FreeBSD - sddm - root login

FreeBSD - sddm - root login
« kdy: 08. 04. 2023, 20:57:29 »
Dobrý deň, ako nakonfigurujem sddm aby som sa dokázal prihlásiť ako root?

vytvoril som sddm.conf na dvoch miestach:

Kód: [Vybrat]
/etc/sddm.conf
Kód: [Vybrat]
/usr/local/etc/sddm.conf
a do oboch súborov som zadal:

Kód: [Vybrat]
MinimumUid=0
AllowRootLogin=true

a reštartoval PC. Nepomohlo. Nejde to prihlásiť ako root. Čo robím zle prosím Vás? Pred rokom som inštaloval FreeBSD a vtedy som to nakonfiguroval tak aby som sa vedel prihlásiť rootom. Žial nepamatám si ako... A poznámky som si nespravil.


_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:FreeBSD - sddm - root login
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2023, 00:26:43 »
Na Debianu s LightDM se minimálně pro autologin (tedy úplně jiná situace) musí změnit v /etc/pam.d/lightdm-autologin tohle:
Kód: [Vybrat]
auth      required pam_succeed_if.so user != root quiet_successTak pohledej v konfiguraci PAMu (má freebsd pam, ne?) jestli tam nemáš něco podobného. A mohlo by si to možná stěžovat do logu, co konkrétně se mu nelíbí.

Re:FreeBSD - sddm - root login
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2023, 00:58:54 »
_Jenda

Ďakujem Vám za odpoveď.

FreeBSD má adresár */etc/pam.d hneď 2x:

1.
Kód: [Vybrat]
/etc/pam.d/* - neobsahuje konfig pre sddm
2.
Kód: [Vybrat]
/usr/local/etc/pam.d/* - obsahuje všetko súvisiace s sddm je tam  aj /usr/local/etc/pam.d/sddm

kde, ale žiaľ chýba riadok auth  required pam_succeed_if.so user != root quiet_success takže neni čo zakomentovať. Možno je to nejaká nová verzia sddm, alebo to premiestnili do nejakého iného súboru. Ale ďakujem Vám za nasmerovanie. Ak ma pamať neklame, tak presne niečo takéto som pred cca rokom menil (ale nie som si istý či som vtedy používal sddm alebo iné *dm). Takže:

1. Skúsim prehľadať celý disk či takýto riadok nenájdem v inom konfigu.
2. alebo v najhoršom vymením sddm za LightDM či GDM a tam to editnem.

Ajtak nerozumiem zmyslu tohoto obmedzenia, keď stále sa môžem použiť textovú konzolu ttyv1 - ttyv7 [Ctrl + Alt + F*] a prihlásiť sa ako root. Problém je len v tom že keď pod takto prihláseným rootom spustím X tak to žere viac pamate - (predpokladám že X je v tom prípade v pamati 2x).
« Poslední změna: 09. 04. 2023, 01:03:42 od frank128 »