MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #15 kdy: 07. 01. 2024, 11:52:39 »
Ne, PIM opravdu nemá smysl. Ten přichází v úvahu, kdy mám víc routerů, smyčky, ...
Tady by se hodil ekvivalent toho smcroute, který v ROSu není. Pokud se použije novější verze smcroue. Staré byly nepříjemné v tom, že se muselo konfigruvoat [(zdrojová IP adresa, mcast adresa), in_iface->out_ifaces], takže pokud má v těch dvou VLANách masku /24, tak cca 500 záznamů. V nových už jde napsat s maskou a je to na 2 záznamy. Jinak první došlý mcast paket udělá smyčku a pak jen power off (to bylo při konfiguraci [(*, mcast adresa),  in_iface->out_ifaces]). Ale tady půjde i o to, zda ten multicast socket na routeru má nastaveno, že přijme zpět loopbackově to, co sám vyšle.
Ta IGMP proxina je ohejbák, umí předávat multicast jen z jednoho iface (který je definován jako upstream) na X dalších. Jakmile by bylo zadání, že mám vlan_dmz0 s tiskárnou a vlan_lan + vlan_guest, tak už smůla. Respektive v tom případě by jako upstrem musela být ta vlan_dmz0 a doufat, že tiskárna dost často sama posílá advertise, aby ji klienti uviděli. Ale bude to celé o tom, zda klient nebo tiskárna akceptuje, když zdrojová adresa multicastu leží mimo lokální LAN segment. Mám doma Brothera a dle pokusu, tak naprosto ignoruje, pokud neopovídá zdrojová adresa lokální LAN (odpovídá jen na search z AutoIP 169.254... a lokální LAN segment).


M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #16 kdy: 07. 01. 2024, 22:42:26 »
Tak jsem si s tím chvilku hrál. Android pro vyhledávání používá asi jen mDNS (224.0.0.251:5353) a ne UPnP/SSDP (239.255.255.250:1900). Takže blbnutí s routingem multicastu nemá smysl a musí se použít něco výše, co bude mDNS přehazovat řízeně.
Do Mikrotiku je k mání konteiner s mdns-repeater. Viz: https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?p=988215

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #17 kdy: 08. 01. 2024, 22:20:59 »
Diky, na to som uz narazil, ale este nikdy som sa nehral s containermi pod mikrotikom, pre mna to vyzera byt celkom hardcore a aj ked som celkom dobrodruh, co sa tyka takychto podobnych pokusov, nechcem si "rozbit" mikrotik

jjrsk

  • ****
  • 455
    • Zobrazit profil
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #18 kdy: 09. 01. 2024, 08:41:18 »
Nevim co ma kdo za androida, ale na tom mym (13) je "pridat tiskarnu z IP". Podle pindu jinde to potrebuje tiskarnu ktera umi IPP, coz je http.

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #19 kdy: 27. 08. 2024, 18:35:05 »
Caute, aby som nebol obvineny zo zakladania podobnych tem, tak ako autor tejto sa ju pokusim ozivit. Sluzbu MDNS som sa nakoniec nepokusal rozchodit pretoze som nechcel ist do experimentovania s avahi reflectorom s neistym vysledkom (mozne problemy boli spomenute aj vo videu z linux days). Nedavno som sa dozvedel, ze existuje DNS-SD, chapem to dobre, ze do DNS servera (na mikrotiku alebo pihole...) mozem manualne vlozit SRV zaznamy v nejakom urcitom formate, do ktorych zadam udaje o zariadeniach (tlaciarne, smart tv, chromecast...) a tie by nasledne mohli byt pristupne pre ostatne zariadenia aj napriec viacerymi vlanami?
Ak som to pochopil dobre tak potom jedina nevyhoda v porovnani s MDNS je, ze zariadenia sa "nehlasia" automaticky, ale je nutne ich pridat manualne. Nie som si tym isty lebo v ramci DNS-SD som nenasiel ziadny konkretny priklad fungovania.
Diky za vysvetlenie.


5nik

  • ***
  • 139
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #20 kdy: 28. 08. 2024, 01:45:47 »
Vydrž, v přicházející 7.16 (aktuálně rc2) je už implementována mDNS proxy, takže odpadnou podobná trápení.

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #21 kdy: 02. 09. 2024, 15:11:28 »
cital som o tom, ale ak by sa to dalo rozbehat cez DNS-SD, teda cez SRV zaznamy mozno by som preferoval radsej DNS-SD, lebo DNS server uz mam, v pripade mDNS proxy by som musel rozbehavat dalsiu sluzbu a otazne je ci nebude musiet prejst niekolkymi updateami kym bude vyladena na prakticke pouzitie - to moze este nejaku dobu trvat.

ja.

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #22 kdy: 02. 09. 2024, 16:08:29 »
cital som o tom, ale ak by sa to dalo rozbehat cez DNS-SD, teda cez SRV zaznamy mozno by som preferoval radsej DNS-SD, lebo DNS server uz mam, v pripade mDNS proxy by som musel rozbehavat dalsiu sluzbu a otazne je ci nebude musiet prejst niekolkymi updateami kym bude vyladena na prakticke pouzitie - to moze este nejaku dobu trvat.

DNS-SD potrebuje okrem SRV a TXT aj PTR zaznamy, ktore staticky DNS Mikrotiku nepodporuje vobec a vela DNS serverov s tym ma problem, pokial nie su v reverznej zone.

Dnsmasq (t.j. pihole) by to mohol zvladnut, pokial tam vies dat vlastny fragment konfiguracneho suboru.

Inak pozor, zavisi aj od klienta, ci vobec staticky DNS-SD podporuje. Moze sa ti lahko stat, ze podporuje len mDNS.

Inak ci uz mDNS alebo DNS-SD je len discovery. Stale mozes nakonfigurovat klienta, nech pouziva konkretnu IP alebo hostname.

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #23 kdy: 02. 09. 2024, 16:59:58 »
Inak ci uz mDNS alebo DNS-SD je len discovery. Stale mozes nakonfigurovat klienta, nech pouziva konkretnu IP alebo hostname.
Su situacie kedy nevies konfigurovat hostname alebo ip. Napr. Na NTB v nejakom web prehravaci pozeras video a chces ho kliknutim na funkciu Chromecast v prehravaci spustit na TV, ktora je v inej VLAN

ja.

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #24 kdy: 02. 09. 2024, 18:34:16 »
Inak ci uz mDNS alebo DNS-SD je len discovery. Stale mozes nakonfigurovat klienta, nech pouziva konkretnu IP alebo hostname.
Su situacie kedy nevies konfigurovat hostname alebo ip. Napr. Na NTB v nejakom web prehravaci pozeras video a chces ho kliknutim na funkciu Chromecast v prehravaci spustit na TV, ktora je v inej VLAN

To je pravda; vychadzal som z nadpisu, ze riesime tlaciaren.

Chromecast je sam o sebe dost specificky, je to jeden z pripadov, kde nie som si celkom isty, ze podporuje staticky DNS-SD. Minimalne preto, ze by default pouziva Google DNS a ignoruje lokalny DNS server.

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #25 kdy: 02. 09. 2024, 20:43:10 »
Ani na androidoch a iOS (aspon na tych, s ktorymi som prisiel do styku) sa neda nativne (bez samostatnej appky pre tlaciaren) zadat host alebo ip tlaciarne. Nevadi no, tak uz pockam co teda vylezie z routeros v podobe MDNS proxy a uvidim...

ja.

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #26 kdy: 02. 09. 2024, 23:21:40 »
Ani na androidoch a iOS (aspon na tych, s ktorymi som prisiel do styku) sa neda nativne (bez samostatnej appky pre tlaciaren) zadat host alebo ip tlaciarne. Nevadi no, tak uz pockam co teda vylezie z routeros v podobe MDNS proxy a uvidim...

Na iOS sa to neda, ale na androide ano: Nastavenia, Pripojenia, Dalsie nastavenia pripojenia, Tlac, Predvolena tlacova sluzba, ... (tri bodky vpravo hore), Pridat tlaciaren, + Pridat tlaciaren podla adresy IP.

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #27 kdy: 03. 09. 2024, 00:19:41 »
aha, tak to mozno ano. ja som to nastavenie vzdy hladal v moznostiach pri tlaci daneho suboru. nenapadlo mi to hladat v primarnych nastaveniach. Zda sa mi to aj hlupe riesenie cez predvolenu tlacovu sluzbu. Co ak si potrebujem len nieco jednorazovo vytlacit na navsteve a potom sa vratim domov Neprakticke, menit cez defaultne nastavenie tlace

ja.

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #28 kdy: 03. 09. 2024, 01:42:06 »
"Predvolena tlacova sluzba" je univerzalny driver ipp, t.j. ked pouzivatel nema nainstalovanu ziadnu appku pre konkretnu tlaciaren. Nie je to default nastavenie tlace.

Re:MikroTik: sdílení tiskárny napříč VLAN
« Odpověď #29 kdy: 03. 09. 2024, 11:23:21 »
kdyby to nekoho zajimalo tak doporucuju prednasku pana domaciho o mdns - https://m.youtube.com/watch?v=NDu5sWf8iyI
mktik multicast trochu umi(pim - https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/PIM-SM ), ale i na skoleni/certifikaci jsme se shodli ze to moc  nemaka, je to opruz nastavit a kdo to chce pouziva radsi avahi
Jo take tam pan domaci o tiskarne mluvi, ale uz nerika jak to presne pouziva :D

Mam nejakej canon co umi mdns, ale na tisk do androidu ho neumim dostat....