Atari ST FDD - porucha

ajne

  • ***
  • 201
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Atari ST FDD - porucha
« kdy: 05. 07. 2024, 14:10:09 »
Zdravím kolegy  pamětníky a elektrokutily,

v rámci testování svých počítačů jsem narazil na problém, u mého prvního projektu, u Atari ST se v rámci testování se mnou přestala bavit disketová mechanika.

Nějakou chvíli normálně fungovala, načež asi po půl hodině normálního běhu přestala číst diskety. Ze zvuku se mi zdálo, že něco není v pořádku s otáčením plotny. Po rozebrání jsem zjistil, že mám pravdu. Po zapnutí se plotna roztočí celkem normálně, ale rychlým spádem se zpomaluje skoro do úplného zastavení, že se točí opravdu jen tak tak. Tento stav se opakuje pokaždé znova po spuštění.

Kontroloval jsem napájecí větve, napětí jsou správná a neklesají. Veškeré kontakty napájení jsem očistil a proměřil. Na spodní části je vidět osička a ložisko pohonu, ten jsem zakápl jemným olejem. Nic z toho nemělo sebemenší vliv na chování mechaniky. Z rychlého googlení jsem hledal nějaké tipy na problémy s FD z ST, ale většina tipů se točila kolem staršího modelu, který měl pohon přes řemen. Moje mechanika má direct drive, tedy to padá. Na desce ovládací elektroniky jsou nějaké elektrolytické kondenzátory. Jejich stav neznám, ale nevím, jestli by mohly způsobit zrovna toto. Mám podezření, že by mohla selhat elektronika řízení motoru nebo motor samotný je již po těch desítkách let unavený.

Chtěl bych se tedy zeptat, než se budu pouštět do nějakých akcí, není tu někdo, kdo se s tímto setkal, nebo se vyzná v otázkách pohonů? Já jestli mám rovnou začít shánět náhradní mechaniku, nebo má cenu zkoušet záchranu této.

Díky předem za tipy.


ajne

  • ***
  • 201
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Atari ST FDD - porucha
« Odpověď #1 kdy: 05. 07. 2024, 17:11:19 »
Tak po dalším hledání jsem našel tento artikl:

https://www.exxosforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=3147

Řeší tam výměnu kondenzátorů, a jeden z přispívajících mluví o špatné rychlosti otáčení (v jeho případě moc rychle, ale to se může lišit). Tak asi zkusím objednat sadu náhradních kondenzátorů a vyměnit je.