Cloudové úložiště integrované v Linuxu

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« kdy: 18. 06. 2024, 09:52:10 »
Zdar, používáte nebo víte o nějakém (i placeném) spolehlivém a bezpečném coudovém úložišti (~1TB), které je dobře integrovatelné do linuxu?
Dobrou integrací myslím to, že se na něj dá přistupovat z konzole třeba pomocí mc (přimontovat jako disk?) anebo má alespoň nativního klienta ála wokýnkový souborový manager (jako je třeba thunar). Určitě nechci jen webového klienta skrzeva prohlížeč.   
To řešení co hledám je pro "malé" počítače a notebooky s několika desítek GB disky, ze kterých chci mít možnost přistupovat na obsah toho (sdíleného) úložiště odkudkoliv. Takže nějaký sync mi je asi k prdu :-\     
Gréta je nejlepší.


Re:Cloudové úložiště v linuxu
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2024, 14:48:06 »
pCloud. https://u.pcloud.com/#page=register&invite=mPDJ7Zgdt00y
Na Linuxu to tedy nepoužívám, ale mají klienta pro 32b i 64b Linux Ubuntu (https://www.pcloud.com/release-notes/linux.html) a závisí na libfuse, takže mount jistě možný bude.

Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2024, 15:39:12 »
Nextcloud jde připojit normálně jako adresář přes davfs2. Napíše se to do fstabu. Heslo v uživatelově adresáři.

https://docs.nextcloud.com/server/20/user_manual/en/files/access_webdav.html#creating-webdav-mounts-on-the-linux-command-line

Asi stejně půjdou připojit i komerční cloudy, co umí WebDAV.

alfi

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2024, 16:07:43 »
Podíval bych se na rclone, já přes něj mám přimountovaný gdrive a umí víc různých protokolů, s3 apod. Jen jsem moc neporovnával výkon - mně stačí, že to funguje :)

Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2024, 14:12:58 »
Hetzner Storage Box podle me nabizi vse popsane.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 21. 06. 2024, 08:43:34 »
Díky za tipy. pcloud a hetzner vypadají slibně. Pro ten nextcloud bych si musel někde platit server a/nebo to udržovat což mi trochu dělá problém. rclone mi připadá jako  one (two) man show na githubu, nejsem si jistý jestli to používat.
Náhodou, uložto má i manažer pro linux, používáte to někdo? 
Jak to vidíte s jejich budoucností? Když jim zařízli pohádkové příjmy z prémiového stahování, uživí je jenom cloudové úložiště?
Gréta je nejlepší.

Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2024, 08:54:36 »
Rychle jsem kouknul, že Hetzner Storage Box umí WebDAV, takže to půjde připojit lehce jako ten Nextcloud.

Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 21. 06. 2024, 10:03:03 »
Nedávno jsem zjistil, že rclone umí spolupracovat i s uloz.to, což mi vzhledem k jejich cenové politice, naprosto vyhovuje. :-)

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cloudové úložiště integrované v Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 21. 06. 2024, 23:26:45 »
Nedávno jsem zjistil, že rclone umí spolupracovat i s uloz.to, což mi vzhledem k jejich cenové politice, naprosto vyhovuje. :-)
Tak jsem právě zjistil, že ten údajnej filemanažer uložto pro linux se instaluje tím že nejprve se udělá sudo aptitude install wine :-(
Což je teda škoda, do rclone jsem se zatim nepřesvědčil.
Gréta je nejlepší.