Debian nedostane správnou IP od UPC

Honza W.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #90 kdy: 22. 01. 2016, 15:36:00 »

Tak co Cisco je: SF500-24
Co se konfiguraci tyce, tak running-config (promazal jsem jen prihlasovaci udaje) zde: http://euceni.eu/download/running-config.txt
A konfigurace VLAN (s touto konfiguraci dostane sptanou verejnou IP adresu ac MAC adresa je spravne...): http://euceni.eu/download/interfaces

VLAN89 je ta, ve ktere je pripojen ISP.

Jo, jeste mozna podstatna informace UPC modem je do GE3 a Debiani stroj do GE1

Jo, SF-500 je asi nějaká ta small bussiness potvora. Já potkávám spíš enterprise věci, což je ten Catalyst, jak jsem psal. Ale mám i jeden SG200.

No, netvrdím že jsem nemohl něco přehlédnout, ale na první pohled v té konfiguraci zjevnou chybu nevidím. Podotýkám, že na Debianu jsem VLAN trunk nikdy nepoužíval, takže si nejsem jistý, jak to má být správně napsané.

Ad. připomínky k tomu zda DHCP používat nebo ne - bez ohledu na to, co UPC doporučuje, moje více jak tříletá zkušenost na dvou bussiness přípojkách se statickou IP adresou je, že DHCP není nutné používat. Je to celou tu dobu nastavené staticky a nikdy s tím nebyl vážnější problém. Na třetí přípojce je DHCP klient a rovněž bez problému. Ve všech třech případech je na routeru Mikrotik RouterOS - 1x RB1200, 2x PC x86.

Nemohu ale samozřejmě vyloučit, že v jiné geografické lokalitě se to bude chovat jinak.

Já bych si v této situaci poslechl, co vlastně po tom drátě chodí. Já pro tyto účely používám sondu z Routerboardu RB450G. V tomto případě bych měřil jednak mezi switchem a modemem a potom mezi switchem a Debianem. Asi by šlo použít i SPAN v tom switchi, ale jak to udělat na SF-500 Ti neporadím. Na straně Debianu asi lze použít tcpdump na eth0.
Mam to ted staticky a jede to jiz tejden bez chyby, tak snad to tak i vydrzi, neb byvalemu ISP uz jsem poslal vypoved :-) Kazdopadne diky za snahu a uklidneni, ze vam to se statickym nastavenim jede ok:-)


Honza W.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #91 kdy: 22. 01. 2016, 15:54:12 »
A tohle jste vzal kde? Nevidím tu v diskuzi relevantní informaci za jakých podmínek to zakladatel diskuze má.
Vážně by diskusi pomohlo, kdybyste si přečetl ostatní příspěvky. Alespoň ty od tazatele. Nebo alespoň začátek jeho prvního příspěvku:

UPC neumoznuje staticky nastavit IPv4 adresu na na sitovem rozhrani. IP adresa , maska, brana a pod. musi byt prideleno z jejich DHCP srveru proti MAC adrese vasi sitovky. Moc tomu nerozumim proc,  […]

Řešíme tady, že BEZ SWITCHE s nastavenými VLAN to funguje.
Tuhle informaci jste sebral kde?

Přečtěte si diskuzi, pak jste za mimoně, když to neděláte...
OK, asi je to pro vás problém přečíst si tu diskusi, tak tady máte relevantní příspěvek, už ho cituju po druhé:

Co to udela, kdyz vyhodite switch z cesty?
To samozrejme funguje, teda na jinem stroji s naklonovanou stejnou MAC, jinak diky trunku primo vyhodit z cesty ten switch samozrejme nejde :-(
Přímo vyhodit ten switch z cesty nejde, takže asi vyhozen nebyl, ne? Tazatel to zkoušel (asi bez switche) s jiným strojem, který předpokládám (na rozdíl od toho Debianu) mohl klidně odpojit od toho switche. On ten Debian v té síti totiž nejspíš dělá i něco jiného, než jenom router, a asi není možné ho jen tak pokusně odpojit.


Dále tazatel napsal:
S netboxem je odpoved ano, stejne konfigurace, stejne MAC adresa u nich a jejich DHCP to prideli OK :-(

Takže tu máme tři případy:
  • Netbox přes switch – funguje
  • jiné zařízení asi mimo switch – funguje
  • Debian přes switch – nefunguje

Když to přes switch s jedním zařízením funguje, opravdu budete hledat chybu nejprve v tom switchi? Nebudete hledat chybu spíš v tom Debianu, který jako jediný nefunguje? Zvlášť když dostane i odpověď, ale chybnou – takže pokud by v tom měl mít prsty ten switch, musel by upravit procházející DHCP požadavek nebo odpověď, a to pouze v případě toho Debianu, ale ne v případě Netboxu.

Uff, ta diskuze se nam pekne "meni". Ja jen podotknu, ze je divne kdyz necham ten Debiani router liznout IP adresu svazanou s jeho MAC u netboxu (stary ISP), tak vse funguje jak ma a i mu jejich DHCP server vse prideli OK. Kdyz to same udelam u UPC, kde maji mit mou Debianni MAC svazanou s jejich IPV4 adresou tak to proste nefunguje. Proto tusim, ze ma UPC neco jinak/striktneji a podobne.

A jeste odbocim: Komunikaci mezi Debianem a switchem jsem dumpoval a jiz jsem ji i v nekterem drivesim prispevku vkladal... Komunikaci mezi modemem a switchem jsem nedumpoval, zatim, a asi na to zatim i dlabu. Kor kdyz to funguje (zatim) se statickym nastavenim, opsanym ze stroje, kterej si to s naklonovanou MAC lizdl od UPC ok.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #92 kdy: 22. 01. 2016, 16:03:19 »
Neposila ten DHCP klient nahodou client-id?

DHCP server totiz muze (nebo snad dokonce ma) v tom pripade pro identifikaci pouzit obsah client-id a ne MAC adresu, proto ji dostanete dynamickou.

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #93 kdy: 22. 01. 2016, 17:41:26 »
Uff, ta diskuze se nam pekne "meni". Ja jen podotknu, ze je divne kdyz necham ten Debiani router liznout IP adresu svazanou s jeho MAC u netboxu (stary ISP), tak vse funguje jak ma a i mu jejich DHCP server vse prideli OK. Kdyz to same udelam u UPC, kde maji mit mou Debianni MAC svazanou s jejich IPV4 adresou tak to proste nefunguje. Proto tusim, ze ma UPC neco jinak/striktneji a podobne.

A jeste odbocim: Komunikaci mezi Debianem a switchem jsem dumpoval a jiz jsem ji i v nekterem drivesim prispevku vkladal... Komunikaci mezi modemem a switchem jsem nedumpoval, zatim, a asi na to zatim i dlabu. Kor kdyz to funguje (zatim) se statickym nastavenim, opsanym ze stroje, kterej si to s naklonovanou MAC lizdl od UPC ok.

Jak už jsem psal někdy hned na začátku, DHCP klient nemusí posílat jen MAC adresu, ale také další údaje, třeba client-id. Je možné, že DHCP server UPC ty další údaje zmatou. Proto je potřeba vidět kompletní požadavek, ideální by bylo porovnat požadavek od Debianu a požadavek od toho zařízení, které dostalo přidělenu správnou IP adresu. Musí v nich být nějaký rozdíl.

To, co jste sem dával, podle mne nebyl kompletní dump, ale jen výpis základních údajů. Nejlepší je nechat zachytit celé pakety do souboru, pak je můžete analyzovat jak je libo.

LK7R

Re:Debian nedostane správnou IP od UPC
« Odpověď #94 kdy: 17. 07. 2016, 21:19:50 »
Staré téma, nicméně pro někoho kdo hledá a najde přes Google.

UPC potřebuje správě zaslaný clientid ve tvaru 1:xx:xx:xx:xx:xx:xx (kde 1 je určení typu interface a xx:xx:xx:xx:xx:xx je klonovaná MAC adresa).

Dosáhne se toho přidáním následujícího do konfiguráku dhclienta v cestě /etc/dhclient.conf:

Citace
interface "eth0" {
send dhcp-client-identifier 1:xx:xx:xx:xx:xx:xx;
}

Potom by jste již měl dostat správnou IP adresu. Bojoval jsem s tím na UBNT EdgeRouter Lite, který je založený na Debianu. Snad to někomu pomůže, laboroval jsem s tím tři dny  >:(