Jaký hardware na domácí Asterisk?

Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #30 kdy: Dnes v 10:30:56 »
WiFi call si udržuje trvalý IPsec tunel, pro refresh NATu/firewallu každých pár desítek sekund pošle UDP. Žere baterku, i když se nevolá.
Při volání ze zahraničí nic neušetří, účtuje se jako volání přes BTS (podle tarifu).

A jak už tu někdo psal, občas se nedá dovolat. Fallback na LTE/2G se někdy nezadaří a handover WiFi<->LTE během hovoru nejde vůbec.

VoIP klient, který má TCP/TLS na signalizaci a UDP jen na audio, baterku žere míň.


CPU

  • *****
  • 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #31 kdy: Dnes v 11:27:33 »
Ano, trochu to žere baterku, protože Wifi musí jet nonstop. Proto službu zapínám jen v jednom specifickém místě a jinde ne. A proto služba není zapnutá by default.

Za mě to je prostě výměna.

Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #32 kdy: Dnes v 17:27:35 »
Já netvrdím, že nezůstane prostor pro VOIP, ale že se scvrkne na okrajovou záležitost.

- pár telefonů v nemocnicích
- pár telefonů tam, kde se musí komunikace nahrávat (věznice, dráha, letiště, armada)

Ale tak to už je v podstatě současný stav, ne? Tedy ten ustálený, co se zformoval už lety. Pak si nemyslím, že by se VoIP mělo považovat za mrtvou technologii. Školy, nemocnice, vlastně jakékoliv rozlehlé areály, kde se nějak sdílí pracoviště, nemohou mít "pevné" telefony nahrazeny mobilem.
Vlastně mě vždycky fascinovalo, jak třeba i v Globusu mají na každé kase velký Cisco IP telefon, mívali něco jako 7942G, dnes mají něco novějšího, právě i tam asi nebude Jaruna z infa volat Maruně na kasu č. 10 na její soukromý mobil :-)

Ne, je to jasné, jen mě dost zarazilo prohlášení, že VoIP is dead... ;-)

Za sebe myslím, že i na mém domácím psacím stole ještě hodně dlouho neztratí svoje místo - volání po domě, nahrávání hovorů, když je potřeba, dveřník, ale i volání do Anglie nebo USA za dumpingovou cenu s Odorikem, nic z toho mi zatím mobil neumí nahradit. Jo a telefon si aktualizuji, když chci já, ne když chce on, nikdy se nevybije a vždy lze volat ihned po zvednutí sluchátka :-)

CPU

  • *****
  • 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #33 kdy: Dnes v 19:03:56 »

Tak foťáky jsou dneska taky mrtvé.
Prakticky všichni, kromě "hodně divných lidí" a důchodců, lidi fotí mobilem NEBO něčím drahým.
Jinými slovy, trh se prakticky separoval na 95% lidí fotících mobilem a 5% fotících na profi zařízeních.

Je dost dobře možné, že trh s pevnými disky potká podobný osud.
Teď jsem koupil SSD 2TB z výprodeje za 1600 Kč.
Kamarád si koupil SSD NAS od QNAPU, že mu 8TB na to domácí blbnutí stačí.
Ale já v principu chci, aby byly harddisky cenově dostupné.

Stejně tak VOIP.
Problém okrajové technologie je v tom, že někde do ní musí přitékat proud prašulí, jinak to odumírá.

ja.

  • ****
  • 344
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #34 kdy: Dnes v 19:05:43 »
asi nebude Jaruna z infa volat Maruně na kasu č. 10 na její soukromý mobil :-)

Kľudne jej môže volať na firemný mobil, hovory v rámci CUG sú v mesačnom paušáli za sim kartu.


Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #35 kdy: Dnes v 19:28:49 »
asi nebude Jaruna z infa volat Maruně na kasu č. 10 na její soukromý mobil :-)

Kľudne jej môže volať na firemný mobil, hovory v rámci CUG sú v mesačnom paušáli za sim kartu.

Tak to si s dovolením teda nemyslím, že by se stalo reálným.

Jednak řadová pokladní asi nebude mít služební mobil, možná tak soukromě jako zaměstnanecký benefit SIMky pro rodinu pod korporátními výhodami. Takový mobil ji ale těžko budou nutit mít ve službě po ruce, resp. spíše bych čekal, že mít mobil u sebe bude v takovém pracovním prostředí spíše potlačováno. Volat takové Maruně na telefon vždy visící u pokladny na sloupku je nejen sázka na jistotu a praktičtější, ale i před zákazníkem není pochyb, že Maruna nezdržuje markování nákupu soukromým hovorem, ale služebním.
Tedy zrovna v případě pokladních bych se jednou hodně divil, kdyby se přešlo na mobily. Ale můžu se samozřejmě plést, jen, jak říkám, budu překvapen :-)

Re:Jaký hardware na domácí Asterisk?
« Odpověď #36 kdy: Dnes v 20:25:35 »
Ten telefon s tlačítky a rychlými volbami, ke kterému se dá připojit headset, dá se použít i pro vnitropodnikový rozhlas, a není závislý na vnějším světě, si myslím své místo vždy najde, i kdyby se mobily dávaly i s voláním zadarmo.