Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko

Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #15 kdy: 15. 06. 2023, 11:16:29 »
Tohle vlákno mě donutilo se zaregistrovat, díky za to :-).

1. Pokud jednatel jedná s péčí řádného hospodáře, tak neručí za dluhy sro.
2. Společník obecně může tahat peníze z sro přes zisk - tzn. zdaní zisk daní z příjmů právnických osob (momentálně 19 %), následně rozhodne o vyplacení zisku a při vyplacení z něj zaplatí srážkovou daň 15 %. Je možné si v průběhu roku vyplácet i zálohu na zisk, ale v tom případě je třeba dělat mezitimní účetní závěrku a provést testy insolvence.
3. Jednatel může být zároveň zaměstnancem, ale je třeba si dávat pozor, může z toho být mračení. Nicméně tohle se dá řešit pomocí odměny jednatele, která se počítá téměř stejně jako mzda. Jednatel ve společnosti může dělat všechno, takže klidně i programovat.

Co se OSVČ týče, tak pokud přijde na nějaký velký průšvih a opravdu se jedná o švarc, tak nejlepší taktika je si zničeho nic vzpomenout, že se vlastně jedná o závislou práci a začít tvrdit, že se jedná o zamětnanecký poměr. Z toho je sice taky různé mrzení, ale může to být lepší řešení. Niméně (já jsem taky OSVČ), ty různé "smlouvy o spolupráci" jsou většinou dost vágní a vyvodit nějakou odpovědnost je docela složité. Pokud člověk neudělá nějaký vyložený (třeba úmyslný) průšvih, tak to s nějakou odpovědností nebývá tak horké.


alex6bbc

  • *****
  • 1 715
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #16 kdy: 15. 06. 2023, 11:20:10 »
cetl jsem si o tom ruzne clanky.
kdyby nekdo chtel s.r.o. tak by mohl zrusit svoje osvc a rozjet s.r.o., nebo k osvc rozjet paralelne s.r.o., nebo jsou v tom nejake uskali?

Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #17 kdy: 15. 06. 2023, 11:27:38 »
Čistě teoreticky jednatel nesmí tomu sro konkurovat (§ 199 zákona o obchodních korporacích). Takže by neměl jako OSVČ dělat stejnou činnost. Ale jsou tu 2 ale.
1. Společenská smlouva může určit jinak.
2. Pokud je to jednočlenná sro, tak to nevadí - není žalobce, není soudce.

Založení sro je celkem pohoda, je to troška běhání na živnostenský úřad, do banky a k notáři, ale žádná hrůza. Z druhé strany je třeba začít vést účetnictví, což může být otrava, pokud to člověk neumí nebo si bude muset někoho platit.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #18 kdy: 15. 06. 2023, 22:01:00 »
Mimochodem společník nemusí být nutně také statutární zástupce (jednatel). Opět tady někdo motá hrušky s jablky.
Paty pres devaty tu placas leda ty. Bavime se tu o jednomuzem sro, jde je jediny spolecnik a jednatel zaroven.

Veritel je kazdy, komu neco dluzis (coz muze byt i zpusobena skoda). A pokud se ten veritel nemuze hojit na majetku firmy, protoze si ji vytuneloval a jeji majetek zproneveril, bude zalovat prave tebe.

Nezaplatis dan, veritelem je stat, nezaplatis teplo, veritelem je teplarna, rozflakas server, veritelem je jeho majitel. Ve vsech pripadech, pokud se zjisti, ze si penize firme ukrad, tak si muzes jit sednout. Jednoduse proto, ze to nejsou tvoje penize. Narozdil od zivnostnika. Ten jine nez svoje penize nema.

...
... jako firma mas celou radu dalsich povinosti. Kuprikladu musis vytvaret rezervy atd atd. Takze si ani cely zisk vzit nemuzes.

Je tu proste cela rada pomerne zasadnich rozdilu v nakladani s majetkem vuci zivnostnikovi, kde se nerozlisuje, co je tvuj a co firemni majetek. Ma to pak pochopitelne mnohem vyssi provozni naklady. Osobne znam nejmene 10 lidi, kteri naopak srocka zrusili a presaltrovali na zivnost. Pokud neoperujes radove alespon v desitkach Mio Kc rocne, je to jednodussi a levnejsi.
Přestaň tady žvatlat o nějakých věřitelích a dluzích. Jestli ty sám neumíš podnikat a je to tvůj případ, že dlužíš kam se podíváš, tak bude lepší to zabalit a jít si sednout na pracák. A hlavně blbě nemudrovat v diskuzích. Jinak naprostá většina firem dluhy nemá a je zbytečné se tady tím zabývat.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #19 kdy: 15. 06. 2023, 22:05:29 »
cetl jsem si o tom ruzne clanky.
kdyby nekdo chtel s.r.o. tak by mohl zrusit svoje osvc a rozjet s.r.o., nebo k osvc rozjet paralelne s.r.o., nebo jsou v tom nejake uskali?
Úskalí je v případě, že např. budeš jako OSVČ fakturovat svému vlastnímu s.r.o. Důvod je samozřejmě jasný, ty jako OSVČ uplatníš výdajové paušály a snížíš si daňový základ, no a s.r.o. si zase sníží daňový základ fakturami od OSVČ. To by projít dlouhodobě nemuselo.


Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #20 kdy: 16. 06. 2023, 21:57:49 »
Tohle bych teda rozhodně nedělal, finanční úřad by se na to mračil. Může projít fakturování sro fyzickou osobou (ne OSVČ) třeba pokud by ta sro měla sídlo v bytě/rodinném domě, ale i na to bych byl opatrný.

Re:Práce jako OSVČ a podnikatelské riziko
« Odpověď #21 kdy: 17. 06. 2023, 12:23:37 »
Hlavne si nezapomen upravit majetkove pomery rezimu manzelu. Aby za tve dluhy nezodpovidala tvoje manzelka. Idealne zuzit SJM a upravit to v katastru pokud nejsi socka a mas spolecnou hypoteku (dalsi z hovezich napadu neznalych).
Spousta smutnych pribehu z okoli  teto souvislosti.   
Vse ale zalezi na tom jestli mas zlatokopku ci nikoli. Rozumna holka pochopi. Kryje to oba dva manzele pokud by jeden z nich zacal podnikat a dostal se do pruseru.