Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5

Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« kdy: 21. 05. 2024, 22:11:23 »
Zdravím.
Neřešil někdo?
https://rpishop.cz/pcie-karty/5186-waveshare-pcie-to-4ch-sata-30-expander.html
A třeba dokoupit nějaky propojovací kablik?

Jsem našel toto, ale 65 $ + poštovne  :(
https://geekworm.com/products/x1009


« Poslední změna: 21. 05. 2024, 22:14:16 od BigSandy »


Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #1 kdy: 22. 05. 2024, 00:18:31 »
Ještě by asi šel použít SATA to USB adaptér. Na Aliexpressu za pár dolarů. Jsou i verze kde jsou dva USB kabely, aby to to utáhlo i 3.5" disk. Případně pak verze s externím napájením.

mhepp

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #2 kdy: 22. 05. 2024, 01:54:16 »
3.5" disk obvykle potřebuje 12V napájení. A popravdě řečeno, ještě jsem neviděl USB -> SATA redukci, která by zvládla z USB napájet přímo 3.5" disk. Tyto redukce obvykle potřebují externí 12V zdroj.

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #3 kdy: 22. 05. 2024, 15:41:28 »
Nejlevnější je USB to SATA 3.5" redukce s 12V vstupem. Mám takovou a pro 2.5" disky 12V samozřejmě netřeba pokud to teda není 2.5" WD Velociraptor nebo některé SATA 2.5" serverové disky jiných značek.

Nechápu na co 3.5" disky v dnešní době ale pokud by stačily 2.5" tak Ráda dělá SATA hat pro různé jejich SBC a s novým kablíkem i pro Raspberry Pi 5. Dokonce mají i NAS kit kompletně s krabičkou a ventilátorem. Dá se koupit na Allnet China nebo na arace.tech.

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #4 kdy: 23. 05. 2024, 11:04:31 »


Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #5 kdy: 24. 05. 2024, 08:56:01 »
3.5" disk obvykle potřebuje 12V napájení. A popravdě řečeno, ještě jsem neviděl USB -> SATA redukci, která by zvládla z USB napájet přímo 3.5" disk. Tyto redukce obvykle potřebují externí 12V zdroj.

Zrovna nedávno se to tu řešilo. Existuje to, ale stojí to ukrutnej nesmysl.

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #6 kdy: 24. 05. 2024, 09:38:04 »
Tak Externí 3.5 HDD boxy také nejsou nejlevnější.
https://www.alza.cz/externi-hdd-boxy-3-5/18843370.htm

To už bych raději zkusil dokovací stanice. Otazka je, zda jí bude raspi umět.
https://www.mall.cz/notebooky-usb-prislusenstvi/qoltec-dokovaci-stanice-hdd-pro-25-100150031616?utm_source=google_organic_shopping&utm_medium=organic

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #7 kdy: 24. 05. 2024, 12:04:20 »
Ještě by asi šel použít SATA to USB adaptér. Na Aliexpressu za pár dolarů.

Mám s externím diskem připojeným přes USB tu neblahou zkušenost, že se to prostě čas od času odpojuje a dělá to kraviny. Na provoz 24/7 se to podle mě moc nehodí. Jsou RPI-LIKE krabičky, které mají přímo SATA. Dej pozor, aby byla nativní a ne usb převodník napálený na PCB.

V článku z Rootu si přečti část: "SATA rozhraní"
https://www.root.cz/clanky/linux-na-orange-pi-plus-sata-je-chytak/

A pak si odpověz, jestli něco takového chceš mít připojené v externí variantě a zároveň dej pozor, abys na ten špek neskočil...

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #8 kdy: 24. 05. 2024, 13:01:55 »
USB převodníky mají různé problémy. Klíčový je nejen čip, ale i firmware který je v něm nahrán.
Pokud má člověk správnou kombinaci, tak je lze normálně používat 24/7 bez vedlejších efektů.

K Raspberry PI5 buďto PCIe řadič (či NVme disk) a nebo USB zařízení. Mám ozkoušené VIA VL716 a ASM1352R (dokovací stanice nebo ty krabičky s Raidem 0/1 na dva disky). Obojí funguje, ale firmware je přeflashovaný u obou.
Pokud jsou problémy a nelze to řešit jinak ještě stačí vypnout UASP a spolehnout se na BOT protokol (obvykle s minimálním dopadem na výkon).

Ještě by asi šel použít SATA to USB adaptér. Na Aliexpressu za pár dolarů.

Mám s externím diskem připojeným přes USB tu neblahou zkušenost, že se to prostě čas od času odpojuje a dělá to kraviny. Na provoz 24/7 se to podle mě moc nehodí. Jsou RPI-LIKE krabičky, které mají přímo SATA. Dej pozor, aby byla nativní a ne usb převodník napálený na PCB.

V článku z Rootu si přečti část: "SATA rozhraní"
https://www.root.cz/clanky/linux-na-orange-pi-plus-sata-je-chytak/

A pak si odpověz, jestli něco takového chceš mít připojené v externí variantě a zároveň dej pozor, abys na ten špek neskočil...
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #9 kdy: 24. 05. 2024, 15:21:31 »

Jaké tooly používáš na tu aktualizaci a kde bereš dobrý firmware?
Ťaman ani Alza to na webu nemá (nebo jo?).

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #10 kdy: 28. 05. 2024, 17:52:37 »
3.5" disk obvykle potřebuje 12V napájení. A popravdě řečeno, ještě jsem neviděl USB -> SATA redukci, která by zvládla z USB napájet přímo 3.5" disk. Tyto redukce obvykle potřebují externí 12V zdroj.

Zrovna nedávno se to tu řešilo. Existuje to, ale stojí to ukrutnej nesmysl.
Bez 12V zdroje kterých mám habaděj mě to stálo na Temu 160Kč.
Nic levnějšího nenajdeš.

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #11 kdy: 29. 05. 2024, 03:40:02 »
3.5" disk obvykle potřebuje 12V napájení. A popravdě řečeno, ještě jsem neviděl USB -> SATA redukci, která by zvládla z USB napájet přímo 3.5" disk. Tyto redukce obvykle potřebují externí 12V zdroj.

Zrovna nedávno se to tu řešilo. Existuje to, ale stojí to ukrutnej nesmysl.
Bez 12V zdroje kterých mám habaděj mě to stálo na Temu 160Kč.
Nic levnějšího nenajdeš.
a ses si jistej kdyz zminujes ze 12V zdroj uz si mel, ze jde o redukci 3.5" na USB ktere NEvyzaduje externi napajeni 12V? ;-)

mhepp

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #12 kdy: 29. 05. 2024, 10:07:03 »
Dal bych si sakra pozor na to, co „bez zdroje 12V“ znamená - může to být převodník s konektorem na externí 12V napájení, ale bez přibaleného zdroje. Nebo tam ten konektor vůbec být nemusí, pak nemusí 3.5" disky fungovat.

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #13 kdy: 29. 05. 2024, 12:26:28 »
Logicky jestli kupujete prevodnik na 3.5" disk, tak musi mit externi napajeni. Dodavka tohoto adapteru bez zdroje snizuje cenu za dopravu a tudiz je mozno ho levne objednat nejenom na Temu, ale i na Aliexpresu za par supu. Na obrazcich produktu jde i videt ze je podstatne vetsi nez 2.5" prevodniky a ma i ten otvor na externi napajeni. Diky absenci step-down convertoru v tomto prtevodniku ho neni mozne napajet adapterem s vyssim napetim, protoze hdd potrebuje prave 12V. Je ale mozne zrecyklovat/vyuzit jiny adapter s vlozenym step-up nebo step-down convertorem dostupnym i s prislusnymi konektory taky na Aliexpresu, TME nebo GME. Ten muj prevodnik mel hojne pouzivany 5.5*2.1mm female konektor, ktery se vyskytuje i na POE adapterech, ze ktereho by bylo mozne upravou napajeciho kabelu a pridanim step-down konventorem napajet i Raspbery Pi hezky LAN kabelem. Vse lze pak uporadat ne jednu desku nebo mezi dve na distancni sloupky a sup nekde do skrine, kde do toho nikdo nekopne a je to.

Re:Připojení 3,5" SATA disku k Raspberry Pi 5
« Odpověď #14 kdy: 29. 05. 2024, 14:25:00 »
Dal bych si sakra pozor na to, co „bez zdroje 12V“ znamená - může to být převodník s konektorem na externí 12V napájení, ale bez přibaleného zdroje. Nebo tam ten konektor vůbec být nemusí, pak nemusí 3.5" disky fungovat.

Tohle se tu (myšleno na rootu, někde v sekci hardwaru) nedávno (nějak kolem vánoc) řešilo. Skutečně existuje/í SATA převodník(y) pro 3,5" disk; 12V to získává z 5V pomocí step-up převodníku, ale stojí to ranec a asi bude i dost problém mít USB řadič / hub, který to dokáže krmit bez slučovacího kabelu z x portů. Jako schůdnější bych viděl macatou 30+W USB nabíječku, ale to už rovnou můžu tahat i tu 12V.
Našel jsem jeden na eBayi a byl za asi 500 dolarů plus doprava.