OSVČ a fakturace na Slovensko

OSVČ a fakturace na Slovensko
« kdy: 03. 02. 2024, 19:55:33 »
Skoncil som studium, popri ktorom som si zalozil osvc s virtualnym sidlom v CR pretoze som si privyrabal pre nejake ceske firmy, pre ktore uz ale nerobim.

Momentalne som dostal ale ponuku od spolocnosti na Slovensku a v podstate chcem vyuzit cesku zivnost, hlavne kvoli tomu, ze na Slovensku sa zivnost neoplati. Jednoducho pausalna dan jednoznacne hra v prospech ceskej zivnosti, aj ked budem rezidentom stale na Slovensku a budem musiet odviest dan aj na SR.

Vidite v tom nejaky problem ked budem fakturovat len na SR s ceskou zivnostou? Z pohladu legislativy a moznosti podnikat v ramci Eu kdekolvek, v tom nevidim nejaku prekazku
« Poslední změna: 03. 02. 2024, 20:38:27 od Petr Krčmář »


petersveter

Re:Osvc a fakturacia do zahranicia (Slovensko)
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2024, 20:07:04 »
Skoncil som studium, popri ktorom som si zalozil osvc s virtualnym sidlom v Cr pretoze som si privyrabal pre nejake ceske firmy, pre ktore uz ale nerobim. Momentalne som dostal ale ponuku od spolocnosti na Slovensku a v podstate chcem vyuzit cesku zivnost, hlavne kvoli tomu, ze na Slovensku sa zivnost neoplati. Jednoducho pausalna dan jednoznacne hra v prospech ceskej zivnosti, aj ked budem rezidentom stale na Slovensku a budem musiet odviest dan aj na SR. Vidite v tom nejaky problem ked budem fakturovat len na SR s ceskou zivnostou? Z pohladu legislativy a moznosti podnikat v ramci Eu kdekolvek, v tom nevidim nejaku prekazku

Dane platis na Slovensku v plnom rozsahu pretoze si Slovensky danovy rezident. To iste zdravotna a socialna. To ze mas cesku zivnost nic neznamena. Respektive by si tam mal platit ako zivnostnik zdravotnu a socialnu ale kedze ju platis na Slovensku tak nemusis. Tvoj setup nema ziaden prinos.

Ak by si sa stal danovym rezidentom v CZ tak riesis vsetko tam, lenze ako pises, robis na Slovensku, mas Slovenske obcianstvo, Slovensky pobyt... platis teda vsetko v SK.

Aby si neplatil nic u nas tak si musis dat prechodny pobyt do CR alebo dokazat danovemu ze si bud bol viac nez pol roka v CR kde si aj pracovnu cinnost vykonaval, alebo ze tam mas inak centrum svojho zivota(rodina, nehnutelnost...). Lenze z toho co pises nic z toho nesplnas, predpokladam, takze ratam ze Slovenskemu danovemu dlziz nejake peniaze :D
« Poslední změna: 03. 02. 2024, 20:10:00 od petersveter »

Re:Osvc a fakturacia do zahranicia (Slovensko)
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2024, 20:15:50 »
Nie je pravda. Odkial cerpate taketo veci? Na zaklade ceskeho zivnostenskeho opravnenia odvadzate dan a povinne odvody v cr. Na svk si musite ako rezident vysporiadat svetove prijmy podanim danoveho priznania a pripadnu vyssiu dan doplatit. Cesku dan si uplatnite metodou zapoctu.

Z portalu fin spravy
Citace
Daňovníčka Zuzana Kováčová (daňový rezident SR) dosahovala v roku 2023 len príjmy zo živnosti vykonávanej na území Rakúska na základe rakúskeho živnostenského oprávnenia (výkon opatrovateľskej činnosti). Úhrn príjmov z tejto činnosti predstavoval 18 640 eur, preukázateľne zaplatené povinné poistné v Rakúsku 1 980 eur. Uvedené príjmy si daňovníčka vysporiadala v Rakúsku podaním daňového priznania v súlade s rakúskou daňovou legislatívou a zaplatila daň vo výške 2 744 eur.
V daňovom priznaní k dani z príjmov FO typ B daňovníčka uplatnila paušálne výdavky vo výške 60% z dosiahnutých príjmov a zároveň si uplatnila daňový bonus na dieťa do 18 rokov.

Re:Osvc a fakturacia do zahranicia (Slovensko)
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2024, 20:27:20 »
Este teda doplnim pre petrasvetra:

Citace
Vo všeobecnosti platí, že ste poistený v krajine, v ktorej pracujete. Táto krajina bude teda zodpovedná aj za vaše dávky sociálneho zabezpečenia. Z právnych predpisov EÚ totiž vyplýva, že sa na vás môže vzťahovať právo sociálneho zabezpečenia len jednej krajiny. To znamená, že už nebudete poistený vo svojej domovskej krajine, a zodpovednosť za vaše dávky prejde na krajinu, v ktorej pracujete. Práva, ktoré ste získali počas obdobia zamestnania vo svojej domovskej krajine (napr. dôchodkové práva), vám ostávajú.

Radsej by som sa vratil k povodnemu dotazu a neriesil nieco ine. Vdaka

Re:Osvc a fakturacia do zahranicia (Slovensko)
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2024, 20:29:59 »
Citace
Lenze z toho co pises nic z toho nesplnas, predpokladam, takze ratam ze Slovenskemu danovemu dlziz nejake peniaze :D
Si troll? Ja som si dane vysporiadal vzdy aj na svk, takze nemam co dlzat. Radsej si nastudujte danu problematiku. Podla vasich teorii by aj cezhranicni pracovnici, ktori robia v cr/rakusko, odvadzali vsetko na svk, co nie je pravda. Danovy urad riesi rezidenciu, nie socialna a zdravotna poistovna. Spravne udavate danovemu uradu by som musel dokazovat, ale to len v pripade ak by som riesil domicil. Cize  ano z pohladu rezidencie platim dane na svk resp doplatim ak vyjde viac, ale tie platim aj v cr lebo mam ceske opravnenie. Dane a odvody su 2 rozdielne veci
« Poslední změna: 03. 02. 2024, 20:32:26 od Megatron »


petersveter

Re:Osvc a fakturacia do zahranicia (Slovensko)
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2024, 20:34:28 »
Z portalu fin spravy
Citace
Daňovníčka Zuzana Kováčová (daňový rezident SR) dosahovala v roku 2023 len príjmy zo živnosti vykonávanej na území Rakúska

a) ty si SK danovy rezident
b) ty vykonavas zivnost na SK
c) predpokladam ze pani z prikladu fyzicky v rakusku vykonavala pracu viac nez 6 mesiacov, co sa teba netyka, preto sa tam stala danovym rezidentom pre dany rok a nemala ine prijmy takze doma nic nedanila

Ide o to ze ty mozes byt danovy rezident vo viacerych krajinach naraz. Zalezi od toho kde mas pobyt, zivnost/zamestnanie, ako dlho kde pracujes a td. Ale v principe tam kde si 6 a viac mesiacov v roku a pracujes tam, tak tam si danovy rezident, inak si danovy rezident tam kde mas trvaly pobyt. TOTO NIE JE VZAJOMNE EXKLUZIVNE. To sa tyka vsetkych krajin OECD ktore aj maju zmluvy o dvojitom zdaneni.

Treba odlisit danovy rezident s plnou a s ciastocnou povinnostou. Plna je tam kde mas trvaly pobyt, ciastocna ak sa v krajine zdrzis viac nez 6 mesiacov(zjednodusene povedane) ale nemas tam trvaly pobyt. Ak nemas trvaly pobyt, berie sa krajina kde mas svoje centrum zivota(rodina, nehnutelnost, .. ).

V krajine kde ti vznikne ciastocna povinnost platis dane iba z prijmov z tej krajiny. Vsetky ostatne(svetove) prijmy platis tam kde mas plnu danovu povinnost(tzn trvaly pobyt).

Z toho co si napisal si po cely cas pracoval na slovensku, takze vsetko platis na slovensku.

Re:Osvc a fakturacia do zahranicia (Slovensko)
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2024, 20:39:05 »
Ale je rozdiel pracovat na slovensku zivnost niekde mimo slovenska, ako mat ceske zivnostenske opravnenie. Uz tym padom spada clovek pod urady ceskej republiky. Danovu rezidenciu si riesi danovnik sam, a ano, tam som stale rezident sr. Danova rezidencia nema nic spolocne s odvodmi do poistovni. Poistencom mozte byt len v jednej krajine, v tej ktorej pracujete, cize neplatia sa odvody aj do ceskej socialky aj do slovenskej. Odporucam nastudovat veci. Miesate hrusky s jablkami.

petersveter

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2024, 20:48:28 »
Ja o socialke a zdravotnej vobec nic nehovorim. Len som spomenul jednou vetou ze sa plati len na jednom mieste. Pytal si sa na dane tak pisem o daniach. Ci sa ti to paci alebo nie je irelevantne. Zariad sa ako chces.

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #8 kdy: 03. 02. 2024, 20:54:41 »
Ved ako rezident SR priznavam prijmy aj na Slovensku. Ale aby nedoslo k dvojitemu zdaneniu, tak sa dan, ktora je zaplatena v cechach, odpocita

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #9 kdy: 18. 02. 2024, 13:00:25 »
O daňové rezidenci neporadím. Pokud ale jako neplátce DPH fakturujete do jiného státu EU, musíte se registrovat k DPH jako identifikovaná osoba, vystavovat faktury v režimu reverse charge, uvádět na faktuře DIČ* a dávat reporty na BÚ. Pro plátce DPH to může být podobné, ale s jistotou to neřeknu. Je to určitá byrokracie navíc (BTW při fakturaci do Švýcarska nebyla potřeba), na hodinový šolich bych se vykašlal řešit několik hodin byrokracie, ale u delší spolupráce mi to přijde přijatelné.

*) Měl jsem DIČ odvozené od rodného čísla a byla celkem zábava to změnit, ale možná Slováci budou mít od začátku jiné DIČ.

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #10 kdy: 18. 02. 2024, 13:54:39 »
O daňové rezidenci neporadím. Pokud ale jako neplátce DPH fakturujete do jiného státu EU, musíte se registrovat k DPH jako identifikovaná osoba, vystavovat faktury v režimu reverse charge, uvádět na faktuře DIČ* a dávat reporty na BÚ. Pro plátce DPH to může být podobné, ale s jistotou to neřeknu. Je to určitá byrokracie navíc (BTW při fakturaci do Švýcarska nebyla potřeba), na hodinový šolich bych se vykašlal řešit několik hodin byrokracie, ale u delší spolupráce mi to přijde přijatelné.

*) Měl jsem DIČ odvozené od rodného čísla a byla celkem zábava to změnit, ale možná Slováci budou mít od začátku jiné DIČ.

Fakturoval jsem jako OSVČ paušální režim na Slovensko, žádný problém. Přihlášení k identifikované osobě je vlastně snadné, člověk to oznámí úřadům, a pak si jednou za měsíc když člověk fakturuje do zahraničí s Fakturoida stáhne souhrnné hlášení a datovkou pošle na úřad, je to otázka 2 minut., u paušální daně pak trvalý příkaz na stejnou částku, daňové přiznání se nepodává, byrokracie prakticky menší než u zaměstnance, jen asi to úvodní zaučení, doporučuji miniakademie od iDokladu - https://www.miniakademie.cz/ , tam člověk získá podnikatelské minimum.

Když jsem začínal podnikat, najal jsem si účetní, po roce si to dělám sám. Účetní je dobrý zpočátku, stát mu za zadkem, koukat se co dělá, okoukat to, a pak si to převzít, kort u faktury nebo dvou měsíčně, zase takový výdaj to není.

Co se týká daňové rezidentury, jde o to, kde má člověk trvalé bydliště, bankovní účet, jinak samozřejmě pokud budeš trávit déle než 6 měsíců v roce na slovensku, jsi teoreticky rezident tam, prakticky si tak malá ryba, že to nikdo neřeší, a za 3 roky se to promlčí. Někdy u lidí sleduji až přehnaný strach z berňáku, jejich cílem je ovšem co nejvíc vybrat, ne řešit lidi s obratem 1 mio ročně, v Praze je kontrola cca. za 100 let u firem, u živnostníků takhle malých bych si tipnul kontrolu za 1.000 let, nebo spíše na udání (takže se tím co dělám nikde moc nechlubit).

Co je ovšem problém je, že nárok máš pouze na nejnutnější zdravotní ošetření v rámci EU, a to tak jako ještě že se do toho nikomu nechce. Takže když si budeš platit zdravotní v ČR, na slovensku je to pouze pro urgent, to v praxi znamená mít doktory v ČR, atd. Nicméně nikdo ti nebrání mít trvalé bydliště v Brně, a tam jezdit jednou za měsíc za doktory, atd., a pracovat v Bratislavě.

Nicméně bych se asi bránil tomu mít v Brně jen nějakou schránku, spíše si domluvit alespoň postel, zapsat trvalé bydliště a občas se tam i ukazovat, i když reálně bude stačit jednou do měsíce.

Já jsem teda pracoval pro SK vzdáleně z Prahy.

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #11 kdy: 18. 02. 2024, 14:11:38 »
Identifikovaná osoba – ono je to snadné, když to člověk nastuduje a pochopí. A případně si vyřeší změnu DIČ, což na papíře vypadá jednodušeji než v realitě.

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #12 kdy: 18. 02. 2024, 15:55:34 »
Na zdravotke sa da vybavit tlacivo S1, ktory zasle VZP do nejakej slovenskej poistovne, ktoru si vyberiem a budem mat narok rovnako na lekarov na Slovensku. Trvale bydlisko mi asi nikto neda (pokial nekupim asi vlastne byvanie) max prechodne napr v nejakom podnajme. A jasne, rezident by som bol na Slovensku (rodina, hypoteka), kde by som doplatil dan (a mozno by mi aj vratili vdaka bonusu na deti).

Re:OSVČ a fakturace na Slovensko
« Odpověď #13 kdy: 18. 02. 2024, 20:57:33 »
Citace
Nicméně bych se asi bránil tomu mít v Brně jen nějakou schránku, spíše si domluvit alespoň postel, zapsat trvalé bydliště a občas se tam i ukazovat, i když reálně bude stačit jednou do měsíce.
Preco by ste branil virtualnemu sidlu?