Výběr SŠ zaměření IT

Výběr SŠ zaměření IT
« kdy: 17. 11. 2023, 17:51:04 »
Prosím o pomoc (radu, zkušenosti) s výběrem SŠ se zaměřením na IT v Praze ideálně s dobrou návazností (být pripraven) na FEL ČVUT.
Zatím jsem našel tyto školy:
1) SPŠE V Úžlabině
2) Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium
3) Střední škola elektrotechniky, multimédií a informatiky (Novovysočanská)
4) SPŠE Ječná
5) Průmyslovka a gymnázium Třebešín
6) Střední průmyslová škola na Proseku
7) VOŠ a SPŠE Františka Křižíka
Na vsech je obor informační technologie. Víc o nich nevím. Budu rád za tipy a zkušenosti. Chci samozřejmě na dny otevřených dveří. I tak bych rád znal osobní zkušenost s danými školami případně s návazností na ČVUT.
Předem moc díky!


Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #1 kdy: 17. 11. 2023, 18:04:24 »
Co si pamatuju na FELu v 1. a 2. ročníku, tak absolventi SPŠ Ječné měli velmi dobrou matiku. (Matika je v na začátku jeden z vyhazovacích předmětů)

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #2 kdy: 17. 11. 2023, 18:33:11 »
Prosím o pomoc (radu, zkušenosti) s výběrem SŠ se zaměřením na IT v Praze ideálně s dobrou návazností (být pripraven) na FEL ČVUT.
Zatím jsem našel tyto školy:
1) SPŠE V Úžlabině
2) Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium
3) Střední škola elektrotechniky, multimédií a informatiky (Novovysočanská)
4) SPŠE Ječná
5) Průmyslovka a gymnázium Třebešín
6) Střední průmyslová škola na Proseku
7) VOŠ a SPŠE Františka Křižíka
Na vsech je obor informační technologie. Víc o nich nevím. Budu rád za tipy a zkušenosti. Chci samozřejmě na dny otevřených dveří. I tak bych rád znal osobní zkušenost s danými školami případně s návazností na ČVUT.
Předem moc díky!

SSPS Smíchov. (ssps.cz)

Minulý víkend jsem na OpenAltu v Brně mluvil s panem Sáblíkem - ředitel na SSPS Smíchov a moc se mi líbí, jak to tam dělají. Díval jsem se, co tam studenti na stánku prezentovali a to by byla škola, kam bych chtěl teď jít kdyby mi bylo patnáct :)

modnar

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #3 kdy: 17. 11. 2023, 19:10:06 »
Na Preslovku je potreba byt hodne dobry. Je tam pretlak a hlasi se spousta deti. Ostatne na vsech skolach je pretlak, takze zalezi na jakou skoli vubec tazatel ma kapacitu.

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #4 kdy: 17. 11. 2023, 19:20:53 »
Díky za info, jsem ve výběrové matematické třídě - s ní není žádný problém. Budu muset maknout v čj.


Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #5 kdy: 17. 11. 2023, 19:25:51 »
Na SŠEMI chodil syn (zabezpečovací technika) a myslím že to žádná prestižní škola není, spíš takový průměr a snadnější varianta pro ty, kteří na prestižních školách nemají šanci.
Hodnotím podle toho, kolik úsilí musel syn věnovat studiu (úspěšně ukončenému maturitou).

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2023, 09:21:56 »
Když jsem 13let zpět nastupoval na vejšku, tak plno kámošů bylo z Ječný a musím říct, že v matice drželi krok s gymplákama, a v odborných předmětech jednoznačně byli hodně napřed....Sám za sebe můžu doporučit i obor technické lyceum, který jsem na střední absolvoval, pro nadšenýho kluka do techniky je super, že si ošahá věci ke kterým se gymplák těžko dostane a zároveň matiku a fyziku má na úrovni gymplu...Výhoda taky je, že na lyceu je víc holek než na průmyslovce:-)

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #7 kdy: 19. 11. 2023, 11:32:47 »
Tak výběr zúžen na Ječná / Smíchovská / V Úžlabině. Za jakékoliv info k daným školám nebo jejich srovnání z pohledu studia informačních technologií a z pohledu návaznosti na další studium FEL ČVUT budu rád.

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2023, 12:05:30 »
Ještě přidám Gymnázium Arabská (Červený vrch). Zaměřeno zejména na programování a algoritmizaci. Návaznost spíše na MFF (pokryje se cca první rok předmětu Programování), alespoň za mě tomu tak bylo (hm, což je asi tak 20 let zpět :-) ).

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2023, 12:24:49 »
Jestli se chceš zaměřit na informatiku, nebyla by lepší po maturitě tahle škola?
https://fit.cvut.cz/cs

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2023, 14:46:50 »
Určitě. Díky!

Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2023, 17:54:08 »
Jestli ses koukal na tu stránku, všiml sis, že v sobotu tam mají Den otevřených dveří?
https://fit.cvut.cz/cs/zivot-na-fit/aktualne/udalosti/19954-den-otevrenych-dveri-25-11-2023

Veselá historka z natáčení:
Chodím na tyhle akce (pokud mám čas teď jsem pár let čas neměl) https://intranet.fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/setkani_2022.html
jednou krátce poté co se od FEL odtrhla fit na té akci byl děkan FEL a bývalý rektor ČVUT. Děkan prohlašoval, že je to škoda, bývalý rektor mu oponoval, že to bylo dobře, byli dost ve při, čekal jsem, jestli si nedají přes držku. Ale zklamali mě.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2023, 09:16:05 »
Jestli se chceš zaměřit na informatiku, nebyla by lepší po maturitě tahle škola?
https://fit.cvut.cz/cs

To záleží, jestli si chce procházet grafy, optimalizace numerických metod atd. (FIT) nebo dělat aplikovanou část (FEL) ;-)

jednou krátce poté co se od FEL odtrhla fit na té akci byl děkan FEL a bývalý rektor ČVUT. Děkan prohlašoval, že je to škoda, bývalý rektor mu oponoval, že to bylo dobře, byli dost ve při, čekal jsem, jestli si nedají přes držku. Ale zklamali mě.

IMHO projekt FIT je výsledkem neschopnosti vést komunikaci a vysokého ega - upredňostňování vlastních zájmů před institucí. Ničeho jiného. Ano, bylo to praktické rozhodnutí. Ale že by se takovým způsobem měli řešit osobní spory, byť dlouhodobé, si nemyslím.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #13 kdy: 20. 11. 2023, 09:38:27 »
IMHO projekt FIT je výsledkem neschopnosti vést komunikaci a vysokého ega - upredňostňování vlastních zájmů před institucí. Ničeho jiného. Ano, bylo to praktické rozhodnutí. Ale že by se takovým způsobem měli řešit osobní spory, byť dlouhodobé, si nemyslím.

Studoval jsem počítače když ještě byly na FELu a to rozdělení chápu - už tehdy bylo naše studium dost jiné, než elektro. Koneckonců, v Brně mají taky FIT jako extra fakultu.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Výběr SŠ zaměření IT
« Odpověď #14 kdy: 20. 11. 2023, 13:44:55 »
Studoval jsem počítače když ještě byly na FELu a to rozdělení chápu - už tehdy bylo naše studium dost jiné, než elektro. Koneckonců, v Brně mají taky FIT jako extra fakultu.

Tak silnoproud se taky dost lišil od řídící techniky nebo sdělovačky a taky nevznikly oddělené fakulty. Tím oddělením se začali tunelovat učitelé, duplikovat předměty a celý provoz je v součtu nákladnější.

Z těch 9 magisterských oborů FIT bych uznal tak 2, které jsou více počítačové. Ostatní mají návaznost na elektro jenže teď bez elektra a zbytek je taková „naleštěná průmyslovka“ tj. používání hotových produktů (Cisco, Juniper atd.). Ale to je jen můj osobní pohled z vnějšku. Nestudoval jsem tam, jen jim kdysi něco dodával.

Znám trochu prostředí akademického senátu a zákulisní boje a vůbec si to nezadá s běžnou parlamentní politikou. Je to samozřejmě boj o vliv a o peníze. O samotnou výuku zas tak nejde.

Mno, já to nezměním a noví studenti si to budou muset vyřešit sami :-) Nakonec přestoupit se na tu druhou dá i v průběhu studia. Ostatně těch přestupů nebývá málo.

Pozadí vzniku FITu v Brně neznám. Možná to vzniklo domluvou a spoluprací. V Praze to byl spíš animální boj.