Server má nízký výkon s Intel i9-13900K

Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« kdy: 22. 08. 2024, 11:45:29 »
Říkal jsem si, že si zkusím postavit také jeden server s intel procesorem, který má mít v klidu nižší spotřebu než AMD a doufal jsem také v lepší stabilitu.

Pořídil jsem si serverovou desku  Supermicro  X13SAE-F   https://www.supermicro.com/en/products/motherboard/x13sae-f, s ipmi, ECC ale navíc možností použít běžný intel procesor a nikoli předražené a extra žravé a pomalé xeony.
Nakoupil jsem 4 krát KSM48E40BD8KM-32HM - Kingston DDR5 32GB DIMM 4800MHz CL40 ECC DR x8 Hynix M
a procesor 13th Gen Intel(R) Core(TM) i9-13900K
Jako chladič procesoru jsem koupil ARCTIC Freezer 7 X, kompaktní chladič CPU, 4 heatpipe, 92mm fan
s tím, že aby se to uchladilo omezím trošku maximální výkon.

Co mne ale zarazilo je subjektivní pomalost práce v konzoli.
Zkusil jsem tedy testovat výkon jednoho jádra i celkový výkon a je to dost bída.
Maximálně tak 2/3 toho co by mělo být. Nicméně aby se to neuvařilo, musím v biosu vypnout Turbo.
A pak je to cca poloviční výkon toho co by to mělo naměřit.  Jde mi především o výkon jednoho jádra, který se subjektivně zdá horší nebo stejný než na mém pracovním notebooku. Jedno pracující jádro by to uvařit nemělo i ani s turbem.
Jak ale omezit výkon tak,a bych mohl nechat turbo a procesor se nepřehříval při větší práci jsem nepřišel.

Zde je můj změřený výkon s vypnutým turbem.

https://www.passmark.com/baselines/V11/display.php?id=507149559932

(co se týče špatného výkonu paměti, předpokládám, že hráči běžně paměť přetaktovávají a kupují ty nejrychlejší, tedy je běžné že serverová s ECC je na tom hůře)

A zde jsou hodnoty, co by to mělo naměřit.
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i9-13900K&id=5022

Spotřeba v klidu je jen nepatrně nižší než u podobně výkonného AMD. Nestojí to za řeč. Při vypnutém turbu a maximální zátěži se maximální spotřeba blíží 80W, což je zjevně podobné jako AMD, až na ten poloviční výkon.


Asi nejlepší by bylo nechat turbo zapnuté v případě, že se používá jen několik vláken, ale omezit celkovou spotřebu procesoru jinak. To se mi nedařilo. I když pokud by to mělo znamenat dvojnásobnou spotřebu tak nevím jestli je to moudré.

Procesor má Performance Cores 8 a další 16 běžných.  Vypadá to, že performance cores se o těch běžných liší, jen když je zapnuté turbo. Co je ale navíc problém, že i když celkově stroj nemá žádnou práci,  přiděluje práci jednotlivých  jádrům náhodně. Tedy Performance Cores nedostávají práci přednostně, což znamená, že se většinou turbo stejně nevyužije a poloviční výkon na jedno jádro to většinou naměří i když je turbo zapnuto. Tedy z toho pramenil ten subjektivní pocit, že je to pomalé např. při instalaci balíčků. Jen pokud přidělím úlohu konkrétnímu performance jádru (např. taskset -c 31 sysbench cpu run) mohu využít výhody performance cores a tedy i turba a naměřím cca 2/3 udávaného výkonu jednoho jádra. Testování jaká je maximální spotřeba a jestli se mi procesor nepřehřeje provádím příkazem ( sysbench cpu run --threads=32).

Dovedete mi někdo poradit čím by to mohlo být ?


Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #1 kdy: 22. 08. 2024, 12:43:50 »
No jednovláknová úloha by se měla sama přemigrovat na rychlejší jádro. Tak mi to funguje na ARM big-little.

Mezi P a E jádry není jen rozdíl v tom turbo. Ty E jádra jsou i při stejné frekvenci o dost pomalejší než P. Je to jako dříve atom/core.

Turbo bych nechal zapnuté. Jestli je nutné omezovat výkon, tak bych to udělal v PL1, PL2. Když by se to přehřívalo, tak stejně bude CPU samo frekvence snižovat - možná není nutné to omezovat dopředu.

80W je nějak málo, phoronix měřil spotřebu střední 150W a maximální 300W, jestli to teda nebude tím, nebo přehříváním  ???

nejsou prostě ty P jádra vypnuté? ani to neodpovídá specifikaci Intelu, ten říká TDP jen procesoru PL1=125W, PL2=253W (turbo)

https://www.phoronix.com/review/intel-core-i9-13900k/20

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #2 kdy: 22. 08. 2024, 13:24:06 »
aktuální PL1 a PL2 jde zjistit pomocí

Kód: [Vybrat]
sudo apt install powercap-utils
powercap-info -p intel-rapl

Maximální zatížení CPU bych dělal spíš takto:

Kód: [Vybrat]
sudo apt install stress-ng
stress-ng --cpu 0 --cpu-method fft --timeout 300 --metrics-brief --tz

Toto 5 minut (300 s) pustí na všech procesorech a změří výkon (bogo ops/s (real time)) i teplotu.

Zkusil bych i --cpu 1 na jednom procesoru a koukal htop, jestli to je na P jádře a jakou má to jádro frekvenci. To bogo ops/s děleno frekvence jádra v MHz by mělo na Intelu být kolem 0.5

Pak jde zkusit --cpu 8 (všechny P), --cpu 16 (to nevím, jestli udělá P + hyper-thread P, nebo P+E?), --cpu 24 (P+E bez HT?)

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #3 kdy: 22. 08. 2024, 13:29:25 »
Nezmínil jste OS, ve výsledcích benchmarku vidím Debian 12.

Podle mého jste si skoro na všecko odpověděl sám :-)

Koukám že ten procík má "jenom" dva kanály RAM... slušný Xeon má čtyři nebo osm :-)
RAMky jste koupil nominálně 4800Mtps, deska podle datasheetu jede 4400 max...
Může být ještě rozdíl, jestli osadíte jeden nebo dva DIMMy na kanál (pokud deska při dvou DIMMech na kanálu sníží takt) = aby to nakonec nejelo v benchmarku rychleji, když necháte jediný DIMM na kanál. Ale může to jet naopak taky pomaleji, pokud řadič využije prokládání řádkových dekodérů ve více DIMMech na společném kanálu. Ten rozdíl by měl být pár procent.

"Subjektivně pomalý v konzoli"... to je trochu bizardní :-) Mně nezatížený linux na konzoli v shellu reaguje okamžitě na prakticky libovolně starém CPU včetně všelijakých ATOMů a Vortexů. Ještě abych já jakožto trapný wetware byl schopen pozorovat latence obsluhy konzole... Pokud to myslíte tak, že srovnáváte svižnost nějakých výpočetních úloh jak to odsejpá, třeba kompilaci kernelu, ve srovnání "s jiným systémem", tak to už ale nesrovnáváte konzolu, srovnáváte celý systém. Například jste se nepochlubil, co tam máte za diskový subsystém.

Napadá mě, zkusit zakázat hlubší C-stavy. Povolit třeba C1/C1e, ale hlouběji nikoli. Svého času asi 8 generací před Vaším procesorem se to dělo v grubu pomocí zaklínadla intel_idle.max_cstate=1, ale rozhodně nechci tvrdit, že toto funguje i na Vašem CPU :-) Taky bych zmínil, že toto šlo na mnoha motherboardech konfigurovat v BIOS SETUPu, někde okolo vlastností CPU nebo power managementu. Pozor, zvedne Vám to idle spotřebu. Ale mohlo by se to pak víc hejbat.

Znáte utility jako turbostat a cpupower ? Pravda je, že na moderních big.LITTLE Intelech jsem je ještě nepoužil, možná bude potřeba hodně čerstvá verze. A nechci tvrdit, že tam najdete nějaké konkrétní moudro, spíš jenom přehled o dostupných frekvencích a C-stavech.

Mimochodem, kde se Vám pohybují teploty CPU? Jak je vidí senzor coretemp.

Taky bych možná zkusmo navrhl, dát na cmdline "mitigations=off". To bejvala potenciálně slušná brzda na procesorech, kterých se to týkalo - ale pokud Váš procesor má tyhle problémy vyřešené v hardwaru, mohl by být výsledek tohoto zaklínadla čistá nula.

Pokud se týče storage, doporučil bych třeba "iostat 2" z balíku sysstat (pro základní náhled, co se tam děje). A mountovat oddíly s opšnou noatime. A pak jsou nějaké laditelné čudlíky pod kapotou, co se týče write-back bufferingu: dirty_ratio, dirty_background_ratio a tak. Latenci způsobenou pomalým diskem samozřejmě pocítíte hlavně při nějaké reálné zátěži, nikoli v benchmarku soustředěném na CPU.

Pokud se týče latencí různých procesů, zkuste latencytop jestli se dobře pamatuju. (Takových toolů je víc.)

Správně zmiňujete dva druhy CPU jader. Máte-li možnost v BIOSu, schválně zkuste spekulativně zakázat všechna úsporná jádra. Ušetříte trochu topného výkonu, který by Vám pokročilý power management poté měl přenechat pro zbývající "plnotučná" jádra. Taky ušetříte dost drbání na hlavě scheduleru (ano všiml jsem si, umíte přiřadit procesu jádro natvrdo.) A dále, plnotučná jádra by měla umět HT. Zkuste ho schválně taky před benchmarkem zakázat - výsledkem by mohl být lepší výsledek v benchmarku pro single-core zátěž.

Jinak ad pomalost obecně... vrtá mi hlavou, co ještě by na tom třeba BIOS mohl zvorat.
Jak vypadají /proc/interrupts ?
Nedržkuje třeba kernel při startu do dmesg, že musel nějaký IRQ source uškrtit, protože není řádně obsloužen?

Pokud to BIOS umí, tak spekulativně zakázat PCI-e ASPM... opět to trochu zvedne spotřebu, ale mohlo by to nepatrně ulevit od nějakých latencí ze strany periferních zařízení. (Tuším driver síťovek Intel jednu dobu ASPM na síťovkách šmahem vypínal, protože to bylo rozbité.) Z poslední doby si nevybavuju, že by mě zrovna ASPM někde pokousalo. Vlastně to obvykle už nejde ani vypnout.

Jan Fikar zmiňuje PL1/PL2: tyhle power-levely se dají v některých BIOSech konfigurovat. Jde o konfigurovatelné omezení spotřeby. Podle toho pak jede dnešní přechytralý power management procesoru = bude Vám škrtit frekvence. Viz opět turbostat a spol.

Tuším taky vídám v některých BIOSech na moderních CPU možnost, jet CPU power management autonomně v režii HW (CPU), nebo ho přenechat postaru operačnímu systému. Relevantní zkratky jsou snad HWP a RAPL. Pokud necháte powermanagement "postaru operačnímu systému", tak by se měl chytit ovladač intel_pstate, který pak jede podle nastaveného "profilu". Resp. podle aktuální dokumentace se zdá, intel_pstate umí nechat HWP zapnuté a jenom mu říct žádaný režim (powersave / performance). V tom případě se zřejmě HWP řídí PL nastaveným v BIOSu... ? Nezkoumal jsem to... tyhle věci se v kernelu i v hardwaru v průběhu let postupně mění.

Ještě ohledně těch power-limitů... vídám to omezené v pasivních počítačích (s moderními Intel CPU) s napájením 24V. Když ten limit zvednu, a dám CPU za uši, občas shoří tavná pojistka v přívodu, která s předchozími generacemi téže modelové řady vždycky přežila...
« Poslední změna: 22. 08. 2024, 13:37:18 od František Ryšánek »

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #4 kdy: 22. 08. 2024, 14:07:50 »
Používat i9, a nebo cokoliv co je určeno do desktopu, v serveru je úplný nesmysl.
Buď máš povrchní informace, a nebo jsi podcenil přípravu. V každém případě pro stavbu čehokoliv musíš mít vědomosti, a ty ti tedy chybí.
Jako laik jsi si měl koupit hotový server, a je jedno zda HP, DELL nebo Lenovo.
A když už stavět tak na Xeon.

Když se vyjadřuješ o technických věcech, tak věř že u serveru "na to prdí pes". U serveru jde hlavně o to aby to bylo stabilní a spolehlivé. Všechny technické termíny jsou k smíchu, např. u HP máš PDF s kompatibilními podporovanými komponenty (nebo konfigurátor), který ti řekne přesně co k dané funkcionalitě potřebuješ.
A rychlost je pouze otázkou volných peněz ve šrajtofli.


Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #5 kdy: 22. 08. 2024, 14:35:33 »
...ještě bych možná dodal: vybavuji si spíše matně z poslední doby jakousi legraci, kdy jsme měli na konkrétním exotickém kusu PC o něco horší tepelnou vazbu CPU na chladič. Intel CPU. A když jsme tomu dali v Linuxu za uši nějakým benchmarkem, tak bylo hezky vidět, jak HWP nebo kýho čerta opatrně ladí frekvenci (P-state) a zespoda jemně líže nastavenou hraniční teplotu. Ne maximum pro PROCHOT, ale nějaký níže nastavený práh, snad svázaný s power limitem. Jemně se přibližuje, aby využil povolenou obálku, ale nepřekročil. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o práh pro PROCHOT, tak jsem ho nikdy neviděl throttlovat. Co to bylo za profile a kde se to případně nastavovalo... už nevím.

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #6 kdy: 22. 08. 2024, 15:05:08 »
Ja jsem kdysi videl "subjektivne pomalou konzoli" na nejakych Sun strojich kde byl zapnuty mirroring konzole na seriovou linku (ci tak neco, uz je to cca 20 let).  Muzete zkusit zkontrolovat nejake jejich ILO nebo IPMI ci jak se tyto technologie jmenuji. Jinak si myslim, ze pomalou konzoli z duvodu ze CPU nejede na 100% vykonu, ale treba jen na 50% nemate sanci poznat.

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #7 kdy: 22. 08. 2024, 15:27:24 »
Ja jsem kdysi videl "subjektivne pomalou konzoli" na nejakych Sun strojich kde byl zapnuty mirroring konzole na seriovou linku (ci tak neco, uz je to cca 20 let).  Muzete zkusit zkontrolovat nejake jejich ILO nebo IPMI ci jak se tyto technologie jmenuji. Jinak si myslim, ze pomalou konzoli z duvodu ze CPU nejede na 100% vykonu, ale treba jen na 50% nemate sanci poznat.

Na některých dražších boardech (serverových?) lze v BIOSu zapnout sériovou konzoli na COM portu.
A přesně jak říkáte, pomalá je potom i VGA konzola (např. BIOS SETUP), protože čeká až se všechno nasype na ten sériák (naštěstí s vypnutou flow control).

Nicméně odhaduji, že tady tazatel mluví o konzoli linuxového OS, Linux jede přímo na VGA HW, zároveň sériovou konzolu Linuxu nemá v grubu zapnutou a chová se mu to podobně na lokální fyzické konzoli VGA+kb+mouse, jako vzdáleně přes SSH...

Naprosto souhlasím, že mírné vytížení CPU se na konzoli moc nepozná.
Až když jedou všechna jádra CPU po strop (a ta zátěž není nice), nebo je vytížený disk, všimne si humanoid delší odezvy na konzoli.

Některé systémy dělají delší pomlky při loginu - buď jako ochranu proti hádání hesel hrubou silou, nebo tam vážně něco startuje (tahá se z disku konfigurace uživatelské session), nebo si server zjišťuje Váš reverzní DNS záznam apod. Jakmile jste v shellu, tak podle reakce na úder do klávesy Enter byste neměl poznat, jestli jedete na 386 nebo na 20jádrovém Xeonu.

Nevím jestli jsem měl někdy pocit, že mi "shell odřádkuje ještě dřív, než můj prostředník dopadne na Enter". Možná kdysi dávno, když jsem byl zvyklý na Linux na šrotové 486 kde něco běželo, a od ní jsem se otočil na židli k dual-Xeon serveru s čerstvým nezabydleným FreeBSD a HW RAIDem ze dvou Cheetahů :-)

RDa

  • *****
  • 2 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #8 kdy: 22. 08. 2024, 16:24:54 »
Tyhle K procesory nejsis pojedou v nejakem intelem specifikovanem rezimu, takze ten overclock bude aplikovan jenom po dobu par vterin, pak se to vrati poslusne na papirove TDP, coz bude znamenat ten mizernej vykon.

Aby jste z K procesoru vytezili maximum, dejte ho do herni desky, ktera vam dovoli overridnout casove a vykonove limity - jasne, procesor si rychleji ohoblujete, ale jeho vykon bude top. Stejne jako vas ucet za energie :D


Tohle je bohuzel pravda i pro znackove workstationy - mam tam 10900K, ale chova se to zcela obycejne bohuzel.

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #9 kdy: 22. 08. 2024, 16:41:32 »
No a nemůže bejt ten CPU jednoduše vadnej, když je raptor-lake nestabilní už od výroby a někteří vývojáři hlásí 100% failture rate?

jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #10 kdy: 22. 08. 2024, 17:06:33 »
Tyhle K procesory nejsis pojedou v nejakem intelem specifikovanem rezimu...
Jedinej rozdil verze CPU s K a bez je odemceny nasobic. Vychozi chovani = bez manualnich zasahu, je identicky. Tzn kdyz vytocis sbernici muzes nasobicem shodit frekvenci CPU nebo naopak, muzes nasobicem frekvenci CPU zvednout bez zmeny frekvence sbernice.

Davat neco takovyho do serveru je samozrejme totalne uchylny, a je dost pravdepodobny, ze celej problem spociva prave v kombinaci MB vs CPU. Ono se totiz u desktopovych CPU jaksi taky nepredpoklada ECC jakkoli je "supported". Dost pochybuju ze to nekdo nekdy nejak zvlast testoval. Natoz CPU s malejma a velkejma pindikama ... to zarucene nikoho ani nenapadlo ze by do ty desky nekdy nekdo daval.



RDa

  • *****
  • 2 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #11 kdy: 22. 08. 2024, 18:01:29 »
Tyhle K procesory nejsis pojedou v nejakem intelem specifikovanem rezimu...
Jedinej rozdil verze CPU s K a bez je odemceny nasobic.

Vychozi chovani = bez manualnich zasahu, je identicky. Tzn kdyz vytocis sbernici muzes nasobicem shodit frekvenci CPU nebo naopak, muzes nasobicem frekvenci CPU zvednout bez zmeny frekvence sbernice.

Ma to jiny base/boost frekvence a tim ze to jsou vyberove kusy, tak boostuji ochotneji nad ramec klasickych limitu - pokud jim takovy boost deska povoli. Coz ta, ktera dusledne implementuje doporuceni intelu (napr. serverova - kde se hledi na stabilitu) neudela v takove mire, jako nejaka herni. A tam je pak znat ten rozdil ve vykonu.

S "odemcenym" nasobicem se nema cenu hrat poslednich asi 6+ generaci, protoze ty procesory se v ramci boostu dynamicky pretaktovavaji lepe. A od doby co nas opustilo FSB, nic jako frekvence zbernice neni, jsou tam referencni hodiny (100MHz) od cehoz se odviji dynamicke casovani ruznych casti systemu - a jedina externi sbernice je bud DMI do PCH (coz je pouze preznacene PCIe), anebo pametovy rozhrani - rucne nastaveny nasobic do techto nema co kecat.

Odemceny nasobic u moderniho cpu totiz znamena, ze si muzete frekvenci samotneho vypocetniho jadra nastavit rucne - a k nicemu praktickeho to neslouzi, nez aby jste zjistili, jak vyberovy kousek mate, nebo jak kvalitne jste si sestavili chlazeni. Vsichni ostatni preferuji dynamicke rizeni frekvenci.


Davat neco takovyho do serveru je samozrejme totalne uchylny, a je dost pravdepodobny, ze celej problem spociva prave v kombinaci MB vs CPU. Ono se totiz u desktopovych CPU jaksi taky nepredpoklada ECC jakkoli je "supported". Dost pochybuju ze to nekdo nekdy nejak zvlast testoval. Natoz CPU s malejma a velkejma pindikama ... to zarucene nikoho ani nenapadlo ze by do ty desky nekdy nekdo daval.

O intel ECC taky vite prd. Takze vec se ma takto: mate-li spravny cpu (dle generaci nekdy i3, nekdy i9, ale podle ARK to poznate rovnou, pac je tam explicitne zaznam o podpore ECC) + workstation/server chipset (Wxxx,Cxxx), tak vam ECC bude fungovat. Zda to bude nebo nebude zalezi opravdu od generace procesoru, protoze intel meni politiku podle toho jak se zrovna vyspi, ale VZDY jde dohledat konkretni vysledek podpory stylem, ze kdyz nemate tu spravnou komponentu, tak vam ECC nepojede nikdy, ale pokud mate vsechny komponenty ty spravne, tak vam ECC pojede vzdy. Nic mezitim na Intel platforme neexistuje (v takove obdobe jako u AMD, ze vam ecc nepriznaji ale pojede, mate-li stesti na model desky kde to zadratovali - to je fakt peklo).

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #12 kdy: 22. 08. 2024, 18:35:41 »
Debian 12.
 zkusit zakázat hlubší C-stavy. .....ine "mitigations=off". To bejvala potenciálně slušná brzda na procesorech, kterých se to týkalo - ale pokud Váš procesor má tyhle problémy vyřešené v hardwaru, mohl by být výsledek tohoto zaklínadla čistá nula.

Pokud se týče storage, doporučil bych třeba "iostat 2" z balíku sysstat (pro základní náhled, co se tam děje). A mountovat oddíly s opšnou noatime. A pak jsou nějaké laditelné čudlíky pod kapotou, co se týče write-back bufferingu: dirty_ratio, dirty_background_ratio a tak. Latenci způsobenou pomalým diskem samozřejmě pocítíte hlavně při nějaké reálné zátěži, nikoli v benchmarku soustředěném na CPU.

Pokud se týče latencí různých procesů, zkuste latencytop jestli se dobře pamatuju. (Takových toolů je víc.)
Skvělé, tohle bych chtěl, umět pod linuxem. Tohle jsem ovládal pod Windows dobře (u 5. generace intel, to co platilo tehdy, už taky dnes je jinak, jsou jiné problémy), ale na linuxu bych na to koukal jak na zelenou louku, nevím kde začít.

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #13 kdy: 22. 08. 2024, 20:39:15 »
aktuální PL1 a PL2 jde zjistit pomocí

Kód: [Vybrat]
sudo apt install powercap-utils
powercap-info -p intel-rapl

Maximální zatížení CPU bych dělal spíš takto:

Kód: [Vybrat]
sudo apt install stress-ng
stress-ng --cpu 0 --cpu-method fft --timeout 300 --metrics-brief --tz

Toto 5 minut (300 s) pustí na všech procesorech a změří výkon (bogo ops/s (real time)) i teplotu.

Zkusil bych i --cpu 1 na jednom procesoru a koukal htop, jestli to je na P jádře a jakou má to jádro frekvenci. To bogo ops/s děleno frekvence jádra v MHz by mělo na Intelu být kolem 0.5

Pak jde zkusit --cpu 8 (všechny P), --cpu 16 (to nevím, jestli udělá P + hyper-thread P, nebo P+E?), --cpu 24 (P+E bez HT?)

Díky 
Kód: [Vybrat]
powercap-info -p intel-rapl vrací:
Kód: [Vybrat]
enabled: 1
Zone 0
  name: package-0
  enabled: 1
  max_energy_range_uj: 262143328850
  energy_uj: 101341345790
  Constraint 0
    name: long_term
    power_limit_uw: 80000000
    time_window_us: 55967744
    max_power_uw: 125000000
  Constraint 1
    name: short_term
    power_limit_uw: 253000000
    time_window_us: 2440
    max_power_uw: 0
  Zone 0:0
    name: core
    enabled: 0
    max_energy_range_uj: 262143328850
    energy_uj: 137487495199
    Constraint 0
      name: long_term
      power_limit_uw: 0
      time_window_us: 976

Jak to měl nastavit,a by celková spotřeba moc nepřesahovala 80W ale mohl bych mít zapnuté turbo? Jde mi hlavně o stabilitu a nízkou spotřebu. Co se týče výkonu na tom až tolik nezáleží, ale nechci mít výkon zbytečně nízký.

Jinak nyní to vypadá, že když byla práce pro jedno jádro, dostane to P jádro. Jestli je to ale náhoda, nebo prostě lepší jádra dostávají práci přednostně netuším.
Kód: [Vybrat]
lscpu --all --extended
CPU NODE SOCKET CORE L1d:L1i:L2:L3 ONLINE    MAXMHZ   MINMHZ       MHZ
  0    0      0    0 0:0:0:0          yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  1    0      0    0 0:0:0:0          yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  2    0      0    1 4:4:1:0          yes 3000.0000 800.0000  873.3020
  3    0      0    1 4:4:1:0          yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  4    0      0    2 8:8:2:0          yes 3000.0000 800.0000 3000.0000
  5    0      0    2 8:8:2:0          yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  6    0      0    3 12:12:3:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  7    0      0    3 12:12:3:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  8    0      0    4 16:16:4:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
  9    0      0    4 16:16:4:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
 10    0      0    5 20:20:5:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
 11    0      0    5 20:20:5:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
 12    0      0    6 24:24:6:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
 13    0      0    6 24:24:6:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
 14    0      0    7 28:28:7:0        yes 3000.0000 800.0000  800.5930
 15    0      0    7 28:28:7:0        yes 3000.0000 800.0000  800.0000
 16    0      0    8 32:32:8:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 17    0      0    9 33:33:8:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 18    0      0   10 34:34:8:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 19    0      0   11 35:35:8:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 20    0      0   12 36:36:9:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 21    0      0   13 37:37:9:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 22    0      0   14 38:38:9:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 23    0      0   15 39:39:9:0        yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 24    0      0   16 40:40:10:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 25    0      0   17 41:41:10:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 26    0      0   18 42:42:10:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 27    0      0   19 43:43:10:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 28    0      0   20 44:44:11:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 29    0      0   21 45:45:11:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 30    0      0   22 46:46:11:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000
 31    0      0   23 47:47:11:0       yes 2200.0000 800.0000  800.0000


příkaz
Kód: [Vybrat]
stress-ng --cpu 1 --cpu-method fft --timeout 300 --metrics-brief --tz vrátí:
Kód: [Vybrat]
stress-ng: info:  [2698402] setting to a 300 second (5 mins, 0.00 secs) run per stressor
stress-ng: info:  [2698402] dispatching hogs: 1 cpu
stress-ng: metrc: [2698402] stressor       bogo ops real time  usr time  sys time   bogo ops/s     bogo ops/s
stress-ng: metrc: [2698402]                           (secs)    (secs)    (secs)   (real time) (usr+sys time)
stress-ng: metrc: [2698402] cpu              839468    300.00    300.00      0.00      2798.22        2798.27
stress-ng: info:  [2698402] cpu:
stress-ng: info:  [2698402]               acpitz   27.80 C (300.95 K)
stress-ng: info:  [2698402]         x86_pkg_temp   39.00 C (312.15 K)
stress-ng: info:  [2698402] successful run completed in 300.00s (5 mins, 0.00 secs)

Příkaz
Kód: [Vybrat]
stress-ng --cpu 0 --cpu-method fft --timeout 300 --metrics-brief --tzvrátí:
Kód: [Vybrat]
stress-ng: info:  [2685313] setting to a 300 second (5 mins, 0.00 secs) run per stressor
stress-ng: info:  [2685313] dispatching hogs: 32 cpu
stress-ng: metrc: [2685313] stressor       bogo ops real time  usr time  sys time   bogo ops/s     bogo ops/s
stress-ng: metrc: [2685313]                           (secs)    (secs)    (secs)   (real time) (usr+sys time)
stress-ng: metrc: [2685313] cpu            13700343    300.00   9564.14      0.16     45667.75        1432.45
stress-ng: info:  [2685313] cpu:
stress-ng: info:  [2685313]               acpitz   27.80 C (300.95 K)
stress-ng: info:  [2685313]         x86_pkg_temp   70.22 C (343.37 K)
stress-ng: info:  [2685313] successful run completed in 300.01s (5 mins, 0.01 secs)

Příkaz
Kód: [Vybrat]
stress-ng --cpu 8 --cpu-method fft --timeout 300 --metrics-brief --tz vrátí:
Kód: [Vybrat]
stress-ng: info:  [2692151] setting to a 300 second (5 mins, 0.00 secs) run per stressor
stress-ng: info:  [2692151] dispatching hogs: 8 cpu
stress-ng: metrc: [2692151] stressor       bogo ops real time  usr time  sys time   bogo ops/s     bogo ops/s
stress-ng: metrc: [2692151]                           (secs)    (secs)    (secs)   (real time) (usr+sys time)
stress-ng: metrc: [2692151] cpu             6692351    300.00   2399.98      0.00     22307.82        2788.51
stress-ng: info:  [2692151] cpu:
stress-ng: info:  [2692151]               acpitz   27.80 C (300.95 K)
stress-ng: info:  [2692151]         x86_pkg_temp   55.88 C (329.02 K)
stress-ng: info:  [2692151] successful run completed in 300.00s (5 mins, 0.00 secs)

Příkaz
Kód: [Vybrat]
stress-ng --cpu 16 --cpu-method fft --timeout 300 --metrics-brief --tz vrátí:
Kód: [Vybrat]
stress-ng: info:  [2693912] setting to a 300 second (5 mins, 0.00 secs) run per stressor
stress-ng: info:  [2693912] dispatching hogs: 16 cpu
stress-ng: metrc: [2693912] stressor       bogo ops real time  usr time  sys time   bogo ops/s     bogo ops/s
stress-ng: metrc: [2693912]                           (secs)    (secs)    (secs)   (real time) (usr+sys time)
stress-ng: metrc: [2693912] cpu             9652540    300.00   4799.94      0.00     32175.10        2010.97
stress-ng: info:  [2693912] cpu:
stress-ng: info:  [2693912]               acpitz   27.80 C (300.95 K)
stress-ng: info:  [2693912]         x86_pkg_temp   61.56 C (334.71 K)
stress-ng: info:  [2693912] successful run completed in 300.00s (5 mins, 0.00 secs)


Jinak tu pomalost v konzoli jsem nemyslel tím, že bych dlouho čekal na ls nebo dokonce zmáčknutí klávesy, ale např. při instalaci balíků pomocí apt, kde se vlastně testuje výkon jednoho jádra a mám tak srovnání s ostatními servery a třeba svým notebookem.
To že si to nevybírá nejvýkonnější volné jádro se nyní nepotvrdilo, ale možná je to jen náhoda. Nyní jsou výkonnější jádra od 0, ale dříve byly od zadu (tedy 32 a níže).

Re:Server má nízký výkon s Intel i9-13900K
« Odpověď #14 kdy: 22. 08. 2024, 21:56:11 »
Zaměřil bych se na sledování vytížení cpu (htop s (kernel)threads - shift+k, shift+h) ,nežere něco 99% jako třeba Xorg?

A to co byli zmíněno (interrupts) a c -stavy.alee procento času v daném c-stavu myslí že samo o sobě není směrodatný, ale další 2 veličiny: naměřená doba (matice)přechodu mezi stavy a frekvence přechodů


Jo a víte jak je konzole pomalá s systémovym diskem microSD Class 4? Ani nemusí  swapovat  (ram plná po okraj)