OSVČ a krátkodobý přivýdělek - na dohodu nebo na živnost?

Zdravím,

pokud už podnikám jako juniorní vývojář na hlavní činnost, vyplatí se mi (z pohledu povinných daňových odvodů) více přibrat další nabídku na DPP nebo opět na živnost?

Tento přivýdělek prozatím očekávám tak do 10k a ještě mi není známo, jestli bude spolupráce po dokončení úkolu pokračovat.

Moc díky všem za vaše doporučení.


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ a krátkodobý přivýdělek - na dohodu nebo na živnost?
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2024, 16:47:15 »
Pokud podnikáš jako OSVČ (a máš adekvátní předmět podnikání nutný k požadované práci), tak není žádný důvod na nějakou DPP.

Re:OSVČ a krátkodobý přivýdělek - na dohodu nebo na živnost?
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2024, 16:54:41 »
málo informací. Tipuji, že je lepší vše dát na živnost.

Pokud máš živnost na hlavní činnost, musíš platit minimální zálohy bez ohledu na příjmy, láme se to někde kolem 200tis ročně. U DPP to máš bez odvodů do 10tis, nad 10tis platíš odvody, takže pak je lepší to dát na živnost než si to hlídat.

Pokud jde o daň z příjmů, u DPP platíš 15 % z částky, u OSVČ si to ponižuješ o náklady (případně paušální), takže to je výhodnější. Prakticky ti ale daň u obou vynuluje sleva na poplatníka (30tis), takže zaplatíš první daň až u příjmu někde kolem půl milionu.

Takže na DPP do 10tis neušetříš nic a nad 10tis to je horší než na živnost. Není důvod si komplikovat život a dávat to na živnost. Rozdíl pak může být pouze v odpovědnosti za škody.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ a krátkodobý přivýdělek - na dohodu nebo na živnost?
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2024, 20:12:10 »
Nejak jste si nevsimli, ze se pomerne razantne zmenila legislativa prave kolem dohod, a drtiva vetsina firem vsechny dohody zrusila. Nejsou totuz uz vyhodne ani pro ne ani pro ty lidi.

Re:OSVČ a krátkodobý přivýdělek - na dohodu nebo na živnost?
« Odpověď #4 kdy: 08. 02. 2024, 22:40:33 »
Nejak jste si nevsimli, ze se pomerne razantne zmenila legislativa prave kolem dohod, a drtiva vetsina firem vsechny dohody zrusila. Nejsou totuz uz vyhodne ani pro ne ani pro ty lidi.

já doufám, že jsem v limitech a částkách právě dodržel novou legislavitu :). Pro firmu to znamená i více papírování. Na druhou stranu pořád to je dobrý nástroj, nelze všechny převést na živnost a ani s nimi uzavřít pracovní poměr.