Výběr routeru a AP, HW i SW

luvar

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Výběr routeru a AP, HW i SW
« kdy: 03. 09. 2024, 16:59:21 »
Dobry den,
v dom mam aktualne riesene sietovanie nevyhovujucim sposobom. Na streche je nejake AP miestneho poskytovatela a z neho mi trci RJ45 kablik. Poskytuje DPHC a hlavne pripojenie na Internet. Nasledne mam nejaky cca 15 rocny router, switch, s wifi (dlink DI-524). Ten poskytuje WiFi siet v dome a vyuzivaju sa 3 ethernet porty (NAS, desktop a konektivita na druhy router/AP). Druhe AP prepojene ethernetom, je v rezime (asi) vlastneho dhcp a NAT-u. Je to nejaky "1 eurovy" router, co prisiel k instalacii aj ked som ho nechcel. Je tam vlastny firmware od poskytovatela netu. Hw je tplink ec120-f5 (AC750).

Rad by som vyriesil pokrytie WiFi wignalom "vsade". Dom je kocka s hranou cca 9 metrov, porobeton, sdk priecky. Verim, ze jedno AP na prizemi by to malo vyriesit. Nemam ziadne extra naroky na WiFi technologiu (na netflix na tablete postacuje dnes uz hocico hadam). Zaroven by som mal rad do buducno moznost 2.5 gbit ethernet pre NAS a desktop (ale nevnimam ako nutnost). Po dobme mam tak 20 ethernet zasuviek, ale dnes vyuzivam naozaj iba 3. mam niekde aj nepouzivany 1gbps switch.

Rad by som nejaky setup, kedy by som mal (ale kludne mi povedzte, ze to je suboptimalne) jeden router, ktory by riesil stret WAN a LAN. Riesil by pripadne pi-hole dns (aj ked to mam aj na NAS-ku, len je to uz nejaku dobu nepouzivane a pouzivam dns od provajdera). Nasledne si predstavujem jednu, ci dve "wifi skatulky", ktore pichnem do ethernet zasuvky (potiahnu si napajanie cez pow, kludne pasivne) a budem mat wifi okrytie tam, kde treba... A ak nie, tak si skatulku popresuvam, kym netrafim vyhovujuce pokrytie, pripadne nejaku skatulku dokupim.

Bonus navyse by bolo oddelenie siete pre navstevnikov (ssid qwertz :) od internych zariadeni. VLAN skratku som uz pocul, ale ja som skor na programovanie a nie na sietarinu (na druhej strane som ochotni dostudovat zaklady).

PS: V "studentsky" casoch som pouzival na taketo veci zasadne openwrt/dd-wrt kompatibilny hw a nech je zabava, som si ku kazdemu routru prihodil usb kameru s mjpeg streamerom a tlacil to do zoneminder-u... Toto nieje aktualny ciel a ked si spomeniem na prepaleny cas s hladanim spravneho postupu na konfiguracie, tak ma kusok mrazi...

PS2: Paci sa mi Turris, ale netusim, ci by mal pre mna zmysel... A zaroven sa mi mari, ze cena je na zvazenie...

PS3: Som z kategorie, ze kym to ide, tak to nechytam a tak mi bezi aj aktualne siet... A aj to tak vypada...


k3dAR

  • *****
  • 2 944
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc s vyberom router-u / AP (HW aj SW)
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2024, 17:22:12 »
GL.iNet Flint2?
Stock FW je zalozen na OpenWRT, pripadne ciste OpenWRT
(BTW: poridil sem ho pred par mesici, ale jeste nenasadil, takze z praxe nevim)

Re:Výběr routeru a AP, HW i SW
« Odpověď #2 kdy: 03. 09. 2024, 17:26:25 »
Router>
MikroTik RB5009UPr+S+IN
(Poe In/Poe Out, 1x 2.5G RJ45 port, 1x SPF+ 10G)

Wifi AP>
TP-Link Deco, plno modelu podle toho co chces. Poe-In ? Extra levne. "Nevyhoda", potrebuje cloud pro nastaveni.
Ubiquiti APcka, umi cloud ale i lokalni setup z self-hosted management SW.

Doporucuju tyto APcka, protoze predpokladam ze ti jde o nastaveni bezstarostneho Wifi roamingu, ze?
Navic to ma setup level BFU. To proste zvladne kazdy. Jen to rozhazis po baraku, tzn. rozmyslet si napajeni APcek a lokaci.
« Poslední změna: 03. 09. 2024, 17:33:05 od MrWhite69 »

Re:Výběr routeru a AP, HW i SW
« Odpověď #3 kdy: 05. 09. 2024, 09:13:06 »
Ten Mikrotik je výborný, ale pokud nepotřebuješ tlačit VPN přes 1gbps linku, tak je to dost overkill. V pohodě by měl stačit nějaký 5x levnější HEX. Zbytek souhlas.

Já mám i WiFi AP od Mikrotik a je to celkem pain - nejisté chování hlavně s různými mobily, spolehlivost roamingu, atp. (centrální konfigurace přes Capsman je celkem ok, ale úplně foolproof to taky není).

5nik

  • ***
  • 139
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr routeru a AP, HW i SW
« Odpověď #4 kdy: 05. 09. 2024, 13:52:29 »
Nedávno Ubiquity vyjelo s novými SOHO UniFi routery, některé mají dokonce i SW management pro další zařízení. Pokud bych to stavěl na UniFi, tak bych zkusil jako router buď UX (UniFi Express - WiFi router) nebo jen čistý router UCG-Ultra, za to USW-Lite-8-POE a jako AP pak U6+. Celé řízeno kontrolérem na routeru.
Dá se to postavit i na Mikrotiku (router, switch, AP), ale uživatelsky(=správcovsky) je to méně přívětivé.
Hodně lidí doporučuje TP-Link DECO, ale tam mne odrazuje management přes appku v mobilu. Viděl jsem i nasazené řešení od ASUSu - AI Mesh, ale cenově mi to přijde už trochu jinde.


Re:Výběr routeru a AP, HW i SW
« Odpověď #5 kdy: 05. 09. 2024, 15:28:58 »
Hodně lidí doporučuje TP-Link DECO, ale tam mne odrazuje management přes appku v mobilu.

Management přes aplikaci v Deco není něco, co by ten produkt nějak zvlášť vylepšovalo, ale na druhou stranu, ono tam moc nastavovat narozdíl od běžného Ubiquiti produktu prakticky není co. V zásadě přidání dalších mesh prvků, SSID, povolená pásma a on/off DHCP. A pak samozřejmě blacklisting/whitelisting klientů ale to moc zajímavé není. A jestli je tahle trocha nastavení v aplikaci nebo jinde je nakonec v praxi v podstatě jedno.

Je to výhoda i nevýhoda zároveň. Záleží, co od toho člověk chce. Pro mě je na tom Decu hezké právě to, že není třeba něco řešit a až překvapivě spolehlivě i v dost mizerných podmínkách funguje. Jednoduché, levné, uživatelsky primitivní zařízení dost spolehlivě dělající prostě to, co od výroby má. Pro někoho, kdo si síť potřebuje nastavit k obrazu svému a zároveň čeká, že mu ji obslouží Deco kompletně (což je jeden z dost typických druhů čtenářů tohoto serveru) na druhou stranu fakt není.
« Poslední změna: 05. 09. 2024, 15:31:56 od Martin Poljak »

Re:Výběr routeru a AP, HW i SW
« Odpověď #6 kdy: 05. 09. 2024, 15:34:51 »
Tak jsi schopny TP-Link Deco nakonfigurovat z appky(cloudu) a potom funguje normalne login do lokalni web konfigurace. Teoreticky ten cloud potom odstrelit na FW ? Ale nezkousel jsem to, co to udela s funkcnosti Wifi roamingu atd.