Značkové kancelářské PC jako herní počítač

Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« kdy: 14. 08. 2024, 17:31:25 »
Dečkám chcípl desktop a nemám prachy. Ve "sklepě" mám Dell desktop s i5-10400 a 16GB RAM. Koupil bych grafiku a OK. Jenže zdroj (pochopitelně) nemá ani 6pin GPU konektor a je to atyp (možná SFX ale nemá ATX konektor napájení desky). Nechce se mi kupovat RTX3050 6GB, které stačí napájení z PCIe slotu, protože je to prostě předražený shit. Existují redukce napájení ze SATA na 6pin (což by mi už stačilo), ale otázkou je jestli do toho jít, aby zdroj nechcipl a nebo aby to to napájení dávalo. Koupili byste radši grafiku co jí stačí napájení ze slotu a nebo byste šli do "lepší" a riskli redukci napájení SATA to 6pin ?


Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #1 kdy: 14. 08. 2024, 17:47:25 »
Dík za přeřazení do sekce "hardware", nevím kam jsem čuměl, když jsem to zakládal :)

Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2024, 18:30:58 »
A slibuje někdo, že ten nestandardní zdroj ve skříni značkového PC bude mít nějakou výraznou rezervu výkonu?
Třeba to zprovozníte, měsíc na tom budete pařit a pak se ze zdroje jen zakouří.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #3 kdy: 14. 08. 2024, 19:12:14 »
V první řadě bych uvedl, o jaký zdroj se jedná...

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #4 kdy: 14. 08. 2024, 20:03:47 »
A nestaci deckam ten dell desktop tak jak je?


Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #5 kdy: 14. 08. 2024, 20:34:25 »
UHD Graphics 630 dnes. To by ty děti byli opravdu "nadšené". Pro představu:

Intel UHD Graphics 630 | Test In 25 Games | UHD 630 In 2024 !

Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #6 kdy: 14. 08. 2024, 23:19:41 »
Napis co to je presne za PC a aky to ma zdroj v sebe.

Dopar znackovych PC som pridaval GK napajanu zo SATA-PCIe pin redukcie. Zatial sa nikto nestazoval.

Je bezne takto napajat GK v znackovych PC takze by soms a toho nebal.

Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #7 kdy: 15. 08. 2024, 07:48:03 »
Co jsem viděl ATX zdroje, tak zatím všechny měly kabely stejné barvy (tj. napětí) připájené do jednoho bodu, tedy mají jen 1x DC/DC 12V atd. Takže je to jen o tvaru konektoru a napětí na jeho pinech. Čokoládou napojit příslušné kabely konektoru na stávající (nějaké silnější, nebo jich spojit více do jednoho) a samozřejmě pokud je zdroj dostatečně dimenzovaný, není problém.

Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #8 kdy: 15. 08. 2024, 09:27:45 »
Před časem jsem řešil něco podobného s Dell Optiplex 7040 SFF (i5-6500). Desktop s i5-10400 je o parníček novější, ale snad půjde můj návod/postup naroubovat na tvůj případ.

Původní zdroj jsem vyměnil za standardní ATX a napájení desky vyřešil pomocí redukce z Ali za ~180,- ( https://www.aliexpress.com/item/1005003416373924.html - "ATX PSU Power Supply Cable Adapter 24 to 8 Pin Connector For DELL Optiplex 3020 3046 5040 7020 7040 T1700 Convert Wire Wholesale"). Tím jsem získal napájení pro grafiku.

Do původní SFF skříně se ani ATX zdroj ani diskrétní grafika nevešly (pro grafiku je tam místo jenom na výšku jednoho slotu a grafiky jsou dvou/tří slotové) a navíc by musela být low-profile. Takže jsem desku strčil do standardní ATX skříně.

První problém pak byl s uchycením desky - na správném místě byl jenom jeden šroub, takže další tři jsem do skříně vyvrtal a koupil distanční sloupky (určitě se dají sehnat "zadáčo", ale já jsem nějaké koupil na Ali ( https://www.aliexpress.com/item/1005005862574522.html - "M2 M2.5 M3 M4 M5 M6 Hexagon Motherboard PCB Standoff Screw Brass Bracket Board Rack Stud Thread Hex Pillars Spacers Bolt Nut Kit" ). Normálně se distanční šroubky používají (a jako součást nové desky či skříně dodávají) bez matiček (na desce je matička připravena), ale tady jsem matičky potřeboval.

Druhým problémem pak bylo vypínací tlačítko. Na desce není standardní "pinoviště", takže jsem potřeboval další redukci: https://www.aliexpress.com/item/1005005016154151.html - "For Dell Motherboards Dell 5/6 Pin Power Button / LED Front Panel Adapter Kit" a https://www.aliexpress.com/item/1005005250978984.html - "Small 6Pin 8Pin Female To Restart Power Led SW Reset Switch Dupont Cable for Dell Motherboard Install on Normal Host Case" za ~250,- + ~100,-

Třetí problém jsem pak už neřešil - usb a audio jack na přední straně desky, které v původní skříni trčely ven zůstaly nevyužité někde uvnitř nové skříně.

« Poslední změna: 15. 08. 2024, 09:32:29 od grim . »

Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #9 kdy: 15. 08. 2024, 15:21:58 »
Díky všem. Nemohl jsem najít štítek na zdroji proto jsem nenapsal podrobnosti. Štítek je "dolů" (asi aby náhodou nebyl vidět) a zdroj má 280W "80 Plus Bronze" (to bych chtěl vidět) a je od Chicony (divný výrobce co se týká zdrojů). Řešení s výměnou zdroje za ATX + redukce na ten jejich 6pin co mají na desce mne napadlo, ale ATX zdroj (jak píše grim) do té skříně nevejde. Postup od grima je super (díky moc), ale prostě se mi s tím nechce dělat. Zdroj má malý výkon, vyhoření riskovat nehodlám, takže se prostě koupí 6GB RTX 3050 (dvouslotová tam naštěstí vejde).
Ještě jednou díky moc všem!

Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #10 kdy: 15. 08. 2024, 17:54:02 »
Jen pro pobavení: něco podobného řešil synovec pro svého otce a chtěl mu udělat radost (taky neměl prachy) a skládal cosi z nějakého HPčka. Dal to do běžné velké skříně (aby se vešla grafika) a - teď pozor - zdroje tam dal dva, jeden na PC, druhý na grafiku - Powerline přivedl extra kabelama, to napájel na board obou zdrojů, zajistil spínání druhého zdroje paralelizací několika pinů z desky (ty zdroje jsou navíc atypické v tom, že nedělají +5V, to jde až z desky, kde je na to redukce, takže jiný je i napájecí konektor, jen 6pin).
No bastl dramatickej, ale nějak to chodilo. Předělal jsem to nakonec tak, že jsem sehnal skoro původní bednu HP, aby tam ten zdroj pasoval (rozměrově je zdroj taky atyp, ani šroubkově nesedí), z desky zdroje vyvedl extra kabel pro PCIe napájení - zdroj dává asi 350W a ta grafika nebyla úplně high-end, tak jsem usoudil, že to chodit bude - a skutečně to chodí. Na jeden zdroj, s grafikou, bez chyb, v téměř původní bedně (drobné modifikace jsem dělat musel, protože původní bedna byla pro Core 2 Duo a ty maj díry na chladič jinde - chladič se přidělává spolu s celoým MB na zadní plech v tý skříni na takový výstupy se závitama).

Tohle je dycky děsnej voser, ale člověk má tak nějak vnitřní radost, že se mu něco povedlo a ještě to nevypadá úplně blbě ;). Hlavně ty značkový stroje jak maj schválně spoustu věcí jinak, to se jeden navzteká (napájení, front-panel header a další, dokonce to HPčko má detekci, jestli je zapojený kabel k předním USB portům na desce a k audio konektorům a když ne, musíš po každým rebootu potvrzovat klávesou, že jako OK, což je na vzdálený restarty blbý - i to jsem vyřešil).

No, každopádně přeju hezký bastlení :D.
« Poslední změna: 15. 08. 2024, 17:59:55 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Značkové kancelářské PC jako herní počítač
« Odpověď #11 kdy: 16. 08. 2024, 11:18:22 »
...Hlavně ty značkový stroje jak maj schválně spoustu věcí jinak...
Pamatuju prohazeny piny u seriove mysi (to se resilo celkem snadno), pripadne JEDEN prohozeny pin u RAMky. To se moc resit nedalo. Samozrejme "originelni" vec stala zhruba 10x tolik co libovolna jina.

Napajeni je vlastne jeste uplne vpohode, protoze pokud neresis jak to bude vypadat, jde jen o to tam dotahnout spravny volty. Zdroj muzes nechat lezet klidne vedle.

Jinak samozrejme lze treba GPU napajet druhym zdrojem, ale to uz je takove ponekud tricky, pokud dotycny nevi co dela, je treba spravne propojit ty sva zdroje, jinak dojde na velke bum!

Imo mnohem jednodussi nez upravovat "znackovy" bastl je koupit z frcu normalni sestavu.