2in1 notebook/tablet - klávesnice na obrazovce

2in1 notebook/tablet - klávesnice na obrazovce
« kdy: 30. 07. 2022, 23:23:00 »
Zdravim vespolek,


prosim, poradte.

Mam tady Lenovo Miix 720 a zkousim na nem pouzivat Fedoru 36.
Ve sve podstate tam vlastne spousta veci funguje sama o sobe docela dobre, az mne to prekvapilo. :-)

Nicmene, narazim na dva zadrhele.

1) Po odpojeni krytu s HW klavesnici a touchpadem (chova se jako USB zarizeni viditelne v lsusb) se mi nezobrazi SW klavesnice. V systemu patrne je nejaka vestavena (nejspis totez, co se zapne pri aktivaci "Pristupnost => Klavesnice na obrazovce"), ale je uplne k nicemu - jednak neobsahuje celou klavesnici, chybi napr. Ctrl/Alt/Tab, a druhak neni zobrazena stale. Nektere aplikace, nektera textova pole ji vyvolaji, jina ne.

2) Natrefil jsem na aplikaci onboard, ktera mi pro zmenu nejde premistit obrazovce a nefunguje dle ocekavani - neodsune veskery obsah obrazovky "nahoru", ale cast obrazovky prekryje.
Tato aplikace by mela umet nejake automaticke zapinani v zavislosti na stavu HW klavesnice (pripojena/chybi) podle zprav z acpid...

Zde prichazi problem 3)
Po instalaci acpid mi HW tlacitko na vypnuti zarizeni zarizeni vypina, ackoliv je v Nastaveni => Napajeni nastavena akce Uspat do pameti...?
Co s tim? Zkusit omrknout nastaveni na strane acpid?


Bonus problem 4):
Na discich je aplikovan LUKS s odemknutim pri startu systemu. Je mozno nekam (initramfs?) dodat "klavesnici na obrazovce"? Takhle pro start defacto musi byt pripojena HW klavesnice, jinak neni mozno heslo k LUKS zadat.



Pripadne, pokud nekdo nejake 2 in 1 zarizeni pouzivate, pouzivate jine distro, ktere je pro pouzivani s dotykovou obrazovkou vhodne?



Dekuji za podnety a preji hezky vikend.
« Poslední změna: 31. 07. 2022, 07:46:55 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2in1 notebook/tablet - klavesnice na obrazovce
« Odpověď #1 kdy: 30. 07. 2022, 23:49:58 »
OnBoard ma v Nastaveni/Okno/Settings moznost "Zmensit pracovni plochu" mylim ze se (ne)zobrazuje v rezimu "Prichytit k okraji obrazovky" a pak v Nastaveni/AutoShow neco kolem tablet modu a pripojeni fyzicke klavesnice...

Re:2in1 notebook/tablet - klávesnice na obrazovce
« Odpověď #2 kdy: 31. 07. 2022, 12:19:18 »
Bohuzel, neuspech. Onboard mi to nastaveni dock ignoruje a je zobrazen jako plovouci okno, zatimco se soucasne otevre i ta puvodni klavesnice na obrazovce z Gnome, kterazto je ale na tom spravnem miste a odsune obsah obrazovky nahoru. A to i tehdy, je-li v Nastaveni => Pristupnost => Klavesnice na obrazovce vypnuta...


Tedka jeste koukam do Gnome extensions, kde na mne vykouknul extension "Onboard indicator" s tim, ze s aktualni verzi Gnome neni kompatibilni... ze by to melo spojitost?


To uz mozna prubnout spis starsi F35, nebo neco uplne jinyho, co muze byt vhodne pro pouziti na dotykovem zarizeni.

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2in1 notebook/tablet - klávesnice na obrazovce
« Odpověď #3 kdy: 31. 07. 2022, 19:16:09 »
tak sem to zkusil  a zmensuje teda jen s "Prichytit k okraji obrazovky", ALE teda ne celou plochu, JEN maximalizovane okna :-) matne si vzpominam ze kdyz sem to pred casem resil na tabletu s Ubuntu/Gnome, tak sem musel doinstalovat nejakej doplnek ke klavesnici...

EDIT: mozna tohle
nebo mozna sem pouzil rozsireni co meni to gnomackou? tohle nebo toho fork
« Poslední změna: 31. 07. 2022, 19:22:16 od k3dAR »

Re:2in1 notebook/tablet - klávesnice na obrazovce
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2022, 21:10:52 »
Bingo, tak az ta posledni Improved OSK se chytla a udelala z te klavesnice neco o kousek pouzitelnejsiho.

Prekvapuje mne ale treba, ze psani do adresniho radku ve Firefoxu klavesnici na obrazovce samo neotevre a musim ji otevirat rucne pres dalsi extension, Touch-UX, z horni listy => Show keyboard.


Mnohokrat dekuji za pomoc, i tohle je vyznamny pokrok v mezich zakona :-)


Nicmene, soude dle mnozstvi doplnku nekompatibilnich, musim zrejme pockat, az F36 nebude az takova novinka, pak se treba bude dat najit i OSK s lepsim rozlozenim.