - kolik fakturujete nikdo nemůže říct co se vám vyplatí - to, zda-li se vám vyplatí nebo nevyplatí paušální daň záleží na tom, kolik fakturujete.

2. Nedošlo tady spíš k nějaké dezinterpretaci toho, co vám řekl úředník? Nechtěl vám tím říct, že v průběhu roku nelze na paušální daň přejít? Je to možné jen na začátku roku, cca do poloviny ledna.

vlhab

Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2024, 23:01:35 »
V CR lze do pausalniho rezimu vstoupit na vyjimky (napr zacatek podnikani) nejpozdeji do 10. dne ve zdanovacim obdobi (do 10. dne v roce).

Vice viz treba https://portal.gov.cz/sluzby-vs/oznameni-o-vstupu-do-pausalniho-rezimu-S20028.


Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2024, 23:03:32 »
1. Souhlas, bez čísel lze jen hádat. Existuje-li roční příjem, kde se to vyplatí při celoročním podnikání (existuje), pak se to při stejném ročním příjmu (tedy při adekvátně vyšším průměrném měsíčním příjmu) vyplatí i na část roku. Naopak by to v takovém případě mělo vycházet ještě lépe.
2. K dezinterpretaci dojít mohlo, ale IIRC v některých specifických případech je vstup v průběhu roku skutečně možný.

Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2024, 23:09:46 »
Jj, jasne , par cest jak tam vejit v prubehu roku tam je, ale tech je celkem malo, takze jsem je, rekneme, zignoroval.

Ani v tom pripade, ze zahajujete podnikani, to take neni tak uplne jednoduche - napr. pokud jste v temz roce byl zamestnanec  (cili prechazite z hpp nekam na ico apod - coz bude asi vetsina pripadu), tak primy vstup do danoveho pausalu neni mozny a je potreba rok doklepat ve vydajovych pausalech

Re:Proč se nevyplatí paušální daň v průběhu roku
« Odpověď #7 kdy: 14. 09. 2024, 07:46:03 »
Tak tazatel má Nick studentNA, tam určitá šance, že se vleze do výjimek, existuje.