Domácí switch s podporou 2,5 Gbit

pkoci

Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« kdy: 16. 10. 2024, 11:44:54 »
Zdravím,

máte tip na domací 2.5 Gbit switch za rozumné peníze? Potřebuji 8 portů, managed není podmínkou, PoE není potřeba, preferuji nižší spotřebu, podpora IPv6. Chci to hlavně pro komunikaci mezi 2xPC a NASem, v budoucnu možná Wifi 7 AP.

Díky za případné doporučení.


Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #1 kdy: 16. 10. 2024, 14:26:25 »
Koukni na Serve The Home (STH) často podobná zařízení recenzují.

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #2 kdy: 16. 10. 2024, 14:47:14 »
8 x 2.5G portů?

V tom případě bych ti mohl doporučit QNAP QSW-1108-8T (cca 4 tis Kč), už jsem jich nasazoval do malých kanceláří několik, obstojně za tu cenu fungují, snesou trochu vyšší teploty a nepotřebují nijak extra čisté prostředí.

Zkoušel jsem několik TP-Link TL-SX1008, ale asi jsem dostal špatné kusy, zahazovaly packety, odpojovalo se to a jedna část šasi se výrazně přehřívala (samozřejmě testováno při saturovaných linkách a ne naprázdno).

Pak dobré zkušenosti mám třeba s řadou Ubiquiti USW-Pro-Max-24, ale tam cena je už přes 10 tis.

A tím asi končíme co jde pro domácí použití za dobrou cenu koupit, v práci běžně máme nějaké Cisco, Aruba a jiné strany za vyšší desítky tisíc.

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #3 kdy: 16. 10. 2024, 15:01:10 »
Před nějakou dobou jsem to tu řešil: https://forum.root.cz/index.php?topic=27775.msg393641

Mám Horaco nemanagovaný, Aliáč říká, že teď stojí 1100 kč. Managovaný pak 1600. Mají i s PoE. Ten můj jede bez problémů.

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #4 kdy: 16. 10. 2024, 19:18:44 »
Já jsem před cca rokem také povyšoval na 2,5G (nejdřív páteř a potom i zbytek) a ještě v CZC jsem koupil několik Grandstream GWN7701M. Stály asi do 1.300 CZK, ale už si nejsem jistý a do CZC se už bohužel nepodívám (FA má účetní). Nicméně jsem spokojený a rychlost sítě je super, už nemusím řešit jestli mám soubory lokálně, nebo na serveru. Asi postupně budu odebírat i SSD co mám v pracovním PC (4x M.2 a 3x SATA) a snížím si tak spotřebu když mám pracovní PC vytížený tak 15h denně.


k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #5 kdy: 16. 10. 2024, 19:41:39 »
[...] a do CZC se už bohužel nepodívám [...]
jeste podivas, https://czc.cz/objednavky nechali funkcni/nepresmerovane doufam/predpokaldam kvuli jeste platnym zarukam, asi pred tydnem sem si tak stahoval podklady od par ssd atd v zaruce, jen ted kdyz to zkousel tak se to chovalo divne, nejdriv me to nechtelo prihlasit, pak prihlaseni presmerovalo na czc, ale nakonec po par prihlasenich a vzdy znovu vraceni na tu URL uz to nacita ok, mozna byl chvilkovej vypadek, ale pisu radeji abys to hned nevzdal, pokud tam neco v zaruce mas a nemas uchovane pdf ;-)

pkoci

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #6 kdy: 17. 10. 2024, 15:09:48 »
Ten Grandstream jsem našel na alze za 2 250,-. QNAP za 4 tis. Kč už je pro mě overkill.

Četl jsem si rezerce na Horaco a musím uznat, že za ty peníze to vypadá fakt dobře. Teď jenom otázka, zda má smysl vzít rovnou managed verzi. Dle recenzí jsou možnost velmi omezené.

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #7 kdy: 17. 10. 2024, 15:25:26 »
[...] a do CZC se už bohužel nepodívám [...]
jeste podivas, https://czc.cz/objednavky nechali funkcni/nepresmerovane doufam/predpokaldam kvuli jeste platnym zarukam, asi pred tydnem sem si tak stahoval podklady od par ssd atd v zaruce, jen ted kdyz to zkousel tak se to chovalo divne, nejdriv me to nechtelo prihlasit, pak prihlaseni presmerovalo na czc, ale nakonec po par prihlasenich a vzdy znovu vraceni na tu URL uz to nacita ok, mozna byl chvilkovej vypadek, ale pisu radeji abys to hned nevzdal, pokud tam neco v zaruce mas a nemas uchovane pdf ;-)
Tak jsem se přes https://czc.cz/objednavky na to dostal. Jeden stál 1.768 Kč

pkoci

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #8 kdy: 17. 10. 2024, 22:40:37 »
Jakou má spotřebu ten Grandstream a Horaco?

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #9 kdy: 18. 10. 2024, 15:48:13 »
Já jsem před cca rokem také povyšoval na 2,5G (nejdřív páteř a potom i zbytek) a ještě v CZC jsem koupil několik Grandstream GWN7701M. Stály asi do 1.300 CZK, ale už si nejsem jistý a do CZC se už bohužel nepodívám (FA má účetní). Nicméně jsem spokojený a rychlost sítě je super, už nemusím řešit jestli mám soubory lokálně, nebo na serveru. Asi postupně budu odebírat i SSD co mám v pracovním PC (4x M.2 a 3x SATA) a snížím si tak spotřebu když mám pracovní PC vytížený tak 15h denně.
Tak málo stojí jen verze 7700, tj. 5x port.

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #10 kdy: 18. 10. 2024, 19:38:40 »
Jakou má spotřebu ten Grandstream a Horaco?
Grandstream GWN7701M - Přepínací kapacita 61,44 Gb/s, max spotřeba 9,7W.

Re:Domácí switch s podporou 2,5 Gbit
« Odpověď #11 kdy: 18. 10. 2024, 19:39:50 »
Já jsem před cca rokem také povyšoval na 2,5G (nejdřív páteř a potom i zbytek) a ještě v CZC jsem koupil několik Grandstream GWN7701M. Stály asi do 1.300 CZK, ale už si nejsem jistý a do CZC se už bohužel nepodívám (FA má účetní). Nicméně jsem spokojený a rychlost sítě je super, už nemusím řešit jestli mám soubory lokálně, nebo na serveru. Asi postupně budu odebírat i SSD co mám v pracovním PC (4x M.2 a 3x SATA) a snížím si tak spotřebu když mám pracovní PC vytížený tak 15h denně.
Tak málo stojí jen verze 7700, tj. 5x port.
Ne, za tuto cenu jsem kupoval 8mi port. Dnes však už asi stojí jinak.