Letos platím přes milion na daních jako OSVČ

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #30 kdy: 16. 04. 2024, 21:36:22 »
Jinak bych rek, ze pokud ti jde o tahani penez, tak akciovka je sice asi nakladnejsi na provoz, nez sro, ale zase si muzes jako akcionar vyplacet dividendu, a ty se jen dani, odvody se z toho (zatim) neplati.

Dividendy akciovky nebo "podil spolecnika na zisku sro", jsou to same a dani se stejne.
Nevim o tom, ze by tam byla jina dan, nez srazkova. Odvody rozhodne nejsou ani u sro.

Přesně tak.

V predeslych prispevcich je zminovan jednatel, ale ten nema zadny primy/neprimy narok na finance spolecnosti [...] Ten, kdo ma skutecny narok, se jmenuje spolecnik - coz je defakto majitel dane firmy - a tomu prislusi podil na zisku. To, ze berete ty role za jednu, je prilisne zjednodusovani a plati jen v specifickych pripadech.

V předešlých příspěvcích je IMHO zmiňován společník. Který je pochopitelně zároveň jednatelem když si založí s.r.o. pro sebe, to jsem já osobně ani nezmiňoval, přijde mi to v takovém případě jako logická samozřejmost. Rozlišovat je to nutné hlavně administrativně, resp. provozně.


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #31 kdy: 16. 04. 2024, 22:55:05 »
Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.

Co kdo pokřivuje? Jen ať bují. Třeba my děti vzděláváme doma případně v soukromých zařízeních, státu šetříme cca 500 000 Kč ročně na příspěvcích školám, školkám, jídelnám a družinám a nevrací mi z toho skoro nic a hodlá od příštího roku vracet ještě méně. Takže tohle mě má dojímat? Jsem rád za každou korunu, kterou nedostane. Narovnávat cokoliv můžeme až se stát přestane obecně chovat jako loupežník. Do té doby se ani na švarc systém, ani řemeslníků na faktury ptát fakt nebudu.

Každý stát potřebuje peníze na provoz, pokud ti připadá 20 % z příjmů (OSVČ při roční fakturaci nad 2m) hodně, tak nevím, kde žiješ.

mhepp

  • ***
  • 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #32 kdy: 16. 04. 2024, 23:17:49 »
Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.

Co kdo pokřivuje? Jen ať bují. Třeba my děti vzděláváme doma případně v soukromých zařízeních, státu šetříme cca 500 000 Kč ročně na příspěvcích školám, školkám, jídelnám a družinám a nevrací mi z toho skoro nic a hodlá od příštího roku vracet ještě méně. Takže tohle mě má dojímat? Jsem rád za každou korunu, kterou nedostane. Narovnávat cokoliv můžeme až se stát přestane obecně chovat jako loupežník. Do té doby se ani na švarc systém, ani řemeslníků na faktury ptát fakt nebudu.

Každý stát potřebuje peníze na provoz, pokud ti připadá 20 % z příjmů (OSVČ při roční fakturaci nad 2m) hodně, tak nevím, kde žiješ.

To máš naprosto pravdu. V učebnicích se to skutečně píše. Ale je provoz a provoz. Zatím sypeme peníze cizím vládám, do sraček typu green deal, platíme neziskovky, které jsou užitečné jako automat na kondomy ve Vatikánu (slušně řečeno), máme nejvíc státních darmožroutů zaměstnanců v přepočtu na počet obyvatel a s tím související úřední šikanu, některé věci zdaněné i třikrát, vláda kupuje předražené nesmysly a myslím, že bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Mezitím máme podhodnocené zdravotnictví, silnice v dezolátním stavu, o školství ani nemluvím, na ty opravdu důležité věci nejsou peníze, cenzuru a propagandu, trestání za protirežimní názory, inflaci a silně podkopanou ekonomiku díky našim vládám, které už neví, co by dále zdanily, protože je zdaněné skoro všechno.

Takže si sundej klapky z očí a rozhlédni se, co se kolem děje!

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #33 kdy: 16. 04. 2024, 23:33:47 »
Je na hraně zákona, když jako OSVČ konkuruješ společnosti, kde jsi jako jednatel. Já si musel takhle rozdělit činnosti a nedělat to stejné. Když to úřad začne řešit, je velice zdlouhavé to pořád dokládat, argumentovat a prokazovat, že se nejedná o nedovolenou konkurenci nebo obcházení daní, podepsaný papír prostě nestačí.

A ta konkurence vadí komu a kdo ji posuzuje a kdo definuje?

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #34 kdy: 16. 04. 2024, 23:47:09 »
Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.

Co kdo pokřivuje? Jen ať bují. Třeba my děti vzděláváme doma případně v soukromých zařízeních, státu šetříme cca 500 000 Kč ročně na příspěvcích školám, školkám, jídelnám a družinám a nevrací mi z toho skoro nic a hodlá od příštího roku vracet ještě méně. Takže tohle mě má dojímat? Jsem rád za každou korunu, kterou nedostane. Narovnávat cokoliv můžeme až se stát přestane obecně chovat jako loupežník. Do té doby se ani na švarc systém, ani řemeslníků na faktury ptát fakt nebudu.

Každý stát potřebuje peníze na provoz, pokud ti připadá 20 % z příjmů (OSVČ při roční fakturaci nad 2m) hodně, tak nevím, kde žiješ.

Žiju v ČR. Rád. Ale v tom ohledu, který jsem popsal bohužel. A daně platím i tak dost vysoké. Dost na to, aby stát plnil základní věci které má, tedy vnitřní a vnější bezpečnost, alespoň jakž takž fungující zdravotnictví, základní sociální systém a ochranu životního prostředí. Budete-li se ptát, kdo to definuje, pak vám mohu směle odpovědět, že já. Je to můj život. A jestli se ti zdá, že daně na tohle dost vysoké nejsou, pak se ptám, kde žiješ ty.

A kde je ten ušetřený půlmilion ročně jsi mi taky raději nenapsal.
« Poslední změna: 16. 04. 2024, 23:49:22 od Martin Poljak »


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #35 kdy: 17. 04. 2024, 07:02:38 »
Nechce se mi věřit, že by si člověk, co dokáže za vlastní práci fakturovat skoro 5 mega za rok, nedokázal dopředu odhadnout, kolik bude platit na daních a odvodech.
A ještě k tomu, se už k vláknu které vytvořil nijak dál nevěnuje(resp. nereaguje). Za roky takových témat bylo a většinou to stejně skončilo flameware, kdy už i jiné profily vyjádřily přesvědčení že se snad jedná o nějaké průzkumy. I když je úsměvné sledovat rady/nerady v situaci kdy už je pozdě. Zjevně si lidé potřebují povídat nebo pochlubit(ješitnost ega je slušná droga).

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #36 kdy: 17. 04. 2024, 08:54:39 »
[...] Zjevně si lidé potřebují povídat nebo pochlubit(ješitnost ega je slušná droga).

Co je špatného na tom, že si lidé potřebují povídat? Když si budu chtít povídat hodiny, půjdu tady na vesnici do hospody. Ale jelikož jsem introvertní informatik, stačí mi většinou pár minut někde třeba tady na fóru. Slyšet jiné názory je rozvíjející a celkem nepřekvapivě se tady vyskytují lidé, které u nás na vesnici v hospodě fakt nepotkám. (A i naopak. Užitečné je obojí.)

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #37 kdy: 17. 04. 2024, 09:24:49 »
Diskusi sleduji a chtěl bych poděkovat těm, co mi doporučili vyjednat si nižší zálohy na letošní rok.

Mohl bych říct, co si myslím o místních levičácích, ale momentálně mám jinou zábavu než se zapojovat do hádek na internetu.

Dřív jsem to asi neřešil, protože bylo tak snadné si sehnat dobře placený projekt během chvilky. Teď už měsíc rozesílám životopis na všechny strany a zatím nemám ani jednu nabídku.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #38 kdy: 17. 04. 2024, 09:59:27 »
Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.

Co kdo pokřivuje? Jen ať bují. Třeba my děti vzděláváme doma případně v soukromých zařízeních, státu šetříme cca 500 000 Kč ročně na příspěvcích školám, školkám, jídelnám a družinám a nevrací mi z toho skoro nic a hodlá od příštího roku vracet ještě méně. Takže tohle mě má dojímat? Jsem rád za každou korunu, kterou nedostane. Narovnávat cokoliv můžeme až se stát přestane obecně chovat jako loupežník. Do té doby se ani na švarc systém, ani řemeslníků na faktury ptát fakt nebudu.

Každý stát potřebuje peníze na provoz, pokud ti připadá 20 % z příjmů (OSVČ při roční fakturaci nad 2m) hodně, tak nevím, kde žiješ.

To máš naprosto pravdu. V učebnicích se to skutečně píše. Ale je provoz a provoz. Zatím sypeme peníze cizím vládám, do sraček typu green deal, platíme neziskovky, které jsou užitečné jako automat na kondomy ve Vatikánu (slušně řečeno), máme nejvíc státních darmožroutů zaměstnanců v přepočtu na počet obyvatel a s tím související úřední šikanu, některé věci zdaněné i třikrát, vláda kupuje předražené nesmysly a myslím, že bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Mezitím máme podhodnocené zdravotnictví, silnice v dezolátním stavu, o školství ani nemluvím, na ty opravdu důležité věci nejsou peníze, cenzuru a propagandu, trestání za protirežimní názory, inflaci a silně podkopanou ekonomiku díky našim vládám, které už neví, co by dále zdanily, protože je zdaněné skoro všechno.

Takže si sundej klapky z očí a rozhlédni se, co se kolem děje!

klapky na oči? Dopouštíš se fabulací, lží a katastrofických scénářů.

Počet úředníků na občana máme pod průměrem EU (https://idea.cerge-ei.cz/zpravy/statni-zamestnanci-a-urednici-kde-pracuji-a-za-kolik). Neziskovka je dneska kdeco (i politická strana), tahle forma patří do tržní ekonomiky a když už nic jiného, aspoň umožňuje zaměstnat některé lidi a dává jim zkušenosti, můžeš to brát jako takovou formu veřejně prospěšných prací (ty ti nevadí?).

Struktura daní v západním světě má tu vlastnost, že se neustále nabalují spotřební daně a DPH pořád dokola, takže se to zdaní prostě vícekrát, z toho se počítá HDP a fungují tak i všichni ostatní. Ač je to divné, v posledních letech se daňová zátěž lehce snížila.

Nikdo tě za názor netrestá, názor ale není někomu vyhrožovat nebo přesvědčovat ostatní, že mají někomu ublížit, že jo. Cenzuru a propagandu jsi si jen vymyslel, nic takového tady systémově neexistuje.

Diskusi sleduji a chtěl bych poděkovat těm, co mi doporučili vyjednat si nižší zálohy na letošní rok.

Mohl bych říct, co si myslím o místních levičácích, ale momentálně mám jinou zábavu než se zapojovat do hádek na internetu.

Dřív jsem to asi neřešil, protože bylo tak snadné si sehnat dobře placený projekt během chvilky. Teď už měsíc rozesílám životopis na všechny strany a zatím nemám ani jednu nabídku.

Jen pozor, že tu žádost musíš dát na sociálku, zdravku i finančák.

Klienti pořád hledají lidi a mají otevřených spousty pozic, fakturace kulminuje lehce nad 100k, na HPP tak do 80k, devops, java, python, .NET, security.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #39 kdy: 17. 04. 2024, 10:02:23 »
Budete-li se ptát, kdo to definuje, pak vám mohu směle odpovědět, že já.
Ano, tak to je.

A jestli se ti zdá, že daně na tohle dost vysoké nejsou, pak se ptám, kde žiješ ty.

Relativně člověk platí jako v Německu. Absolutní částka je samozřejmě nižší, ale dle mého názoru nějak odpovídá tomu, co v ČR člověk dostane. Pokud by jsme jako celek chtěli lepší služby, tak bychom museli jako celek odvést více.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #40 kdy: 17. 04. 2024, 10:40:18 »
klapky na oči? Dopouštíš se fabulací, lží a katastrofických scénářů.

Počet úředníků na občana máme pod průměrem EU (https://idea.cerge-ei.cz/zpravy/statni-zamestnanci-a-urednici-kde-pracuji-a-za-kolik). Neziskovka je dneska kdeco (i politická strana), tahle forma patří do tržní ekonomiky a když už nic jiného, aspoň umožňuje zaměstnat některé lidi a dává jim zkušenosti, můžeš to brát jako takovou formu veřejně prospěšných prací (ty ti nevadí?).

Struktura daní v západním světě má tu vlastnost, že se neustále nabalují spotřební daně a DPH pořád dokola, takže se to zdaní prostě vícekrát, z toho se počítá HDP a fungují tak i všichni ostatní. Ač je to divné, v posledních letech se daňová zátěž lehce snížila.

Nikdo tě za názor netrestá, názor ale není někomu vyhrožovat nebo přesvědčovat ostatní, že mají někomu ublížit, že jo. Cenzuru a propagandu jsi si jen vymyslel, nic takového tady systémově neexistuje.


Jako argument tu dáš odkaz na nějaký thin-tank, jenž k daným prohlášením nezveřejní žádné data? A žádný odkaz na eurostat pro porovnání v EU? Neziskovka do ekonomiky nepatří protože netvoří přidanou hodnotu a do HDP(neboli GDP ) se nezapočítává. (vysvětleno např. zde https://www.databazeknih.cz/knihy/ekonomie-a-ekonomika-242469 )

A ano, cenzura tu byla např. v roce 2022 kdy došlo k blokování webových stránek a soudy dali za pravdu majitelům daných webových stránek. Oproti např. dezinformační kampani v roce 2016 kdy skupinou demagogů a dezinformátorů bylo šířeno že blokování nelegálního hazardu je cenzura.

A co se týče zdanění, tak právě naopak v rámci "konsolidačního balíčku" došlo ke zvýšení celkové daňové zátěže a nikoliv jejich snížení jak lžeš.  (viz. např. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-konsolidacni-balicek-23072 , https://www.podnikatel.cz/clanky/velky-prehled-co-se-zmenilo-v-konsolidacnim-balicku-a-co-v-nem-zustalo/ )

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #41 kdy: 17. 04. 2024, 10:49:04 »
A co se týče zdanění, tak právě naopak v rámci "konsolidačního balíčku" došlo ke zvýšení celkové daňové zátěže a nikoliv jejich snížení jak lžeš.

Lhát a nepsat pravdu je rozdíl. To první je úmyslné a cílené, to druhé je prostá neinformovanost. Možná by bylo dobré se uklidnit. Jakkoliv máte pravdu, že to, že něco je pod průměrem EU opravdu neznamená, že je to tak dobře protože úřady jinde v EU žádné terno opravdu nejsou. A "cenzura", notabene za války a notabene nepřátelské propagandy, opravdu není "trestání za názor" což je to, o čem psal on. Problém je, že někteří lidé mají problém rozlišovat názor a (třeba) poškozování cizího majetku.

mhepp

  • ***
  • 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #42 kdy: 17. 04. 2024, 10:53:07 »
...

klapky na oči? Dopouštíš se fabulací, lží a katastrofických scénářů.

...


No když myslíš...

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #43 kdy: 17. 04. 2024, 11:02:08 »
Já si myslím, že ajťáci na IČO nejsou pro stát až tak nevýhodní - také nemám rád schwarz - ať si každý pokryje sám dovolenou, školení, počítač, telefon a další...

Většina těchto lidí jsou také plátci DPH a protože vstupy jsou relativně malé, většinu přidané hodnoty jde za nimi a to je dalších téměř 20% z jejich příjmu, které platí někdo jiný - podobně, jako odvody zaměstnavatele.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #44 kdy: 17. 04. 2024, 12:04:36 »
klapky na oči? Dopouštíš se fabulací, lží a katastrofických scénářů.

Počet úředníků na občana máme pod průměrem EU (https://idea.cerge-ei.cz/zpravy/statni-zamestnanci-a-urednici-kde-pracuji-a-za-kolik). Neziskovka je dneska kdeco (i politická strana), tahle forma patří do tržní ekonomiky a když už nic jiného, aspoň umožňuje zaměstnat některé lidi a dává jim zkušenosti, můžeš to brát jako takovou formu veřejně prospěšných prací (ty ti nevadí?).

Struktura daní v západním světě má tu vlastnost, že se neustále nabalují spotřební daně a DPH pořád dokola, takže se to zdaní prostě vícekrát, z toho se počítá HDP a fungují tak i všichni ostatní. Ač je to divné, v posledních letech se daňová zátěž lehce snížila.

Nikdo tě za názor netrestá, názor ale není někomu vyhrožovat nebo přesvědčovat ostatní, že mají někomu ublížit, že jo. Cenzuru a propagandu jsi si jen vymyslel, nic takového tady systémově neexistuje.


Jako argument tu dáš odkaz na nějaký thin-tank, jenž k daným prohlášením nezveřejní žádné data? A žádný odkaz na eurostat pro porovnání v EU? Neziskovka do ekonomiky nepatří protože netvoří přidanou hodnotu a do HDP(neboli GDP ) se nezapočítává. (vysvětleno např. zde https://www.databazeknih.cz/knihy/ekonomie-a-ekonomika-242469 )

A ano, cenzura tu byla např. v roce 2022 kdy došlo k blokování webových stránek a soudy dali za pravdu majitelům daných webových stránek. Oproti např. dezinformační kampani v roce 2016 kdy skupinou demagogů a dezinformátorů bylo šířeno že blokování nelegálního hazardu je cenzura.

A co se týče zdanění, tak právě naopak v rámci "konsolidačního balíčku" došlo ke zvýšení celkové daňové zátěže a nikoliv jejich snížení jak lžeš.  (viz. např. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-konsolidacni-balicek-23072 , https://www.podnikatel.cz/clanky/velky-prehled-co-se-zmenilo-v-konsolidacnim-balicku-a-co-v-nem-zustalo/ )

Publikaci máš tady https://idea.cerge-ei.cz/files/Studie/IDEA_Studie_2_2022_Statni_zamestnanci_a_urednici/IDEA_Studie_2_2022_Statni_zamestnanci_a_urednici.html#p=1, tada si můžeš vyžádat, máš v ní uvedeny všechny datové zdroje, případně vytáhnout z jejich online verze jako json, https://ideaapps.cerge-ei.cz/urednici_2021/graf_A9.html, co navíc potřebuješ? Problém je, že ty data takhle nejsou v eurostatu, proto odkazuji tuhle studii, máš to tam vysvětlené. Nějaký think tank? Tenhle je při Akademii věd, je tady dlouho a stojí za ním Jan Švejnar. Udivuje mě, jak jako anonymní diskutující jsi schopný zhodit ze stolu celoživotní práci uznávaného ekonoma. Nechybí ti trochu nějaké úcty? Nějaké konkrétní argumenty máš?

Pokud má neziskovka zaměstnance, přispívá do DHP, pokud si pronajímá prostory, přispívá do HDP. Kdepak jsi tam četl, že vliv na HDP nemají?

Blokování webů není cenzůra, cenzůra je blokování informací, ani sám soud to neoznačil za cenzůru a tohle neřešil, řešil, jestli na to bylo právo a netuším jak jeho rozsudek dokážeš interpretovat jako cenzůru, četl jsi ho? Vždyť NSS stížnost odmítl, ÚS letos také to zhodil ze stolu. Kde vidíš to potvrzení? Vždyť ty soudy naopak jasně argumentovali tím, že to není zásah státní moci. Proč máš potřebuje si vymýšlet?

Psal jsem za posledních několik let a ty vytáhneš důsledek jedné změny? Vycházím z dat na https://www.dendanovesvobody.cz/, kde počítají daňové břemeno občanů, snižuje se již několik let po sobě. Výpočty téhle organizace pak přejímají i ostatní vč. novin. Máš lepší zdroj než článek v novinách, že někdy došlo k něčemu? Pokud jde o změny v letošním roce, těžko přejímat, netuším, jak se to změní a přesný výpočet jsem nečetl ani v důvodové zprávě.