Mně zastánci bitcoinu přijdou jako tech nerdi, co mají pocit, že vynalezli lepší peníze, ale nikdy se nenamáhali pochopit, co peníze vlastně jsou, protože ekonomie je něco pod jejich úroveň.
Jejich představa historie peněz je. Směnný obchod -> peníze (zlato) -> peníze (bankovky) -> dluhy, dluhopisy, akcie, deriváty, ... nebo cca tak nějak.
Směnný obchod jako hlavní způsob placení nikdy neexistoval a dluhy předcházely penězům, ne naopak (třeba hliněné tabulky s účetními transakcemi). Důkaz je jednoduchý. Když se s kolegou domluvíte, že dnes zaplatíte oběd, právě jste vytvořili směnku - formu dluhu. Neplatili jste mu nějakou slepicí, prostě si to do zaplacení oba pamatujete. Aha! a právě v systému vznikly nové peníze, které ale uznáváte jenom vy dva. Další den se vypořádáte s "lepšími" penězi, které jsou taky ale jenom dluhem, jenom vyššího celku - státu.
Peníze jsou vlastně jenom nějaká domluva, že když chci pak obchodovat s jiným kmenem, který moje směnky neuznává, musíme se domluvit na něčem, co obě strany uznají jako platidlo. Takže třeba pazourky, šípy, atd. No a časem všechny kultury zjistily, že proč platit šípy, když všichni ostatní rádi zlato kvůli jeho vlastnostem.
Bitcoin je jenom znovuvynalezení principu zlata. Tj. udělat něco relativně vzácného, aby si ho nemohl někdo natisknout dle libosti. Bitcoin má oproti zlatu navíc hezkou vlastnost - dá se velmi levně přenášet mezi kmeny. Alespoň do té doby, než se někdo rozhodne utnout místa, kde dochází ke směně se státními penězi.
Zlato, a tedy bitcoin, jsou vhodné pro mezikmenové nebo mezinárodní platby, protože se nemusím starat, jestli jsou směnky toho druhého kmene fajn nebo ne. Jenže na platby v rámci kmene jsou velmi těžkopádné. Proč bych platil kolegovi v práci zlatem nebo bitcoinem (který putuje někde po celém světě, než se ověří), než bychom si radši vystavil virtuální dluh a vypořádali ho později.