Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #30 kdy: 30. 10. 2023, 16:56:51 »
Mě zajímá např. jestli umí fungovat full remote - velikost firmy - atmosféra, office politika - jaký jsou manažeři - jestli je tam investor nebo (u menších firem) není - jestli mají zákazníky v zahraničí - jestli využijí mojí plynulou mluvenou angličtinu - jestli je to softwarová společnost nebo není - jestli se s kolegama dá normálně mluvit - množství byrokracie - jestli jsou konzervativní (milovníci Basicu a pod.) nebo progresivní (AI)

Just moje 2 koruny... V čase a prostoru jsem dělal pro němce, amíky, holanďany, čechy... Nejsem nijak extra dobrej v EN, domluvím se, přečtu, napíšu ale to je asi tak vše. Po tom co napíšu někdo musí udělat jazykovou korekturu, pokud to jde ven.... Nikdy jsem v tom nebyl problém, krom korporací, kde si hrajou na papíry. Reálně jsem nikde nepotřeboval dokonale mluvit. Protistrana obvykle mluví podobně, nebo ještě hůř (typicky němci). Jakmile na pohovoru bazírujou na hovadinách, je to poměrně jasné. U nás v CZ je s full remote obecně problém. Typicky chtěji 2-3 dny on site alespoň (jsem ochoten tak 1 den, víc ne, nerad žiju v autě a zácpách, neb je to typicky Praha). Mne třeba odmítly na vývoj EZS systému, ikdyž jsem před 3ma rokama dělal jinej (to byli našený), jen protože chtěli 2x týdně a já byl ochotnej 1... Nikdy v CZ jsem nenarazil na "pořádnej" flek krom vojáků, ale to je kapitola sama o sobě.... Buď to byla korporace a s tím spojený oser, nebo představa byla ideálně zadarmo a včera :) Sem tam se něco slušného našlo na freelancerovi. Přetrvává zde idea, že člověk on-site udělá víc než @home. Dle mne je realita opačná - za méně hodin uděláš více práce, neb nemáš potkávačky na chodbách, cigárka, ... Rychle se to pozná... A ten čas doma je prakticky čistej. Nicméně to pak nechtějí zaplatit :) Přitom sem zažil, že se počátalo s tím, že pouhých 50% pracovní doby děláš na své práci, zbytek je to "běžné firemní žvýkání". Fakt je, že někdy schází se s někým potkat/pokecat naživo, takže to není tak úplně černobíle, pokud nejsi naprostej autista/sociopat. To je pak výhoda :)

Obecná zkušenost jak už někdo psal - CV korporáti nečtou, jedou na kvantitu. Ikdyž 100x napíšeš on site max 1 za měsíc do 700km od Prahy, budou posílat nabídky na 3 dny v týdnu. Dtto technologie. Pokud to někdy za neco stálo - měli přečtenej CV. Ale to je tak 20%.

Němci celkem oceňujou přesahy a samostatnost, taky se u nich už nechce pořádně nikomu dělat a řadu vývojářů jim přeplatila čína (to jako fakt, zvláštní ironie).

V korporacich je extrémní byrokracie - naprosto obecně. Mám zkušenost (napřímo nebo přez kámoše)  s Wago, ABB, Toshiba, ... u všech se prakticky dá praktickyu full remote s tím, že obvykle se 1 měsíčně dojíždí on-site (nebo když je průser samozřejmně...). Hlavně když je to místo, kde nemají náhradu on-site... Typicky jsem to měl 200-800 km (za amíkama jsem nelítal, ještě toho trochu) Cestu mívám takřka vždy placenou jako vývoj, tak je to jednomu fuk, že si povozí zadek. Hotel platí vždy, diety jak kdo. Kolegovy nedávno zaplatili 5ti hvědičkověj hotel (o: Nicméně nacpou ti vlastní HW, plný šíleného bloatwaru, admina nemáš, na všechno se doprošuješ lidí, co o tom nic neví. Ve vývoji to je někdy problém. Na net tenhle HW dovolí jedině přez jejich díru, v prohlížeči je jejich autorita samozřejmně (proč asi...). Je to strašnej oser. Teď ponovu, dřív to nebylo tak hrozný. A samolitr W11. Na všechno papír. I na otevřenej UDP port. To jako fakt :) Navíc to musíš obhájit. A pak ti pošlou klíč do mejlu. No comment. Nedávno mi kamarád ukazoval u piva "nový" firemní ntb od TSH. Má zákazanej přístup na net pokud není ve VPN - to je jediný kam může. Blokujou podle DNS, DOH nepomáhá. Celkově se to chová se to "divně". Mimo VPN je to cele bloklé. Bude to nějaká kombinace s FW na jejich straně. Všechen tenhle soft je zasetej snad na úrovni rootkitu a pokus naistalovat cygwin vyustíl v návštěvu ozbrojenýho komanda :) Reálně ho buzerovali net securiťáci, že má vir a pustil něco co neměl (riased case). Procházet ty emaily od nich bylo stejně zábavný jako koukat na povinná školení o gengeru (to si taky nedělám zadek). To je prostě daň zapořádnej korporát. K těm menším to dojde asi se zpodění, ale je to nevyhnutelné...

Většina těchle firem má ale zároveň okolo sebe menší dcerky, který fungujou jinak (klasicky, jako lidi). Takové menší vývojové týmy. Výhoda je, že nejsi XXX, ale je tam to "zázemí". Oni obvykle ví, že nedokážou pružně reagovat a řídit, velké use-case mají zmáknuté, ale "menší" projekty (čeho se vyrobí jen par tisíc kusů třeba) už mají "zadraho". Ale to něco pak třeba v automobilce smrdí na lince. Mně osobně na tomto levlu nejlépe. Jede se trdě projektově a na budget. Vykazy jsou často strašnej oser. Třeba šílenej MS excel sheet s bambiliónem maker, online taháním dat. Po změně celu můžeš na kafe, než se to probere. Tyhle corporate nesmysly mi obvykle zaberou tak celej den jednou za měsíc. Nakonec jde stejně o to, jestli danej projekt jede nebo ne.

Se startupama a spol. mám nulovou zkušenost (ani nikdo okolo). Obvykle se tam honí krapek jiné technologie, než má v krvy moje generace.

Asi tak :)

P.


Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #31 kdy: 30. 10. 2023, 21:18:53 »
Přetrvává zde idea, že člověk on-site udělá víc než @home. Dle mne je realita opačná - za méně hodin uděláš více práce, neb nemáš potkávačky na chodbách, cigárka, ... Rychle se to pozná... A ten čas doma je prakticky čistej.

Realita je taková, že bohužel drtivá většina lidí nemá disciplínu na to pracovat řádně z domova. A část z těch co ano, tak ji nejsou schopni dlouhodobě udržet. Covid to ukázal v celé své nahotě. Nejdřív, že to jde a že ty kancly jsou zbytečný… A ejhle ono to fakt nešlo a firmy zase naháněly zaměstnance do kanceláří. Sice asi ne v původním objemu (přecijen se něco ušetří), ale ve velkém. Na druhou stranu není špatné se trochu socializovat :-). Navíc ten HW se zrovna z domova dělá často dost blbě :-)

abx

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #32 kdy: 30. 10. 2023, 22:17:12 »
Vy tady všichni těm korporacím nakládáte, ale mé zkušenosti jsou dost jiné. Dělal jsem v Praze v malé firmě a bylo to fajn, teď jsem v zahraničí v korporaci co má tisíce vývojářů a je to ještě lepší.

- můj šéf není psychopat, normálně se stará o můj rozvoj, podporuje mě když se dostanu do problému
- byrokracie vlastně žádná, jasně, jedeme scrum a máme plánovací meetingy
- dělám na opravdu zajímavých věcech
- ne, nemám volnost "jako na střední", máme projekty a ty musíme doručit
- na všechno je buď nějaký rozumný proces nebo se dá sehnat tým nebo aspoň člověk na danou věc dedikovaný
- prachy velmi dobré, v nějakém ostrém hedge fundu bych si asi vydělal víc, ale sedřely by mě tam z kůže
- firemní kultura vlastně skvělá, najímáme jen chytré a milé lidi

A k původní otázce: C++ se občas používá ve financích, asi ne v Česku, ale je možné dělat v bance a vyhnout se Javě/C#.

Jinak když najímám lidi do svého týmu, tak životopisy moc nečtu. Za prvé je to už přefiltrované z HR, takže všechny jsou relevantní. Za druhé ten člověk většinou studoval nějakou školu v Indii nebo Číně, kterou sice neznám, ale může být dost dobrá. To samé platí of firmách, kde uchazeč pracoval.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #33 kdy: 31. 10. 2023, 07:23:08 »
Jinak když najímám lidi do svého týmu, tak životopisy moc nečtu. Za prvé je to už přefiltrované z HR, takže všechny jsou relevantní. Za druhé ten člověk většinou studoval nějakou školu v Indii nebo Číně, kterou sice neznám, ale může být dost dobrá. To samé platí of firmách, kde uchazeč pracoval.

Nevím jestli jsi někdy nějaký profesní životopis psal, ale skládá se z motivačního dopisu, výčtu vzdělání a předchozích zaměstnání a zevrubný popis pozic na jakých člověk pracoval a případně také příklad relevantních projektů a jak se na nich člověk podílel.

Co si myslet o vedoucím, kterému nestojí ani dvě minuty za to, aby si to přečetl? Chápu, že dneska je taková mizérie, že se berou všichni. Na druhou stranu já si jako potenciální zaměstnanec také vybírám. A za ten nezájem jdou body dolů…



Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #34 kdy: 31. 10. 2023, 08:39:32 »
Jinak když najímám lidi do svého týmu, tak životopisy moc nečtu. Za prvé je to už přefiltrované z HR, takže všechny jsou relevantní. Za druhé ten člověk většinou studoval nějakou školu v Indii nebo Číně, kterou sice neznám, ale může být dost dobrá. To samé platí of firmách, kde uchazeč pracoval.

Nevím jestli jsi někdy nějaký profesní životopis psal, ale skládá se z motivačního dopisu, výčtu vzdělání a předchozích zaměstnání a zevrubný popis pozic na jakých člověk pracoval a případně také příklad relevantních projektů a jak se na nich člověk podílel.

Co si myslet o vedoucím, kterému nestojí ani dvě minuty za to, aby si to přečetl? Chápu, že dneska je taková mizérie, že se berou všichni. Na druhou stranu já si jako potenciální zaměstnanec také vybírám. A za ten nezájem jdou body dolů…

Nesuhlasim, zivotopis* je to co ma o tebe vypovedat, nie motivacny list a romany o tom na com si pracoval a aky si bol nenahraditelny. Suhlasim s tym ze ak clovek pracoval na viacerych roznorodych projektoch, tak to moze chciet popisat nejak blizsie, ale zivotopis nema byt 10strankova brozura o mojej pracovnej historii. O tom je pracovny pohovor aby sme sa o tom blizsie porozpravali.

Firmy tiez nepisu cele romany plne aj tich najmensich detailoch o ich projekte na ktory zhanaju cloveka/ludi. Napisu to v par vetach, co najviac generickych ako sa len da (lebo inak by asi vyzradili know&how alebo ja neviem co), a zvysok z nich musis tahat na pohovore ty (to je sucastou ich testu, ci sa vobec zaujmas o ten projekt/firmu a na co konkretne sa pytas).

Preco by sa teda uchadzac mal spravat inak ako firma a este sa im podlizovat motivacnymi listami?!

* zivotopis obsahuje dosiahnute vzdelanie, nejake kontaktne informacie, predchadzajuce pracovne poizicie (k nim popis par slovami / dvomi tromi vetami), mozno nejake certifikacie ak treba spomenut, a nejake svoje soflt skilly/zaujmy (co by som tiez najradsej odtial vyhodil, ale je to bezne to tam mat)
« Poslední změna: 31. 10. 2023, 08:45:07 od kanoe22 »


Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #35 kdy: 31. 10. 2023, 08:45:08 »
Přetrvává zde idea, že člověk on-site udělá víc než @home. Dle mne je realita opačná - za méně hodin uděláš více práce, neb nemáš potkávačky na chodbách, cigárka, ... Rychle se to pozná... A ten čas doma je prakticky čistej.

Realita je taková, že bohužel drtivá většina lidí nemá disciplínu na to pracovat řádně z domova.
Souhlas, rozhodně to není pro každého... Mám kamaráda, kterej vyloženě musel začít nekam chodit, jinak prokrastinoval celé týdny... Jinak super kluk. Bylo zvláštní sledovat, jak najednou měl doma uklizeno :)

Navíc ten HW se zrovna z domova dělá často dost blbě :-)
S tím nemohu souhlasit, minimálně ten grade co dělám. Mám tu od 3f rozvodů, přez tunu blbostí (zdroje, oscila, zétěže,...) až po IR pec prakticky všechno co potřebuju. Fakt je, že na to mám v baráku svoje patro skoro... Ono by to ani jinak nešlo, kvůly ženě a dětem koneckonců. Pokud někdo dělá velké motory a podobně, tak to už je orpavdu horší. Otázkou je, jestli to je ještě mikroelektronika nebo ne :)

Určitě to je ale složitější začít, ale mne se to taky nahromadilo časem, nebyla potřeba mít všechno. Časem ten čas na ježdění ale přeroste cenu přístrojů. Nicméně žádnej HW nad 100K nemám, ten si půjčuju když je potřeba, nebo nějak jedu (udržovat to funkční - kalibrace etc.. je drahá sranda, nejde ani o tu investici nakonec).

P.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #36 kdy: 31. 10. 2023, 13:45:37 »
ale skládá se z motivačního dopisu, výčtu vzdělání a předchozích zaměstnání a zevrubný popis pozic na jakých člověk pracoval a případně také příklad relevantních projektů a jak se na nich člověk podílel.

Co si myslet o vedoucím, kterému nestojí ani dvě minuty za to, aby si to přečetl? Chápu, že dneska je taková mizérie, že se berou všichni. Na druhou stranu já si jako potenciální zaměstnanec také vybírám. A za ten nezájem jdou body dolů…

Nesuhlasim, zivotopis* je to co ma o tebe vypovedat, nie motivacny list a romany o tom na com si pracoval a aky si bol nenahraditelny. Suhlasim s tym ze ak clovek pracoval na viacerych roznorodych projektoch, tak to moze chciet popisat nejak blizsie, ale zivotopis nema byt 10strankova brozura o mojej pracovnej historii. O tom je pracovny pohovor aby sme sa o tom blizsie porozpravali.

Aha, tak něco z praxe: k čemu mi je CV, kde je: SPŠ, VŠ, Firma A - programátor, Firma B - programátor + kontakty. Takové CV je totálně k ničemu. Já tedy nemám čas zabývat se takovými CV. Motivační dopis dost o uchazeči vypoví - a chápu, že se toho řada lidí bojí. Doporučuji nastudovat nějaké doporučení, jak psát CV.

Citace
Preco by sa teda uchadzac mal spravat inak ako firma a este sa im podlizovat motivacnymi listami?!

Třeba aby si ušetřil čas. Svůj, jejich. V normální ekonomice, aby se odlišil od ostatních a ukázal výhody. (To by tu ovšem musela být rozumná rovnováha mezi nabídkou a poptávkou… Chtěl jsem použít trochu drsnější citát jednoho manažera, ale takhle to asi stačí)

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #37 kdy: 31. 10. 2023, 15:47:59 »
Aha, tak něco z praxe: k čemu mi je CV, kde je: SPŠ, VŠ, Firma A - programátor, Firma B - programátor + kontakty. Takové CV je totálně k ničemu. Já tedy nemám čas zabývat se takovými CV. Motivační dopis dost o uchazeči vypoví - a chápu, že se toho řada lidí bojí. Doporučuji nastudovat nějaké doporučení, jak psát CV.

Pletiete si nabor programatora do IT firmy s naborom predavaca do McDonaldu.

Je jasne, ze toho predavaca moze robit ktokolvek, takze nejak treba vylosovat vyhercu.
Ale ked hladate niekto, kto vie nieco dost specificke (co je z praktickeho hladiska aj junior programator), tak v prvom kole ide o tie znalosti.

Samozrejme, chapem, ze si to mozte pliest a zahadzujete pouzitelne CVcka. Ale rozhodne by som to nepovazoval za dobry postup.

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #38 kdy: 31. 10. 2023, 16:55:01 »
Nesuhlasim, zivotopis* je to co ma o tebe vypovedat, nie motivacny list a romany o tom na com si pracoval a aky si bol nenahraditelny. Suhlasim s tym ze ak clovek pracoval na viacerych roznorodych projektoch, tak to moze chciet popisat nejak blizsie, ale zivotopis nema byt 10strankova brozura o mojej pracovnej historii. O tom je pracovny pohovor aby sme sa o tom blizsie porozpravali.

Aha, tak něco z praxe: k čemu mi je CV, kde je: SPŠ, VŠ, Firma A - programátor, Firma B - programátor + kontakty. Takové CV je totálně k ničemu. Já tedy nemám čas zabývat se takovými CV. Motivační dopis dost o uchazeči vypoví - a chápu, že se toho řada lidí bojí. Doporučuji nastudovat nějaké doporučení, jak psát CV.

Citace
Preco by sa teda uchadzac mal spravat inak ako firma a este sa im podlizovat motivacnymi listami?!

Třeba aby si ušetřil čas. Svůj, jejich. V normální ekonomice, aby se odlišil od ostatních a ukázal výhody. (To by tu ovšem musela být rozumná rovnováha mezi nabídkou a poptávkou… Chtěl jsem použít trochu drsnější citát jednoho manažera, ale takhle to asi stačí)

No tak s vami sa stretnut na pohovore tak to sa rozlucime do 10tich minut. S nervakmi nerobim, pretoze mam chut takým samonasieracim typom rozbijat papule, co nie je dobre pre moju slobodu a ani karierny image.

Btw, v tom mojom zmienovanom popise par slovami som mal na mysli technologie, nie to ci maju v tej firme dobru kavu, ale to by vam ako (dobremu) naborarovy malo dojst, co sa ocividne nestalo.

A aby sa niekto odlisil? Hmm, ako som uz napisal, len ukazka toho ako sa vie kto dobre tlacit inym do pr*ele.

_Jenda

  • *****
  • 1 602
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #39 kdy: 31. 10. 2023, 19:11:50 »
Nicméně nacpou ti vlastní HW, plný šíleného bloatwaru, admina nemáš, na všechno se doprošuješ lidí, co o tom nic neví. Ve vývoji to je někdy problém. Na net tenhle HW dovolí jedině přez jejich díru, v prohlížeči je jejich autorita samozřejmně (proč asi...). Je to strašnej oser. Teď ponovu, dřív to nebylo tak hrozný. A samolitr W11. Na všechno papír. I na otevřenej UDP port. To jako fakt :) Navíc to musíš obhájit. A pak ti pošlou klíč do mejlu. No comment. Nedávno mi kamarád ukazoval u piva "nový" firemní ntb od TSH. Má zákazanej přístup na net pokud není ve VPN - to je jediný kam může. Blokujou podle DNS, DOH nepomáhá. Celkově se to chová se to "divně". Mimo VPN je to cele bloklé. Bude to nějaká kombinace s FW na jejich straně. Všechen tenhle soft je zasetej snad na úrovni rootkitu a pokus naistalovat cygwin vyustíl v návštěvu ozbrojenýho komanda :) Reálně ho buzerovali net securiťáci, že má vir a pustil něco co neměl (riased case).
Proč si tohle lidi dělají? Fakt jen pro prachy? Nebo je ta práce i navzdory tomuto tak strašně zajímavá?

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #40 kdy: 31. 10. 2023, 20:00:56 »
Aha, tak něco z praxe: k čemu mi je CV, kde je: SPŠ, VŠ, Firma A - programátor, Firma B - programátor + kontakty. Takové CV je totálně k ničemu. Já tedy nemám čas zabývat se takovými CV. Motivační dopis dost o uchazeči vypoví - a chápu, že se toho řada lidí bojí. Doporučuji nastudovat nějaké doporučení, jak psát CV.

Pletiete si nabor programatora do IT firmy s naborom predavaca do McDonaldu.

Na pozice, které nevyžadují vysokou kvalifikaci se motivační dopisy napíšou.

Třeba aby si ušetřil čas. Svůj, jejich. V normální ekonomice, aby se odlišil od ostatních a ukázal výhody. (To by tu ovšem musela být rozumná rovnováha mezi nabídkou a poptávkou… Chtěl jsem použít trochu drsnější citát jednoho manažera, ale takhle to asi stačí)

No tak s vami sa stretnut na pohovore tak to sa rozlucime do 10tich minut. S nervakmi nerobim, pretoze mam chut takým samonasieracim typom rozbijat papule, co nie je dobre pre moju slobodu a ani karierny image.

To můžete být v klidu, protože na ten pohovor, ze kterého byste do 10 minut odešel, byste ani nebyl pravděpodobně pozván. To je dobře pro nás oba :-)

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #41 kdy: 31. 10. 2023, 20:20:04 »
Je jasne, ze toho predavaca moze robit ktokolvek

Doporučuju vám nevyjadřovat se k oborům kterým nerozumíte, nebudete pak za blbce

abx

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #42 kdy: 31. 10. 2023, 22:47:21 »
Jinak když najímám lidi do svého týmu, tak životopisy moc nečtu. Za prvé je to už přefiltrované z HR, takže všechny jsou relevantní. Za druhé ten člověk většinou studoval nějakou školu v Indii nebo Číně, kterou sice neznám, ale může být dost dobrá. To samé platí of firmách, kde uchazeč pracoval.

Nevím jestli jsi někdy nějaký profesní životopis psal, ale skládá se z motivačního dopisu, výčtu vzdělání a předchozích zaměstnání a zevrubný popis pozic na jakých člověk pracoval a případně také příklad relevantních projektů a jak se na nich člověk podílel.

Motivační dopis je vždycky hrozná srajda, fyzicky mě kolikrát bolí to číst, zkoušel jsem to. A není se co divit, uchazeč nemá přesnou představu co ten který tým dělá, takže to nemůže ani nijak zacílit. Výsledkem jsou obecné plky a ztráta času pro všechny.

Abych to trochu upřesnil: 95% životopisů, které dostanu z HR, jsou od člověka, který studoval nějakou technickou fakultu a pak pracoval jako vývojář v C++. Tvrdím tolik, že moc víc se z toho nedá vykoukat, je potřeba s tím člověkem mluvit. Samozřejmě když to dospěje k interview, tak se na něj připravím, to si uchazeč určitě zaslouží.

Sám jsem se z toho poučil tak, že můj životopis je krátký - dvě stránky - a to přesto, že komerčně programuju dvacet let a mám pár akademických titulů.

Citace
Co si myslet o vedoucím, kterému nestojí ani dvě minuty za to, aby si to přečetl? Chápu, že dneska je taková mizérie, že se berou všichni. Na druhou stranu já si jako potenciální zaměstnanec také vybírám. A za ten nezájem jdou body dolů…

Naopak. Naše strategie je, že místo raději necháme neobsazené než abychom vzali někoho, o kom máme pochyby. Občas se stane, že kandidát projde všemi koly, všechno vyřeší, ale protože nikdo z něj není nadšený, tak nabídku nedostane.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #43 kdy: 01. 11. 2023, 02:30:23 »
Sám jsem se z toho poučil tak, že můj životopis je krátký - dvě stránky - a to přesto, že komerčně programuju dvacet let a mám pár akademických titulů.

Pár minut teď vzpomínám, jestli jsem někdy napsal v MD víc než 5 vět…

Mně nikdo ty CV nefiltruje, takže je dostávám přímo a fakt je, že kolikrát kroutím hlavou, když třeba u pozice na vývojáře mi paní/slečna píše, že jezdila pro Uber nebo v které restauraci pracoval uchazeč jako kuchař. To si nevymýšlím. Nic proti rekvalifikacím (sám mám případ v rodině), ale nechápu, co za hodnotu si z toho mám vzít.

Citace
Naše strategie je, že místo raději necháme neobsazené než abychom vzali někoho, o kom máme pochyby. Občas se stane, že kandidát projde všemi koly, všechno vyřeší, ale protože nikdo z něj není nadšený, tak nabídku nedostane.

Tak to gratuluji, že si to můžete dovolit. Ale třeba u manželky v práci v IT oddělení je to jak na orloji.

Sorry z OT

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #44 kdy: 01. 11. 2023, 07:07:09 »
Sám jsem se z toho poučil tak, že můj životopis je krátký - dvě stránky - a to přesto, že komerčně programuju dvacet let a mám pár akademických titulů.

Dvě stránky jsou pořád docela hodně. Ideálně má životopis jednu stránku, jako ten můj. A to programuji komerčně ještě o polovinu déle, než vy. Ale v životopise uvádím jen věci relevantní pro danou pozici / firmu, takže je často upravený na míru konkrétní situaci.

A když lidi přijímám, tak životopisy samozřejmě čtu. Není třeba je přeceňovat, ale základní informace "co je to za člověka" se z něj vyčíst dají, stejně tak zajímavé věci, o kterých se můžeme při interview pobavit.