Dotaz je to hloupý a dotěrný, ale ne nepřátelský. Nicméně člověka co by mi na něj odpověděl stylem "co je vám do toho" bych od pohovoru vyhodil, protože pokud mi nedokáže slušně zodpovědět jednoduchou (byť hloupou) otázku, tak nechci vidět kolik času bych musel trávit tím že bych ho přesvědčoval že má dělat svoji práci.
Zhruba tak. Hysterické reakce tady jen ukazují, že ta otázka je naopak velmi důležitá a vhodná. Pokud má člověk pracovat ve větším týmu, komunikovat s businessem nebo nedej bože se zákazníkem, tak rozhodně nepotřebuju aby při první "hloupé" otázce na ně začal vystrkovat zadek nebo být sprostý. Protože co je hloupá otázka pro něj z hlediska ostatních vůbec hloupá otázka být nemusí. A je dobře, pokud takové lidi vytřídí rovnou "levná" holka z HR, než když na něj musí obětovat svůj drahý čas někdo technicky fundovaného.
Normální člověk na otázku v klidu odpoví třeba "Nepotřebuju ho", "Nechci po sobě na netu zanechávat větší stopu, než je nutné" atp. Při případném dotazu na jméno v klidu řekne, že je to jeho soukromá věc. Podobná otázka vůbec neznamená, že stejně vlezlé otázky bude zaměstnanec neustále dostávat při práci - je to pohovor a cílem je dostat uchazeče pod tlak a vidět, co v něm je. Ze stejného důvodu bývají v odborném testu těžší úlohy, ale to neznamená, že podobně těžké věci bude člověk řešit každý den osm hodin.
Ano, existují pozice, kde jsou sociální schopnosti potřeba méně a/nebo je lze vyvážit genialitou, ale není jich až tolik a hlavně ne každý je tak geniální, jak si myslí.