Notebook pro Linux do 14 tisíc

Dave

Notebook pro Linux do 14 tisíc
« kdy: 08. 10. 2013, 21:21:08 »
Ahoj,

chystám se pořídit si notebook do školy a chtěl bych poradit. Na notebooku se chystám provozovat linux, konkrétně Ubuntu/Debian a rád bych slyšel vaše tipy, případně zkušenosti s konkrétními modely v cenové relaci do cca 14 tis. korun. Na notebooku bych rád například i programoval v dlouhých chvílích čekání X hodin na přednášku, taky by neměl být problém s přehráváním HD videí. Budu rád za každou radu, na internetu jsem se snažil hledat zkušenosti a tipy uživatelů pro jednotlivé modely notebooků, ale rád bych slyšel i  tipy a zkušenosti zdejších linuxáků.

Díky,
Dave
« Poslední změna: 09. 10. 2013, 10:40:13 od Petr Krčmář »


Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2013, 21:34:16 »
Jake bys mel pozadavky treba vydrz rozmer vaha?
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Jenda

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2013, 21:42:42 »
Osobně mám Asus U36S. 13.3", s dlouhou výdrží, bez problémů funkční v Linuxu až na USB3 port. (nevýhoda -  má lesklý displej)

Dave

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2013, 21:44:18 »
Velikost ideálně 15", nebo větší, ale to bych, předpokládám, musel připlatit. Výdrž baterie by měla být alespoň 4 hodiny.

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2013, 22:03:09 »
Nobody is perfect, but i'll try my best!


Pavel 'TIGER' Růžička



Plamen

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2013, 23:35:19 »
Já jsem kdysi podobný problém řešil takto:
http://www.alza.cz/notebooky/dle-parametru/os/bez-os-a-linux/18843437.htm
... a vybral jsem si :-)
Dodnes jsem se svým 17" HP Probook-em spokojený. Má dostatečně velký matný displej, numerickou klávesnici a postačující výkon. Instalace Debianu byla snadná, systém je dostatečně stabilní ... Ubuntu by předpokládám dopadlo stejně.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #8 kdy: 09. 10. 2013, 01:52:45 »
Já jsem kdysi podobný problém řešil takto:
http://www.alza.cz/notebooky/dle-parametru/os/bez-os-a-linux/18843437.htm
... a vybral jsem si :-)
Dodnes jsem se svým 17" HP Probook-em spokojený. Má dostatečně velký matný displej, numerickou klávesnici a postačující výkon. Instalace Debianu byla snadná, systém je dostatečně stabilní ... Ubuntu by předpokládám dopadlo stejně.

Dá se to i takto: http://notebooky.heureka.cz/f:2124:11300,11299;2111:14-15.6;2278:9720,10091,9582/

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #9 kdy: 09. 10. 2013, 01:55:03 »
T420 z aukra za 13tisic, casto maji > 1 rok zaruku a nebojim se ze po ni kleknou narozdil od levnych plastaku (kam patri i Edge).

1600x900px, kvalitni zpracovani, dock konektor, DP, moznost ultrabay, mSATA port...

Uvazovat u notebooku o vetsi uhlopricce je zhovadilost, na praci vice hodin denne patri dock + monitor + klavesnice + mys jinak ti vlastni telo a zejmena zada nafackujou. A to nemluvim o tom, ze bys to snad tahal do skoly...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro linux do 14 tis.
« Odpověď #10 kdy: 09. 10. 2013, 09:44:32 »
T420 z aukra za 13tisic, casto maji > 1 rok zaruku a nebojim se ze po ni kleknou narozdil od levnych plastaku (kam patri i Edge).

1600x900px, kvalitni zpracovani, dock konektor, DP, moznost ultrabay, mSATA port...

Uvazovat u notebooku o vetsi uhlopricce je zhovadilost, na praci vice hodin denne patri dock + monitor + klavesnice + mys jinak ti vlastni telo a zejmena zada nafackujou. A to nemluvim o tom, ze bys to snad tahal do skoly...

To je pochopitelně pravda, já osobně bych šel ještě do menšího a to thinkpad x220. Je však otázkou, jestli tazatel chce slyšet o použitích strojích. Navíc asi bude muset investovat do baterie. Ale pořád je to lepší, než novej plasťák, to je fakt.

Edge je sice plasťák, ale je to lepší plasťák a teď co do toho začali dávat onelink dock port, je trošku výš na ostatními. Vím, že ten OneLink je jen spíše parodií na pořádný dock, ale v této cenové to je plus navíc.

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #11 kdy: 09. 10. 2013, 19:30:55 »
jasny, edge je jediny co vubec muze prijit do diskuse. jenze co tam dali onelink tak odebrali tlacitka. no nekdo to mozna zkousne. jinak ja proste radsi ojety VW nez novy Renault.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #12 kdy: 09. 10. 2013, 23:06:13 »
jinak ja proste radsi ojety VW nez novy Renault.
Poněkud nešťastné přirovnání. To jako má být VW známkou kvality či dokonce luxusu? Já bych si asi nevybral ... ono auto s **čou na kapotě, nebo auto, ve kterém jezdí samí **ráci.  ;D No pokud bych si přeci jen z toho měl vybrat, tak vzhledem k oblíbenosti pohlaví bych sáhl asi po tom Renaultu. ;D

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #13 kdy: 09. 10. 2013, 23:11:16 »
Poněkud nešťastné přirovnání. To jako má být VW známkou kvality či dokonce luxusu?
Kvality. Za stejnou cenu totiz toho "luxusu" mozna nabidne vic frantik, ale nic neni zadarmo a tudiz se to nekde projevit musi.
Misto renaultu si muzes dosadit jakyhokoliv frantika či itala. A optej se obcas v nejakem nezavislem servisu ktera auta je zivi.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook pro Linux do 14 tisíc
« Odpověď #14 kdy: 09. 10. 2013, 23:54:50 »
Poněkud nešťastné přirovnání. To jako má být VW známkou kvality či dokonce luxusu?
Kvality. Za stejnou cenu totiz toho "luxusu" mozna nabidne vic frantik, ale nic neni zadarmo a tudiz se to nekde projevit musi.
Misto renaultu si muzes dosadit jakyhokoliv frantika či itala. A optej se obcas v nejakem nezavislem servisu ktera auta je zivi.
No v nezávislém servisu Ti řeknou, že každá automobilka má svého "držáka" a i svého "propadáka", ovšem i když tohoto se budeš řídit, neznamená to, že nenarazíš na šmejda a to nezávisle na značce. Stačí, aby blbla elektronika, která je stejně největším producentem všech poruch. Navíc u nového vozu máš záruku a je šance, že během těch let se to auto vychytá a to na účet automobilky. U bazarového je to o štěstí. Protože i při dokonalém proměření a kontrole může tento stav vydržet čtvrt, půl roku, ale i několik let. Dalším plusem pro italy a frantíky jsou poměrně měkčí podvozky, což je na naše silnice řekl bych ideálnější. Také je rozdíl mezi VW, které koupíš v německu a které se dováží sem, nemám iluze, že u frantíků a italů by tomu bylo jinak. Sem se prostě cpe tak nějak nižší kvalita za vyšší peníze. ;D Nehledě na to, že i tak kvalita v automobilovém průmyslu dost klesá, protože se hodně tlačí na cenu. Z toho plyne závěr, že nejlepší je mít nějakého veterána po dobře odvedené rekonstrukci a bez elektroniky. Ten tyto vozy přežije několikanásobně. Ale to už jsme silně OT.