V akom stave je Windows 11?

mmcc

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #15 kdy: 24. 04. 2024, 10:13:14 »
s Win11 som nastastie nemal tu cest, uz v casoch Win10 som presiel spokojne na Kubuntu. Nechal som si dualboot s Win7, ale nabootoval som ho len par krat za rok, pri specifickych veciach. Na ntb mam tiez dualboot s W10, len kvoli statnej sprave a elektronickym obcianskym. Ked ho 1-2x za rok nabootojem, vzdy je to hodina nadavania pokial sa zaktualizuje a nabehne... Vrchol bol, ked po aktualizaciah uz nenabehol, a aktualizacia zrusila aj dualboot.
Ako alternativu k Win som v praci dostal Macbook, tiez uplny krok vedla, user interface mi pripada ako demo s peknymi ikonkami. Nefunguju v nom uplne zakladne veci na spravu a prehliadanie suborov na disku, ina klavesnica, klavesove skratky...
Pri beznom pouzivani PC to v sucastnosti to vidim len na linux.


mmcc

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #16 kdy: 24. 04. 2024, 10:13:39 »
omylom som to postol 2x

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #17 kdy: 24. 04. 2024, 11:42:40 »
Na gameseni to ma o 10-30% horsi vykon nez w10 a spousta vsemoznych "ochran" a tudiz i games, na tom nefunguje vubec. Co si pamatuju, jsou k dohledani i ruzne aferky na tema ze hraci dostavali hromadne bany ... a zjistilo se, ze to jsou vyhradne ti s w11, protoze ta "ochrana" neustale reportovala, ze cheatuji.

Nevím, jestli jsi ta samá osoba, která tady tohle rozšiřuje i v ostatních diskusích, pod jiným uživatelským jménem.

Z hlediska hráče jsem nezaznamenal mezi W10 a W11 vůbec žádný rozdíl. 30% propadu výkonu bych si opravdu všiml. A byl bych rád, kdybys svá tvrzení doložil něčím víc, než "píše se to na internetu".

Obecně, pro mě jsou W11 jen další update v řadě. Měl jsem W10, týden po vydání W11 mi to nabídlo automatický update, dal jsem update, za půl hoďky hotovo - úplně stejně, jako každý větší update W10. Změna vzhledu task panelu, která se dala vrátit jedním zaškrtávátkem. Tolik přechod mezi W10 a W11. Všechny hry a všechny appky po update jely.

Takže mezi W10 a W11 nedělám žádný rozdíl. Líbí se mi, že MS už má normální terminál místo prastarého CMD. Je integrovaný ssh klient, včetně klíčů, takže nepotřebuju putty ani nic jiného. Windows terminál má taby, stejně jako spousta emulátorů terminálu v linuxu. Hyper-V funguje, takže nepotřebuju už ani žádný VirtualBox apod.

Proto jsem taky z desktopového linuxu přešel na W10 (tehdy). Protože na rozdíl od dob WXP, W7, dneska už je pro mě všechno integrované a po instalaci W10/11 už v podstatě nic dalšího nepotřebuju. Terminál tam je, ssh tam je, virtuální mašiny tam jsou. Je tam Store, kde si naklikám appky k instalaci. Už to má i vestavěné virtuální plochy. Přepínám se skoro jako v i3WM. Hotovo. Sice to MS trvalo dlouho, ale od dob W10 jsou to pro mě bez větších problémů použitelné widle.

RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #18 kdy: 24. 04. 2024, 12:23:21 »
Z hlediska hráče jsem nezaznamenal mezi W10 a W11 vůbec žádný rozdíl. 30% propadu výkonu bych si opravdu všiml. A byl bych rád, kdybys svá tvrzení doložil něčím víc, než "píše se to na internetu".

Propad tam je, ale ne tak drasticky, tech ~5% si nejspis nevsimate:
https://www.tomshardware.com/news/windows-11-gaming-benchmarks-performance-vbs-hvci-security

Nebo mozna ode zde pochazi panika na 27% propad:
https://diit.cz/clanek/bezpecnostni-nastaveni-windows-11-snizuje-herni-vykon-az-o-27

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #19 kdy: 24. 04. 2024, 13:11:34 »
Největší plus - jde hodit okna na horní a spodní půlku monitoru (win 10 umělo jenom levá/pravá a čtvrtky).
Největší mínus - nejde nastavit aby se ikonky v systray zobrazovaly vždy všechny. Jakoukoliv novou tam musím ručně připínat. U některých aplikací je musím znovu připínat i po updatu.

Celkově jsem na ně přešel chvilku po vydání a žádný funkční problém s nimi nemám. Jako launcher na videohry je to dobré.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #20 kdy: 24. 04. 2024, 13:12:51 »
Propad tam je, ale ne tak drasticky, tech ~5% si nejspis nevsimate:
https://www.tomshardware.com/news/windows-11-gaming-benchmarks-performance-vbs-hvci-security

Nebo mozna ode zde pochazi panika na 27% propad:
https://diit.cz/clanek/bezpecnostni-nastaveni-windows-11-snizuje-herni-vykon-az-o-27

Herní novináři by měli mít povinně VŠ kursy týkající se měření (co to vůbec je měření a co je potřeba u měření vědět o měřeném objektu), určení nejistoty měření a statistiky.

Dva články, jeden horší než druhý, přičemž ten druhý stojí jen na tvrzení prvního.

Takže, na speciálním procesoru (vybraném), ve speciální hře (vybrané), může být propad až něco. Super. A konkrétně pro můj procesor, ve hře, kterou jsem nikdy nehrál to znamená rozdíl 2fps. Což je statistický šum. Navíc za stavu, kdy dnešní komponenty, jak GPU, tak CPU, se nastavují podle aktuální teploty. Takže rozdíl 2fps může být klidně zvýšení teploty o pár °C. Gratulujeme.

Ne, jako vážně. Stačí si pustit Ryzen Master (nebo pro Intel něco jiného) a pozorovat, jak je procesor schopen pro každé jádro vybrat jinou frekv. Dynamicky, dle aktuální situace a počasí (doslova). A podle počtu procesů se překonfigurovat. Takže můj CPU jede stále na 90°C a velmi pečlivě nastavuje frekv pro jednotlivá jádra. A 90°C pro 8 threads je zcela jiný výkon per thread než 90°C pro jedno vlákno. Pokud CPU může vyhnat frekvenci jednoho jádra tak, aby došlo do teploty 90°C, tak dostaneme výrazně větší výkon na jádro, než při zatíčení 8 jader. Takže stačí změnit systém chlazení a zadarmo bych dostal větší výkon.

Více zde: https://www.youtube.com/watch?v=m6O6CLgWiRM

Ale dík. Konečně jsem se dozvěděl, že ve W11 je nová bezpečnostní technologie, která na správném HW neznamená z hlediska výkonu vůbec žádný propad. Ten HW mám. Takže (a tohle už je moje nepodložená spekulace) očekávám, že ty největší problémy budou na HW, kam W11 nejdou nainstalovat a někdo to tam dostal nějakým hackem. Nebo to není doporučená konfigurace pro W11.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #21 kdy: 24. 04. 2024, 13:21:45 »
A konkrétně pro můj procesor, ve hře, kterou jsem nikdy nehrál to znamená rozdíl 2fps.

A ještě se doplním. Ty 2fps jsou nad frekvencí monitoru. To znamená, že při nastaveném V-Sync nebo FreeSync, což je snad už standard, ty 2fps vůbec nikdo ani neuvidí. Fakt nemá smysl dělat bombastické články o rozdílu mezi 300fps a 302 fps. A je to chybné z mnoha důvodů.

CPU

  • *****
  • 825
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #22 kdy: 24. 04. 2024, 14:43:12 »
2Tomík: Až vyrosteš z dětských kalhotek a přestaneš hrát hry s pajďulákama, začnou tě zajímat víc jiný věci.
Ale ať je po tvém, Widle 11 jsou pro děcka na hraní dobrý.

Hlavní problém je v odesílání věcí do psí ďoury.

« Poslední změna: 24. 04. 2024, 14:44:55 od CPU »

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #23 kdy: 24. 04. 2024, 15:13:25 »
2Tomík: Až vyrosteš z dětských kalhotek a přestaneš hrát hry s pajďulákama, začnou tě zajímat víc jiný věci.
Ale ať je po tvém, Widle 11 jsou pro děcka na hraní dobrý.

Hlavní problém je v odesílání věcí do psí ďoury.

Tvl, hraní s pajďulákama, rytířema nebo letadýlkama je důležitá součást procesu uchování duševního zdraví a domácí pohody, na to nešahej... Bohužel linux zrovna v tomhle moc nevyniká.
Gréta je nejlepší.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #24 kdy: 24. 04. 2024, 15:30:14 »
2Tomík: Až vyrosteš z dětských kalhotek a přestaneš hrát hry s pajďulákama, začnou tě zajímat víc jiný věci.
Ale ať je po tvém, Widle 11 jsou pro děcka na hraní dobrý.

Je mi 40+, 20 let jsem správce serverů na Linuxu, skoro 10 let na FreeBSD.

Důvod proč jsem na to reagoval je ten, že mě to opravdu zajímalo z pozice člověka, které ty W11 používá na desktopu. Nejsem fanoušek windows. Ani omylem. Ale to opravdu neznamená, že je možné "falšovat" výsledky testů. Tohle totiž klidně může postihnout i linux nebo obecně unixové OS. A proto je nutné umět správně měřit, počítat a interpretovat ty výsledky. Ten odkazovaný test je +/- 5% na Intelu, +/-4% na AMD, což s přehledem udělá jen změna teploty v místnosti nebo použité chlazení.

Těch 27% propadu je vyloženě vycucaných z prstu (ve vědě se tomu říká cherry picking). Je to statisticky vyzobané 1% nejhorších fps. A tyto nejhorší fps mohou být za určitých okolností (na speciálním HW a pouze v jedné hře) nižší o 27%. Což je ale stále 100+fps. Takže na 60Hz monitoru to stejně vůbec nepoznáte. A na 120Hz s FreeSync to také vůbec nepoznáte. Takže za speciálních okolností na vybraném hw se může stát, že v 1% případů máte výkon o 27% nižší, což stejně na standardně nastaveném monitoru (freesync) stejně vůbec nepoznáte a ani nezměříte.

Jako je fakt smutné, kam se herní nebo obecně IT novinařina propadla.

Mudvy

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #25 kdy: 24. 04. 2024, 15:30:24 »
Rychlím prohledáním internetu zjistíte, že celosvětově má windows 11 zastoupení na 26% a windows 10 na 69%.

Celosvětově má windows x linux - 72% x 4%

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Z toho je jasný pro koho je windows laděný a jaký potřeby má splňovat. Především má uspokojit BFU který si pustí sociální sítě, nakoupí přes internet a podívá se na média - čistě konzumní aktivity.

Teď je otázka - lidi co používají linux ho používají jen pro konzumní aktivity ?

Já používám 11 něco přes půl roku a neshedal jsem žádnou stopku, kde by mě házel klacky pod nohy oproti 10. A to nejsem konzument. CADy jedou, IDE jedou, virtualizace, web, všechno co potřebuji funguje.

Nemám čas rozčilovat se nad os, když mám spousty jiné důležité práce. Je to zbytečný. Naučím se nové triky a jdu dál...

Například mě víc naštval linux - konkrétně ubuntu, protože jsem nebyl schopný si vzpomenout jak se dělá zástupce na plochu. Taková věc na 2 sekundy. Nebo vytvoření textového souboru ve složce. Taky jasná věc. Ve svých ubuntu to v contextovém menu myši nemam.

Já mám linux rád, ale častěji ho rozbiju tím, že mu nerozumím a hledám kde se co dá udělat. Pak spousta aktivit mě v linuxes trvá násobně víc času než když bych si to odklikal ve windowsech.

Za mě je linux o tom, že si v něm znalý člověk udělá co potřebuje a ten systém mu to dovolí. Windows je o tom, že člověk nemusí vůbec nic vědět, a systém se o něj postará. To že se o něj nemusí starat v nejlepším zámu tím že ho špehuje je daň za odevzdání kontroly. Microsoft chce vědět, jak se jeho produkty používají ...

petersveter

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #26 kdy: 24. 04. 2024, 15:56:43 »
Myslim ze je zbytocne sa tu hadat ci je win11 ok alebo nie lebo z dvoch stran prispevkov je jasne ze w11 sa neustale vyvija a plno chyba sa opravuje, takze aj moja pociatocna skusenost minuly rok uz z uvedeneho najskor neplati a s cim som mal vtedy problem uz by dnes problem asi nebol.

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #27 kdy: 24. 04. 2024, 15:58:17 »
Rychlím prohledáním internetu zjistíte, že celosvětově má windows 11 zastoupení na 26% a windows 10 na 69%.

Celosvětově má windows x linux - 72% x 4%

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Z toho je jasný pro koho je windows laděný a jaký potřeby má splňovat. Především má uspokojit BFU který si pustí sociální sítě, nakoupí přes internet a podívá se na média - čistě konzumní aktivity.

Teď je otázka - lidi co používají linux ho používají jen pro konzumní aktivity ?

Já používám 11 něco přes půl roku a neshedal jsem žádnou stopku, kde by mě házel klacky pod nohy oproti 10. A to nejsem konzument. CADy jedou, IDE jedou, virtualizace, web, všechno co potřebuji funguje.

Nemám čas rozčilovat se nad os, když mám spousty jiné důležité práce. Je to zbytečný. Naučím se nové triky a jdu dál...

Například mě víc naštval linux - konkrétně ubuntu, protože jsem nebyl schopný si vzpomenout jak se dělá zástupce na plochu. Taková věc na 2 sekundy. Nebo vytvoření textového souboru ve složce. Taky jasná věc. Ve svých ubuntu to v contextovém menu myši nemam.

Já mám linux rád, ale častěji ho rozbiju tím, že mu nerozumím a hledám kde se co dá udělat. Pak spousta aktivit mě v linuxes trvá násobně víc času než když bych si to odklikal ve windowsech.

Za mě je linux o tom, že si v něm znalý člověk udělá co potřebuje a ten systém mu to dovolí. Windows je o tom, že člověk nemusí vůbec nic vědět, a systém se o něj postará. To že se o něj nemusí starat v nejlepším zámu tím že ho špehuje je daň za odevzdání kontroly. Microsoft chce vědět, jak se jeho produkty používají ...

Ty procenta se budou v následujících měsících dost měnit, korporace budou přecházet na 11 páč ty desítky příští rok končí.

Ta nemožnost v novém gnome používat ikonky nebo snad cokoliv na ploše mě taky fakt HODNĚ s.re. K čemu ta plocha pak je??? stejně tak jako rychlé spuštění na liště - hodim tam pár nejpoužívanějších programů a do toho nablblýho spouštěče lezu jednou za rok... 

Pro BFU woknistu to musí bejt peklo, když si to jenom zkusí. Takovej nevermore efekt a s linuxem na pár let vymalováno.

Gréta je nejlepší.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #28 kdy: 24. 04. 2024, 15:59:52 »

Nemám čas rozčilovat se nad os, když mám spousty jiné důležité práce. Je to zbytečný. Naučím se nové triky a jdu dál...


To byl jeden z hlavní důvodů proč jsem dál "ádié" Linuxu, Unixu před skoro 1/4 stoletím a rozhodl jsem se čistě jenom pro Windows. Paměť mozku není rozšiřovaní přes slotty a protože je nutno mít v hlavě toho mnohem více tak jsem se prostě rozhodl nezaplevelovat si mozek znalostmi které jsou "pro mě" nepodstatné. Díky tomu jsem volnou mozkovou kapacitu mohl využít mnohem "pro mě" výhodněji.

A co se týče zpomalení Win11 nic "zásadního" neregistruji. U Windows a nejen u něj ale i ostatních OS, všichni víme každý nový OS má větší nároky a na stejném hw je v porovnáním se starší verzí OS vždy trošku pomalejší. Co se týče her tak ty jsem na W11 nehrál, takže nevím.

CPU

  • *****
  • 825
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #29 kdy: 24. 04. 2024, 16:26:21 »
důležitá součást procesu uchování duševního zdraví a domácí pohody

Taky pařím, jen jsem ho chtěl nasrat ;D