Syslinux a image ve formátu DOS

Pali

Syslinux a image ve formátu DOS
« kdy: 12. 09. 2011, 04:57:02 »
Ako dokazem vygenerovat syslinux image subor vo formate "DOS executable (COM)" ?
« Poslední změna: 12. 09. 2011, 10:15:36 od Petr Krčmář »


pet

Re: Syslinux
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2011, 09:09:39 »
Zrejme se jedna o nepochopeni. Syslinux je sytem bootovani kernelu behem bootu z ruznych medii a musi byt spravnym zpusobem nainstalovan. Vsechny potrebne soubory jsou jiz v instalaci syslinuxu pritomny. Mozna hledas loadlin, to je zavadec linuxu, ktery se pouze spusti v DOSu jako prikaz a zavede linux.

Pali

Re: Syslinux a image ve formátu DOS
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2011, 13:10:22 »
Ahoj, ak dobre viem tak syslinux je jeden z bootloaderov, ktore vedia bootovat aj linuxovy kernel. Ja hladam teda bootloader vo formate "DOS executable (COM)". Rozpisem teda ze co presne chem.

Mam notebook od HP, ktory ak zapnem cez tlacidlo "Web button", tak mi namiesto bootovania z MBR nabootuje HP QuickWeb, zacne to bootovat subor, ktory sa nachadza na particii FAT32 so specialnym labelom v specialnej zlozke (toto som odpozoroval). Ak ten subor odstranim BIOS mi vynada ze nevie v tomto rezime bootovat.

Bootuje to subor oprom.bin (program file o nom povie: oprom.bin: DOS executable (COM)) a po nahliadnuti do nho vidim ze to bude syslinux. Subor sa zacina "<EB>}<90>SYSLINUX^@^@" a aj strings potvrdi ze to je syslinux.

Avsak tento (asi opatchovany) syslinux neviem kde ma zdrojaky (HP ich bud nezverjnilo a/alebo som ich nenasiel) a jedine co robi je ze nabootuje linuxovy kernel zo suboru "kern" (je to bzImage). Ignoruje vsetky konfiguraky o akych sa v manpage pise.

Ja chcem docielit aby som si pomocou toho "Web Button" dokazal nabootovat nieco ine co chcem ja. No a moznosti co ma napadli:

1. nahradit ten syslinux v "oprom.bin" za normalny ktory sa da konfigurovat cez syslinux.conf
2. nahradit kernel "kern" za nieco co mi dokaze nabootovat iny bootloader (grub/syslinux/...)

Rozumnejsie vyzera asi moznost c.1 a teda hladam sposob ako vygenerovat syslinux v tom formate aby BIOS ho vedel nacitat a spustit ak zapnem notebook cez "Web Button".

Pozrel som sa aj na loadlin ale ten my bios nezozral (vynadal mi ze nevie bootovat). Mozno to aj asi bude tym ze file mi o loadlin.exe hovori toto: "MS-DOS executable, MZ for MS-DOS" co nie je rovnake ako povodny oprom.bin

demeter

Re: Syslinux a image ve formátu DOS
« Odpověď #3 kdy: 12. 09. 2011, 16:20:00 »
BIOS musi jednak ten oprom.bin nejak na disku "najit", co muze znamenat, ze musi byt umisteny na presne urcenem miste (napr. cislo sektoru ci polozka ve FAT, atd.), pak ho nahraje nekam do pameti a nakonec ho spusti od nejake adresy.  navic si z nej muze cist dalsi konfiguracni udaje.

vzhledem k tomu, ze nemas dokumentaci ani zdrojaky, takze vlastne nevis vubec nic, volba 2. se zda vhodnejsi.


Pali

Re: Syslinux a image ve formátu DOS
« Odpověď #4 kdy: 12. 09. 2011, 18:34:36 »
Ok, tak ku volbe 2. File mi o subore kern hovori ze je to linuxovy kernel vo formate bzImage. Ja by som chcel aby mi to nabootovalo grub, ktory defaultne pouzivam. Co sa teda da urobit? Existuje nejaky bootloader ktory je vo formate kernel bzImage a dokaze nabootovat grub? Popripade da sa vygenerovat grub rescue image vo formate bzImage?


kozec

Re: Syslinux a image ve formátu DOS
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2011, 19:04:06 »
Len tak cistou nahodou (nechce sa mi to studovat), nepomohlo by toto?

HP QuickWeb Open Source Code


Pali

Re: Syslinux a image ve formátu DOS
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2011, 18:46:47 »
ahoj zial nie. za prve ja mam elitebook 8460p a stare verzie su nekompatibline, za druhe uz zverejnili aj zdrojaky quickwebu pre moj notebook, ale su naprd kedze sa build skripty odvolavaju na nieco co v zdrojakoch nie je (tyka sa to aj kernelu). A za tretie ten oprom.bin zdrojaky nema, takze s tym aj tak nepohnem...

Pali

Re: Syslinux a image ve formátu DOS
« Odpověď #7 kdy: 28. 10. 2011, 03:29:47 »
Po dlhsiom skumani som zistil ze ten oprom.bin je NTLDR boot loader a grub2 ho dokaze nacitat a nabootovat (pomocou prikazu ntldr). Avsak je tam este subor oprom.S09 (256 bitovy) a podla vsetkeho je to nejaky podpis quickwebu (neviem ci len bootloaderu alebo vsetkeho). EFI aplikacie v HP_TOOLS maju pri sebe tiez subory s koncovkou S<CISLO> a v jednom HP dokumente som sa docital ze pre EFI aplikacie je to naozaj podpis. Po zmene suboru oprom.bin mi bios vypise ze daco je pokazene a ze mam QuickWeb preinstalovat.

Takze vsetko vyzera tak ze nahradit sa to jednoducho neda (lamat ten podpis je urcite nejednoduche) :(