Chybové hlášky po instalaci Xubuntu

Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« kdy: 13. 05. 2024, 07:21:32 »
Po instalaci XUbuntu mi vyskakuje několik chybových hlášek, nejvíc jich začíná slovy NokList...(RT, XRT, TrustetRT), pak je tam ještě SbatLevelRT. Na funkci to nemá vliv, tedy aspoň počítač naběhne, ale říkám si, odstranit je, bude nabíhat ještě trochu rychleji.

Pak mě ještě udivuje ta hláška Continue boot since secure mode is disabled, když v UEFI mám secure boot na disabled (jinak by to, pokud to správně chápu) ani nenaběhlo.

Je to už starý a relativně slabý notebook (Core M, 0,8 GHz), ale na mojí práci mi zatím stačí a zvykl jsem si na to, že nemá žádný větrák, tedy je úplně tichý. Už před tím jsem měl XUbuntu (nic "silnějšího" asi nepřichází do úvahy) a vždy po nějakém čase začaly skákat nějaké chybové hlášky, vlastně i proto jsem nyní udělal čistou přeinstalaci. Nikdy ale nebyly chybové hlášky ihned po čisté instalaci systému.


Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Gréta je nejlepší.

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2024, 15:08:45 »
Děkuji za pomoc, pomohlo toto:

sudo su -
cd /boot/efi/EFI/ubuntu
cp grubx64.efi shimx64.efi
reboot

Zapnutí secure boot mělo za následek, že počítač nenaběhl (hláška v příloze), takže jsem ho opět vypnul.

Zbývá poslední hláška EFI stub: WARNING: Failed to measure data for event 1: 0x80000....
Jestli jsem to správně pochopil, tak je to nějaká chyba na disku? Tak počítač funguje, bude to tedy pouze prudit.

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2024, 11:46:19 »
Zkusil bych si přečíst znovu ten první odkaz od Karmelose.
Tam se totiž píše, že ta změna co jsi provedl, je dočasná. Update to přepíše. A je tam i lehký postup, co s tím.
Tou cestou bych šel.
Pokud nezabere, jsou tam další tipy.

A co to zkusit prostě přeinstalovat se zapnutým secure bootem?

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #4 kdy: 17. 05. 2024, 07:23:46 »
Se zapnutým secure bootem to z flash disku vůbec nenaběhne a tedy nejde nainstalovat. Objeví se chybová hláška v příloze a počítač se vypne.

Zkusím se o víkendu ještě jednou zabrat do toho návodu z prvního příspěvku, ale moje znalosti angličtiny jsou slabší, takže jediné, k čemu jsem se dopracoval byla ta dočasná (a částečná) oprava, co už jsem provedl


Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2024, 09:20:57 »
V biosu je mozna potreba nastavit boot option a odkazat na ten bootovaci efi soubor. vizhttps://askubuntu.com/questions/1333492/21-04-uefi-boot-fails-could-not-create-moklistxrt-out-of-resources
Gréta je nejlepší.

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #6 kdy: 17. 05. 2024, 09:48:22 »
Poud by selhal ten další Karmelosův postup... s biosem...

Nerad bych ti to rozbil, ale zkusil bych
Kód: [Vybrat]
sudo apt remove --purge shim shim-signed
sudo update-grub

A radši ještě
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install /dev/sda1(nebo kde to máš)

Tohle je postup z toho Karmelosova odkazu.

Případně nahradit Grub2 rEFIndem.
« Poslední změna: 17. 05. 2024, 09:49:54 od Rovano _ »

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #7 kdy: 17. 05. 2024, 17:50:58 »
Žádná změna - tedy vrátily se ty původní chybové hlášky. Ještě nějaký tip?

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2024, 12:09:38 »
Osobně bych vypnul secure boot, zbavil se GRUB a šel bych cestou systemd-boot. A hotovo. To že flash se zapnutým secure boot nebootuje je způsobeno uloženými klíči v uefi. Ty se musí smazat.

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #9 kdy: 18. 05. 2024, 18:00:32 »
Díky za radu, to vypadá mimo moje schopnosti. Myslel jsem, že zavaděč si instaluje distribuce sama?

Kdyby se někdo z Prahy nudil a chtěl se mi v tom povrtat, rád přijdu na návštěvu  :)

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #10 kdy: 19. 05. 2024, 07:22:46 »
Distribuce si zavaděč instaluje sama. Nicméně se občas stane, že se vyskytne konfigurace předložená instalátoru taková, že si sám neporadí. Nicméně vypnutí secure boot je snadné. Stačí vlézt do uefi desky (postaru někdo říká bios), v sekci boot - secure boot vypnout a musí to jet. Tím se člověk zbaví problémů, které na úvod při vstupu do světa Linux ještě neumí řešit.

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #11 kdy: 19. 05. 2024, 11:30:23 »
secure boot je vypnutý, se zapnutým to vůbec nenaběhne. A s vypnutým to dává tyhle chybové hlášky

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #12 kdy: 19. 05. 2024, 12:41:53 »
Jak už někdo psal výše. Nabootovat do záchranného režimu, nějak to jít prostě musí, reinstalovat grub. Za předpokladu, že zbytek je správně nainstalovaný.

Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #13 kdy: 19. 05. 2024, 18:50:35 »
No, zkusil jsem toto
..a nepomohlo, chybové hlášky stejné.

Pokud zapnu secure boot, tak počítač ukáže stejné chybové hlášky a vypne se

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chybové hlášky po instalaci Xubuntu
« Odpověď #14 kdy: 20. 05. 2024, 09:20:30 »
podle UEFI screenshotu "Platform Mode: User" mi prijde,
jestli si nekdy v minulosti nezkousel smazani vychozich UEFI klicu,
s tim ze si nahrajes vlastni...
Tomu by odpovidalo i ze cista instalace (= predpoklada vychozi klice),
ti nejde se SecureBoot...

pod "Secure Boot Control" mas krome viditelneho Disabled jen Enabled?
pokud povolis, neprida to dalsi polozky jako:
- reset Keys to default
- enter User mode
ci neco podobneho?