Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma

Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« kdy: 18. 09. 2024, 15:04:20 »
Mám dualboot Windows / FreeBSD a chcem tam pridať do tretice aj nejaký linux, na ktorom si budem testovať nový software, prípadne programovať.

Na jednom SSD disku sa mi povaľoval EndeavourOS (čo je vlastne arch) pôvodne som si chcel ten nastaviť na používanie, ale keď som urobil pacman -Syu a arch mi vypísal nejaké nekonzistencie medzi balíkmi, (týždeň som ho nepoužil) tak som sa s archom asi nadobro rozlúčil.
Je to fajn na skúšanie nového softwaru, ale na dlhodobé používanie bude lepšie nejaké konzervatívnejšie distro. Aj keď nie zase príliš konzervatívne aby tam neboli 10 rokov staré balíky atd. Poprosím teda poradiť nejaké distro na skúšku:

Požiadavky:
- určené pre Desktop
- package manager (niečo iné ako pacman možno apt to použivam aj v linuxulatore aj vo WSL, s RPM neviem ako je na tom ale mozno stoji za vyskusanie)
- preferované prostredie KDE Plasma ak to neponúkne inštalačka tak si to doinštalujem manualne
- ak by to ponukalo instalaciu na ZFS fs a šifrovanie disku (neni podmienka ale bol by to fajn bonus)
- ideálne keď mi už inštalátor nahodí najnovšie ovládače pre GPU... a X mi už nabehne s nimi, aby som ich tam nemusel nahadzovať manuálne
- aktuálny software v repach

Takže aké distro? Mňa napadli tieto:

- Debian (nejaký nový neviem ci moze byt aj testing alebo len stable) ?
- KDE Neon (debian based distro rovno aj s KDE) otázka je či to funguje ako klasický debian a dajú sa tam inštalovať aj bežné balíky alebo iba tie ich flatpaky a snapy
- SteamOS - malo by to vychadzat s debianu a defaultne tom má KDE ale je to primátne na ich mašiny steam deck. Dá sa to používať aj na bežnom PC?
- Kali Linux - debian s kde
- Gentoo - tento linux ma zaujal, vraj je podobný FreeBSD (má to porty / portages ktoré sa kompilujú) ale má aj klasické binárne balíky a ako je na tom s nimi je to lepsie ako pacman? Lebo ak by som mal všetko riešiť cez porty tak to by som ten systém nastavoval do vianoc.
- PopOS - Debian based distro
- RedHat / Oracle / Fedora - toto vobec nepoznam


Re:Výber distra bez pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2024, 15:37:34 »
Asi 6 let používám Arch s KDE jako hlavní a jediné distro. EndeavourOS neznám. Nikdy jsem problém neměl, a to tahám všemožný bordel z AURu. Instalaci jsem dělal 2x, vždy na nový notebook.
Když mám problém, tak jsem většinou jen přehlédl zprávu na archlinux.org/news
Z Debian-based dister mám v hlavě vypálené `sudo dpkg --configure -a`. Dost často i přes LiveCD z chrootu.

Nijak Arch neobhajuji, jen sdílím zkušenost, že i Arch může bý stabilní v rukou ignoranta (tj. mě).

Re:Výber distra bez pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2024, 16:15:35 »
Asi 6 let používám Arch s KDE jako hlavní a jediné distro. EndeavourOS neznám. Nikdy jsem problém neměl, a to tahám všemožný bordel z AURu. Instalaci jsem dělal 2x, vždy na nový notebook.
Když mám problém, tak jsem většinou jen přehlédl zprávu na archlinux.org/news
Z Debian-based dister mám v hlavě vypálené `sudo dpkg --configure -a`. Dost často i přes LiveCD z chrootu.

Nijak Arch neobhajuji, jen sdílím zkušenost, že i Arch může bý stabilní v rukou ignoranta (tj. mě).

tak možno robím niekde chybu, alebo niečo nesprávne používam, lebo neni to prvý prípad a prvý počítač, na ktorom som mal podobné problémy práve s pacmanom. vždy sa objavia pod dlhšej dobe nečinnosti, keď do archu po dlhšom čase nabootujem. oni sa dajú často aj rýchlo fixnúť. Ale v pri iných PM som na podobné problémy nenarazil.

Teraz som mesiac robil s pkg package managerom (z frebsd) a ten fungoval ako hodinky, proste som o ňom ani poriadne nevedel.

Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #3 kdy: 18. 09. 2024, 17:19:00 »
SUSE ma nastabilnejsie KDE. Potom by som asi dal Fedoru KDE.

mhepp

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #4 kdy: 18. 09. 2024, 18:07:29 »
Pokud chceš KDE, tak bych doporučil KDE Neon - jen není Debian-based, ale nad Ubuntu.

Pokud bys šel do Debianu, tka na desktop doporučuji Testing - je to takový kompromis mezi Unstable a Stable. Jen zatím nepočítej s KDE6.

Suse tu už padlo, KDE má jako primární desktop.

Na `dpkg --configure -a` občas v deb. distrech dojde, ale popravdě řečeno... už dlouho jsem ho nepotřeboval, naposledy když během upgrade PC vypadla elektřina.


mikrom

  • ****
  • 358
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #5 kdy: 18. 09. 2024, 18:32:59 »
Ja som EndeavourOS zakratko odinstaloval, ale Manjaro mam uz dlho vo VM a funguje dobre. Tak ak chces este skusit nieco na baze Archu tak daj sancu Manjaro KDE.
Alebo potom Kubuntu, alebo ak ti nevadi RPM tak OpenSUSE Tumbleweed.

Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #6 kdy: 18. 09. 2024, 18:58:34 »
Mě zase nejvíce vyhovuje EndeavourOS a CachyOS s KDE  :D

Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #7 kdy: 18. 09. 2024, 19:10:40 »
Mohu jen doporučit openSUSE, ať už klasický Leap, anebo rolling release Tumbleweed. Používám oba.

k3dAR

  • *****
  • 2 943
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #8 kdy: 18. 09. 2024, 20:06:31 »
Ten KDE Neon, NEni i dle slov jeho autoru dalsi/nova distribuce, ale normalni Ubuntu LTS s vlastnima repositarema pro KDE (uroven stable/testing/nightly zvolis vyberem instacniho ISO)...
A pokud ses naklonen apt, tak pro Neon mluvi i to ze je to oficialni (ne)"distro" od KDR vyvojaru, ktere je predinstlovava i na ty ruzne KDE Slimbooky...

Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #9 kdy: Dnes v 02:11:56 »
Skusil som viac distier, ale niektore mali problemy (ale nevenoval som im dosť času) . Vybral som teda overený debian.

Debian isiel ako po masle. Aj keď na tesne po inštalácii som uvidel len čiernu obrazovku a zmarznuté ssdm. Takže som nainštaloval NVIDIA drivery a v tom mi už nabehlo X. Dalsi problem bol neexistujuci user v sudoers a nemoznost sa prihlasit cez login ako root ale to som vyriešil.

Ale mám pár nevyriešených problémov:

1. Nainštaloval som Debian 12 bookworm čo je posledná - stable verzia - ale neviem či nechcem predsa len niečo novšie. Dá sa upgradnuť na vyššiu verziu len zmenou /etc/apt/sources.list a naslednym update a upgrade? Neskúmal som to podrobne (ešte budem), len sa len narýchlo pýtam.

Lebo pozerám že napríklad Krusader je dosť starý je tam ten známy bug s ikonkami čo sice nevadi ale neni to pekné. V Archu a BSD už tento problém dávno nie je. Taktiež programátormi obľúbený font cascadia-code neni v repozitári. A ten je už dosť starý takže asi aj iné balíky budú zastaralé.

2. neviem sa prihlasovať cez [Ctrl]+[Alt]+[F1 - Fx] ako root. Dá sa to nejako nastaviť? Rovnako si asi ponastavujem grupy pre su.

3. Debian mám na jednom SSD ale bootovaci oddiel je na inom (to nebol zámer proste inštalátor vybral za mňa). Ten druhý disk budem celý čistiť, dá sa zavádzač aj so všetkým čo k tomu patrí uložiť na SSD disk na ktorom je Debian? Všetky systémy zvyknem mať oddelene na samostatnom SSD.

k3dAR

  • *****
  • 2 943
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr distra bez Pacmanu s KDE Plasma
« Odpověď #10 kdy: Dnes v 10:47:05 »
mozna mi neco unika, ale protoze nektere s dister co jsi zkusil mel problemy, tak si dal Debian kterej sel jako po masle ale mel problemy jako napriklad drobnost, cerna obrazovka po instalaci? :-D

ten NEON jsi zkousel? co tam bylo za problem? proto chcit aktualnejsi KDE, apt/deb distro a vybrat Debian stable, kdyz tu mas ten NEON s nejaktualnejsim KDE co muzes mit...

k problemum:
- uzivatel neni v sudoers = to Debian dela kdyz pri instalaci jako admin ucet zvolis root, pokud ne tak tvuj user je v dudoers a root je neaktivovat tim ze nema definovane heslo

1 - prechod Debianu z stable na testing by tak presne melo jit, ale z praxe nevim co to muze prinest za problemy, obzvlast pokud mas cistou instalaci, zda neni lepsi to proste preinstalovat

ad Krusader, opet, KDE Neon bys mel aktualni verzi co KDE ma, protoze ten balicek mas primo od autoru KDE... ;-)

2. na prihlaseni roota do console je potreba mit aktivovan root, tzn. nastavit mu heslo pres "sudo passwd root"

BTW: jaky ma usecase pouzit prime prihlaseni root at uz do console, nebo do desktopu?

3. samozrejme muzes presunout cokoliv kamkoliv, jen nasledne upravit /etc/fstab, preinstalovat grub (sudo grub-install /dev/sdX) a pregenerovat grub nabidku (sudo update-grub)