Ještě se o pár stránek vrátím:
1500E mi v tomhle kontextu přijde jako vcelku zanedbatelná částka.
. Já si z toho beru, že to hezky ukazuje, jak je hodnota peněz relativní, v závislosti na lokalitě, životní situaci a momentálních možnostech "disponenta". A že hodnotná investice nemusí znamenat velikou částku. Nemusí spočívat výhradně v dobře rozloženém akciovém portfoliu ve stovkách tisíc EURO, které vlastním přímo, nikoli skrz podílový fond či jiného takového seriózního prostředníka...
Z úplně jiného soudku, někdo tady zmínil, že nemovitosti taky nemají zaručený výnos/růst. A že současná situace, kdy je nedostupné bydlení, nemusí trvat věčně.
Mám-li toto analyzovat tak: nemovitosti jsou vzácný statek. Nové nepřibývají.
Stavět bydlení, je
A) buď neefektivní (jednotlivé rodinné domečky) a i tak na poměry jednotlivce dost drahé,
nebo
B) stavět bytové domy o mnoha jednotkách, to je pro většinu populace úplně mimo možnosti, přestože "výrobní náklady" na jednu bytovou jednotku mohou vycházet lépe, než na rodinný domek... ale to musíte překonat "bariéru vstupu do odvětví", která je značná.
Teoreticky je tu "strukturální nerovnováha" toho typu, že "na venkově je volných nemovitostí dost". To bych taky úplně nezdůrazňoval. Jsou volné všelijaké staré barabizny až zříceniny, které s ohledem na dnešní běžné požadavky (dispozice, zateplení, hydroizolace spodku) je levnější zbourat a postavit od základů znovu. Protože kdo by dneska chtěl bydlet v baráku z konce předminulého století, který byl několikrát zveleben vlašťovčím způsobem, obsahuje různé zazděné kostlivce a obvykle má technologické problémy už v základech. Kromě toho, levné nemovitosti jsou zpravidla v místech, odkud je to "všude daleko", není tam kvalitní nejen internet, ale třeba ani další inženýrské sítě, není tam práce apod. Tzn. cena odpovídá kvalitě a použitelnosti jednotlivé nemovitosti, a vůbec možnostem "důstojné existence v dnešní době".
Pokud argument mířil tam, že taky konečně může dojít na zdanění vlastněných nemovitostí: nojo. Ale to na nedostupnosti bydlení zase tolik nezmění, pokud neberete v úvahu úlety typu "vlastním jako investici nepronajímaný prázdný obytný barák" nebo AirBnB apod. Ono jich zase tolik není. Tzn. jasně - pokud stát zdaní vlastnictví "nemovitostí, které osobně nevyužívám k bydlení", tzn. které "držím navíc", nějaké nemovitosti se vrátí na trh a cena možná trochu klesne = vlastnické bydlení se stane o něco dostupnějším. Otázkou je, o kolik. A pokud ty nemovitosti byly dosud pronajímané, tak se jenom trochu změní poměr cen za bydlení v nájmu vs. ve vlastním = nepřibydou volné byty.
Skutečných problémů je víc: kromě toho, že se obyvatelstvo stěhuje z venkova do měst, tak se od listopadu 89 prodloužila doba dožití, lidi si zvykají zůstat k stáru v bytě sami atd. Slyšel jsem, že tyhle dva faktory dělají desítky procent nahoru. A jasně, sem tam přibyde nějaký cizinec - jinak by nám těžko rostl počet obyvatel. Však tu taky platí daně atd.
Trh nemovitostí je občas taky dějištěm iracionálních bublin. V některých lokalitách/městech v ČR historicky v nedávné minulosti (po roce 2008) bublina viditelně trochu splaskla. Ale napříč trhem jsme zatím nic takového nezažili. Ani nedávný konec hypotečního liberalismu viditelně trhu v ČR stoličku nepodtrhl.
Takže za mě: pokud se nezačnou masově stavět bytovky nebo nějaké jiné bydlení, čemuž moc nevěřím, tak líp hned tak nebude / náklady na bydlení dolů nepůjdou.
Má smysl, řešit nějaké černé labutě? Jako že se válka pohne směrem k nám, nebo globální oteplení nabere na otáčkách... kterým směrem by toto pohnulo s cenami bydlení u nás? Aby tady klesly ceny bydlení, musela by přijít nějaká fakt krutá katastrofa, která by zhoršila životní podmínky konkrétně tady u nás v porovnání s relevantním zeměpisným okolím. Živelná/ekologická pohroma, nebo třeba změna ekonomiky (ve výsledku nezaměstnanost, detroitský scénář).
Je reálná společenská změna zpátky k normalizačnímu reálnému socialismu? Nemyslím si. V médiích je teď v módě argument, že by městské bydlení měla stavět a vlastnit města. Za příklad se dává třeba Vídeň. Zrovna nedávno jsem se s jedním mladým vídeňákem bavil - nebyl z toho systému zrovna nadšený. Já mu oponoval situací v Praze a obecně v ČR... tak nějak jsme si navzájem postěžovali, závěr z toho žádný jasný. Inu - uvidíme. Pokud města začnou stavět, zlobit se nebudu - spíš mám ale podezření, že takovou vlnu očekávat nelze. Radnice je ouřad... a tenhle ouřad by musel začít sršet nadšenou budovatelskou aktivitou, a jít proti zájmům místních realitních a stavebních podnikatelů... no nevím. Ledaže by to místní šedé eminence uchopily jako předehru k následné win-win privatizaci...