Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč

Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #30 kdy: 16. 10. 2024, 09:31:44 »
To máš sice pravdu, ale robustním hardwarem pravděpodobnost a četnost těch výpadků a oprav dokážeš velice významně stlačit. Ideálem samozřejmě je, aby to nekleklo nikdy, aby k poškození dat došlo jen chybou oprávněného uživatele, který už existující data omylem přepíše nesprávnými hodnotami, a aby obnova byla vždy rychlá a bezchybná.
V tomhle kontextu má ten desktop z mého pohledu tu nevýhodu, že sortiment na trhu se mění mnohem rychleji než u serverových komponent, takže je mnohem větší pravděpodobnost, že až některý díl umře, už ten samý neseženu a po výměně za jeho náhradu to nepojede, a oprava tak bude mnohem pracnější, náchylnější na chyby, a časově náročnější, takže bude delší výpadek a zákazník nade mnou bude několik hodin stát a nervózně dupat nožkou.
Z vlastní zkušenosti říkám, že tahle úspora mě osobně za to nestojí.


Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #31 kdy: 16. 10. 2024, 16:36:12 »
Pro: Marek Staněk
Nejspíše tam to omezení SQL Express ve virtualizaci není.
Licencování SQL je složité, a mění se.
Asi jsem vyšel z toho, že se SQL 2022 bez SA nedá provozovat ve VOSE.
https://samexpert.com/sql-server-licensing-guide-training/
https://www.michalzobec.cz/sql-server-express-je-zdarma-ale-4121


jjrsk

  • ****
  • 493
    • Zobrazit profil
Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #32 kdy: 16. 10. 2024, 17:50:38 »
I laciný desktop může v komerčním prostředí úspěšně sloužit jako server.
Vis proc ma serverovy HW kompatability listy? Protoze ten dodavatel ma vyzkouseno, ze to takhle spolu funguje, a proto ti to takto doda a proto ti na to takto da zaruku a support.

A presne proto je pro jakykoli nehrackoidni nasazeni nevhodny delat nejake samorobo skladacky, protoze pak typicky narazis na to, ze to spolu nefunguje. Jak se to projevuje se muzes rozhlidnout i tady, dotazu na tema "ono mi to sem tam znicehoznic zbuchne" je tu hromada. Navic typicky i jednim dodavatelem dodany desktop neni vubec navrzeny a ani ve snu se to nepredpoklada, na trvaly provoz.

Takze ten "laciny" desktop se pak pekelne prodrazi. Protoze kdyz ten ITk, placeny ciste prumerne bude 100hodin (coz se za 5+let vpohode nascita) resit, proc ten HW zase nefunguje, tak se bavime o 100kKc.

Jednodeni vypadek pak bez problemu stoji i malinkou firmicku totez. Znam "garaz" o 3 lidech a +- 100k je jejich denni prijem. Kdyz jim nepojede ucetnicvi, tak nebudou mit jak ty penize prijmout, kdyz jim nepojede sklad nebudou mit jak cokoli vydat, zakaznici si nebudou moct objednat, nepojede web, emaily, ...



k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #33 kdy: 16. 10. 2024, 19:27:09 »
[...] strategii pro zálohování a obnovu - to je to, na čem závisí, zda přijdu o data nebo ne - ne ECC paměti, diskový RAID [...]
nenapada me zadny rozumny duvod proc by se clovek mel vyhnout RAIDu, jen proto ze ma dobre zalohovano... RAID samozrejme nenahradi zalohy, ktere je potreba byt poresene, ale zabrani tomu, ze kdyz kledne disk, nestoji ten stroj dokud neobnovis data ze zaloh a/nebo nepreinstalujes/neobnovis OS... s RAID ti prijde norifikace o vypadku a disk vymenis za chodu.

Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #34 kdy: 16. 10. 2024, 19:34:58 »
Já měl pocit, že se tu bavíme o neziskovce s limitním rozpočtem a ne o firmě, které na tom serveru bude stát byznys, a každá hodina, kdy to nepojede, je ztráta a problém.
Co se týká spolehlivosti, tak na náhodné pády si nejčastěji stěžují buď ti, kteří si komponenty v eshopu srovnají podle ceny a berou to první ze seznamu, nebo tuneři, co se z železa snaží vymáčknout i to co v něm není.  :)

Sám jsem donedávna měl doma poskládaný servřík (NAS, virtuály, web server...) běžící nonstop od roku 2010, kterému nedělalo problém mít uptime víc jak rok (pak obvykle byl nějaký výpadek elektřiny v domě).
Teď v září jsem ho nahradil novým HW (zase poskládáno), velké datové disky jen přemístěny a předpokládám, že spolehlivost bude podobná.
Prostě, když člověk rozumně vybírá, má velkou šanci, že to i dlouhodobě pojede OK.
Značkový server je samozřejmě větší záruka funkčnosti, ale za jiné peníze - každý si musí vybrat, kde jsou jeho preference.

EDIT: Nejsem proti RAIDu, sám bych ho do takováho stroje také dal, ale na nějaké hot-plug SAS disky bych se asi vykašlal.
« Poslední změna: 16. 10. 2024, 19:36:55 od Tomas-T »


k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #35 kdy: 16. 10. 2024, 19:48:29 »
Já měl pocit, že se tu bavíme o neziskovce s limitním rozpočtem a ne o firmě, které na tom serveru bude stát byznys, a každá hodina, kdy to nepojede, je ztráta a problém.
[...] EDIT: Nejsem proti RAIDu, sám bych ho do takováho stroje také dal, ale na nějaké hot-plug SAS disky bych se asi vykašlal.
ja sem vstoupil jen kvuli tvemu (ne)raidu :) a vymena za chodu je vec i SATA disku, a i tak porad by zabralo mene casu off/prohodit_disk/on nez resit tu obnovu...
ja mam treba 2x1TB raid doma pro lowend minipc kde je (zatim?) jen 1 virtual a to HomeAssistantOS, za chodu sice nevymenim protoze je v M.2, ale...

Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #36 kdy: 16. 10. 2024, 21:00:15 »
Jj bude tam RAID, ale obnovovat se bude jen cca 100GB maximálně do 200GB. Víc tam ani na těch virtuálech není. Původně jsem myslel, že jsou tam dva sloty s PCIe 5, ale on je jen jeden!, ten druhý je 4kový... Takže budou asi dva 4kový, ještě nevím, zkušenost s tím nemám.

Že by tam případně byl jednu jednu noc výpadek nevadí. Jsou tam co hodinu zálohy, takže v případě obnovy RAIDu bych na jiné SSD natahal zálohy, abych měl jakous takous jistotu, že to druhý den pojede.

Tohle není Enterprise řešení s nutností 24/7.

Ty holky umí dát nohy na stůl, udělat si kafe, říct že mi to nejede, z Billy jim donesu Mon Chéri a budu se jen sarkasticky smát, že mi to nejde a budou moci jít domů. A když se zrovna budou řešit výplaty, natáhne se záloha na můj herní PC, který se od kanceláře nachází asi 3 minuty pěšky. A to už se tak jednou skutečně řešilo. Nikdo z nás se neptal, co si o tom místní diskutující myslí, jestli to je OK nebo ne. Bylo to funkční a bohužel si zároveň čichly k tomu, že to jede jako dělo. Proto se i tahle akce dělá.

Fakt mám ten luxus, že to nehoří zas až tak moc :) a takový hovado, abych tam neměl zálohu na jiný lokalitě a ještě jednu offline nejsem. Sice jsme malý a já obyč ajtík, co některým místním pracujícím v Enterprisu nesahá ani po kotníky. Jindy i měním žárovky a řeším zaseklé zámky a objednávám i papíry, taková ta KPV, ale jsem spoko. Navíc všechno fuguje, navzdory názorům, že by nemělo a asi by jsme to rovnou měli zabalit  ;D

Závěrem jen podotknu, že hořím vzrušením, až konečně zkusím o víkendu nahodit na test jednu databázi do toho linuxu, vašim názorům, že to nejde navzdory.



Re:Nákup nového serveru s limitem do 50 tisíc Kč
« Odpověď #37 kdy: 16. 10. 2024, 21:36:18 »
Ja bych to s tim hardwarem neprehanel, koupil bych to nejlevnejsi z bazaru, holkam Mon Cheri od stankaru a zbytek vrazil do sveho herniho PC, ktery je cca 3 minuty pesky a je nejuzitecnejsim strojem siroko daleko.