Jestli je Vám patnáct, tak škarohlídy moc neřešte. Pokud správně chápu, máte před sebou ještě asi čtyři roky střední. Během té doby si ještě *fest* proříznete zoubky :-) budete-li mít zájem. Historky o dvanáctiletých hackerech berte hodně s rezervou, čest výjimkám, pár se jich našlo. A pokud je Vám ve skutečnosti už kolem osmnácti, tak tím líp, tu otravu na střední budete mít brzo za sebou - a máte už vlastní názor, co Vás baví a máte šanci u toho zůstat.
Tenhle "obor" je dneska hrozně široký. A jsou specializace, ke kterým člověk "samorůstem" nedospěje, nebo hodně za dlouho. I to "malování diagramů" na Ekně otvírá dveře do oblastí, kam se "od píky" samospádem úplně nedostanete. Škola Vám nabídne zkratky a pootevřené dveře, o které byste jinak nezavadil. Ajeťák "kovboj vševěd všeuměl" je dávná minulost.
Nebojte se číst, co Vám přijde pod ruku. Časem si uděláte obrázek, co je k jádru pudla a co jsou žvásty. Rychle zjistíte, že číst dokumentaci jako beletrii je nesmysl, zejména v podmínkách časového omezení. Ale dobrá knížka = odlehčená monografie na dané téma, může člověka pěkně posunout... Kombinovat zdroje. Ještě fungujou kamenné knihovny?
Na střední, a pak i na vejšce, mně osobně scházela témata/náměty, kterými se zabývat = co číst a co tvořit. V práci se to pak otočilo vzhůru nohama.
Pokud máte pocit, že by Vás možná bavilo programování, tak v dnešní době není problém "prostě nějak začít". Vyberte si pro začátek "low hanging fruit" = nějaké prostředí, které se snadno nainstaluje a první "hello world" je na světě raz dva. Velmi rychle zjistíte, kudy se otvírají další cesty... kdyžtak se ptejte.
Totéž cizí jazyky. Základ angličtiny máte v dnešní době ze školy. Pokud to zatím není úplně ono, tak po hlavě do toho. Čtěte co Vám přijde pod ruku, zapojujte se do debaty... pracujte na sobě, hrajte si. Třeba když si hrajete s programovacím prostředím a hledáte si k tomu tutorialy v anglině, zabíjíte asi tři mouchy jednou ranou, intenzivně využíváte svůj čas.
Opakovaně se mi potvrdilo, že různí lidé mají sice od pánaboha naděleno různou měrou jakési "základní IQ", ale nikdo nemůže vědět všechno, a ani těm nejchytřejším nepřijdou znalosti a zkušenosti božím vnuknutím. Času máme všichni omezené množství. Tak se nestyďte a pokud Vás to baví, hrajte si s počítači, co se do Vás vejde. Jste na startu. Pokud se pustíte nějakou cestou a průběžně na sobě pracujete, nikdo Vás nedohoní.