Mezi bakalářem a magistrem jsem si dal rok zaměstnání. Viděl jsem ty zástupy matfyzáků, čvut a vuťáků, s nadřenou teoretickou computer science, jak smrdí v open space králíkárně, kde se starají o zavšivený systém držící sotva na drátkách. Na standupech se předhánějí který je lepší algoritmus, přestože na škole bylo naposledy, co se s algoritmy dostali do styku. Na pozice nabízené u nás plivou školy tvrdě překvalifikované lidi, takže pozor na počáteční zklamání. Jediný jazyk, co se potřebuješ pro kariéru pořádně naučit, je angličtina nebo němčina.
Pozor na první zaměstnání, protože určuje směr tvojí kariéry. Většina mých spolužáků dělá po škole v tomtéž oboru, kde měli první práci. Takže radši vybrat pro první dva roky dobře znějící (nejlíp světová firma), ale mizerně placenou práci, nastavit zadeček pár šéfům, ale po těch pár letech zatlačit na masivní zvýšení platu (2x-3x). Tahat se o každoroční zvýšení platu o 5-10% nemá smysl. Např. v Praze začínáš tak na 30k a s rodinou je 60k/měs. hranice pro přežití, pokud nemáš vlastní zázemí. Mimo Prahu a Brno neni v IT práce, tedy pro strategii vymaxování CV pro mlaďase nepřipadají v úvahu.
Po nadrcení angličtiny, by světově měla být jistota Java/C#, protože v tom dělají banky, pojišťovny a další molochy, které nezkrachují, protože je případně stát zachrání z našich daní. Nejlepší je po těch dvou letech vypadnout ven, když se to povede, a tam by měla jistota Python i ve startupech i velkých firmách. Web a Javascript znamená každoročně obměňovat šatník (ehm. skilly, který framework je zrovna v módě), pokud na to máš žáludek.
Založení vlastní firmy je u nás krapet složitější. Mezi běžnými lidmi není moc poptávka. Podle struktury výdajů češi preferují platit daně a z toho, co jim zbyde, hypotéky, leasing na auto, náhražky jídla, levné cestování a cokoliv, kde se dá ušetřit. Není se čemu divit, že v uvedených odvětvích vzniká u nás nejvíc startupů. Ty státní zakázky taky nejsou náhoda. Češi mají ve svých chuťových preferencích odvést státu 50% ze svých příjmů a spotřeby, proto je taky velká poptávka po systémech státní správy.
Úspěch s vlastní firmou bude pouze zajištěno přežití buď při čerpání dotací, nebo při poskytování nějakého produktu zahraničnímu trhu. Říká se, že v USA se investuje, ale u nás se čerpá. Nejlepší je tedy sledovat, do jakých odvětví se soudruzi z Bruselského svazu rozhodují odklonit dotace.
Bez dotací a bez domácí poptávky je to těžší, ale i tak tady máme pár domácích úspěchů. Skoro všechny založené na tom, že mají lepší technologii, kterou poskytují firmám (ne jedincům) v zahraničí. Realistickou analýzu, jak to u nás funguje, těžko pohledat, protože tady mladým startupům radí lidé, co se k penězům přes startup nikdy nedostali. Většinou vydělali v nějaké větší firmě nebo spekulací na virtuálních pozemcích (doménách). Docela přesnou analýzu startupového prostředí má u nás třeba M. Rostock.
https://youtu.be/D6ke5lPBP5k