Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy

Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« kdy: 05. 08. 2024, 13:58:06 »
Když kliknu na "Digital Orders"   a u vybrané knížky "View invoice" zobrazí se něco, co není invoice, protože tam chybí minimálně fakturační adresa amazonu. Dole je navíc připsáno "Please note: This is not a VAT invoice."

V menu "Accounts & Lists" skoro dole jsem našel  odkaz na "VAT registration number", kde jsem zadal vše potřebné, je to zvalidované, ale vypadá že to nemá to na nic vliv.

No asi by bylo řešením registrovat se třeba na amazon.de, kde asi budou umět, ale nechci, aby mi to pořád vnucovalo knížky v němčině a podobně.

Navíc měnit účet je problém, protože knížky si nemůžete vzít s sebou.  Jedná cesta je snad přes odstranění DRM.

To už je snad fakt jednodušší ty knížky shánět někde po internetu ilegálně než podstupovat tohle všechno.


Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2024, 18:46:03 »
Ve snaze přinutit amazon vystavovat řádný daňový doklad jsem se snažil předělat můj soukromý účet na firemní. Nakonec jsem ale nechtěně skončil s účtem úplně jiným a doklad stejně neumí vystavit. Bohužel mám tak nyní některé knížky na starém a některé na novém účtu.

Jediný zdá se spolehlivě fungují způsob jak si přenést knížky z jednoho účtu na jiný je odstranit tu jejich DRM ochranu.

Překvapivě funguje to dobře pomocí pluginu  DeDRM a aplikace Calibre.  https://itsfoss.com/calibre-remove-drm-kindle/

Což je zjevně také jediný způsob jak číst Amazon knížky na počítači s Linuxem a  např. provádět copy a paste příkladů z knížky. Ovšem je nutné mít alespoň jeden kindl, jinak vás amazon nenechá knížku stáhnout ze svého webu (do kindlu je možné ji nahrát přes USB). Obejít to prý jde pomocí nějaké starší aplikace (čtečky) pro Windows.

Pokud to jde je asi lepší knížky kupovat rovnou od autora nebo jeho vydavatelství, on tím ušetří poplatky co jinak musí platit amazonu a zákazník není tolik omezován nutností odstraňovat DRM.

Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2024, 19:47:39 »
Knihy se dají také číst online, přímo v prohlížeči, musíte být připojení k Internetu. Stahovat se nedají a některé se nemusí zobrazit.

Dala by se také zprovoznit aplikace pro Android v Linuxu, ale s tím nemám zkušenost. Měl jsem tu aplikaci v telefonu s Androidem a po několika dnech vyžadovala připojení k Internetu a některé funkce přestaly fungovat, číst uloženou knihu bylo však možné dál. Po připojení k Internetu zase fungovala naplno několik dní dál. Pak jsem ji odinstaloval.


Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2024, 23:08:17 »
Tak jsem ještě objevil, že knihy jdou stahovat do počítače pouhým připojením k PC.
Jediný problém je s novějším formátem kfx. Na něj je sice plugin, dálese to musí zapnout v

Set it by going to Preferences->Advanced->Tweaks->Plugin tweaks and entering:

kfx_input_set_format_virtual = False

ale pokud má zároveň DRM (tedy není to něco co jste si sami do kindle poslali), tak to číst nelze.   Tedy může být dobré schválně starší kindle neupgradovat, aby amazon nemohl používat tento novější formát a tím zůstávalo vše "odemčené".

Nyní ale stále existují způsoby, jak odemčít vše, jen knížku není možné vždy jen stáhnout z kindle. Musí se stáhnout z webu, nebo starší aplikace pro Windows.

Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #4 kdy: 06. 08. 2024, 19:21:51 »
S elektronickými knihami z Amazonu je to složité. Naposledy jsem se s tím zabýval v roce 2022.
Dříve šly knihy stahovat přímo z webu, ale potom to znemožnili. Je možné je pouze číst online přímo v prohlížeči na stránkách Amazonu.
Starší aplikace pro Windows bylo možné spustit přes Wine v Linuxu a bylo možné přes ně stáhnout a zálohovat knihy. Novější verze to uměly také, ale nefungovaly pod Linuxem.
Dala by se také použít aplikace pro Android v Linuxu, ale nevím, jestli by šly přes tu aplikaci stahovat knihy.
Pokud byste používal starou čtečku nebo aplikaci, může se stát, že nové knihy do ní už nestáhnete.

Pokud to jde je asi lepší knížky kupovat rovnou od autora nebo jeho vydavatelství, on tím ušetří poplatky co jinak musí platit amazonu a zákazník není tolik omezován nutností odstraňovat DRM.

- Některé knihy jinde než na Amazonu neseženete.


Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #5 kdy: 06. 08. 2024, 19:36:08 »
Dříve šly knihy stahovat přímo z webu, ale potom to znemožnili. Je možné je pouze číst online přímo v prohlížeči na stránkách Amazonu.
Knihy jdou z Amazonu stahovat pořád. Ale jen pokud máte k účtu přiřazen alespoň jediný kindl. Což já mám.
Pak se objeví možnost:  "Download & transfer via USB".  Starší kindly nemusí mít vůbec wifi, tedy cesta přes počítač je jediná možná. 

Problém ale je, že pro běžné aplikace je soubor nečitelný, kvůli DRM. Takže ten soubor je možné jen nahrát do kindl přes USB.
Kniha se takovým způsobem stáhne ve formátu azw3 s ochranou DRM.

Ale takové soubory umí otevřít calibre s tím deDRM pluginem DRM zneškodní.
Tedy pak je možné knihu převést na libovolný formát a část na libovolné čtečce.


Pokud nemáte kindl, kniha stáhnout nejde, ale pro stažení  je možné použít starší aplikaci pro Windows a DRM opět rozlousknout stejným způsobem a pak knihu převést na libovolný formát a číst v naprosto čemkoli.

Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #6 kdy: 06. 08. 2024, 20:11:11 »
Aha, tak to stále funguje, to je dobře.


Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #7 kdy: 06. 08. 2024, 20:19:35 »
Když jsem úspěšně vyřešil jak stěhovat knihy z účtu na účet (prolomením DRM), tak jsem zkusil, jestli mne nezachrání amazon.de u kterého jsem předpokládal, že bude umět faktury vystavovat správně tak jak v EU vyžadujeme.

Na amazon.de se lze přihlásit i s účtem vytvořeným na amazon.com.  Je tam i čeština, jen tam chybí možnost koupit si něco do kindl. Tedy řešení to také není, amazon.de je ořezané.


Zajímalo by mne, jestli se amazon tím, že při prodeji elektronických knih koncovým zákazníkům neodvádí české DPH dopouští daňového podvodu, nebo mají knihy, na rozdíl od jiných elektronických služeb, nějakou výjimku?

Co se týče jiných služeb, tak stačí komunikovat s vybraným daňovým úřadem třeba v Irsku a odvádět tam DPH ve správné výši pro zákazníky ze všech členských zemí. To je nutné jen pokud se prodává koncovým zákazníkům neplátcům. Firmy plátci si DPH přiznají a odvedou sami a následně zase odečtou, takže tam to problém není a poskytovatel to má jednodušší.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #8 kdy: 07. 08. 2024, 14:02:44 »
To mas ale nejake popletene ... danoveho deliktu se totiz dopoustis TY.

Amazon zcela jiste nesidli v EU a tudiz nemus resit jakekolli DPH. Pokud TY neco nakupujes v zahranici, je TVOJI povinosti projit prislusnym rizenim, jehoz soucasti je mimo jine uhrada DPH.

A ano, nekteri (treba steam) to resi ve vlastni rezii, protoze jinak by efektivne vystavovali sve miliony zakazniku treba desitkam tisic pokut. A na druhou stranu zakaznici to resi tak, ze se registruji v zemi kde se DPH neplati vubec nebo je vyrazne nizsi => GOTO 1.



RDa

  • *****
  • 2 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #9 kdy: 07. 08. 2024, 15:26:48 »
Jak Amazon, tak eBay, Aliexpress (nebo zdejsi Aukro) jsou pouze zprostredkovatele - a danove to tedy maji vyreseno mega blbe vsichni. Nakoupit neco na firmu, s legalnimi papiry (faktura, JSD) je nemozne. Pritom by stacilo proste vytvorit slusny B2B proces/flow a tri-ctyrstranny obchod (protoze do toho vstupuje jeste doprava).

Ale ne.. budou se tomu branit - takze to beru jako dukaz, ze ty dane proste sidi.

Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #10 kdy: 07. 08. 2024, 19:17:35 »
To mas ale nejake popletene ... danoveho deliktu se totiz dopoustis TY.

Amazon zcela jiste nesidli v EU a tudiz nemus resit jakekolli DPH. Pokud TY neco nakupujes v zahranici, je TVOJI povinosti projit prislusnym rizenim, jehoz soucasti je mimo jine uhrada DPH.

A ano, nekteri (treba steam) to resi ve vlastni rezii, protoze jinak by efektivne vystavovali sve miliony zakazniku treba desitkam tisic pokut. A na druhou stranu zakaznici to resi tak, ze se registruji v zemi kde se DPH neplati vubec nebo je vyrazne nizsi => GOTO 1.

Podle mne je to problém pro podnikatele, který není plátce. Ten by se při takovém nákupu měl stát plátcem.  Ale někom kdo nepodniká nelze vyžadovat aby se stal plátcem, tedy je to problém Amazon, zvláště když má v Evropě pobočky. A ve velkém zde prodává své ksindel zařízení.
« Poslední změna: 07. 08. 2024, 19:19:16 od xsouku04 »

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2024, 11:06:10 »
- Některé knihy jinde než na Amazonu neseženete.
Napriklad ?


Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2024, 14:31:53 »

Re:Amazon vystavuje špatně doklady za e-knihy
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2024, 18:02:21 »
Občas hledám knihy v angličtině (elektronické nebo papírové) a najdu je většinou pouze na Amazonu, protože buď jsou jinde vyprodané nebo autoři mají nějakou smlouvu s Amazonem.
Například dříve nějakou dobu (asi 2-3 roky) byla série Hal Spacejock od Simona Haynese pouze na Amazonu. Teď jsem ji našel také jinde.

Čtení knih přes automatický překladač je nějaká legrace?