Koupím split programovatelnou klávesnici

Koupím split programovatelnou klávesnici
« kdy: 21. 09. 2024, 20:06:25 »
Ahoj.

Chtěl bych vyzkoušet psát na split klávesnici jako je například tohle: https://42keebs.eu/shop/kits/pro-micro-based/cantor-pro-mx-40-hotswap-split-ergo-kit/

Existuje spoustu různých typů a nastavení a já přesně nevím co chci. Jsou celkem drahé.  Potřebuju to vyzkoušet. Aktuálně píšu na normální kancelářské klávesnici za pár stovek.

Mojí nadějí je, že někomu z vás se válí doma nějaký "kousek" a neví co s ním. Nabízím 1000 kč.

Záleží mi aby klávesnice byla/měla:

- více palcových tlačítek - ideálně 3 na každé straně
- programovatelná (ale to jak jsem pochopil jsou všechny)
- funkční - možná bych zkousnul 1-2 nefunkční tlačítka někde na krajích...

Nezáleží mi na:
- barvě
- podsvícení
- propojovacím kabelu
- typu připojení (spíš preferuji kabel)
- "ozdobičkách" jako je display
- key caps
- switches

Věřte nebo ne, ale ani na aliexpresu jsem se nedohledal nějakého "základu". Na alze, atd to vůbec není.

Ideálně Praha.







Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #1 kdy: 21. 09. 2024, 23:06:27 »
OT: Neni to split keyboard.
Ale pokud hledas fakt dobrou klavesnici po strance HW a po strance SW, tak muzu doporucit
https://wooting.io

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #2 kdy: 21. 09. 2024, 23:12:58 »
OT: Neni to split keyboard.
Ale pokud hledas fakt dobrou klavesnici po strance HW a po strance SW, tak muzu doporucit
https://wooting.io

Ani tak nejde o split, jako o nestandartní layout - především ty palcové tlačítka. Wooting jak vidím nabízí spoustu zajímavých věcí (spíš ale pro hráče), ale stále ve standartním layoutu... 

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #3 kdy: 22. 09. 2024, 16:23:35 »
Pockej, dyt ten eshop co jsi sem postoval vlastni cech na Praze 3 :)
Mu napis. Predpokladam ze to taha vsechno z Ciny, ale bude tu toho mit urcite par.
Otazka je, je to klavesnice za litr, to se asi nechce nikomu resit specialne.

Byt tebou tak to koupim a prinejhorsim to nekomu prodas. Je to jen litr.

Btw to je nejakej rebrand z Aliexpressu, nebo si to tam nechaji nekde vyrabet?
Podle popisu se zda ze to dela tady v CZ.
« Poslední změna: 22. 09. 2024, 16:27:35 od MrWhite69 »

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #4 kdy: 22. 09. 2024, 16:43:54 »
Aha tak ten @piit79 dokonce k tomu dela vlastni revizi micro-controlleru a FW.
A vyrabi sam i ty tela klavesnic.
Respekt. To vypada dobre. Ted premyslim ze si jednu koupim :D


Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #5 kdy: 22. 09. 2024, 17:59:52 »
> Věřte nebo ne, ale ani na aliexpresu jsem se nedohledal nějakého "základu".

pocitaj aspon to €kilecko. toto nie su mainstreamove klavesnice od 5€ proste.

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #6 kdy: 22. 09. 2024, 19:44:21 »
Vzhledem k tomu, že většina těch klávesnic je opensource design (s výjimkou ZSA, Glove80, Kinesis), kde si bud koupíte kit, nebo komponenty a necháte si vyrobit desku a další díly, tak to proste levné být nemůže, jenom mechanické switche stojí min 10 Kč/ks a při nějakém minimální layoutu jich potřebujete třeba 80. Jinak zajímavé je vlákno na redditu https://www.reddit.com/r/ErgoMechKeyboards/ a k prodeji se sem tam něco objeví tady https://www.reddit.com/r/mechmarket/

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #7 kdy: 22. 09. 2024, 21:40:00 »
Pockej, dyt ten eshop co jsi sem postoval vlastni cech na Praze 3 :)
....

Jo to možná udělám... Díky za nápad, že jsou z ČR jsem věděl, ale jít napřímo mě nenapadlo.

Ona ta cena není kompletní. Většinou je to bez čuflíků a v nenapájeném stavu, se vším všudy se to vyšplhá min k 200E... Samozřejmě si to můžu napájet, čuflíky sehnat jinde, atd, atd.. Ale tohle jsem v nynějším iniciálním stádiu vůbec řešit nechtěl... Prostě si to ošáhnout (za levno), dozvědět se co mi vyhovuje a pak do toho patřičně zainvestovat - to je můj plán...

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #8 kdy: 22. 09. 2024, 23:36:36 »
Klávesnici nenabídnu, ale mám s takovou klávesnicí (konkrétně ErgoDox) zkušenosti:

* Je celkem dobré umět psát deseti prsty. Jinak může být problém s rozdělením, co mačká která ruka. Já měl klávesnici bez popisků a psaní deseti prsty jsem se učil právě tady, první dva týdny byly zajímavé. (Nicméně už před tím jsem psal zhruba deseti prsty – věděl jsem z hlavy, kde co na klávesnici je, ale díval jsem se na klávesnici, byť ne na každé písmeno.)
* Psaní jednou rukou na takové klávesnici je náročnější, zvlášť při absenci popisků. S rukou v sádře to bylo zajímavé, chvíli jsem používal tradiční notebookovou klávesnici, potom jsem vyvinul specifické řešení, ale to už je asi teď hodně OT. Když jednou rukou jím a druhou chci ovládat počítač, je to též trochu opruz. Ale neodradilo mě to.
* Jsem rád za absenci numerického bloku, při přesunu mezi písmeny a čísly je potřeba přesouvat ruku a hledat klávesu s hrbolem (J nebo 5). Nechtěl bych ale ty extrémně redukované.
* Celkově to ale je za mě super.
* Jsem zvědavý na prohnutou variantu.

Jsem trochu skeptický k tomu, že se tu najde někdo, kdo takovou klávesnici prodá za litr. Možná je realističtější najít nějakého nadšence, který svojí klávesnici ukáže a umožní vyzkoušet. (Já nejsem z Prahy, ale z Brna.)

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #9 kdy: Dnes v 00:44:12 »
Za 1000Kč se bude dát sehnat maximálně membránová masově produkovaná klávesnice. Vzhledem k tomu že split design není úplně mainstream, tak to výběr omezuje vpodstatě jen na Kinetis Freestyle. Refurbrished jednotky podle https://kinesis-ergo.com/keyboards/freestyle2-keyboard/#buy-now stojí 55+$.

Jinak se split dělá vpodstatě jen u high-end klávesnic, u kterých bývá standard programovatelnost, mechanické spínače, atd. Takovou klávesnici sehnat novou a sestavenou za 1000Kč je spíše science fiction.

Pokud si seš ochoten poshánět součástky separátně (sestavení obvykle není nijak náročné; jde spíše o to že tenhle typ klávesnic kupují většinou lidé kteří mají na konkrétní model spínače a profil čepiček spíše silný názor, takže prodávat to separátně je jednodušší pro všechny strany), tak pokud budeme optimisti tak základní PCB-only klávesnice: 30$ PCB, 20$ spínače, 10$ čepičky. Otázkou zůstává poštovné. Teoreticky být vysoké nemusí, ze zkušenosti bych ale tak 30$ připočítal.

Co se použitých kusů týče, tohle typicky nejsou klávesnice se kterými by uživatelé byli nespokojení a chtěli je prodávat, natož pod cenou.

Jako jediná rozumná možnost kam pokračovat se mi jeví zkusit infiltrovat na sítích nějakou skupinu nadšenců a najít někoho kdo ti bude nějakou jednotku ochoten na měsíc či tři půjčit.

Já vlastním několik jednotek UHK ( https://ultimatehackingkeyboard.com/ ), ale žádnou kterou bych mohl aktuálně postrádat. (UHK vřele doporučuji, ale ta cena je úplně jinde.)

> při nějakém minimální layoutu jich potřebujete třeba 80.

Při minimálním layoutu se dá vystačit s cca 40-50.
« Poslední změna: Dnes v 00:50:33 od waldir »

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #10 kdy: Dnes v 08:37:19 »
Ad Kinesis Freestyle: Na vyzkoušení může být OK, ale počítal bych s těmito „ale“:

1. Layout má klasický staggering (např. A není přesně pod Q, ale je trochu posunuté). Toto vzniklo kvůli konstrukci psacích strojů, a při psaní deseti prsty to není úplně ono. Radši bych buď mřížku (např. TypeMatrix) nebo ještě lépe posuny sloupců (např. ErgoDox).
2. Asi nebude plně programovatelná, jelikož je membránová a nebude mít 6kro/nkro. Na první pohled možná membrány, 6kro/nkro a plná programovatelnost nesouvisí, ale ono to souvisí. Vysvětlím ve třech bodech:

* Běžně jsou klávesy uspořádány do matice. Toto bez dalšího vylepšení umožňuje zjistit současný stisk libovolných dvou kláves (2-key rollover, zkráceně 2kro). Při stisku tří a více kláves to funguje jak kdy – spousta kombinací fungovat bude, ale některé kombinace (typicky např. LShift+CapsLock+S) buď vyvolají falešný stisk další klávesy (tzv. ghosting, asi spíše u starých klávesnic), nebo naopak firmware klávesnice nazná, že nedovede s jistotou rozpoznat, a nepošle nic (tzv. blocking). Běžně bývá matice navržena tak, aby běžné kombinace fungovaly, takže toto omezení člověk většinou nepocítí.
* S plně programovatelnou klávesnicí je toto omezení celkem nepříjemné. Pokud umožní přesunout i třeba modifikátory, mohou se některé běžné trojkombinace být problém. A při návrhu HW to nelze zohlednit, protože u plně programovatelné klávesnice to člověk předem neví.
* Existují klávesnice, které toto omezení řeší pomocí diod. (NEjde o LED.) Znamená to ale ke každé klávese jednu diodu připájet. Potom lze detekovat libovolnou kombinaci. Taková klávesnice se označuje typicky n-key rollover (nkro). Někdy do toho vstupují omezení protokolu USB, potom máme typicky 6-key rollover, ale toto teď není podstatné.
* U klasické membránové klávesnice si neumím moc představit, jak tam pájí ty diody. Snad kdyby místo jedné vrstvy byla FPCB/PCB. Teoreticky to asi jde, ale jestli to někdo reálně dělá…

Půjčení na měsíc – k tomu jsem skeptický. Běžně používanou klávesnici někdo možná půjčí tak v čase dovolené. Potkat se a nechat někoho klávesnici osahat je něco jiného.

Viděl jsem i na nějaké konferenci přednášku o klávesnicích, přednášející po přednášce měl stánek, kde klávesnice ukazoval. Ale asi takové akce nebudou časté.

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #11 kdy: Dnes v 10:37:42 »
Za mne -- ten layout, chovani, je tak cizi ze pokud pouzivate nejakou normalni klavesnici, tak nema cenu neco zkouset. Proste musite ucinit rozhodnuti a jit do toho. Mam ZSA Moonlander (a jeste jsem objednaval spinace (Durock Shrimp Silent Tactile). Kdybych neinvestoval tolik penez, tak od toho utecu hned prvni den, pak po tydnu a pak po mesici a pak jeste mnohokrat. Teprve ted po pul roce zacinam byt relativne spokojeny. Ale stale jsem efektivnejsi na normalni klavesnici, jenze na ni mne boli klouby a karpaly.

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #12 kdy: Dnes v 11:36:54 »
To může být individuální a bude to asi záležet i na věku. Já si to pořizoval po dokončení VŠ, a zvykání pro mě asi spíše než odlišném layoutu bylo o psaní všemi deseti a klávesnici bez popisků. A myslím, že na cca původní produktivitě jsem mohl být tak po dvou týdnech.

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #13 kdy: Dnes v 13:37:15 »
Mam doma plosne spoje a vetsinu soucastek na vyrobu Sofle v1 (jednu jsem vyrobil pro sebe).
Viz https://josefadamcik.github.io/SofleKeyboard/
Dej vedet, pokud mas zajem, podivam se co vsechno doma na pripadnou vyrobu mam.

Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« Odpověď #14 kdy: Dnes v 20:22:48 »
Za mne -- ten layout, chovani, je tak cizi ze pokud pouzivate nejakou normalni klavesnici, tak nema cenu neco zkouset. Proste musite ucinit rozhodnuti a jit do toho. Mam ZSA Moonlander (a jeste jsem objednaval spinace (Durock Shrimp Silent Tactile). Kdybych neinvestoval tolik penez, tak od toho utecu hned prvni den, pak po tydnu a pak po mesici a pak jeste mnohokrat. Teprve ted po pul roce zacinam byt relativne spokojeny. Ale stale jsem efektivnejsi na normalni klavesnici, jenze na ni mne boli klouby a karpaly.

Taky mě to napadlo... Nicméně změny chci dělat pomalu. Taky mi to vždycky vyhovovalo. Nejsem začátečník v alternativním "klávesnicování". V nynějším layoutu mám namapováno fůru zkratek s CapsLockem, kterýžto mi slouží jako layout key. Caps+J, K, I, L jako šipky, Caps+H, Ů => Ctrl+ šipky na stranu. Na U a O mám Home a End. Caps+Space => Enter, Caps+§ (na anglické ') => backspace... Na levé ruce s capslockem mám okna => Prohlížeč, IDE, četaGPT, atd.. Už mi trochu docházejí tlačítka, proto vlastně potřebuju další layout. Například na závorky, které jsou ostudně všechny na malíčku (na anglické)...

Trvá to se přeučit, ale stojí to za to (a celkem mě to baví (třeba ty šipky na základním prstokladu byly výrazný zlepšovák))...