V síti existuje několik desítek 5-10 let starých kancelářských počítačů s OS W2k-WXP. Tyto stroje jsou zapojeny do domény (W2k3server). Bohužel přestávají stíhat - servicepacky, antiviry, prostě windows, znáte to... Rád bych našel řešení, které by mělo za výsledek rychlejší odezvy alespoň těch nejpomalejších stanic při práci s programy pod windows (mnoho programů je bez Linuxových alternativ). Napadlo mne:
1) Nakoupit licence na terminal server W2k3 a na stanice nacpat nějakou hodně nenáročnou distribuci, která bude fungovat jako grafický terminál, ale musela by umět mountovat a mapovat např USB zařízení jako flashky atp a musela by se dát nastavit naprosto blbuvzdorně tak, aby se uživateli objevilo jen přihlašovací okno k Windows serveru. Našel jsem např. Thinstation -
http://tsomatic.agarwal-associates.com/#, ale netroufám si odhadnout reálnou funkcionalitu...
2) Na stanice nacpat co nejodlehčenější verzi W2k bez záplat i antiviru, udělat image a při průserech se do něj vracet. (nebo rovnou bootovat ze sítě)
3) Na stanice hodit plnohodnotný lehký desktopový linux a prostředky z AD tahat něčím jako např: (
http://www.likewise.com/products/likewise_open/) a pokusit se nasimulovat vzhled Windowsiho desktopu a rozjet všech několik desítek windowsích programů pod wine (a školit uživatele, kteří se neustále budou ptát, kam jim zmizelo "Céčko")
Rád bych oslovil všechny, kteří jsou ochotní se podělit o své know-how. Mé osobní zkušenosti s linuxem jsou převážně v rovině uživatelské (až na pár instalací web/mail/fileserverů a nějaké další experimenty), přesto mám pocit, že největší šanci na úspěch by mohlo mít právě řešení s linuxem. Doma mi k oživení prastarého NB výborně zafungoval např. DamnSmallLinux a XFCE. Bohužel ale opravdu nemám dostatek znalostí a hlavně zkušeností, abych se do takovéto větší akce vrhal bez konzultace se zdejší komunitou.
Předem díky za všechny přínosné reakce.