Budu se opakovat: teprve praxe přinese opravdu šťavnatá témata k zamyšlení, řešení, ajeťáckému opracování. A to i praxe IT-nádenická, ve které člověk spatřuje ohavnou rutinu a vyvstane niterná potřeba tuto automatizovat. Teprve louskáním skutečně reálných problémů člověk jako ajeťák roste. (Co bolí, to roste.) Škola je užitečná přípravka, která předem odkrývá mnohé slepé uličky, na které by si čistý samouk musel přijít sám... A nejsem si jistý, jestli třeba "inženýrský přístup" mě naučila škola, nebo někteří vzácní kolegové v práci.
Odtud dotaz, a divím se, že tu zatím nepadl: už máte při té škole nějaký šolich? Klidně částečný úvazek.
Výhoda: velmi pravděpodobně Vás to odstartuje.
Nevýhoda: zvýší to riziko, že školu opustíte před dosažením magistra/inženýra.
Doporučení: na tom magistrovi se snažte prolézt všechny předměty včetně nepovinných, které vypadají zajímavě. Mluvíte o logice - třeba na ekně bývala logika jako samostatný předmět vlastně až na magisterském stupni, navíc tuším volitelná.
Ohledně jazyků: znalost cizího jazyka znamená, že Vám v práci v mnoha případech připadne "milá povinnost", vést v tom cizím jazyce nepříjemná jednání s dodavateli, nebo hůř, zákazníky. Což... pokud se tomu nebudete aktivně bránit, povede zcela přirozenou cestou k tomu, že budete tak trochu šéfovat. Vést jednání, šéfovat projektíku, číst právní dokumenty atd. Prostě "to zůstane na Vás". Jste ten co mluví, takže od Vás rázem kolegové tuzemci i protistrana budou jaksi samozřejmě očekávat, že budete v dané situaci nějak reagovat = koordinovat, rozhodovat. Děje se to samotížně a neformálně a vznikají z toho komické situace, pokud Vám zpočátku tahle role nominálně nepřísluší, jste zelenáč atd. Znalost jazyka v práci taky zvýší počet příležitostí k cestování - je jen na Vás, jestli cestujete rád, nebo spíš naopak.
Kombinace "IT+němčina" v náborových inzerátech rezonuje ponejvíc asi s pozicemi "droida na IT helpdesku". Tzn. pokud někam vystavíte svůj profile, ze kterého bude svítit IT+němčina, budou Vás tupě šablonovitě lanařit firmy, které se snaží sem k nám offshorovat německojazyčná callcentra na support konkrétního softwaru/aplikací. Jestli je zrovna tohle to řemeslo co má zlaté dno, nevím. Vrtá mi hlavou, kolik IT-vysokoškoláků = lidí s nějakou odbornou znalostí jim půjde dělat na takový babosed - zejm. pokud se snaží tu levnou pracovní sílu hledat v Praze.
Reálně pokud v Německu potřebujete občas něco nakoupit nebo pořešit, tak když vůči Němci zkusíte němčinu, většinou se dočkáte přívětivějšího jednání než s angličtinou. A je jedno, že to nebylo napsáno jako požadavek v náborovém inzerátu, když Vás přijímali. A pokud si najdete šolich ve firmě, kde je sice interním úředním jazykem anglina, ale matka je v Německu, tak se řada interních jednání posune do méně formální polohy = víc Vám toho je vykecáno mezi řádky, dozvíte se víc podrobností.
Umět jeden, dva a více jazyků tady u nás je jakýsi přínos - pro který můžete do jisté míry najít uplatnění. Pokud půjdete makat ven, tak znalost tamního místního jazyka je skoro podmínkou základního přežití/fungování - tzn. stanete se relativně obyčejnou náplavou a budete "o jeden cizí jazyk míň vyčnívat" :-) Dál je to samozřejmě o odborných schopnotech atd.
Dokud nepřijde práce na plný úvazek, rodina atd., máte nejspíš vedle školy nějaký volný čas... mohu-li doporučit, a vidíte nějaký směr samostudia, tak se do toho prostě opřete. V tu chvíli pro zábavu a dobrý pocit. Uvidíte sám, jestli to někam vede (nejspíš ano).