Nefunkční cryptsetup po aktualizaci jádra

Nefunkční cryptsetup po aktualizaci jádra
« kdy: 16. 08. 2024, 15:11:12 »
Pánové, nepotýká se někdo nyní s podobným problémem?
Nastartuji dnes ráno počítač - zadám heslo pro šifrování disku, normálně najede Grub menu, začne se spouštět Lubuntu 20.04 a vyskočí hláška:
cryptsetup: ERROR: luks ....... cryptsetup failed, bad password or options?
střídavě s:
cryptsetup: ERROR: luks ....... maximum number of tries exceedet

Když se při startu v tom spouštěcím menu vrátím z 5.15.0-117 na 5.15.0-116, tak systém najede normálně.
Takže dle mne problém s aktualizací na novou verzi kernelu.
Že mi nedávno přestal fungovat Virtualbox a jede jen s verzí 113 mi někdo zde vysvětlil, že je problém s verzí na straně Virtualboxu.
Tedy stará verze programu nepodporovaná novým jádrem - ok, chápu.
Ale že dokážou vypustit aktualizaci, která nezvládne regulérně dešifrovat disk při startu, tak to už by asi bylo lepší ty aktualizace pro starší systémy ani nevydávat...
Ale zas kdyby to byl generální problém, tak předpokládám, že by to řešilo víc lidí, ale google zatím mlčí...



Re:Aktualizovaný kernel - nefunkční cryptsetup
« Odpověď #1 kdy: 16. 08. 2024, 15:51:47 »
Nepoužíváš Xubuntu LTS?
Tam jsem měl nedávno s jedním jádrem problém že systém nenaběhl (resp. asi Xorg nenaběhl, jen do blackscreenu).
Já to řešil tak že jsem šel ručně na poslední funkční jádro a to vadný prostě přeskočil.

Re:Aktualizovaný kernel - nefunkční cryptsetup
« Odpověď #2 kdy: 16. 08. 2024, 16:37:09 »
Ale zas kdyby to byl generální problém, tak předpokládám, že by to řešilo víc lidí, ale google zatím mlčí...

Nahlaste to na https://bugs.launchpad.net

Ono asi už nebude moc lidí s kombinací 20.04 + cryptsetup

Re:Nefunkční cryptsetup po aktualizaci jádra
« Odpověď #3 kdy: 16. 08. 2024, 19:39:52 »
Díky za radu, počkám jestli se mi to projeví i na dalších strojích jak se budou aktualizovat a nahlasím.
Já bych i přešel na 22 nebo 24, ale když jsem teď googlil tenhle problém, narazil jsem, že spousta lidí má s cryptsetupem stejný problém právě při přechodu z  20 na 22.
Snad kvůli změně nějakých protokolu nebo co.
Razím zásadu, dokud to funguje, nevrtej do toho :o)