OpenWrt a 802.11s (mesh)

OpenWrt a 802.11s (mesh)
« kdy: 09. 09. 2024, 11:57:22 »
Zdravím, zakládám nové vlákno, protože žádné neodpovídá mému požadavku. Poptávám dobrou duši, která by mi objasnila, jak přesně funguje a jak přesně nastavit (resp. „mám to nastavené dobře?“) mesh na OpenWrt - předpokládám to, čemu standard říká 802.11s a co OpenWrt, jak jsem minulý týden zjistil, by měl už nějaký ten pátek podporovat.

Momentálně mi jde o samotné nastavení jednoho produktu, který má jak 2,4GHz, tak 5GHz WiFi, jmenovitě jde o Cudy M3000 v1, který už od výroby má WiFi6 a mesh a už od výroby v něm jede firmware nějak postavený na OpenWrt (minimálně je tam zmínka o OpenWrt v logu). Tak jako tak jsem do něj flashnul „OpenWrt 23.05.4 r24012-d8dd03c46f“. V tuto chvíli ho používám jako hloupé APčko, tedy vypnuté DHCP, kabel píchlý do LAN, statickou IP (192.168.1.5, zatímco skutečný router vč. DHCP jede normálně na 192.168.1.1).

Nastavil jsem to takto: nainstaloval jsem po různých pokusech/omylech wpad-mbedtls (možná to tam bylo už od výroby, teď si nejsem jist), který by měl umět "všechno" (včetně 802.11s). Projížděl jsem návod na OpenWrt 802.11s zde a působí na mě zmatečným dojmem, nicméně jsem to podle něj zkusil nastavit.

Výsledkem je phy0-ap0 nastavené jako Access Point s nějakým pracovním ESSID, kam se připojují klienti, stejně tak je nastavené phy1-ap0 (phy0 je 2,4GHz, phy1 je 5GHz) a k tomu nově vytvořené phy0-mesh0 s nějakým náhodným Mesh ID a mode 802.11s a v security WPA3-SAE s nějakým klíčem, a stejně tak je nastavené phy1-mesh0 (opět se to liší tím, ve kterém frekvenčním pásmu ta která WiFina operuje). A zatímco phy0-ap0 a phy1-apm mají nastavenou network LAN, phy0-mesh0 a phy1-mesh0 mají network unspecified, přestože návod říká, že tam taky má být LAN.

Takhle to nicméně vypadá, že to funguje - většina se připojí na 5GHz Wifi, pokud jsem nějakému klientovi vypnul 5GHz mód, připojil se v pohodě na 2,4GHz Wifi a všechno, zdá se, chodí.

Na co se tedy ptám? Je správně, že to nastavení je takhle komplikované? Nebo mně aspoň komplikované připadá.

A druhá otázka: když bych pořídil druhou takovou pixlu (Cudy), jak ji nastavit, abych ji dal někam do další místnosti, kde by byl signál z té první slabý, a poslal do ní LAN přes "LAN" port? A druhá varianta: jak ji nastavit tak, aby si brala signál ne z LAN, ale z WiFi toho prvního AP? Nějak to nedokážu logicky uchopit, jak a odkud kam mají data v takovém případě putovat.

PS: ideálně skrz LuCi, aby nebylko nutné se hrabat v config souborech ručně - cílem je, aby to šlo nastavit v GUI (neb u komerčních krabiček to taky jde v GUI, byť to tam je evidentně hodně zjednodušené, aby to nastavil i úplný BFU).
« Poslední změna: 09. 09. 2024, 11:59:15 od WIFT ​​​​​​​​​​ »


bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #1 kdy: 09. 09. 2024, 16:19:15 »
802.11s je pouze pro komunikaci mezi AP. Normální klienti jako mobily, notebooky to nijak nepoužijí. Aby to mělo nějaký smysl, tak je potřeba mít alespoň tři AP rozmístěné tak, aby komunikace probíhala v řetězu AP->AP->AP.  Jestli to nechcete vyloženě na hraní, tak je jinak asi lepší ty "bezdrátové" AP nakonfigurovat napevno, aby se připojily na to AP co má drátové připojení. S WDS to může být celé jeden segment sítě, nemusí se nic routovat:

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/wifiextenders/wds

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #2 kdy: 09. 09. 2024, 16:40:36 »
Aha, takže jsem vlastně nastavil nesmysl :) (2,4GHz a 5GHz Wifina se spolu moc bavit nebudou).
To, aby se spolu bavily různé WiFi a domlouvaly se bezdrátově na rozšíření dosahu WiFi, je u mě až druhořadý krok a chápu, že ty hrátky s 802.11s vedou k tomuto cíli. Vlastně až třetiřadý - druhořadý je nastavit více AP tak, aby se tvářily jako jedno a byly spojeny pomocí LAN.

Mám ale dojem, že s tím v podstatě souvisí i situace, kdy je jedno AP se dvěma WiFinami, jedna 2,4GHzová a druhá 5GHzová. Dříve jsem ale míval tu zkušenost, že když nastavím 2,4GHz jako nějak pojmenovanou síť a 5GHz jako stejně pojmenovanou síť, klient vidí dvě různé stejně pojmenované sítě a kterou vybere, s tou komunikuje, přičemž pokud mezi nimi dokáže rozpoznat, která je která, může si cíleně vybrat tu, či onu. Mým cílem je nastavit to tak, aby viděl jen jednu - ale nějakou shodou okolností se mi to teď právě tak chová (vidím jen jednu). A já nevím, čím to je :) a potřeboval bych to nějak vysvětlit. Myslel jsem, že „mesh“ je právě i o tomhle a že jsem to tím nastavením "mesh ID" a 802.11s vyřešil. Tím jsem ale asi zjevně udělal něco jiného, co teď nevyužiji.

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #3 kdy: 09. 09. 2024, 17:18:22 »
Tak nevím, jestli to začínám chápat, nebo v tom mám ještě větší guláš. Podle toho, co jsem si dále přečetl, je to, co chci v první řadě (aby mi AP hrálo na obou pásmech (2,4GHz i 5GHz) jako „jedna logická WiFi“), tak to je 802.11r a s mesh (802.11s) v podstatě nesouvisí. Je tak?

Pak je tu ta druhá věc - nastavit další AP propojené s tím prvním skrze LAN - to vlastně taky není mesh, ale také 802.11r, nebo ne?

A to "mesh", tedy 802.11s, přichází ke slovu až v situaci, kdy nemám možnost to spojit s LAN a baví se to mezi sebou pouze bezdrátově... ano?

Jsem v tomhle laik, tak se omlouvám, jestli se ptám jak tupá hmota. Pokouším se sám přijít na řešení, ale zároveň bych rád od někoho, kdo tomu rozumí, aby mi to potvrdil, nebo mi to uvedl na pravou míru.
Ono tomu taky nepomáhá, že každý výrobce říká "mesh" tomu svému řešení a tato řešení se mezi sebou obvykle nekamarádí, jestli tomu dobře rozumím. :/. Když jsem se poprvé setkal s něčím, čemu se říkalo "mesh", tak to v první řadě znamenalo, že konečně nerozlišuju dvě SSID na dvou frekvenčních pásmech, ale mám jen jedno. A až pak to, že se mezi sebou umělo víc krabiček bavit bezdrátově a pořád se to tvářilo jako jedna síť /a třeba takový Mercusys Halo (cosi), kde jsem nasadil, chodí tak, že od té doby o tom člověku, co jsem mu to rozchodil, nevím, a když se s ním bavím, je naprosto spokojený.
« Poslední změna: 09. 09. 2024, 17:22:45 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Maor

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2024, 17:39:47 »
Jestli chcete roaming na wifi, tak k tomu se uplatňují 802.11k/r/u/v
Na openwrt jde nastavit 802.11r snadno, stačí na všech ap nastavit stejné SSID, zapnout fast transition a nastavit mobility domain.
Funguje to parádně, při přepnutí klienta mezi AP vypadne jeden paket


bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #5 kdy: 09. 09. 2024, 18:15:13 »
Klient vždycky rozlišuje AP podle MAC adresy. Když ma více AP stejný název (SSID) tak předpokladá, že je to jedna síť. To jestli uživateli ukáže ten název jen jednou nebo vícekrát závisí na jeho implementaci. Obvykle se připojí k tomu co má nejsilnější signál, ale může třeba preferovat 5GHz. Pokud signál spadne pod určitou úroveň, tak zkouší hledat lepší. Ty 802.11r/k/v pouze zrychlují ten přechod, nejsou nutné.

802.11s je bezdrátové spojení AP. Jde to i se dvěma, ale nemá to moc smysl. To spojení se nemá jak změnit. Je to pořád to jedno k tomu druhému. Až s více AP se to může nějak měnit v čase. Za mě je to ale zbytečná komplikace a radši si to nastavím napevno. To třeba u zigbee nejde, je tam pouze mesh a dělá to problémy, když třeba máte něco co není zaplé pořád, ale leze přes to provoz i pro jiné zařízení. S wifi si to nastavím jak chci, co se má s čím spojit na 2.4GHz a co na 5GHz, podle toho jak budou ty linky vytížené.

Když má AP 2.4GHz a 5GHz rádia, tak se to chová jak dvě AP spojená kabelem. Můžou mít stejný název nebo jiný.

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2024, 19:38:15 »
Jestli chcete roaming na wifi, tak k tomu se uplatňují 802.11k/r/u/v
Na openwrt jde nastavit 802.11r snadno, stačí na všech ap nastavit stejné SSID, zapnout fast transition a nastavit mobility domain.
Funguje to parádně, při přepnutí klienta mezi AP vypadne jeden paket
Presne tak. Jen bych doplnil, ze je jeste treba nahradit wpad-basic-wolfssl za plnohodnotny wpad-wolfssl. Teprve pak jsou vsechny moznosti dostupne.
Dale doporucuji nainstalovat dawn a luci-app-dawn (krome balicku je tam treba nastavit configurak) protoze pak je do site videt jak se AP dohadujou kdo si prevezme klienta (nerozhoduje jen sila signalu, ale napriklad uprednostnuje vyssi propustnoust a mensi vytizeni)
Funguje to fajnove na mobilech a na woknach 10/11. S Linuxem jako klientem je to bohuzel horsi, nepodarilo se me presvedcit NetworkManager aby prechazel bezesve (asi nezavisle na HW, zkousel jsem Broadcom i Intel AX200 a AX210, pri prechodu je tam tak nekolik sekund vypadek).
Jen bacha na nektere starsi wifiny od Realtecu. Ve win driveru je 802.11r  podporovano, ale kdyz se zapne 802.11r, klient ztraci cca 1/2 paketu. Takze mam na jenom HW vic sitit (ruzna SSID), kde v jedne pro zbetkovite klienty roaming neni zapnuty.
« Poslední změna: 09. 09. 2024, 19:39:47 od Jiri Dobry »

Maor

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #7 kdy: 09. 09. 2024, 21:59:33 »
. Ty 802.11r/k/v pouze zrychlují ten přechod, nejsou nutné.
Byl jsem v jednom coworkingu s realtek zařízením a díky absenci podpory pro roaming jsem musel wifi vypnout a používat připojení přes telefon. Měli AP tak hustě, že wifi karta se pořád přepínala mezi AP a nepřišel jsem na způsob jak wifi kartu donutit, aby zůstala na jednom AP. Kdyby měli fast roaming, tak by mi občas vypadl paket, ale s tím se dá žít.

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh) / 802.11r (roaming)
« Odpověď #8 kdy: 10. 09. 2024, 14:16:29 »
To se mi taky stalo, že když jsem na Cudy M1000 v default firmwaru připojil jeden maličký tabletonotebook s Win10 a nějakou interně Realtek USB Wifinou, tak šel ten noťásek spolehlivě po připojení k té WiFi do modra. Vždy bez výjimky.

Jinak díky za tipy, začínám to asi chápat. Fakticky asi není Mesh to, co potřebuju. Je to hlavně ten roaming. Budu muset ještě otestovat více fyzických APček na jedné LANce, to je pro mě asi klíčová věc.

PS: admina fór bych poprosil, zda by bylo možné do vlákna přidat zmínku o Roamingu.

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #9 kdy: 10. 09. 2024, 15:19:09 »
Jestli toto podstupuješ v rámci učení. Tak super.

Pokud chceš ale aby to fungovalo spolehlivě a nechceš na tom strávit hodiny. Tak proč nepoužít originální firmware toho zařízení, který roaming pravděpodobně zvládá bez speciálního nastavování.
Popřípadě použít podobné zařízení, Ubiquiti AP, TP-Link Deco.

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #10 kdy: 10. 09. 2024, 22:21:04 »
Ohledně nápadu, mít společný ESSID pro pásma 2.4 a 5 GHz:

Pokud máte dobré pokrytí, tak fajn.

Pozor na to, že 2.4 lépe prochází zdmi než 5 GHz. Pokud rozmístíte dual-bandová APčka, můžete se setkat se situací, že máte pokrytí 2.4 GHz dobré / spojité, ale v pásmu 5 GHz máte v některých koutech hluchá místa. A klienti se třeba budou chytat naschvál 5 GHz, a nebudou se chtít toho pásma pustit / bude jim to dlouho trvat. A třeba nebude úplně jednoduché na klientu konkrétní pásmo zakázat apod.
V takové situaci není špatné, mít pro každé pásmo jiný ESSID. Abyste mohl na jednotlivém klientu zvolit pásmo jednoduše volbou ESSIDu.

Ohledně podmínek, kdy má klient "zaroamovat" = pustit se dosavadního AP a chytit se jiného:
možná by se našly implementace klienta, které mají nastavitelný práh pro odpojení od stávajícího AP. Já si takovou nevybavuji. Tuším některé drivery mívaly nastavitelnou "agresivitu roamingu" (např. 5 stupňů, bez nějaké jasné definice jednotek). To je ale dnes asi taky minulost.

Na straně AP si vybavuji v RouterOS opšnu cejchovanou v dBmW (RSSI) = při slabším signálu má AP zdvořile vykopnout klienta. Čímž klienta donutí chytit si nové APčko, aktuálně nejsilnější.

V OpenWRT vidím v menu Network -> Wireless, vlastnosti rozhraní (tlačítko "edit"), Interface Configuration, tab Advanced Configuration, úplně na konci fajfka "Disassociate On Low Acknowledgement". Tzn AP může zdvořile vykopnout klienta, se kterým musí provádět příliš mnoho retransmissions (wifi má svoje ACKy a retransmissions, per packet).

Re:OpenWrt a 802.11s (mesh)
« Odpověď #11 kdy: 11. 09. 2024, 12:56:12 »
Ahoj, odporucam tohto pana, vie dobre vysvetlit veci. Podla jeho videi mam ku vsetkej spokojnosti nakonfigurovany OpenMPTCPRouter a Fast roaming po celom dome. https://www.youtube.com/watch?v=vVoZppb_FR0