Snížení obnovovací frekvence LCD

Jan Turoň

Snížení obnovovací frekvence LCD
« kdy: 10. 06. 2011, 08:18:45 »
Zdravím,
mám Kubuntu 10.04 a LCD 1440x900. Systém mi po startu nastaví obnovovací frekvenci 75Hz, což u LCD způsobuje vlnění bílých pixelů. Příjemnější je 60Hz. Jak to nejsystémověji nastavit? Zkoušel jsem tyto možnosti:
- Nastavení Systému -> Obrazovka -> volba 60Hz: funguje, ale po restartu X serveru se to přepíše zpět na 75Hz
- umístění skriptu "xrandr --rate 60" do /etc/init.d: funguje, ale raději bych to zadal přímo někde v konfiguraci kde, ať se po startu nedělají zbytečné akce
Nerad bych si nějak X server rozhodil, moc se v té konfiguraci nevyznám. Nějaké nápady?
« Poslední změna: 10. 06. 2011, 09:26:42 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Snížení obnovovací frekvence LCD
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2011, 11:50:56 »
Najít xorg.conf (s *buntu jsem nikdy nedělal, ale určitě jeho umístěšní najdeš/vygooglíš) a v něm urpavit příslušnou sekci. Nejspíš púůjdeo sekci display, konkrétní ale být nemůžu, píšu z práce a po ruce žádný xorg.conf nemám :-) Ale cesta vede určitě tudy.

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Snížení obnovovací frekvence LCD
« Odpověď #2 kdy: 10. 06. 2011, 11:58:00 »
Jo, samozřejmě si udělej zálohu xorg.conf a buď případně připravenej na to, že jí budeš muset obnovit z virtuálního terminálu, kdyby grafický prostředí nenajelo - je to velmi nepravděpodobný, ale přece možný.

Tak jen abys věděl jak (pro jistotu)

Vytvoření zálohy (budeš nejspíš potřebovat použít sudo)
Kód: [Vybrat]
cd /cesta/k/souboru
cp xorg.conf xorg.conf.old

Pokud by server nenajel, tak postup na obnovu
Kód: [Vybrat]
cd /cesta/k/souboru
rm xorg.conf
mv xorg.conf.old xorg.conf