Znaky Švarc systému

JurajP

  • ****
  • 364
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #75 kdy: 16. 02. 2024, 18:27:05 »
Mam za to, ze stat vacsinou rok co rok vyberie viac penazi na daniach. Aj napriek tym odrbavacom zivnostnikom. A problem nie su ani tak ti zivnostnici ktori uplatnuju pausal/pausalni dan (vacsina IT), ale ti zivnostnici, ktori maju remeselne cinnosti. Vacsina robi stavebne prace bez papiera, ide to cisto na ruku. Takisto zahradkari, kozmeticky, kadernicky.


Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #76 kdy: 16. 02. 2024, 22:40:01 »
Vis proc stat vybere vic na danich? Predevsim protoze nejvetsi legalni loupez (organizovana statem) zvana honosne inflace. A stat se jeste chlubi tim, ze hodla krom celeho danoveho zatizeni lidem jeste ukrast rocne 2% jejich uspor (spocitej si kolik je to za 10 let, natoz pak treba za celou ekonomicky aktivni eru zivota).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Zopper

  • *****
  • 790
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #77 kdy: 17. 02. 2024, 08:20:43 »
@to_je_jedno: Na inflaci je zajímavé, jak (když je v určitých mezích) vlastně nakonec vede k bohatnutí všech, přesto, že bere.  :D

M_D

  • ****
  • 345
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #78 kdy: 02. 03. 2024, 20:26:11 »
Ak by ale dotycny mal napr prechodny pobyt v CR cez najomnu zmluvu (prenajatu izbu, byt), tak podla mna slovenske urady nemozu pozadovat, ze platit dane sa maju tam, hoci 90% prijmu je zo zakaziek Slovenska.
Hele, to se ptáš na ve jménu Megatorna, co řeší vedle to stejné? :-)
Jde o jiný postup. Pokud budeš mít majoritu příjmů pocházející z SK, tak tamní úřad může namítnout, že tvoje podnikání překračuje rámec pro přeshraniční poskytování služeb dle směrnice o volném pohybu služeb. Pokud chceš pokračovat, založ si živnost na SK a aktivity na SK vykonávej na ni - tím pádem tuto SK živnost budeš danit na SK. Nevím, zda by mělo SK stanoveny nějak pevně mantinely pro posuzování, co už je moc. Směrnice požaduje individuální přístup. Byly nějaké spory o toto, co doputovaly až k SDEU, a ten trval dost na tom, že se musí doložit to, že stále jsi pevně ekonomicky usazen doma v ČR, podnikání do zahraničí se  "poskytuje krátce, s omezenou četností, nepravidelně a nahodile". Směrnice přímo uvádí, že se vztahuje i na činnosit vykonávané vzdáleně, pomocí elektronických prostředků, kdy poskytovatel a příjemce služeb se nepotkávají. Proto jsem udávěl to mít 25% aktivit stále mířeny do Česka. To se považuje za podstatnou část aktivit a měl by jsi to ustát, kdyby do toho chtěl někdo rejpat. Ale opět, pokud nebudeš nikde vyčuhovat a nebudeš bydlet na SK, tak je to dost nepravděpodobný scénář. Co si vybavuji, kolega to řešil v Rakousku, tam mu bylo řečeno, že za překročení toho rámce o přeshraničním poskytování je okamžik, kdy fakturace do Rakouska přesáhne fakturace do ČR, v tom okamžiku si má založit místní živnost a podnikat na ni. Obdobně, pokud by začal bydlet v Rakousku, musí začít podnikat na jejich živnostňák a ne na náš.