Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #15 kdy: 05. 01. 2025, 07:14:38 »
Jen si tady dovolím citovat Chatbota. Pro někoho jako já, kdo o manipulaci veřejných zakázek slyšel jenom ze zpráv v TV, tak vidět to přímo na vlastní oči když procházím smlouvy je docela zajímavé:


Citace
Question: Jake nejcasteji probihaji manipulace verejnych zakazek?

1. Nastavení diskriminačních kritérií v zadávací dokumentaci
Specifické technické požadavky: Zadavatel stanoví podmínky, které splňuje pouze předem vybraný uchazeč (např. požadavek na určitý software, technologii nebo dodávku od konkrétního výrobce).
Nevhodné kvalifikační podmínky: Např. požadavek na dlouhou historii nebo nadměrnou finanční stabilitu, kterou splňuje pouze několik málo firem.
Geografické omezení: Upřednostnění lokálních firem bez oprávněného důvodu.

2. Předem dohodnutý vítěz
Šití zakázky na míru: Zakázka je navržena tak, aby ji mohl získat pouze konkrétní uchazeč, který je předem vybrán.
Dohoda mezi uchazeči: Několik firem se domluví, že se o zakázku „přetvařují“, ale skutečný vítěz je předem určen. Ostatní podávají nabídky pouze pro zdání soutěže.
Krycí nabídky: Ostatní uchazeči podávají formálně vyšší nebo nekonkurenceschopné nabídky, aby zvýhodnili vybraného dodavatele.

3. Zneužití změn nebo dodatků ke smlouvě
Podhodnocená původní nabídka: Zakázka je přidělena na základě nízké ceny, která není reálná. Po získání zakázky jsou pak sjednány dodatky, které cenu výrazně zvýší.
Účelové navyšování rozpočtu: Po uzavření smlouvy dochází k navyšování ceny skrze dodatky na práce nebo dodávky, které měly být zahrnuty v původní nabídce.

6. Umělé dělení zakázek
Obcházení limitů: Zakázka je uměle rozdělena na menší části, aby spadala pod limity pro zjednodušené řízení, kde jsou kontrolní mechanismy slabší.
Přidělení subdodávek: Zakázka je získána preferovanou firmou, která pak většinu práce předá subdodavatelům, často za méně výhodných podmínek.


Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #16 kdy: 05. 01. 2025, 07:31:40 »
Takže tady u IS pro Sociálku:

https://nen.nipez.cz/verejne-zakazky/p:vz:dodavatelNazev=marbes/detail-zakazky/N006-23-V00003348/vysledek

Firma Marbes nabízí 900 000,-
Firma Ortex nabízí 1,082,950.00

Co je na tom divné? Že ve smlouvě je psáno:

Citace
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí 1.080.000 Kč bez DPH.

Takže Ortex přihodil to, co předpokládaná cena, plus "2 950,- Kč" - na padesátikorunu přesně si vypočetli, za kolik to státu jsou schopní dodat, to jsou ale strašní borci v kalkulaci nákladů...

Dále, Ortex píše:

https://www.ortex.cz/produkty/orsoft-radnice/

Citace
V rámci integrace aplikací ORTEXu spolupracuje i s dalšími společnostmi a jejich systémy, např. s firmami: MARBES-CONSULTING, T-MAPY, VITA a další…

Takže se znajíl. A dále se píše, že:

Citace
Softwarové produkty je dodavatel povinen dodat objednateli, implementovat, zahájit pilotní provoz nejpozději do 60 dnů ode dne nabytí účinnosti smlouvy a produktivní provoz zahájit do 120 dnů ode dne nabytí účinnosti smlouvy, a to na základě předávacího protokolu (dodacího listu).

No, takže opět šibeniční termín, kdy to má být v pilotním provozu za 60 dnů, takže diskvalifikace všech firem, které nemají k dispozici hotové produkty a knowhow.


Ono nějaká firma by třeba chtěla "naskočit na loď" a vyhrát zakázku, ikdyby to bylo ztrátové, ale nemůže, protože je tam šibeniční termín 60 dní.
« Poslední změna: 05. 01. 2025, 07:34:31 od registrovany123 »

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #17 kdy: 05. 01. 2025, 08:36:43 »
A když už jsem takový blázen a zkoumám tady státní zakázky a firmu Marbes s.r.o., tak tady:


- Informační portál ozo
https://nen.nipez.cz/verejne-zakazky/p:vz:ucastnikNazev=Marbes&sort-podaniLhuta=asc/detail-zakazky/N006-19-V00000825/vysledek

Marbes vysoutěžila za 3,557,400.00,- Kč a ucházela se jako jediná


- Modernizace portálu občana a mobilní aplikace
https://nen.nipez.cz/verejne-zakazky/p:vz:ucastnikNazev=Marbes&sort-podaniLhuta=asc/detail-zakazky/N006-23-V00035572/vysledek
Marbes vysoutěžila za 10,043,000.00,- Kč a ucházela se jako jediná


- Smlouva o poskytování údržby a provozní podpory systému PROXIO

Marbes vysoutěžila za 1,185,800.00,- Kč a ucházela se jako jediná



- Celoměstský agendový informační systém města Hostivice a Portál občana
https://nen.nipez.cz/verejne-zakazky/p:vz:ucastnikNazev=Marbes&sort-podaniLhuta=asc/detail-zakazky/N006-23-V00021410/vysledek

Marbes vysoutěžila za 24,657,380.00,- Kč a ucházela se jako jediná



hele já nebudu ve smlouvách luštit, jestli opět byla zakázka šitá na míru, fakt ne, protože je jasné, že byla, protože není možné, aby z celé ČR se o takové zakázky ucházela jenom jediná firma.


Uvažuju, že podám trestní oznámení, anonymní samozřejmě.
« Poslední změna: 05. 01. 2025, 08:38:36 od registrovany123 »

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #18 kdy: 05. 01. 2025, 08:52:07 »

- Sdílený informační systém TA ČR
https://nen.nipez.cz/verejne-zakazky/p:vz:ucastnikNazev=Marbes&sort-podaniLhuta=asc/detail-zakazky/N006-20-V00001333/vysledek

Tady jsem chtěl říct že vidím první vlaštovku něčeho, co připomíná soutěž, a přitom v mezičase tam všech 10 firem vč. Marbes přihazuje stejnou částku, a to je 72,600,000.00,- Kč

Tak sakra, není náhodou přihazovaná částka tajná?

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #19 kdy: 05. 01. 2025, 11:49:24 »
Ty umíš v jedné osobě delevelopmdnt, project management, QA, dokumentaci, podchyceni všech právních požadavků ?
Oni nebudou na šolích za mega čekat rok.
Podívej se na tohle video: https://www.superlectures.com/barcampbrno2014/zpoved-korporatcika-od-srdicka

Pak možná budeš mít představu kde je tvé místo v potravním řetězci a proč to tak je.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #20 kdy: 05. 01. 2025, 12:36:00 »
Nechápu co se ti na tom nezdá.
Prostě jako živnostník na to nemáš!
Ty tvé 3 milióny jsou pouze zatajený švarcsystém (děláš pro jednoho zákazníka), zvláště když ani nejsi zaměstnancem s adekvátními odvody.

Účelem těchto omezení je právě vyloučení firem které na to nemají ať kapacitně, tak i finančním krytím. Zároveň se tak dá i předpokládat, že mají i dostatečně zmáknuté procesy a řízení rizik.
Neber to osbně.
Možná jsi dobrý, ale jsi sám a v případě nemoci či jiné horší události, jim po tobě nezbyde vůbec nic.
Většinou tito lidé ani nemají zmáknutou dokumentaci a nejsou ani ochotni udělat systém takový aby v něm mohl následník pokračovat. Otázka licence je další věcí.
Pokud odhlédneme od korupce, tak tohle je přesně popis, proč nikdo nechce fungovat s nějakou onemanshow.

Samozřejmě je hezké, že v ČR je nastavený daňový systém, který umožňuje IT dojit stát na daních přes švarcsystém, ale pak se nedivte, že nikdo nechce spolupracovat s někým na koho se reálně nelze spolehnout.

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #21 kdy: 05. 01. 2025, 13:37:00 »
OT:
Při čtení tohoto příspěvku jsem si vzpomněl, že jsem četl snad na kosmonautixu, jak NASA vyzvala firmu BOEING a jakousi firmu Špačex aby nabídli nějaký prostředek pro dopravu na ISS a USA nemusela platit za místa v ruských taxících, prý ta firma Špačex tam byla jen do počtu.

CPU

  • *****
  • 942
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #22 kdy: 05. 01. 2025, 15:53:34 »
Šanci OBVYKLE v podstatě NEMÁ, píše se to tak, aby to bylo pro malé firmy uzavřené.

Jak se to dělá - do zadávací dokumentace se vloží podmínky:
- firma už realizovala 2-3 obdobné zakázky v hodnotě 20-30 milionů
- firma má XY lidí, kteří mají zkušenosti s ...

A ano, dávají se tam firmy jen do počtu, bohužel :-\

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #23 kdy: 05. 01. 2025, 16:24:15 »
Podívej se na tohle video: https://www.superlectures.com/barcampbrno2014/zpoved-korporatcika-od-srdicka

Ad ta prezentace, co mi měla otevřít oči:

1. Nejdůležitejší v korporaci je prodej, ale ne proto, že prodej je nejdůležitější, ale proto, že dnešní svět ovládají ekonomiky služeb, tedy zejména UK a USA. Tak to nebylo vždycky a nemusí to tak zůstat navždycky. Třeba Německo byla ekonomika výrobní, Japonsko je výrobní ekonomika dodneška. Když chci kvalitní produkt, tak se vždycky podívám, jestli nějaký nevyrábí Japonci, protože za svoje peníze dostanu nejlepší kvalitu, a hodně majzla si dávám na leštěnou bídu z USA (= Marketováno v USA, vyrobeno jedno kde), kde mnohem větší důraz kladou na marketing než na kvalitu produktu. (Auta, kola, motocykly, dobrý příklad je Shimano vs SRAM, atp.)

Ono když UK a USA měly (jen minulost?) ty otroky a kolonie, tak se jim asi přecejen výhodněji obchodovalo, než vyrábělo. A to, co se následně děje v korporacích, startupech a ekonomikách obecně, odráží tento historický stav do dneška.

Někdy mám ten dojem, že válčit se přestalo, protože tyhle ekonomiky přišly na způsob, jak jiné státy ekonomicky zpeněžovat, než je vojensky dobývat. Historie ukáže, jestli efekt je v konečném důsledku tentýž, nebo ne.

2. Já nejsem člověk, který se podívá, jak něco je - že všemu šéfuje obchod - a pak jako vývojář shrbím hřbet, nechám si poroučet a na Root.cz budu druhým říkat, jak neznají mapu. Na tebe bych to tak ale tipoval.

3. To co popisuje ten týpek o korporátu, tak na tom mě mrzí ta věc, jak se tam tomu ti lidi, očividně ze startupů, diví. Já pro korporace pracuju 8 let, a do blbých startupů jsem se vždycky podíval jen abych řekl "dobrý den" a potom hodně rychle "nashledanou". V korporaci se dá vždycky najít na určitý čas bublina nejnormálnějších a kompetentních lidí, narozdíl od gum co jsou ve startupech, kterým častokrát ještě ke všemu šéfuje nějaký psychopat a firemní kultura připomíná sektu - takový ten psychopat, od kterého jsem v korporátu díky množství lidí hodně daleko.

Jedna z manter startup sekt je "Všichni se bojte práci v korporátu", a smysl té mantry je "Pracovat budete milé ovečky tady u mě, já vás tady hezky vyždímu, a pak teprve si do toho korporátu běžte"
« Poslední změna: 05. 01. 2025, 16:29:24 od registrovany123 »

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #24 kdy: 05. 01. 2025, 16:37:41 »
Šanci OBVYKLE v podstatě NEMÁ, píše se to tak, aby to bylo pro malé firmy uzavřené.

Jak se to dělá - do zadávací dokumentace se vloží podmínky:
- firma už realizovala 2-3 obdobné zakázky v hodnotě 20-30 milionů
- firma má XY lidí, kteří mají zkušenosti s ...

A ano, dávají se tam firmy jen do počtu, bohužel :-\

Ono to zjevně není uzavřené jen pro malé firmy, ale je to uzavřené i pro větší firmy, viz příklady nahoře. Není možné, aby na tolik mnohamilionových zakázek na IS přihazovala jen jedna jediná firma a to je Marbes.

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #25 kdy: 05. 01. 2025, 16:41:06 »
Comu sa vlastne divite? Vy by ste si tiez objednali na napr stavbu rodinneho domu one man show firmicku o jednom "kutilovy" ktory vie murovat, vie robit vodarinu, plyn, elektrinu, podlahy, proste vsetko? Sice urobi vsetko ale bude mu to trvat 5-10x tak dlho.

Nie, tak preco sa ocakava ze ktokolvek iny to tak bude robit.

A tym ktokolvek nemyslim len štát, takto to funguje aj od sukromnych firiem, tiez si na vyvoj najmu nejaky body shop ktory ma desiatky programatorov k dispozicii, nie jedno-osoboveho sukromnika ktory moze kedykolvek ochoriet a byt tak nedostupny kludne mesiace, pripadne uprostred projektu povie ze to pre neho nema zmysel a zbalit sa inam.

Odhliadnuc od toho ze niekedy je to fakt site na mieru konkretnemu dodavatelovy co je potom jednoznacne porusovanie zakonov, ale o tom inokedy. Castokrat su tam ale take podmienky ako tu spominal CPU na ochranu zadavatela (realizacia xy podobne drahych zakazok, xy ludi nonstop k dispozicii) aby sa mu tam takyto "one-man-show vse-kutilovia" nehlasili.

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #26 kdy: 05. 01. 2025, 16:48:35 »
Comu sa vlastne divite? Vy by ste si tiez objednali na napr stavbu rodinneho domu one man show firmicku o jednom "kutilovy" ktory vie murovat, vie robit vodarinu, plyn, elektrinu, podlahy, proste vsetko? Sice urobi vsetko ale bude mu to trvat 5-10x tak dlho.

No samozřejmě že ANO! Právě jsi řekl exemplární příklad toho, co je ekonomicky i kvalitativně nejvýhodnější - najdeš si šikovného a schopného zedníka s dobrými referencemi, který si umí řídit svoje 2 pomocníky, a on ti kvalitně postaví barák nebo ti udělá rekonstrukci čehokoliv cheš. Ty budeš rád, že to máš za dobré peníze a s dobrou kvalitou, on bude rád, že má na několik měsíců stabilní zakázku.

Takových zedníků je málo, ale samozřejmě existují.
« Poslední změna: 05. 01. 2025, 16:52:53 od registrovany123 »

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #27 kdy: 05. 01. 2025, 16:55:25 »
Nejen u státních zakázek, ale u všech zakázek je stěžejní skutečně vědět, co zadavatel chce. To se obvykle nepopisuje v zadávací dokumentaci, i když bychom všichni rádi, aby tomu tak bylo, ale je to na znalostech prostředí a schopnosti se na detaily doptat. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by neznámý dodavatel mohl uspět jen tím, že splní zadání na papíře. Oni totiž i ti nejúspěšnější dodavatelé neplní zadání na 100 %, ale ten gap vyplňují tím, že díky znalosti prostředí umějí zadavatele uspokojit.

V tomto ohledu jsou tedy výběrová řízení stále velmi nedokonalá, a není třeba ani příliš zdůrazňovat, že díky tomu se často výběrové řízení mění v řízený výběr. Někdy se jedná o korupci, jindy se jedná o preferenci dodavatele "z dobrého úmyslu" (tj. neumíme napsat správně zadávací dokumentaci, ale dodavatel XYZ přesně ví, co potřebujeme - tak ho preferujeme.)

Požadavek na obrat je jedním z přirozených filtrů. Dívejte se na to z pohledu zadavatele. Tomu nejde jen o nejnižší cenu, ale o určitou úroveň služeb a zajištění kontinuity. Celkově se tedy preferují větší dodavatelé, kde se očekává, že budou schopni plnit i ve chvíli, kdy jednu osobu ve firmě přejede autobus, že se celý byznys nezastaví. Ve VŘ se to pak nešikovně opisuje délkou praxe, obratem, počtem zaměstnanců apod., ale cíl je přesně tento.

Uvědomte si, že napsat správné zadání je mnohdy podstatná část celkové práce na projektu. Zadavatel obvykle neumí popsat, co chce, a už vůbec neumí domyslet detaily (a kdyby to dělal, zase by byl nařčen, že šije zakázku na míru). Málokterý projekt pak chce mít trojnásobný rozpočet tím, že neprve necháte jednu vysoutěženou firmu sesbírat funkční a mimofunkční požadavky a specifikovat výstupy, druhou firmu pak vysoutěžíte na sepsání zadávací dokumentace, a teprve třetí firma podle dokonalého zadání "jen" dodá produkt. Proto se vždy volí určitý kompromis.

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #28 kdy: 05. 01. 2025, 17:05:20 »

Ano, tleskám, osobní internetová prezentace Miroslava Šilhavého, skoro jako kdybych se zeptal Chatbota a polishnul to. Applaus for Miroslav Šilhavý.

Uvědom si, Miroslave Šilhavý, že než teoretizovat, měl by jsi ukázat konkrétní veřejné zakázky, ve kterých to takto proběhlo. Já proti tomu nic nemám. Ať si stát udělá klidně věřejnou zakázku, kde si nechá sepsat detailní specifikaci, a teprve na základě této ať vypíše zakázku na realizaci - rád si takovou detailní specifikaci přečtu, a dozajista i firmy větší, které dneska neprochází filtrem Obrat + "Máte 60 dní než to půjde do testovacího provozu", si ji rádi přečtou.

Následně se uzavře smlouva, ve které se dodavatel zaváže to co je ve specifikaci dodat, a pokud to dodavatel nedodrží, tak bude platit k pokuty, případně hodně velké pokuty. Takto to má fungovat, a takto se mají odradit ti, co nejsou schopní požadavky splnit. Ne tím, že se zakázky šijou na míru pro firmu Marbes a dalším.
« Poslední změna: 05. 01. 2025, 17:08:05 od registrovany123 »

Re:Státní zákázky - má malý dodavatel šanci?
« Odpověď #29 kdy: 05. 01. 2025, 17:09:33 »
Následně se uzavře smlouva, ve které se dodavatel zaváže to co je ve specifikaci dodat, a pokud to dodavatel nedodrží, tak bude platit k pokuty, případně hodně velké pokuty. Takto to má fungovat, a takto se mají odradit ti, co nejsou schopní požadavky splnit. Ne tím, že se zakázky šijou na míru pro firmu Marbes a dalším.

Reálně to probíhá tak, že se na konci dne někdo rozhoduje, jestli soulad se smlouvou bude řešit a vymáhat sankce, nebo jestli najde (tj. chce najít) dostatek vstřícnosti dodavatele, aby to nedělal. Protože v praxi prakticky vždy dodavatel plní víc, než co bylo požadováno, právě kvůli tomu, aby byl odběratel spokojen. Kdybyste prošel nejen veřejné, ale i soukromé zakázky, došel byste k tomu, že prakticky všechny jsou v zadání i v plnění natolik neurčité, že v podstatě neexistuje žádná autorita, která by dokázala skutečně spravedlivě posoudit, jestli je větší díl problémů na straně zadavatele nebo na straně dodavatele.