Šifrování flashdisku pro Android a PC

Šifrování flashdisku pro Android a PC
« kdy: 09. 07. 2024, 10:50:43 »
Mám flashdisk kde často kopíruju z telefonu (android) do PC (Win) a obráceně. Chtěl jsem disk zašifrovat tak aby v případě ztráty byla uložená data nepoužitelná tj. jde pouze o data, fyzicky ať si klidně ztracený disk někdo nechá.

Co jsem se dočetl tak se používá různý software, který ale vyžaduje root na androidu nebo admin práva na PC. To není žádoucí, šifrovaní a přístup musí být bez omezení. Je taková varianta vůbec možná, případně řešil to někdo?

Ještě mě napadlo zda se třeba dělají flashdisky již z výroby šifrované heslem (myslím token se tomu říkalo) ale opět potřeboval bych kompatibilitu s PC a telefonem, tj. jedna strana USB-C, druhá USB-A, velikost aspoň 32GB.


alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
a nebo sifrovat jen soubory.

vnc

Co sifrovany 7zip?
AES a pripadne bez komprese, at je to rychle.

Ještě mě napadlo zda se třeba dělají flashdisky již z výroby šifrované heslem (myslím token se tomu říkalo) ale opět potřeboval bych kompatibilitu s PC a telefonem, tj. jedna strana USB-C, druhá USB-A, velikost aspoň 32GB.
Přesně tak, použijte flash disk s hardwarovým šifrováním. Konektor stačí jeden s redukcí.

Třeba tyhle (ty s číselnou klávesnicí přímo na těle): https://www.czc.cz/zabezpecene-flash-disky/produkty?zabezpeceni-dat-flash-hdd=hardwarove-sifrovani

Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #4 kdy: 09. 07. 2024, 12:46:43 »
Zkoušel jsem klasický formát .ZIP co umí každé zařízení ale ten nešifruje jednotlivé soubory, navíc pokud přidám další soubor do již zaheslovaného tak se ignoruje heslo. Nemá smysl zvažovat
 
Formát .7z vypadá dobře pouze pro PC <-> PC kde je přístup k programu 7zip. Zašifroval všechno i postupně přidané soubory. Telefon ale netušil co s tím a v Gplay store jsem aplikaci 7zip nenašel. Zkusím ještě jiné appky co na to řeknou

Ty HW flashky za cenu malého PC, to se víc budu obávat o disk než o data na něm. Za příznivější cenu bych to zvážil ale za tuto cenu už můžu rovnou tahat malý notebook a zašifrovat soubory na něm. Zajímavé ale cenově nereálné pro běžné použití.

Nějaký zlatý střed není? Něco ve stylu, zapojím do PC/telefonu, vyskočí hláška "zadejte heslo" a funguju?


Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #5 kdy: 09. 07. 2024, 13:38:42 »
gpg, openkeychain pro pc a mobil.


Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #7 kdy: 09. 07. 2024, 14:34:18 »
O jaký typ a kolik dat jde? Třeba by to šlo strčit to Keepassu.

Bezpečnost a šifrování nejsou jednoduché a to, co podle popisu chceš, je dost unikátní záležitost -> bude to buď jednoduché, ale drahé (fyzická flashka s klávesnicí), nebo levné, ale zaplatíš nejspíš vlastním časem a námahou, pokud vůbec najdeš něco, co půjde použít. Většina lidí přenáší data z telefonu buď po kabelu přímo do počítače, nebo to pošle po síti.

Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #8 kdy: 09. 07. 2024, 19:18:11 »
Cryptomator.

Mam to odskusane na SD karte + telefon Android a Windows.

Cryptomator zasifruje subory aj ich mena. Nevytvara ziadny kontajner ako Veracrypt (v zmysle jedneho suboru), ale kazdy subor a jeho meno je zasifrovane. S takymito zasifrovanymi subormi viete normalne robit ako to umoznuje dana platforma.
V Cryptomatore si len vytvorite novy vault (vo Windowse sa to otvori ako disk), kde mozete kopirovat svoje subory akoby to bol Veracrypt container.

Vo Windows je taka nevyhoda, ze ten "disk" ma limit 2 GB (tusim) na jeden subor.
Vraj sa to da obist inym klientom (spominal sa Cyberduck).

Treba brat do uvahy, ze takyto softver je primarne stavany na cloud, taketo lokalne pouzitie je sice podporovane, ale moze mat rozne chybicky (vid ta velkost suboru).

Existuje aj nieco ako Veracrypt pre Android, vola sa to EDS a je to platene.
Vie to otvorit Veracrypt a EncFS a dalsie. Mal som to kupene, ale uz si nepamatam preco som to nezacal pouzivat.

Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #9 kdy: 09. 07. 2024, 19:24:30 »
Bezpečnost a šifrování nejsou jednoduché a to, co podle popisu chceš, je dost unikátní záležitost -> bude to buď jednoduché, ale drahé (fyzická flashka s klávesnicí), nebo levné, ale zaplatíš nejspíš vlastním časem a námahou, pokud vůbec najdeš něco, co půjde použít. Většina lidí přenáší data z telefonu buď po kabelu přímo do počítače, nebo to pošle po síti.
Testoval som https://istorage-uk.com/product/datashur-sd/ a Android telefon a je to dost neprakticke. Pri beznych softverovych rieseniach, ktore su dostupne, vam to akceptuje heslo aj menej zlozite heslo, ale pri tychto HW klucoch to bez dobre zloziteho hesla vobec nedate. Neviem si to predstavit pouzivat denne.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #10 kdy: 09. 07. 2024, 20:45:03 »
Já měl v ruce ty Kingston IronKey Keypad odkazované nahoře (byť starší, v 8 GB kapacitě), a klidně se na nich dalo nastavit jako heslo třeba 1111. A naopak znám softwary, které mají svou představu pravidel o hesle, a dokud heslo neobsahuje krev pannenského jednorožce, měsíční svit a zub neandrtálce, tak se člověk nehne. Takže to je o implementaci, ne o HW vs SW.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #11 kdy: 10. 07. 2024, 06:42:07 »
A není smysluplnější ty data mezi mobilem a PC kopírovat jinak, než přes flashku? Nejlépe samozřejmě přímo přes USB, ale pochopitelně jsou i varianty sdílených složek a SFTP.

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Ještě mě napadlo zda se třeba dělají flashdisky již z výroby šifrované heslem (myslím token se tomu říkalo) ale opět potřeboval bych kompatibilitu s PC a telefonem, tj. jedna strana USB-C, druhá USB-A, velikost aspoň 32GB.
Přesně tak, použijte flash disk s hardwarovým šifrováním. Konektor stačí jeden s redukcí.

Třeba tyhle (ty s číselnou klávesnicí přímo na těle): https://www.czc.cz/zabezpecene-flash-disky/produkty?zabezpeceni-dat-flash-hdd=hardwarove-sifrovani
Jak si u takových zařízení může člověk zajistit, aby se časem nezjistilo, že nešifrují vůbec, nebo třeba že šifrují AES v ECB módu (i.e., dělal to někdo, kdo si nepřečetl ani první tři kapitoly libovolného úvodu do kryptografie)?

Jak si u takových zařízení může člověk zajistit, aby se časem nezjistilo, že nešifrují vůbec, nebo třeba že šifrují AES v ECB módu (i.e., dělal to někdo, kdo si nepřečetl ani první tři kapitoly libovolného úvodu do kryptografie)?
Asi jedině z různých recenzí, případně jestli to má certifikaci FIPS. Já používám Corsair Padlock 2, kde jsem si to v recenzi ověřil, že to opravdu šifruje.

Nicméně vždycky je to kompromis mezi bezpečností, pohodlím a cenou. Tady jsem pochopil, že jde spíš o pohodlí a to šifrování je tam proto, aby když to někde ztratí nebo mu to někdo vytáhne z kapsy, nedostal se hned k těm datům. Ale nepředpokládá se, že to někdo bude rozebírat a číst data z paměťových čipů.

Pokud by tam byla tak citlivá data, u kterých by bylo potřeba zajistit, že to odolá i cílenému útoku, řešil bych jiný způsob přenosu než přes flashdisk.

Re:Šifrování flashdisku pro Android a PC
« Odpověď #14 kdy: 12. 07. 2024, 08:48:18 »
Neměl bys jednodušší to z telefonu rovnou posílat na NAS? Vynecháš fyzický médium, který tak nemůžeš ztratit.
Ale pokud ten telefon nemá data / nechodí na wifinu, fungovat to samozřejmě nebude.
Eventuálně by se dalo použít malý kapesní Synology (teď si nevzpomenu jak se to jmenuje, ale prodává se to od podzimu), který do sebe automaticky nacucne všechno na co v připojeném USB úložišti dosáhne, a nalije to do šifrované složky. Samozřejmě to stojí dost peněz, ale na malině Zero 2W by to šlo určitě udělat taky.